VideoPasport 8K

Analogové a digitální videokamery, záznamová média

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod david7777 26. 10. 2020 00:23

Dobrý den,
potřeboval bych pomoci s výběrem nové kamery. Zabývám se pasporty a mapováním silnic a dálnic. Pro tyto účely natáčím VideoPasport a GPS lokalizaci. Takto pořízené snímky slouží pro mapovaní doprovodné zeleně, dopravního značení a bezpečnostních prvků. Zatím jsem si vystačil s kamerou 4K Sony FDR APX33 50i. Má celkem dobrou stabilizaci a dovede natáčet záběry 4k 60Mbs /25 fps. Kameru mám uchycenou na kapotě pomoci handmade stativu-stabilizátoru (letecká guma, závaží, molitan�). Samozřejmě, že se mi nedaří z terénu úplně stabilizovat výmoly a nerovnosti. Ten ještě upravuji v programu Adobe Premiere pomoci funkce WarpStabilizer.

Kameru jsem koupil v r. 2016 a v té době to byla pecka. Cena kolem 40 000 tisíc. Problém jsem měl spíše s náročnosti na střih a hardware PC. Použiti funkce WarpStabilizer na 4K video o délce v řadu desítek hodin je opravdu náročné. Dvanácti jádrový procesor AMD 3900 spolu s 64GB paměti a kartou geforce 2700 RTX ten problém docela vyřešil.

V současnosti je ale požadavek na snímkovaní výmolů, trhlin a prasklin a nerovnosti na vozovce! Chci se tedy zeptat. Existuje nyní výrazně lepší kamera než APX33, která by uměla natáčet ostré detailní snímky např. povrchu asfaltu? Cena maximálně do 200 tisíc Kč.

Jedná se především o to, že natáčím permanentně dynamicky záběry tzn. rychlost auta při záběru dosahuje kolem 40 km/h. Výsledek je takový, že je pořád obraz docela rozmazaný. Pomohla by kamera s vyšším fps? Nebude to jen vice rozmazaných snímku za sekundu? Anebo kamera s vyšším rozlišením, třeba už i 8k? Natáčím takto už skoro 14 let a musím podotknout nejsem profesionální kameraman :-). Poraďte a děkuji.
S pozdravem David Pěcha
david7777
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djicee 26. 10. 2020 07:23

Jelikoz natacis v pohybu + obraz se ti oreze v postprocesu. Na velke detaily by jsi potreboval opravdu dream kameru - jako FF 40 megapixelu - 120fps kvalitni objektiv a super stabilizaci.
djicee
Junior

Odeslat příspěvekod david7777 26. 10. 2020 09:47

Třeba Sony Alpha A7S III?

-- 26. 10. 2020 10:48 --

david7777
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod david7777 26. 10. 2020 17:56

Sony Alpha A7R II tělo
david7777
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djicee 26. 10. 2020 20:17

david7777 To je sice hezke ale jako vsechny zrdcadlovky je zde limit 30 min ktery ma chranit senzor pred prehratim. Pokud by mu nevadilo zastavovat kazdou pulhodinu a nechat fotak odpocinout :D

+ natacet v top kvalite 3840 x 2160 (4:2:2, 10bit, NTSC) (Approx.): 60p (600Mbps)..... no nechtel bych to strihat a hlavne po jednom dni editovat tuny terabajtu.

Na domaci pouziti by asi stacilo toto nastaveni
3840 x 2160 (4:2:0, 8bit, NTSC) (Approx.): 120p (200Mbps) nebo 60p (150Mbps)

NTSC nebo PAL uz bude zalezet na uzivateli.


Asi by se to spise chtelo zeptat nekde v prodejne jako je Megapixel ci Fotoskoda atd...
Jinak tohle nevypada spatne CANON EOS C70 bajonet RF - zde muzes pouzivat nove RF objektivy od Canonu Ktere sice nejsou levne ale do rozpoctu by to melo jit (mozna by se nasel i nejakej z bazaru)
djicee
Junior

Odeslat příspěvekod david7777 26. 10. 2020 22:52

Díky. Už mě to také napadlo, ze bude dobré to primo probrat např. v megapixelu a testing na kapote by nebyl špatný. S tím časovým omezením záznamu to by byl problém, ale co bych neudělal pro naše cestáře :-) Krystalicky čistý obraz a možná bude i po výmolech. Canon EOS C70 vypadá skutečně dobře, akorát uvádějí ze nemá optickou stabilizaci jen v objektivu. S tím také nemam vůbec žádné zkušenosti. Přece jenom těch otřesu je na aute hodně. U Sony APX33, krásné objektiv plave.
david7777
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 27. 10. 2020 09:40

Aby nedocházelo k rozmazání při snímání povrchu asfaltu, bude rozhodující ne počet snímků za sekundu (fps), ale rychlost závěrky kterou je kamera schopna dosáhnout. Většina kamer umí docela krátké časy, ale - a to pozor - při krátkém času je potřeba aby byl hodně citlivý snímač, jinak zase pro změnu na záběru při krátkém čase nebude nic vidět.
Ideální je rychlost závěrky zafixovat na hodnotě která dá při 40 km/h ostré snímky.

Čili toto je první parametr.

Počet fps pak hraje roli v tom, jaké bude při dané rychlosti (40 km/h) a úhlu záběru kamery pokrytí úseku cesty jednotlivými snímky (políčky) - zda nedojde k tomu, že mezi jednotlivými políčky nebudou třeba vždy 2m chybět.

-- 27. 10. 2020 09:41 --

Mimochodem, tá současná kamera je SONY FDR-AXP33 ? (APX33 jsem nenašel)

-- 27. 10. 2020 10:14 --

A když to vezmu z opačné strany, předpokládám že u této činnosti nejde o to mít co nejplynulejší záznam živého pohybu, ale o identifikování poruch na silnici a jejich lokalizaci.
Když tedy vezmu rychlost 40 km/h = 11,11 m/s tak při 30 fps mám na jeden snímek posuv o cca 0,4 m.
Pokud nastavím kameru tak, aby zabírala jeden jízdní pruh + rezerva, tedy cca 5 m na šířku, budu mít výšku záběru minimálně 5/16*9 = 2,8 m. To by bylo pro případ umístění kamery kolmo nad vozovkou, ve skutečnosti to bude díky náklonu kamery víc.
Díky tomu že je kamera šikmo k vozovce bude hrát roli i hloubka ostrosti, ta u těchto kamer bývá poměrně velká, takže pokud bude v záběru zasotřeno na pruh o výšce alespoň 1m máme vyhráno - opět, podobně jako rychlost závěrky, i ostření by mělo být zafixováno ať se kamera zbytečně neplete.

-- 27. 10. 2020 10:29 --

A teď to rozmazání pohybem: při výšce záběru 2,8 m odpovídá jeden pixel 4K 2,8 / 2160 = 1,3 mm/pixel. Pokud bychom měli rychlost závěrky odpovídající 1/30 s, čili maximální čas jednoho snímku při 30 fps, tak se nám rozmaže přes sebe 0,4 m tedy 400mm / 1,3 = 307 pixelů.
Abychom tedy dosáhli záběru ostrého na 1 pixel, potřebujeme čas 307x kratší, tj. 30*307 = 9210 čili cca 1/10000.

-- 27. 10. 2020 10:30 --

Ve skutečnosti asi nebude potřeba mít rozlišení v milimetrech, takže bude použitelný i delší čas.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod david7777 28. 10. 2020 10:43

Omlouvám se, SONY FDR-AXP33. Já abych něco nepopletl :oops: .
S tím posunem máte pravdu. V Premiere, když si najedu na časové ose na jednotlivé snímky, tak jeden snímek mi poskočí o cca 30 - 40 cm na jednom snímku. Takže při 50 fps může chybět 20 cm, což není zase tak hrozné. A já měl tušení, že počet fps mi co se týká ostrosti jednotlivých snímků zase tak moc neřeší.
Plynulost obrazu není prioritou, ale ať to zas není trhačka. Ty videa slouží velmi univerzálně i na jiné činnosti, než je vyhledávaní trhlin a nerovností. Narážím tímto na ostření a hloubku ostrosti, abych nedopadl tak, že budu mít ostré trhliny, ale svislé značky svodidla a ostatní budou rozmazané. Děkuji moc za velmi odborné vysvětlení, nikdy jsem tak detailně nepřemýšlel, což byla chyba. Vyzkouším nastavit parametry se současnou kamerou, ale obávám se, že budu limitovaný hlavně tou rychlostí uzávěrky.
Máte nějaký tip kamery, která to zvládne? Ještě jednou děkuji.
david7777
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 28. 10. 2020 13:02

Chtělo by to nějakou, která umožňuje manuální nastavení všech parametrů současně, protože pokud se nepletu, u AXP33 se dá manuálně ovládat vždy jenom jeden.

U SONY by připadala v úvahu https://www.sony.cz/electronics/videoka ... fdr-ax100e
nebo https://www.sony.cz/electronics/videoka ... /fdr-ax700

druhá uvedená navíc umí snímat v HDR, tzn. že si poradí i s velkými rozdíly jasu ve snímku.

Obě ovšem natáčejí ve 4K jenom 25 sn/s což při rychlosti 40km/h znamená posun mezi snímky o cca 45 cm.

-- 28. 10. 2020 13:18 --

Pokud by bylo záměrem plynulejší video, tedy 4K při 50 fps pak by možná šel tento Canon https://www.canon.cz/video-cameras/legria-gx10/
ale ten má zase nejkratší čas jenom 1/2000 s.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod david7777 29. 10. 2020 13:50

Děkuji, za výběr kamer. No bude zajímavé vybrat tu pravou.:-) Dnes mi bylo řečeno, ze ty nove ff bezzrcadlovky se už tak neprehrivaji. Např Nikon Z7 by měla zvládnout min hodinku v plném zatížení. To už by me zase tak nevadilo. Nevim no. Asi to bude chtít vyzkoušet. Ta možnost tu je.
david7777
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 29. 10. 2020 17:11

Digitální fotoaparáty mají problém s přehříváním dávno vyřešen. Omezení doby záznamu v kuse na 29 minut 59 sekund je z toho důvodu, že by fotoaparát byl v EU zařazen do celní kategorie “videokamery” a tím by na něj byla uvalena dodatečná daň v rozmezí 5 až 12 procent. Výrobci se tak omezením času záznamu této dani vyhnou.
Takže pokud se v tom Nikonu Z7 neupraví firmware (vím že pro fotoaparáty od Canonu něco takového bylo) tak podle uživatelského návodu limit záznamové doby stále platí.

Druhá věc je, že Z7 jako fotoaparát má široké možnosti různých nastavení, ale u videa je to docela osekané - takže je potřeba to proklepnout. V návodu jsem neviděl nic o možnosti nastavení rychlosti závěrky, jenom o citlivosti ISO.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod david7777 29. 10. 2020 21:58

Drsné s tou daní, to jsem ani netušil, snad s tím firmwarem u Nikonu Z7 to půjde. Budu si ho na zkoušku půjčovat v Megapixelu. Uvidíme, jak to tam je s tím nastavením.
Mockrát děkuji za rady a za odbornou pomoc.
Hodně mi to dalo a hodně informací jsem se dozvěděl. Ještě jednou velké díky.

-- 29. 10. 2020 22:05 --

Sony ax700 si mohu také vypůjčit a porovnat výsledky.
david7777
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků