Kamera pro filmovou tvorbu

Analogové a digitální videokamery, záznamová média

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Potvora 10. 6. 2020 10:02

Milí diskusní přátelé,

stojím před otázkou výběru nového záznamového zařízení pro své umělecké ambice. Se serióznějším filmařením teprve začínám (domácích pokusů i videí do práce už za sebou pár mám) a jsem zatím víc teoretik než praktik. Vím, že kamera není samospásná a daleko důležitější je "to kolem", co nezastarává tak rychle - mikrofony, světla, stativy, pojezdy, apod. ozhlížím se, co bude mým novým záznamovým zaříezním pro natáčení. Mou ambicí je točit krátké vlastní příběhy (mám už napsaný scénář). Nehledám nic pro natočení oslav, svateb ani reportáží. Mým cílem je "umělecká tvorba", zachycení příběhu.

Záměrně píšu "záznamové zařízení" a ne kamera, protože nemám moc jasno ani v tomto. V současnosti točím ze stativu na mobil (Samsung Galaxy S10e), ale má to svá omezení. Nyní v začátcích je jedno, čím to točím, ale s postupem času bych rád určitě sáhnul po něčem sofistikovanějším. V podstatě nejvíce mě u mobilu trápí digitální zoom (takže ho dělám až ve střižně) a nekomfort při práci s telefonem (touch není to samé jako tlačítko) a občas svéhlavá aplikace pro natáčení (která si mění expozici a vyvážení, přestože jsem ji nastavil manuálně - ale to je na delší diskusi), která mi brání v technické kontinuitě více záběrů.

Nevím, zda jít cestou DSLR, bezzrcadlovky nebo vyloženě videokamery. Při výběru mi nejde nijak dramaticky o finance. DSLR je příkladem "budgetového" řešení, ale osobně myslím, že klasické zrcadlovky jsou spíše na foto než na video. Určitě mě zajímá full-frame snímač, zoom mi stačí nějaký základní (např. 24-70), uvítal bych výstup do sluchátek pro kontrolu zvuku, možnost výměny objektivů v budoucnu a snímání 4K.

Pomrkávám po Canon EOS R (byť nesplnuje vše výše uvedené), ale stejně tak si umím představit třeba i Panasonic HC-X2000 či HC-X1500e. Dodávám, že i v oblasti fotografie jsem odjakživa věrný značce Canon, ale to je jen takový malý bezvýznamný faktor, uměl bych si teoreticky představit i Sony A7S :-).

Máte někdo zkušenosti s podobným výběrem? Vybírali jste v relativně nedávné době?

Díky za tipy!
Potvora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zino333 10. 6. 2020 10:44

Pozri aj na Fujifilm X-T4. Alebo za lacnejšie peniaze stále skvelú X-H1.
Okrem nich napríklad tá Sony. DSLR by som nebral. Je to veľké ako kladivo na čarodejnice.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 6. 2020 11:03

Tu velikost bych až tak neřešil (pravděpodobně bude na stativu), spíše dostupnost objektivů z druhé ruky. U těl s výměnnými skly je výhoda právě v té "umělecké" volnosti. Na manuální režim Vám dovolí si s ohniskem a ostřením dělat prakticky cokoliv. A možnost pořízení kvalitního statického snímku pro pozdější post-processing, se stejným charakterem jako filmový záběr, také není k zahození.
Osobně bych doporučil právě EOS R a záznam do prostoru C-Log.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 10. 6. 2020 11:18

Pre mňa je veľkosť veľký argument pri rozhodovaní. Je rozdiel prenášať DSLR s výbavou a bezzrkadlo. Rovnako aj manipulácia. Navyše niektoré bezzrkadlovky vyslovene už od návrhu počítali s implementáciou video funkcií. A u DSLR je stále treba počítať s ladeným objektívov kvôli problémom s front/back focus problémami, kde neraz je treba ladiť kombá pre každý objektív zvlášť. Osobne by som v dnešnej dobe už žiadnu DSLR nekúpil.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Potvora 10. 6. 2020 17:14

Mně jde hlavně o ergonomii natáčení - po technické stránce věřím jak bezzrcadlovkám, tak přímo videokamerám, umím si ale například představit, že focus nebo zoom pomocí objektivu na bezzrcadlovce není tak komfortní jako při natáčení videokamerou. Máte někdo zkušenosti s natáčením podobného rozsahu pomocí bezzrcadlovky? Další věcí je pak nějaká klec, na kterou si kromě foťáku přidělám třeba držadlo pro natáčení podhledů (a další různé jiné příslušenství, že...).
Potvora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kuko61 16. 6. 2020 14:25

Sice to nie je Fullframe, je to 4/3, cize ma velky Crop factor, ale ked som sa pozeral, cim tocia na Youtube ludia, u ktorých sa mi najviac páčil obraz, vacsinou to bol Panasonic Lumix DC-GH5 alebo GH5S.
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lucas_F 16. 6. 2020 15:38

Mám osobně X-T3 a musím jen doporučit, skvělá video kvalita (až 400mb/s) a kodek (pokud teda H265ku utáhne tvoje pc/mac. Většinou to mám na Weebil-S a ideální kombo. Nicméně ale budu asi prodávat a nahradím X-T4kou, beru to hodně na cesty a chci točit víc z ruky.
Sony-65AF9, Focal Sib Evo
Lucas_F
Junior

Odeslat příspěvekod Hylebus 19. 6. 2020 14:32

EOS R bych se vyhnul. 4K video točí z 1.8x cropu a nemá interní stabilizaci senzoru, což omezuje výběr objektivů, pokud člověk stabilizaci vyžaduje. Oproti Sony v podobné cenové relaci nabízí jen možnost natáčení 10 bit záznamu do externího záznamového zařízení a lepší výklopný displej.
Loxjie A30 -> Kanto YU Passive 5.25"
Yulong Audio Sabre DA8 -> Monolith by Monoprice THX AAA -> Sennheiser HD660S
Onkyo TX-8130 -> VMA-II S
Hylebus
Junior

Odeslat příspěvekod Potvora 23. 7. 2020 00:23

Kdyby tohle vlákno někde někdo našel, dovoluji si doplnit rozuzlení. Jednu chvíli jsem měl objednaný Canon EOS R6, ale dvouměsíční dodací lhůta mě dosti zmrazila úsměv na rtech a samotné Rko mě v kontextu konkurence neuchvátilo, byť jsem skalní Canonista.

Protože hledám stroj primárně na natáčení, rozhodl jsem se poohlédnout po skutečných kamerách a nakonec jsem skončil u Canon EOS C100 Mk II s objektivem EF 24-70 f/2.8 L USM. Důvody? Ergonomie natáčení, waveform, zebra, peaking, top handle s vestavěnými mikrofony i dvojicí XLR konektorů, široká nabídka nových i bazarových skel a parádní kvalita. Jistě, je to jen FullHD a nejvíc umí 60 fps, ale pro mou tvorbu je to zcela postačující. Pokud někdy přerostu do vyšší soutěže, C300 to jistí. To jsou ale zatím daleké plány. A pak jsou tu ještě vestavěné ND filtry, duální SD slot (ten mají samozřejmě i bezzrcadla) a navíc jsem tento stroj našel v nabídce v bundlu s Atomos Ninja V, který mi umožní záznam v 10 bit. C100 má navíc brutálně velkou baterii, která dá 6 hodin natáčení bez problémů. Kvalita obrazu je díky internímu rescalu ze 4K snímače na FHD vynikající a za horších světelných podmínek je Canon C100 vynikající.

Tahle kamera je připravená na všechny možné způsoby natáčení - na rozdíl od DSLR nebo mirrorless, kde je třeba dokoupit horní držák, nemám u nich podporu XLR, práce s ND filtry spočívá v žonglování s filtry atd.

Děkuji vám všem za pomoc a přeji doré světlo :-).
Potvora
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků