Zpracování HD záznamu z kamery

Analogové a digitální videokamery, záznamová média

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod zdlav 16. 1. 2009 15:38

Při procházení diskuzí mě připadá, že většina lidí si koupí HD kameru a pak zpracovává video tak, že ho překonvertuje na nižší rozlišení aby to mohli prohlížet na DVD přehrávačích.
Možná by bylo dobré, aby sem napsali své zkušenosti také ti , kteří video zpracují tak že výsledek je znovu FULL HD (1920*1080), přehratelné např. na Blu-ray přehravačích. Zajímají mě jak zkušenosti majitelů mini HDV kamer tak i majitelů kamer, které mají výstup AVCHD. Dobré by bylo aby sem někdo napsal svůj přesný postup pro přenesení dat z kamery do PC, použité editační programy a způsob, případně nastavení těchto programů pro vypálení souborů v plném rozlišení (1920*1080) a na jak "silné" sestavě PC toto provozují.
Těším se na konstruktivní příspěvky !
zdlav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 17. 1. 2009 20:52

zdlav zajímavá výzva :-)

Tak co, nikomu se nechce psát :?: :hmm:
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod Makaveli2Pac 18. 1. 2009 23:44

Ja mam kameru Canon HV30 (+ staru Panasonic GS280) + Sony Vegas 8 Pro. Video striham v originalnom HD rozliseni, taktiez vysledny rendering ide do HD rozlisenia. Blu-Ray prehravac zatial nemam, takze v HD sa prehrava len z notebooku. Zaznam samozrejme hodim aj do klasiky 720x576 a tak sa aj dalej siri, pretoze doteraz este nebola poziadavka, ze by to niekto chcel aj v HD rozliseni (ludia to bud nemaju na com prehravat, alebo im v pohode postacuje aj zaznam 720x576 urobeny z HD videa, ktory je podstatne lepsi, ako keby sa to nahravalo priamo v 720x576), takze zaznam v plnej kvalite mam vacsinou len ja.

A co sa tyka stroja, tak mam lenovo ThinkPad 15,4" s rozlisenim 1680x1050 s C2D T8300 2,4Ghz, 4GB RAM, velmi vykonny 320GB WD Scorpio Black + 160GB Seagate 7200.2 v UltraBay (+ cez firewire zapojeny WD 500GB Premium) a vsetko to bezi na 64bit Vistach Business. Notebook je zapojeny na 22" lenovo l220x s FullHD rozlisenim a S-PVA panelom.

Co sa tyka systemu, tak ten chodi uplne svizne, plna spokojnost, taktiez Vegas nema ziadne problemy s plynulostou pri strihu (pokial sa na video nenahadzu rozne upravy, vtedy to uz uplne plynule nie je, zalezi ale od pouzitych uprav, uprava kontrastu ci farieb pracu skoro vobec nespomaluje), cize na Vegas v kombinacii so 64bit Vistou nedam dopustit (a uz sa tesim na Windows 7, pretoze beta vyzera viac nez dobre). No a co sa tyka renderingu, tak tam procesor ide pravidelne na 100% a ten by mozno mohol byt rychlejsi, no kedze desktop na strih u mna neprichadza v uvahu (a nemam niekolko tisic navyse na vykonnejsi procesor), aj tu som s vykonom spokojny a clovek si aspon moze zajst von, alebo relaxovat s priatelkou, kym sa video spravi.
"I believe that everything you do bad comes back to you. So everything that I do that's bad, I'm going suffer for it. But in my heart, I believe what I'm doing is right. So I feel like I'm going to heaven." - Tupac Shakur
Makaveli2Pac
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Marcelino 19. 1. 2009 21:52

Zaujmala by ma moznost nahrat fullHD na obycajne DVD :hm Sice cas takeho zaznamu by bol mozno lledva 20min, ale na prezentaciu dovolenky, sportovej udalosti, ci rodinej osvavy mojim priatelom to bohate staci. Nikto normalny predsa nebude cumiet na navsteve na nejake video z dovolenky 2hodiny :roll: Len otazka je aky pristroj okrem PC by takyto FullHD zaznam na obycajnom DVD disku prehral :?:
Marcelino
Junior

Odeslat příspěvekod mmmm. 21. 1. 2009 01:13

joj, to mě taky zajímá, jak to vlastně je...HD nebo full HD v původním rozlišení na DVD..čas, kolik se ho tam vleze a NA ČEM se to to dá přehrát a v jaké kvalitě?...pravda totiž je, že záběry z home videa jsou vetšinou stručné a tento způsob záznamu na DVD by mohl být oním řešením při vlastnictví záznamového zařízení HD a reprodukčního zařízení zatím SD..srozumitelnějí - plno vlastníků HD nebo full HD kamer nemají blu ray přehrávače nebo odpoivídající tv a tak řeší, jestli hd záznam zkomprimovat do dvd rolišení (SD) nebo ne, případně jak archivovat. Zdá se mi celkem elegantní řešení HD záznam vypalovat na běžné DVD v plné kvalitě, protože například i 30 minut na jednom DVD z jedné akce je většinou až až. Jen mi zkrátka není moc jasné, na čem by šel běžný DVD nosič s full HD nebo HD záznamem přehrát a v jaké kvalitě.
Na bluray přehrávači by to hrálo jako HD,bez problému, jen by to vzhledem k omezené kapacitě disku bylo krátké, to je jasné. Ale na běžném DVD přehrávači? To by asi přehrát nešlo, že? Ale ty DVD nosiče s HD záznamem by mohly být elegentní cestou k archivaci do doby, než si člověkl koupí bluray vypalovačku, přehrávač a full hd tv. Chápu to správně?
Naposledy upravil mmmm. dne 21. 1. 2009 11:25, celkově upraveno 2
Trapák roku - rádoby moderátor a závodník tslany:)
mmmm.
Junior

Odeslat příspěvekod rossini.poi.cz 21. 1. 2009 07:25

Já osobně používám Sony HDR-SR12 se 120GB HDD. Video zpracovávám jako Full HD v programu Final Cut Express na stroji iMac 20". Většínou Full HD distribuuji na přenosném HDD pro kamarády vybavené Full HD TV, zbytku jej buď předávám na DVD (většinou rodina atd...) nebo jim video přehrávám u mě.

Otázka Full HD na DVD mě taky napadla, ale ještě jsem to neřešil. Jakmile se do toho pustím, rád se podělím. Zatím tam vidím příliš mnoho ALE, KDYBY, JAK...
rossini from POI cz
rossini.poi.cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zdlav 21. 1. 2009 23:48

Makaveli2Pac píše:Ja mam kameru Canon HV30 (+ staru Panasonic GS280) + Sony Vegas 8 Pro. Video striham v originalnom HD rozliseni, taktiez vysledny rendering ide do HD rozlisenia. Blu-Ray prehravac zatial nemam, takze v HD sa prehrava len z notebooku ...

Díky za info! Měl bych ještě tyhle otázky:
1) v jakém HD rozlišení provádíš editaci? Je to těch 1440*1080 co by měla tato kamera dávat ven z DV výstupu?
2) jak dostaneš video z kamery do PC: přes konektor DV (i.Link) nebo přes HDMI
3) zabezpečí SONY Vegas přímo řízení přenosu dat z kamery do PC, nebo používáš nějaký mezi-program?
4) jakou koncovku mají soubory získané z kamery? Je to *.mts nebo *.avi nebo něco jiného?
5) jak veliký (přibližně) je vstupní = zdrojový soubor získaný z kamery (třeba 10 minutový)
6) kolik místa (přibližně) zabere projekt (třeba 10-minutové video ) v PC ?
7) jak veliký je výstupní soubor v nejvyšším HD rozlišení (třeba 10minutový)
Uf .. to je otázek ... ta kamera se mi líbi ... proto mám k ní více otázek :-)
zdlav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zdlav 22. 1. 2009 00:00

Makaveli2Pac píše:... a uz sa tesim na Windows 7, pretoze beta vyzera viac nez dobre)...

Nainstaloval jsem si beta verzi na docela pomalém 80GB disku a běhají docela svižně. Je např. pěkné, že přímo jejich přehravač je schopen přímo přehrát snad všechny typy videa z HD kamer. Potíže jsou ale s ostatními programy ... je to podobné jako při přechodu z Win98 na WinXP na Visty atd... musí se holt počkat až dodavatelé různých programů napíší verze pro Win 7 ...
zdlav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Makaveli2Pac 22. 1. 2009 16:03

Takze tu su odpovede:
1) Ano, je to tych 1440*1080.
2) Do PC to ide cez firewire (teda i.Link).
3) Vegas zvlada vsetko, netreba nic ine... Proste zapojim kameru do firewire, Windows ju detekuje (XP vzdy, Vista niekedy na zapojenie kamery nereaguje a neviem preco) a hned sa mi otvori okno co chcem robit a jedna z moznosti je, preniest video cez Sony Vegas. Alebo proste vo Vegase otvorit mod na zachytavanie videa, vybrat ci sa bude jednat o klasicke video alebo HDV a kamery sa uz netreba ani dotknut, kamera sa ovlada cez Vegas.
4) Subory maju koncovku *.m2t (MPEG TS file)
5) Co sa videa tyka, tak som nahodne vybral video dlzky 1min 37s, to ma 312 MB a video dlzky 34min 56s ma 6.58 GB (v oboch pripadoch sa jedna o surove video prenesene z kamery)
6) Co sa tyka projektu, tak to zalezi od zlozitosti a dlzky, vseobecne su tieto cisla zanedbatelne, ja mam velkosti projektov v rozmedzi od 100KB do 700-800KB, neviem ci mi nejaky projekt presiahol 1MB. Vegas si do projektovych suborov neuklada ziadne videa, nic, ono ten subor projektu je len akysi odkaz na vsetky tie veci a ulozenie vsetkych nastaveni, preto su tie cisla take male... Ked clovek otvori dany projekt a nejake video na disku predtym presunie, tak mu Vegas napise, ze video nenasiel a spyta sa, ze kde ho ma hladat, alebo ci ho ma ignorovat atd. Proste treba mu ukazat kde je, Vegas si tie videa neuklada... To len na ilustraciu, ze subor projektu je fakt len akysi subor s odkazmi a nastaveniami...
7) Vystupny subor je cca. rovnaky ako vstupny, pokial sa pouzije opat MPEG2 s rovnakym rozlisenim, bitrate atd... Ja ale osobne niekedy davam videa aj do kvalitnejsieho avi (CineForm HD kodeku), ktory sice zabera viacej miesta, ale ked potrebujem vyrenderovat nejaku zlozitejsiu scenu a potom ju znovu upravovat, tak cestou z .m2t do .avi a potom zase do vysledneho .mpeg by to nemalo nejak citelne stracat na kvalite (urcite menej ako cestou .m2t - mpeg - mpeg). To su ale uz zlozitejsie upravy, v pohode staci hadzat rovno do mpeg.

A ta kamera je fakt dobra, hlavne jej schopnosti za horsich svetelnych podmienok a rezim 25P.
"I believe that everything you do bad comes back to you. So everything that I do that's bad, I'm going suffer for it. But in my heart, I believe what I'm doing is right. So I feel like I'm going to heaven." - Tupac Shakur
Makaveli2Pac
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zdlav 22. 1. 2009 16:44

Díky za podrobné informace. Myslím si, že by mohly pomoci více lidem, kteří uvažují o koupi nové kamery .. :-) ... plánuji si koupit tuhle kameru cca na jaře.
zdlav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zdlav 23. 1. 2009 11:37

Marcelino píše:Zaujmala by ma moznost nahrat fullHD na obycajne DVD :hm Sice cas takeho zaznamu by bol mozno lledva 20min, ale na prezentaciu dovolenky, sportovej udalosti, ci rodinej osvavy mojim priatelom to bohate staci. Nikto normalny predsa nebude cumiet na navsteve na nejake video z dovolenky 2hodiny :roll: Len otazka je aky pristroj okrem PC by takyto FullHD zaznam na obycajnom DVD disku prehral :?:

Já jsem se o tuhle možnost taky zajímal ale mám pocit, že sice lze udělat HD DVD (cca 25 min doba záznamu) s použitím standartních DVD médií ale toto DVD nebude přehratelné na obyčejném DVD přehrávači. Šlo by přehrát např na HD DVD přehravači Toshiba HD-A1 (jeho popis je zde: http://www.tacp.toshiba.com/dvd/product.asp?model=HD-A1)
Jinak pěkný postup a diskuze o HD DVD je zde:
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=705146I
Pokud máte někdo jiné informace, prosím napište je sem.
zdlav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 23. 1. 2009 16:42

používám HDV kamery a video zpracovávám podobně jako Makaveli2Pac.
od začátku jsem vše dělal v plném rozlišení (4 roky zpět) a přestřihaný výsledek jsem ukládal v plném rozlišení zpět na pásku do archivu, pro distribuci jsem používal standardní rozlišení na DVD ke kterému jsem ještě přidával video ve WMV souboru v rozlišení 1280x720 kdyby si to někdo chtěl přehrát na počítači. Před rokem a půl jsem pak pořídil Bluray vypalovačku a větší věci tedy dávám na BD. Nicméně kratši klipy se dají hodit i na DVD ve formátu jako BD - přehrát to pak lze na PC, v Playstation 3 a mělo by to jít i ve stolních BD přehrávačích (v nich jsem to zatím nezkoušel). Pro autoring používám DVD Architect 5 od Sony (dodáváno s Vegas 8 Pro).
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert

Odeslat příspěvekod zdlav 23. 1. 2009 19:16

marts píše:používám HDV kamery a video zpracovávám podobně jako Makaveli2Pac.
od začátku jsem vše dělal v plném rozlišení (4 roky zpět) a přestřihaný výsledek jsem ukládal v plném rozlišení zpět na pásku do archivu, pro distribuci jsem používal standardní rozlišení na DVD ke kterému jsem ještě přidával video ve WMV souboru v rozlišení 1280x720 kdyby si to někdo chtěl přehrát na počítači. Před rokem a půl jsem pak pořídil Bluray vypalovačku a větší věci tedy dávám na BD. Nicméně kratši klipy se dají hodit i na DVD ve formátu jako BD - přehrát to pak lze na PC, v Playstation 3 a mělo by to jít i ve stolních BD přehrávačích (v nich jsem to zatím nezkoušel). Pro autoring používám DVD Architect 5 od Sony (dodáváno s Vegas 8 Pro).

Díky za info! Jaký postup používáte pro uložení výsledku na DVD (ve formátu BD) ... doufám, že by to bylo zajímavé nejenom pro mne. :-)
Já jsem si také nedávno koupil (snad výhodně ... :-)) ) Blu-ray (Panasonic DMP-BP50), kde píší, že by měl umět přehrávat různé formáty BD i DVD. Přišel jsem např. i na to že tento přehrávač neumí přečíst HD DVD ... sice to bylo napsáno v návodu ale já čtu návody až naposled, takže mě to stálo 4 vypálené DVD abych poznal že tudy cesta nevede ... ;-)
Ale hodně Blu-ray přehravačů (včetně toho mého) by mělo umět přehrávat DVD formátované AVCHD. Moc nerozumím tomu, co to znamená, protože podle mne by to měly být jenom soubory se strukturou dat AVCHD. Máte o tomhle nějaké informace? Případně zkusil jste udělat DVD se soubory ve formátu AVCHD tak, že to Váš Blu-ray přečetl?
zdlav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zdlav 25. 1. 2009 19:27

Protože používám pro editaci videa program Pinnacle, napíši některé jeho chyby a problémy: koupil jsem si upgrade verzi 12.0 Ultimate, o které výrobce tvrdí, že podporuje kromě standartních DVD i AVCHD, Blu-ray a HD DVD.
Nejdříve jsem ho nainstaloval na tuto sestavu PC: CPU AMD Athlon 2,4GHz, RAM 1GB, VGA s podporou DirectX 9 a pamětí 128MB, disk 7200rpm 16MB cache s dostatkem místa pro práci... vše proběhlo bez náznaku chyby ale při pokusu vytvořit DVD disk AVCHD to skončilo chybou, která mi nic neříkala a neříkala nic ani na telefonické podpoře ... poradili mi to přeinstalovat .. no po přeinstalaci na jiný disk (opět Win XP) byla situace stejná. Po mnoha pokusech jsem zjistil, že mu vadí malá paměť RAM (pouze 1GB) a malá paměť VGA pro zpracování AVCHD. Tento software si prostě nedělá příliš starosti s tím aby poradil uživateli, kde by mohla být chyba.. a to už zjišťuji od verze 9.4, kterou jsem poprvé používal ... při tom zrovna toto lze celkem bezproblémově zjistit před spuštěním nějaké akce a uživatele varovat.
Po instalaci na jiné PC: CPU 2Core 2,66GHz, RAM 2GB, VGA s 512MB paměti všechno začalo chodit bez problémů včetně zpracování videa z Canon HF100 (AVCHD soubor), včetně videa z NIKON D90 (1280*720) a dalších souborů stáhnutých porůznu z Internetu. Pinnacle verze 12.1 (musel jsem si stáhnout Patch, ke které mě program přímo vybídl) je tedy schopna zpracovat HD video z různých HD kamer, pokud máte dostatečně "silné" PC. Zpracování je poměrně rychlé a při přehrávání DVD-čka ve formátu AVCHD (vyrobeného tímto programem) je obraz opravdu excelentní ... přehrával jsem to na stolním Blu-ray. HD DVD se mi nepodařilo ověřit, protože můj BD přehrávač tato DVD není schopen přehrávat. Délku záznamu AVCHD na standartním DVD (4,7GB) udává Pinnacle 35min. U HD DVD udává délku 25min.
Na obranu Pinnacla chci říci, že jsem to pak v read me našel ale nepřipadá mi to jako nejlepší způsob nechat na uživateli aby si někde v návodech všechno přečetl a hlavně chápal co přesně myslí výrobce tím nebo oním tvrzením ... podle mne je lepší dát to přímo do programu a varovat uživatele, když v dané chvíli chce něco provádět a nemá na to dostatečný hardware...
zdlav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zdlav 29. 1. 2009 00:01

Nevíte někdo, čím (jakým programem) bych mohl v PC přehrát DVD AVCHD?
Vytvořil jsem DVD AVCHD pomocí Pinnacle verze 12.1 Ultimate, ten je čitelný na Blu-ray přehravači (vynikající obraz) ale při vložení do normální DVD mechaniky PC (na které byl vypálen), se ukazuje pouze prázdné DVD, čili nemohu toto DVD přehrávat na PC...
zdlav
Mírně pokročilý

Další stránka