Jakou vybrat kameru na střechu vozidla?

Analogové a digitální videokamery, záznamová média

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod jackobnowy 18. 5. 2020 15:44

Dobrý den,

mám dotaz a bych bych moc vděčný, kdyby mi tu nějaký odborník dokázal poradit. Jako jeden z podkladů pro naší práci si pořizujeme videozáznam komunikace. Máme na střeše vozidla umístěné dvě kamery GoPro Hero 5 (každá snímá jednu stranu silnice), které napájíme z vozidla a při jízdě cca 60 - 70 km/h pořizujeme záznam ve 2,7K rozlišení.

S těmito kamerami jsme obecně spokojení, ale často narážíme na jejich limity. Především kvalita videa za snížené viditelnosti, např. při jízdě v zalesněném úseku, nebo když se často mění slunce/stín. V těchto případech je logicky kvalita videa značně nižší a snažíme se to kompenzovat nižší rychlostí. Pro naše vyhodnocování videa v kanceláři (např. pasport komunikace) potřebujeme video v dostatečné kvalitě, abychom rozeznaly např. typ svodidla, odhadly vzdálenost jiných předmětů apod.

Chtěl bych se zeptat, zda nejnovější generace kamer výrazně převyšuje námi používané kamery. Velice by se nám hodilo, kdybychom nebyli tolik ovlivněni počasím (abychom mohli jezdit i když bude méně světla), nebo naopak zachovat kvalitu videa a zvýšit rychlost - přeci jenom nechceme tolik zdržovat provoz a není to ani bezpečné jezdit na silnicích I. třídy (ač s majákem) tak pomalu.

Zda tu někdo neví, jak moc velký by to byl rozdíl, případně jestli neví někdo, zda by na tento typ záznamu nebyl vhodnější jiný typ kamery?

Naše požadavky jsou jen ty, že kamery musí být umístěné na střeše vozidla, napájeny jsou z vozidla z 12V zásuvky, máme v nich 128GB karky, případně větší (měnit není problém).

Díky
jackobnowy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bolerious 19. 5. 2020 09:46

Hero 5 jsem míval, teď mám Hero 8 a posun v kvalitě obrazu tam je zřetelný. Za prvé v rozlišení, kdy to není jen o pixelech, ale i o jejich vykreslení. Za druhé v počtu snímků za sekundu, který dovoluje plynulejší vykreslování, což je zvlášť ve větších rychlostech plus. Dále celková kvalita obrazu je výrazně lepší - šum, kontrast, ostrost. Špičková je stabilizace obrazu, v tom udělaly GoPro snad největší skok kupředu.

Jestli by to bylo dostatečné i pro tvoje využití ti ale říci neumím. Je třeba si uvedomit, že se pořád bavíme o téměř nejlevnější kategorii kamerek, kde je kladen důraz na mnoho věcí a kvalita obrazu není tou nejdůležitější.

Kvalitativně dál jsou kompaktní digi foťáky s 1'' senzorem, které dnes umí hodně hezké video.

Nejlepší co se kvality obrazu týká budou velké foťáky, ideálně full frame bezzrcadlovky, u kterých je kvalita obrazu v porovnání s výše uvedenými naprosto špičková. Obrovským plusem je možnost využívat vysokou citlivost a tím pádem krátký čas závěrky pro ostré pohybem nerozmazané fotky i v těch stinných oblastech.
Obrovskou nevýhodou je pořizovací cena, velikost a z ní plynoucí komplikovanější uchycení na karoserii auta. Nezbytnou výbavou by musel být vodotěsný obal.


Na jednom konci je tedy GoPro 8 za cca 10 tis. (s příslušenstvím) se super jednoduchou instalací a ovládáním, ale pořád dost kompromisní kvalitou videa. Na druhé straně je bezzrcadlovka s pevným sklem 24 mm, vodotěsným pouzdrem za plus mínus 60 tis. Kč (levnější varianta) se složitější obsluhou ale špičkovou kvalitou videa.
Bolerious
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Cadoerien 20. 5. 2020 10:28

Ty akční kamery nejsou většinou moc dělané na zhoršené viditelnostní podmínky. Tam budou vždycky ztrácet. Ten foťák by byla dobrá možnost, ale cena bude vysoká a musel bys řešit ochranu proti vodě a celkově poškození. Možná by se to dalo řešit nějakou lepší autokamerou. Ty mají docela slušný obraz i v noci, ale taky nebudou moc dělaný na venkovní použití.
Cadoerien
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 23. 5. 2020 19:26

Na tenhle účel by bylo zajímavé vyzkoušet fotoaparát RX0 II od Sony - je odolný, maličký, zpracuje velký kontrastní rozsah a disponuje vysokou citlivostí a velmi krátkými časy závěrky. Otázka je jestli by vyhovoval úhlem záběru - 84 stupňů.

https://www.sony.cz/electronics/kompakt ... ifications
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron