Ako vyberať kameru

Analogové a digitální videokamery, záznamová média

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod kuki19 25. 4. 2020 09:49

Pekný den.
Idem po rokoch kupovať novú kameru a kedže doba pokročila, potreboval by som nájsť ten správny smer...
Aký výstupný formát je najlepší?
Má význam ísť až na 4K, alebo stačí FHD.
Pozerať aj na typ snímača, alebo je to už v tejto dobe jedno?
Nezháňam detskú hračku za 200 eur, ale ani profi za 2000 :-)
kuki19
Junior

Odeslat příspěvekod marts 25. 4. 2020 10:25

Pro začátek je potřeba odpovědět si na pár otázek, například:

Co vlastně chci točit? Domácí video, děti, rodina, sportovní akce, výlety?
Budu potřebovat transfokaci (zoom)? Jak moc?
Co plánuji dělat s natočeným materiálem? Pokročilý střih? Akorát se podívat na telce? Hodit na Youtube?

Nakonec z toho třeba může vyjít, že člověku bude stačit trochu lepší mobil.

Nebo naopak, pokud plánuje hodně různorodé druhy natáčení, větší akce - bude potřeba vyhradit peníze na záznamová média (dnes převážně SD karty), náhradní baterie, možná přídavné mikrofony.
A pokud bude chtít záznam pokročile zpracovat - peníze na počítač a software.

A pak, podle toho kolik peněz mi asi zbude, můžu odhadovat kolik dám do kamery, nebo jestli rozpočet zkusím navýšit, protože částka která mi zbyla neumožní pořídit kameru která by mi mé požadavky splnila.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuki19 25. 4. 2020 16:43

už sme sa o tom bavili v téme miniDV. Ale tam mi už nikto neodpovedá :-D asi preto, že téma bola iná.... tak že ešte raz:
-točiť sa bude samozrejme rodina a rodinné akcie, ale aj záchranársky výcvik psov, klubové akcie a výstavy....
-pozerat sa to bude na TV, túbovej tube, na klubových a našich stránkach, na plátne.....
-strih bude pokročilý
-zoom bude potrebný čo najlepší...
rozpočet ma netrápi. nevlastním síce banku, ale pc a soft mám. sd karty na začiatok tiež a pri dlhších akciách nie je problém hnet to skopčiť na noťas. pevnú cenu stanovenú nemám, kludne aj okolo 1000 eur, keby mala parametre o akých sme sa bavili v miniDV téme tak kludne aj viac. každopátne nechcem kávomlynček za 200 eur, ktorý točí do mpeg2 a na plátne budem pozerať na kocky....
kuki19
Junior

Odeslat příspěvekod marts 25. 4. 2020 20:10

Jako nejzajímavější se mi v současné době zdá novinka od Panasonicu (teprve se má objevit v obchodech), HC-X1500 za cca €1700,- rozsah zoomu od 25 do 600 mm (F1,8 – 4,0), natáčení ve 4K 50 či 60 Hz.

Canon LEGRIA GX10, která umí 4K při 50Hz stojí kolem €2000,- má větší senzor ale to u ní omezuje rozsah zoomu na 25,5 – 382,5mm (f/2,8 – 4,5)

Pak případně zůstat u FullHD s Canon LEGRIA HF G26 za cca €1000,- zoom 28,8 – 576 mm (se zapnutou dynamickou stabilizací)

SONY bohužel v této cenové hladině nenabízí ve 4K 50/60Hz, jedině snad vzít 4K model a točit v něm FullHD 50Hz, ale zase rozsah zoomu bývá jen 10x tedy 29,8 – 298,0 mm (i když SONY umí využít rozlišení čipu a pro FullHD udělá zoom 20x), takže např. FDR-AX33 za €860,- která umí při FullHD datový to až 50Mbps (Canon 35Mbps).

Všechny kamery nahrávají s použitím kodeku H.264, pro FullHD stačí SD karta Class 6 a vyšší, pro 4K je potřeba třída U3 - třídu SD karet si zkontrolujte, jinak na ně kamera odmítne nahrávat, případně sníži kvalitu záznamu (nižší datový tok).
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuki19 25. 4. 2020 20:48

ked sa bavíme o razsahu zoomu, je to ekvivalent hodnôt ako u zrkadloviek? ak ano, tak v podstate hodnota okolo 300 by nemusela byť až taká zlá. na detaily scény vzdialenej 50-100 m od brehu by to malo stačiť.
dalo by sa odpovedať aj všeobecne na otázky kladené v prvom príspevku?
kuki19
Junior

Odeslat příspěvekod Kutil71 26. 4. 2020 09:10

Dobrý den, po ročním používání 4K kamery se můžu vyjádřit k bodu, zda 4K nebo FHD. Za mě jednoznačně 4K. Výhody: vysoká kvalita obrazu na 4K TV, vysoká kvalita FHD obrazu, převedeného z 4K nahrávky, překvapivě vysoká kvalita při zobrazení na FHD monitoru (množství detailů), možnost vytvářet kvalitní video výřezy, možnost snímat přímo z videa obrázky, ze kterých lze z důvodu vysokého rozlišení vytvářet fotky ( třeba ve fotolábu), v případě potřeby je možné 4K kamerou velmi kvalitně natáčet v HD rozlišeních.
Nevýhody: velikost nahraných souborů, u levnějších 4K kamer jen 30sn/s ( pro sledování je důležitá TV s kvalitním dopočtem mezisnímků), velké nároky na PC ( ale žádná tragédie).
Pro mě byla koupě příjemným překvapením, v průběhu předchozích 9 let jsem vystřídal 3 kamery HD a FHD.
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kuki19 26. 4. 2020 10:01

Dobrý den. Ono by to bolo trochu divné, keby to bolo naopak :-) ale verím, že výnimky sa nájdu. podstatný je pre mna pomer cena - výkon. či vyššia cena, väčšie nároky na HW pri spracovaní, úložný priestor....... natolko prevýši kvalitou, aby sa do toho oplatilo ísť. urobiť momentky v strihovom sw je super vec, ale ked človek video nakoniec preženie kodekom a skomprimuje, je ten rozdiel stále priepastný? zistím to aj na TV? :-)
kuki19
Junior

Odeslat příspěvekod Kutil71 26. 4. 2020 14:21

V současné době používám více než rok 4K kameru Panasonic VX1 ( 14500Kč , včetně 64 GB karty) a FHD Panasonic V180 (6000 Kč). Za poslední 4 roky jsem měl v ruce další 3 FHD kamery v ceně do 10000 Kč. Mezi těmito kamerami a VX1 je v kvalitě obrazu obrovský rozdíl, který se ještě zvětšuje při slabším světle. Ovšem netuším, jak kvalitně nahrávají FHD kamery za 25000 Kč. Můžu ale srovnávat kvalitu nahrávky VX1 ve 4K a FHD. Na FHD monitoru 4K nahrávka vypadá o dost lépe než nahrávka ve FHD ( obraz ostřejší, více detailů), přitom nahrávky ve FHD jsou také kvalitní, mnohem kvalitnější než u V180. Při sledování na TV záleží na sledovací vzdálenosti, při sledování ze vzdálenosti větší než 1,5x úhlopříčky ztrácí 4K význam. Pro mě je velmi důležité snímání snímku přímo při přehrávání videa. Používám program Media player classic, zmáčknutím jediného tlačítka snímám fotky do předvolené složky. Loni jsem tak vytvořil několik tisíc fotek, asi z 200 jsem ve fotolábu nechal udělat fotky. Kvalita dobrá, výrazně vyšší než při použití FHD videa. Kameru V180 ( má optický zoom :50x ) používám jen pro videa na youtube nebo pro nenáročný záznam za dobrého světla:
https://www.youtube.com/watch?v=shj96vcNE9g
VX1 ( má optický zoom: 24x) docela kvalitně nahrává i za špatného světla:
https://www.youtube.com/watch?v=_I6ciMV1OM8
Obě ukázky jsou zkažené vysokou komprimací youtube.
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 26. 4. 2020 14:47

kuki19 píše:ked sa bavíme o razsahu zoomu, je to ekvivalent hodnôt ako u zrkadloviek? ak ano, tak v podstate hodnota okolo 300 by nemusela byť až taká zlá. na detaily scény vzdialenej 50-100 m od brehu by to malo stačiť.
dalo by sa odpovedať aj všeobecne na otázky kladené v prvom príspevku?


Uvedené hodnoty zoomu jsou v přepočtu na 35mm zrcadlovku.
Stejně jako kolega nade mnou bych doporučoval 4K, a na ty sportovní činnosti by to chtělo 50/60 fps (Hz) i když i s 25/30 fps se to dá přežít. Velikost čipu se v zásadě projevuje při zhoršených světelných podmínkách, takže význam má - ale spolu s parametrem počtu megapixelů a použité technologie - tady mělo navrch SONY s čipy se zadním osvitem, dnes už je asi používají všichni.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuki19 26. 4. 2020 22:38

ťažko sa zrovnávajú kamery, ked sú točené scény za úplne rozdielnych podmienok. ale v podstate na to, že je to na tube je to ok.

čím väčší čip, tým lepšie, to platí u digitálneho snímania asi všeobecne. ale pozeral som nejaké kamery a je na výber niekolko typov čipov, ako cmos, mos.. má cenu sa tým zaoberať, alebo sa niektorému vyhnúť? a aby som dodržal terminus technikus v popisoch kamier, aký formát záznamu a kompresnú metódu sa mám zamerať?
25/30 fps by malo stačiť. psy síce behajú rýchle, ale plávajú o dosť pomalšie :-)
kuki19
Junior

Odeslat příspěvekod marts 27. 4. 2020 15:06

Kompresní systém je u všech těchto kamer stejný, zřejmě se bude trochu lišit implementace, vzhledem k tomu že jsou datové toky u jednotlivých výrobců velmi podobné případně stejné (pro stejné rozlišení a snímkovou frekvenci) tak to dnes není rozhodující faktor. Ani nevím o tom, že by někdo v poslední době dělal nějaké systematické porovnání kvality komprese mezi kamerami.
CMOS, MOS atd. jde spíše o marketing/branding - odlišení označení u výroboců i když jsou tam i technologické rozdíly, obrazově kvalitativní rozdíly za běžných podmínek jsou podle mě zanedbatelné, zajímavější je na čipech přítomnost vyhrazených pixelů pro fázové zaostřování.
Chlubí se tím ta dražší 4K kamera od Canonu, SONY je používá také, ale v ještě dražších modelech (FDR-AX700).
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuki19 27. 4. 2020 17:19

ked si v heuréke hodím napríklad všetky kamery panasonic, tak mi ukáže 4 rôzne ˝druhy˝ snímača. preto tá otázka.
Všimol som si záznamy XAVC S, AVCHD a MP4. Ten posledný bude mať asi najväčšiu kompresiu.
Aj v téme miniDV sme sa bavili o rôznych formátoch kódovania. Neide mi o porovnanie rovnakého formátu medzi rôznymi typmi kamier, ale o kvalitatívne rozdiely formátov ako takých. myslím, že v predošlej téme sme sa bavili o tom, XAVC má len klúčové snímky. Ako je na tom AVCHD?
Píšete o fázovom zaostrovaní. Na nete čítam, že za určitých okolností je nepresnejšie ako kontrastné. Ale je vraj rýchlejšie. Má cenu sa tým zaoberať, alebo to kamery s kontrastným AF nejako ompenzujú?
Ak smiem dúfam že poslednú otázku :-) , plánujem vyberať medzi kamerami panasonic, canon a sony. Nejaký typ? :-)
kuki19
Junior

Odeslat příspěvekod marts 27. 4. 2020 19:47

XAVC S je spotřební varianta profi kodeku XAVC Long GOP (ten s čistě klíčovými snímky je XAVC Intra). XAVC ukládá zvuk nekomprimovaně zatímco AVCHD ve ztrátové kompresi (na bázi Dolby Digital).
Uvedené kamery s pixely pro fázovém ostření kombinují obě metody - fázovou i kontrastní, SONY to označuje jako ostření hybridní.

K tomu tipu - asi bych se podíval po tom Canonu Legria GX10 ač osobně používám kamery SONY - ale profi řady. Ve spotřebních mi přijde ten Canon jako lepší poměr cena/výkon.

-- 27. 4. 2020 21:37 --

A ještě jsem si vzpomněl že docela užitečné informace jsou na videokamery.cz
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuki19 28. 4. 2020 22:35

vdaka za všetko :-)
... myslel som tip na značku. podla recenzií a testov si už potom nejako vyberiem. len som potreboval trochu informácii, aby som sa aspom trošku vyznal v problematike.

dík za link.
kuki19
Junior

Odeslat příspěvekod kuki19 14. 7. 2020 22:29

vdaka, ale mne išlo skôr o to čo je vo vnútri, ako len o značku...
kuki19
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků