Kapky na objektivu outdoorové kamery

Analogové a digitální videokamery, záznamová média

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod SeaK 13. 8. 2017 21:41

Jak zabránit ulpívání kapek? Zkusil jsem tzv. tekuté stěrače na autosklo, ale moc to nefunguje.
SeaK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 8. 2017 22:29

Zkus to na fóru Digiaréna, tam mají větší zkušenosti z focení venku, budou určo schopní líp poradit.
Za mě určitě bude odlišnost v používání kamery ve statickým režimu (fotopast, trvale zaměřená streamující kamera) - tam se dá spáchat nějaký odclonění srážek stříškou, větví nebo i jen nakloněním kamery směrem dolů, od používání kamery v dynamickým režimu za pohybu - na hlavě, na řídítkách nebo třeba na pádle. Tam jediný co pomůže je chemickej povlak krytu objektivu usnadňující stahování vody do kapek a jejich sjíždění ať vlivem gravitace, nebo vlivem vzduchu proudícího kolem kamery = právě ty "tekutý stěrače". Ale co můžu ze zkušeností s používáním "nanotechniky na čelní sklo" u auta sdělit, tak to pomáhá jen při drobným otravným dešti (když stačí "bez chemie" jet se stěračema na pomalej cyklovač = interval cca 2-5sekund), ale neúčinný je to od momentu, kdy kapky po dopadu na sklo udělají rozstřik tak velkej, že zasáhne kapici na skle zanechanou bezprostředně předchozí kapkou. V ten moment už změna povrchovýho napětí na skle nemá dostatečně velkej čistící účinek, na skle vzniká jednolitá vrstva vody, která se aerodynamickým prouděním kolem skla vlní a tím značně zkreslí průhled skrz sklo = je nutný pustit stěrače na nepřetržitej chod. Ten moment se sice s rostoucí rychlostí jízdy posouvá, ale v našich podnebních podmínkách se bez mechanickejch stěračů obejít nedá ... a to asi ani v případě kamery.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod marts 14. 8. 2017 13:21

Asi bude záležet na typu toho prostředku na tekuté stěrače a nejspíš i sklonu čelní plochy. Mě to paradoxně fungovalo přesně naopak - za mírného deště/mžení se mi na skle vytvářela spíše mlha a bylo potřeba trpělivosti než se ty mikrokapičky spojily do větších kapek které pak vzduch odfoukl. U normálního deště a víc to pak při dostatečné rychlosti jízdy odlétávalo ze skla perfektně.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod diego6 2. 11. 2017 08:58

záležet na typu toho prostředku na tekuté stěrače a nejspíš i sklonu čelní plochy
diego6
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod buben13 20. 11. 2017 14:34

Tekuté stěrače ti u akční kamery budou k ničemu. Ty fungují na odporu vzduchu a na sklonu právě předního skla u auta. U většiny kamer je v balení i hadřík na utření, ale chápu, že kameru na helmě nebudete utírat každých 5 minut.
buben13
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků