Chci Koupit Videokameru. Jakou? ...že by Sony HDR-SR 11?

Analogové a digitální videokamery, záznamová média

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod s16strnadova 29. 5. 2008 19:04

Všechny Vás zdravím,

jsem velká milovnice natáčení, fotografování a léto se blíží, kdykoliv jsem s kamarády "kameru beru sebou". baví mě to. Co si natočím, to si taky všechno sama sestříhám. Dá se říci jsem technickej typ a moc mě to baví, chtěla jsem se Vás všech zeptat, zda by jste mi nemohli poradit či pomoci v tom, zda jsem se rozhodla správně pro tuto videokameru. SONY HDR-SR11

SONY HDR-SR11
ObrázekObrázek

na toto léto si plánuji koupit novou digitální videokameru, vlastním starší digitální videokameru na MiniDV CANON MV690, ale "technika jde stále dopředu, tak proč v ní zaostávat", tak bych radši šla do videokamery s HDD. I kvůli pohodlí:

Negativa pro videokameru, co nyní vlastním :(

- neustále myslet na to, jestli mám sebou dostatek kazet, či volného místa na kazetě, a šetřit místem tím, že přepnu režim na LP, a neustále být v pozoru
- kvalita obrazu je průměrná někdy podprůměrná, hlavně ve špatně osvětlených podmínkách (noční režim to nepodporuje)
- barvy natočených snímků nejsou tak živé (vybledlé..spíše) a porovnávala jsem, že podobná kamera na miniDV od Sony měla ty barvy opravdu s porovnáním s moji "živější" tak asi proto jsem se zastavila u značky SONY.

.... možná bych si vzpomněla na další negativa, ale to nechci tak rozebírat do detailů, a tím nechci nějak "pomlouvat" tuto kameru, každý máme jiné priority a každý očekáváme od kamery něco jiného.

....já spíše patřím mezi té "náročnější uživatele" a nechtěla bych, aby to dopadlo tak, že vložím plno peněz špatným směrem. Potřebovala bych od Vás poradit.

Teď otázka do jaké??

Hledala jsem dlouho, četla různé recenze, skoukávala videa na youtube.com. a zaujala mě právě tato Sony HDR-SR11, která má funkce podle toho, co od kamery požaduji.

- kvalitní obraz, FullHD
- kapacita HDD až 60Gb (120GB má Sony HDR-SR12 - ale to nepotřebuji, 60GB je dostačující dost)
- kvalitní fotoaparát až 10Mpx a 7,6Mpx při nahrávacím režimu
- prostorý zvuk 5.1Ch
- zpomalené nahrávání (slow-motion) - funkce, která mě vělmi zaujala, vím, mají to i některé jiné druhy značky videokamer...
- rozpoznávání obličejů (kamera pozná oblast, kde se nachází obličej a na tu oblast se zaměří a krásně zaostříí)

Je toho opravdu hodně, čím mě tato videokamera zaujala. Jen je otázka, zda za to stojí nebo ne?..Jestli se nenajde nějaká lepší?

Na této adrese se zatim prodává za nejnižší cenu co jsem na internetu našla:

Kód: Vybrat vše
http://www.pixmania.cz/cz/cz/744812/art/sony/videokamera-vysoke-rozli.html?srcid=6994&aftrack=TWpNd016czNNamM0OzEyMTIwMTkzNDM7UGFydGVuYWlyZT1TZXpuYW1fUG90ZXNpbCZDb2RlUHJvbW89b3Vp


:!: Ještě jedna věc by mě velmi zajímala :!:

Pokud tato videokamera zvládá nahrávat v režimu FullHD 1080, ted je otázka, jak to půjde přehrávat na TV?...vlastníme Plazmovou TV : PHILIPS 42PFP5532D/12 Plazma TV 106cm DVB-T 15000:1 1500cd Pixel Plus rozlišení 1024x768. Myslíte, že bude nějaký problém se zobrazovaným obrazem?..zaslechla jsem, že pokud videokamery snímají takto vysoké rozlišení, pak na obrazovkách, které toto rozlišení nepodporují, se to tam může "špatně" rozbrazovat. :( nevim tedy...

Děkuji Vám všem předem za cenné rady, budu moc ráda, když mi poradíte :)
MG GeForce 8600GT 512MB DDR2, HDTV/DVI, CPU AMD A64 X2 5600+, Ram 4GB, cca 1TB HDD, MB Gigabyte M57SLI-S4
s16strnadova
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 29. 5. 2008 20:09

co se týče přehrávání na TV s nižším rozlišením tak to podle mě není problém - HD ready TV se připojí přes HDMI nebo komponentním kabelem, klasická TV pak kompozitním kabelem.

Zajimavější je možná otázka střihu materiálu z této kamery na počítači - pro komfortní práci s HD videem bude potřeba docela dost velký výpočetní výkon.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod s16strnadova 29. 5. 2008 20:50

ano, na to jsem se také chtěla zeptat, co se týče střihu s daným materiálem z této videokamery. Rozlišení bude opravdu vysoké, tak aby to vzládali střihačské programy v mém pc.

používám:

Sony Vegas 8
Pinnacle Studio 11
Movie Maker

Parametry mého PC:

MG GeForce 8600GT 512MB DDR2, HDTV/DVI, CPU AMD A64 X2 5600+, Ram 4GB, cca 1TB HDD, MB Gigabyte M57SLI-S4, nF 570 ....

opisovala jsem to z faktury, vůbec tomu nerozumím, pc asi půl roku starý. Myslíte si, že to půjde u mě bez problémů střih z této videokamery?..a nemám koupit nějakou vhodnou střihačskou kartu?...
MG GeForce 8600GT 512MB DDR2, HDTV/DVI, CPU AMD A64 X2 5600+, Ram 4GB, cca 1TB HDD, MB Gigabyte M57SLI-S4
s16strnadova
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 29. 5. 2008 21:50

tak s touhle sestavou to bude fungovat
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caderom 29. 5. 2008 21:54

Co se fotografické části týče, tak nelze očekávat zázraky. Jako náhrada levného kompaktu poslouží, ale s Canonem G9 apod. nelze vůbec srovnávat. 10,2MP a 7,6MP jsou maximální rozlišení pro ukládání, nikoliv snímací rozlišení (interpolace). Snímač má diagonální tvar a rozlišení 5,6MP, fotografie jsou tedy kvalitativně 5,6MP (Vzhledem ke tvaru snímače a vyšší kompresi fotografií je ale přesto dobré ukládat v plném rozlišení). Kamera za menší osvětlení dost šumí, naopak překvapením je super makro.

Ukázky (největší 15,5MB, délka 5s):
TRV30E PAL pro 4:3, miniDV, 1,5MP snímač (top Sony kamera pro rok 2001)
http://www.poddedem.cz/kamery/TRV30E_PAL_miniDV.avi
SR11E PAL pro 16:9, HQ, HDD, 5,6MP snímač
http://www.poddedem.cz/kamery/SR11E_PAL_HQ_HDD.mpg
SR11E 1920x1080, HQ, HDD, 5,6MP snímač
http://www.poddedem.cz/kamery/SR11E_1920_HQ_HDD.m2ts

SR11E Foto 10,2MP
http://www.poddedem.cz/kamery/SR11E.jpg

Slow-motion je na prd, maximální délka záběru je asi 4 sekundy.

Střihačské AVCHD karty se pohybují v řádu desetitisíců korun a v Čechách se obtížně najdou. Dvoujádro je na AVCHD vcelku málo, na tohle by to chtělo osmijádro. Pokud by šlo o nějaké základní a občasné nastříhání, tak to ještě jde, ale pokud si s tím chce člověk víc pohrát, tak to zabere hodně času. Zajímavě vypadá nVidia RapiHD, střih pomocí grafické karty o rychlosti větší než mají 2 C2Q, ale to je pro domácnosti vzdálenější budoucnost.

Celkem to vypadá hodně záporně, ale ta kamera je ve srovnání s ostatními hodně dobrá. Výrobci nemají zájem dávat do kamer dobrou fotografickou část. Chtějí donutit kupující k nákupu samostatného fotoaparátu nebo koupě nové verze kamery příští rok. 1. generace - SR1E má 2MP, 2. generace - SR8E má 3MP, 3. generace - SR11 má 5,6MP. Přitom SR1E je stará asi 1,75 roku, kdy už byly dostupné 12MP fotoaparáty. Nemožnost většího střihu AVCHD kvůli náročnosti je problém, za zhruba dva roky ale už nebude.

Tahle kamera je asi nejlepší volba, ale že je nejlepší neznamená že je dokonalá. Dokonalá neexistuje.
Caderom
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod s16strnadova 29. 5. 2008 22:23

děkuji za informace, máte pravdu s těma fotkama, je to fakt, pokud si koupím fotoaparát, dokážu s ním udělat kráásně kvalitní snímky a video z fotoaparátu je o ničem, když si koupím videokameru, kvalita videa je suprová a fotky jsou uspokojivé. ...ale mě jako zájemci o tuto kameru se asi odradit nenechám a půjdu do ní.

slow-motion trvá pouze 4s? to mě trochu zarazilo, jsem myslela, že to funguje na principu, kdy zmáčknu "rec" a povolim tu možnost "slow-motion" nahrává to pomale dokud zase "rec" opětovně nestisknu...ale tak to se využije pro srandu nebo pro "důlěžité, zajímavé momentky", které asi oopravdu více jak 4s trvat nebudou.

nevíte jak je to s výdrží baterie? kolik hodin v provozu (podle zkušeností) opravdu vydrží, někdy ty technickké parametry, co udávají přímo u videokamer klamou..., tak uvažuji rovnou i o koupit nového akumulátoru NP-FH100 3980 mAh - to by mě zajímalo kolik hodin vkuse by to dokázalo nahrávat :)

a pak jsem ještě přemýšlela o světle, který bych přikoupila, jestli to má nebo nemá cenu kupovat a už si moc vymýšlím?, např při špatně osvětleném prostředí nebo si s tím kamera tak nějak poradí?...

děkuji za Vaše cenné rady, chtěla bych toho vědět co nejvíce, at nedělám unáhlené závěry :)
ještě jednou díky
MG GeForce 8600GT 512MB DDR2, HDTV/DVI, CPU AMD A64 X2 5600+, Ram 4GB, cca 1TB HDD, MB Gigabyte M57SLI-S4
s16strnadova
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caderom 29. 5. 2008 22:49

Slow-motion se nacachuje a pak ukládá, velikost pracovní paměti je právě limit na 4s. Podle mě se podobného výsledku docílí pomocí úpravy ve videoeditoru, i když jsem si s tím zatím moc nehrál a rozdíl v kvalitě neposoudím.

Kameru mám krátce a ani výdrž nedokážu kvůli přerušovanému nahrávání a vypínání posoudit, ale udávané maximum to zdaleka není. Jako obvykle, pořád stejné. Velký akumulátor bych rozhodně koupil, při používání hledáčku je ale lepší koupit 2x NP-FH70, protože 100 je hodně dlouhá a bude překážet (I když je pravda, že v tom případě je možnost výměny za dodávaný NP-FH60).

Další foto, focené z režimu kamery
http://www.poddedem.cz/kamery/SR11E_2.jpg
Caderom
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod s16strnadova 29. 5. 2008 23:43

takže tuto kameru tedy už vlastníte? a můžete mi blíže říct, jak jste s ní spokojen? nebo třeba jestli nemáte nějaký kontakt na sebe, stačilo by ICQ či MSN nebo i e-mail, abychom tu "nespamovali" :) ráda si s Vámi o této videokameře popovídám, až budete mít čas...

jinak s tou baterii, to jsem si také říkala, že ta beterie bude jistě přečuhovat, kameru co nyní vlastním, taktéž jsem si k ní kupovala silnější baterii 1600mAH a opravdu přečuhovala to dost, ale zvykla jsem si časem, ale nic moc pro parádu to není. Zase kdybych koupila 2 baterie NP-FH70 vyplatí se to? a ty o moc delší nejsou?.nevypadá to tedy špatně s kamerou dohromady?.

"I když je pravda, že v tom případě je možnost výměny za dodávaný NP-FH60" jak jste to myslel? :) že NP-FH60 mi ke kameře nedají a dají mi rovnou NP-FH70?...nebo jak? :)
MG GeForce 8600GT 512MB DDR2, HDTV/DVI, CPU AMD A64 X2 5600+, Ram 4GB, cca 1TB HDD, MB Gigabyte M57SLI-S4
s16strnadova
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caderom 30. 5. 2008 00:51

Od fotoaparátu jsem čekal více, ale není to tak hrozné (viz. ukázky). Přecházel jsem ze staré TRV30E a rozpadlého DF Minolta S414 (2002). Řekl bych, že co se týče fotografií je SR11E pouze nepatrně lepší, video se ale s TRV30E nedá srovnat (náznak také viz. ukázky). Lepší je fotit více fotek, i přes stabilizaci je časté rozmazání.

S baterií jsem to myslel tak, že pokud se primárně používá LCD displej, je v případě nutnosti použití hledáčku možnost vyměnit velký NP-FH100 za dodávaný NP-FH60. NP-FH60 je fyzicky stejně velký jako NP-FH70.

Doporučuji stáhnout si ze stránek Sony příručku, nastudovat a poznamenat si nejasnosti. Poté zajít do Sony Centra a tam si kameru vyzkoušet. Já ji sice koupil přes internet rovnou, ale myslím, že by to mělo být OK.

Informace by mohly zajímat i další, takže v této diskuzi nevidím problém. Případně lze také přes Soukromé Zprávy.

Fórum o Sony SR11/SR12
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1004811
Caderom
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod s16strnadova 30. 5. 2008 01:04

dobře, takže tedy doporučujete "kvůli estetičnosti" ten typ akumulátoru NP-FH70? ta 100 mě láká tím, že asi fakt je to "nadupaný" akumulátor, který nechá kameru běžet hodiny, ale zase kamera bez baterie má něco přes půl kila s tou baterií bude mít skoro kilo :D, a k tomu vyčuhující baterii...takže tedy se přikláním k té FH70. :)

jinak už jste zkoušel převádět video do pc?..šlo Vám to bez problémů přehrávat v PC...na přehrávání souborů používám klasický windows media player, asi stačí nainstalovat potřebné kodedy a mělo by to šlapat? je to nahrávaný tedy ve formátu "mpeg-2" Jaký střihačský program by byl nejlepší co se týče stability a aby to dokázalo do slušné komprese video převést?

jak jsem koukala 4-5sekundový záznam = 15MB to už je síla kvalita :)

Pinnacle studio11?
Sony Vegas 8?
MG GeForce 8600GT 512MB DDR2, HDTV/DVI, CPU AMD A64 X2 5600+, Ram 4GB, cca 1TB HDD, MB Gigabyte M57SLI-S4
s16strnadova
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caderom 30. 5. 2008 02:44

Ten 15MB soubor je DV video z miniDV TRV30E a ani vysoký bitrate kvalitě nepomůže.

Ostatní 2 soubory jsou zkopírované z HDD SR11E. První 6MB soubor má klasické PAL rozlišení 720x576 pro obrazovku 16:9 a jedná se o běžný MPEG2. Editace je snadná a HW nenáročná, je to úplně stejné jako práce s DVD video. Nejlepší je buď přes placený Womble MPEG Wideo Wizard a nebo PVAStrumento a Cuttermaran (bez efektů a titulků), nakonec v případě vypalování na DVD nějaký authoringový program (tyto cesty jsou neztrátové, video se standardně nekomprimuje; u Womble lze používat efekty a titulky, rekompresí pak prochází pouze část s efektem nebo titulkami).

Druhý 10,5MB soubor je FullHD 1920x1080i, HD rozlišení je nahráváno v AVCHD (MPEG4). Rozdíl v kvalitě je velký a myslím, že nahrávat v PALu je blbost. Pak je ovšem problém právě s editací, protože editace AVCHD je HW hodně náročná a nemá rozšířenu podporu SW. Nejnovější verze profesionálních editorů (Sony Vegas, Pinnacle, Ulead) umí AVCHD upravit i bez rekomprese. Osobně zkouším Ulead 11.5. Ovšem AVCHD video je i problém přehrát, dvoujádro stačí, ale problém je software. Zkuste si tu ukázku stáhnout a zkusit přehrát.
Překvapující je, že rekomprese znamená znatelnou ztrátu kvality, PAL se z toho sice nestane, ale rozdíl oproti originálu je celkem znát. Dobré je tedy dnes rekomprimovat do něčeho rozšířenějšího (MPEG2 HD, WMV HD) a za pár let nahrávky znovu sestříhat, ale už v původním formátu, do té doby se snad AVCHD rozšíří.

Myslím, že na AVCHD budete dnes hodně naštvaná, ale za těch pár let budete ráda, že jste jej před MPEG2 PALem upřednostnila.
Caderom
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jopal 30. 5. 2008 10:28

So zaujmom som si vasu diskusiu precital a vysoko pozitivne hodnotim ako prispevky Caderom-a tak aj jeho rozhodnutie pisat ich vo forme fora a nie cez ss ako navrhovala zakladatelka temy. Nie ze by som utekal si danu kameru kupit, ale aspon viem co ma za kratke obdobie caka, ked trosku "zludovie" cena. O:-)
jopal
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nikdo 30. 5. 2008 11:30

Není tedy lepší než AVCHD a HDD ještě zůstat u HD na MiniDV? I z jiných důvodů - jednoduchá a kvalitní archivace, menší choulostivost kamery.
nikdo
Junior

Odeslat příspěvekod s16strnadova 30. 5. 2008 12:25

soubory jsem si stáhla a prohlídla. Kvalita obrazu opravdu perfektní.

SR11E PAL pro 16:9, HQ, HDD, 5,6MP snímač
-toto video mi šlo bez problémům přehrát ve windows media player a kvalita se mi taky dost líbila. To bude tím, že jsem zvyklá na podprůměrnou kvalitu o 800 000K pixelů u své současné kamery.

SR11E 1920x1080, HQ, HDD, 5,6MP snímač
-toto video mi windows media player nevzal :( uplně se přehrávač vypnul (nešlo by nainstalovat nějaké vhodné kodekdy, páč ve wmp pracuji hodně), jinak se mi toto video přehrálo v přehrávači od NERA a to bez problémů...kvalita více jak uspokojující. je to i hodně vidět, že ta náročnost pro střih tam bude veliká. Obraz je nádherný, veliký.

právě pojedu do zahraničí natáčet dovolenou, jedu s partou lidí, a každý bude po mě chtít kopii těch nahraných scén, ale když vidím, že 4s klip má v HQ kvalitě 1920x1080i 10,5 MB (1hod záznamu 9,4GB) to bude neskutečně moc placek DVD a asi jim to ani nepůjde přehrát, pokud nebudou vlastnit vhodný přehrávač, kdybych to video jen vypálila na dvd, bez převodu na DVD-video, přehrál by to stolní přehrávač na DVD? Asi budou velkou roli hrát střihačské programy, kde to budu muset upravit a výsledné videa bude určitě o tu kvalitu také "ochuzeno" ?
pokud bych natáčela ve formátu Pal, je to mpeg 4svideo = 5,9MB (1hodina záznamu = 5,3GB), ve WMP to šlo přehrát bez problémů a kvalit videa je taky na špici. širokouhlý obraz...tak bych spíše byla pro tuto variantu?..i kvůli tomu, že není takový problém to přehrát v pc a velikost je sice o něco menší ale asi to fakt tak vidím, že budu muset v obouch případech použít nějakou kompresi :( a to já nerada aby to vyhovoalo všem.

Nikdo: MiniDV to jsem také přemýšlela také z toho důvodu, že nebude takový problém v převodu a střihu videa do pc přes nějaký střihačský program. ALe zastavila bych se zase u stejné videokamery co vlastním, nemyslím funkcema, ale záznamovým médiem, radši jdu do HDD kvůli archivaci, těch kazet mám doma fakt už moc.
MG GeForce 8600GT 512MB DDR2, HDTV/DVI, CPU AMD A64 X2 5600+, Ram 4GB, cca 1TB HDD, MB Gigabyte M57SLI-S4
s16strnadova
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caderom 30. 5. 2008 15:25

Přehrávače DVD si neporadí se žádným HD, pouze PAL. Přehrávače Blu-Ray zvládají MPEG2 HD, ale s AVCHD si také neporadí. Jejich procesor by to nestíhal. Jedinou výjimkou by měla být herní konzole Sony PlayStation 3 (10-20kKč), výkonný procesor Cell by teoreticky možná zvládl zpracovat i více AVCHD najednou.

Pokud nevadí pomalé zpracování, tak bych určitě volil nahrávání v HD. Kromě 1920x1080i 16Mbps je možnost nahrávání v 1440x1080i 9Mbps (jsou i menší bitrate v tomto rozlišení, ale ty bych nevolil). Rozdíl v kvalitě těchto dvou je malý, oba jsou 16:9 (1440x1080i je zdeformovaný 16:9 záznam do 4:3, širokoúhlá TV si to zase roztáhne, takže OK). Dnes můžete HD video nahrané v jednom z těchto rozlišení zkomprimovat do MPEG2 PALu pro DVD, čímž sice získáte podobnou kvalitu jako při přímém PALu, ale v budoucnu si budete moci video nastříhat znovu a přehrávat rovnou v HD.

Data nevykouzlíte, z PALu HD udělat nejde, opačně ale ano.
Caderom
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků