Vhodná anténa pro příjem DVB-T

Digitální vysílání DVB-T/S/C/, poskytovatelé, set-top boxy, diskuze kolem HD

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Daveit 17. 11. 2008 11:48

Zdravím,
můžete mi prosím doporučit nějakou vhodnou anténu pro příjem digitálního vysílání do TV karty v PC? Jedná se o TV kartu: Leadtek WinFast DTV 2000 Hybrid, kde je i vstup jak pro analog, tak digitál. Díky všem za rady
Daveit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 11. 2008 14:07

Chtělo by to víc informací. Kde hodláš signál přijímat? Někde stačí i obyčejný "bič" bez zesilovače, někde postačuje malá pokojovka se zesilovačem a někde to chce velkou anténu na střechu.

Já v Praze na Pankráci chytám na televizi s integrovaným DVB-T multiplexy 2 a 3 na obyčejný "dvoujbič" bez zesilovače, na multiplex 1 (ČT) používám klasickou pokojovku HAMA (kdysi 990 Kč, dneska asi 3 stovky za podobné modely od jiných výrobců).

Jo, ne vždy (resp.nikdy) platí, že čím silnější zesilovač (navíc širokopásmový) tím lépe. Ten zesílí totiž nejen "užitečný" signál, ale i okolní šum a navíc k tomu přidá šum vlastní. "Díky" odrazům může docházet i k přebuzení, to jsem zjistil právě u naší TV, když byla anténa nastavena na maximum, tak docházelo občas k výpadků, tak jsem to stáhl a nyní již prakticky bez výpadků.

Jinak obecně platí, že pro karty v PC je třeba kvalitnější signál, jednak nemívají tak kvalitní elektronické součástky, navíc PC je samo o sobě zdrojem silného rušení.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 17. 11. 2008 16:04

Potvrzuju Patrika, jen několik věcí bych korigoval:
- je potřeba vědět nejen, KDE BYDLÍŠ, ale také ODKUD chceš přijímat signál = ze kterého vysílače.
- TV karty nemají nekvalitnější součástky než obvyklé TV, naopak, mnohdy mají Full HD, ale právě to prostředí uvnitř case jim nedává příliš na výběr - buď pracovat s menším zesílením, nebo se zahlcovat nejrůznějším EMC z okolí (sběrnice, proc, paměti...) - takže raději malé zesílení a signál zesílený o pár dB hned u antény, aby byl co nejméně ovlivňován šumem kabelu a vstupních obvodů.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Dusan 17. 11. 2008 18:33

Chce to holt trpelivost. Treba ted v Praze uz to vypada, ze se bude povetsinou opravdu dat chytat na blby pokojovy prut. Moje malo zesilujici indoorovka ma velkou rezervu v kvalite signalu a uz chytam vsechno. Pred par mesici byla situace jeste jina, to sem nechytil druhy multiplex skoro vubec. S tim jak se bude oficialne prechazet na digital, tak urcite naprosta vetsina uzemi statu bude pokryta v takove kvalite, ze male pokojovky budou stacit.
Auto: Infiniti M37s
AV: Onkyo 805, Sony VPL-HW55ES, HTPC
Mob: Galaxy S8+
Dusan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 11. 2008 20:58

Když už jsme u toho, máte někdo tip na dobrou pokojovku bez zesilovače? Jak už jsem psal, multiplex 2 a 3 chytám na dvoubič jen pro jedničku potřebuju zapínat tu se zesilovačem (je průchozí, když je vypnutá, jede TV na dvoubič, když se zapne je tento odstaven), na dvoubič jede s hodně výpadky, takže by stačil zisk jen o trošku větši. Škoda toho proudu :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 17. 11. 2008 22:03

Pokud víš číslo kanálu, Patriku, dá se z tabulek kmitočtového rozdělení zjistit frekvence a pak navrhnout "švýcar" - dej si do hledání tady na fóru keyword "HB9CV" a najdeš můj odkaz na stránku, kde je takto nazvaná anténa popsaná i s historií svého vzniku. Jinak můžu "nabídnout" smyčkovou anténu - nákres na požádání pošlu, je to minimálně náročné na prostor, zisk se blíží tomu "švýcarovi" HB9CV... Pozor, obě jsou směrové = je potřeba je natočit směrem na vysílač, což "dvoubič" nevyžaduje tak striktně.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 11. 2008 22:25

Díky za nabídku, promyslím to. Chci to pro rodiče (zatím ještě jedu na STA, bez ČT2 se obejdu, v nejhorším případě se podívám u nich (jsme sousedící byty), TV s DVB-T chci koupit po Novém roce; taky chci koupit nějaký DVB-T tuner k počítači, ale mám Linux, nemáš nějaký tip?).
Chtěl jsem něco malého, co se dá postavit na TV, rodiče by nesnesli nějaké monstrum. Říkal jsem si, že když kromě ČT (tuším je to 53. kanál) jdou ostatní programy na dvoubič a ta ČT "skoro" taky, tak by stačilo něco jako ta Hama jenom bez zesilovače, ale jak jsem tak prozatím koukal, tak kromě klasického prutu jsem žádnou pokojovku bez zesilovače neviděl.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 17. 11. 2008 23:00

Pokojovky jsou do místa se silným signálem, pokojovka se zesilovačem je zvěrstvo. Na Linux Ti žádnou TV kartu neporadím - zatím pod Linuxem nejedu, takže sám nevím. Ten K53 je analog, nebo digi MPX? A polarizaci to má jakou? Já jsem z Pardubického kraje, u nás budou analog vypínat až nakonec, tak se o to zatím nepotřebuju nijak zvlášť zajímat... Jinak ten K53 má nosnou frekvenci obrazu (podle ní se navrhují antény) 727,25MHz, což je délka vlny 41,2cm - ten "švýcar" je dlouhý pro tenhle kmitočet jenom 5cm a široký 20,5cm, smyčková anténa ve tvaru hranaté osmičky by zabrala prostor 30 x 15cm... Takže žádné "dvoumetrové heblo", dá se to ubastlit pistolovou trafopáječkou z měděného drátu, kterým se dělají síťové rozvody - 2,5mm čtverečního stačí bohatě a postavit na tu Tebou zmíněnou telku...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Daveit 18. 11. 2008 08:51

Děkuji za rady, co se týče mě, tak jsem z Kladna, čili pokrytí signálu bych se nebál, jelikož jsme de-facto nalepení na Prahu, tak s tím by problém být neměl.
Daveit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 11. 2008 12:16

Ten 53. kanál je MPX a v rámci SFN se vysílá z jednoho vysílače horizontálně a z jednoho vertikálně.
No jo, jenže to bych musel mít pro každý kanál jinou anténu a nějakou takovou hrůzu by rodiče asi nesnesli, navíc já bych si na to netroufl to zbastlit.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 18. 11. 2008 18:52

Najlepsia antena uz od zaciatku televizie je a bude "polka" > polvlnny dipol...
aspon pre stredne silne a silne signaly. Je sice vetsia ako HB9CV, ale zato sa da lahko spocitat a vyrobit s opakovatelnymi vysledkami.

To EKKAR: > vyraz "sumiaci kabel" som este nepocul, ty o niecom takom vies?
(prispevok 17.11.2008 15:04 - ovlivňován šumem kabelu a vstupních obvodů )

Sum (rusenia) vovnutri PC TV karte spracuvajucej digitalnu modulaciu nevadi. Na vstupe sa pouziva malo ziskovy pasmovy predzosilovac a cele spracovanie signalu je uz v digitalnej casti. Starsie karty pouzivali prijimac typu SuperHeterodyn, novsie pouzivaju uz priamu konverziu signalu.
hunter21
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 11. 2008 21:39

hunter21: a existují k těmto typům nějaké komerční produkty? Nejsem žádný bastlíř, který by něco takového vyráběl doma, navíc rodiče by něco takového nesnesli, musí to taky nějak vypadat :D.
Jinak jsem si našel, na jakých kanálech "ladíme" a jsou to 53, 41, 46 a 64 a z toho odvozuji, že chytám "Žižkov" a ten by měl mít vertikální polarizaci; ale kanály 53 a 41 vysílá zároveň Cukrák v polarizaci horizontální v rámci SFN, takže nemůžu vyloučit, že chytám i jej, ale na kanálech 46 a 64 vysílá pouze Žižkov. Problém je pouze s tím 53. kanálem (ČT) ostatní jedou na "dvoubič" bez problémů. Navíc bez "64" se obejdu, tam se vysílá v MPEG 4 a to ta TV neumí.
Ještě dotaz, může signál rušit vysílání na 51. kanále? Tam se ještě vysílá analogově, a v dubnu 2009 se má vypínat, je pravděpodobné, že by se to potom zlepšílo?
Naposledy upravil PatrikChrz dne 18. 11. 2008 21:48, celkově upraveno 1
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 18. 11. 2008 21:46

To Hunter21: proč plácáš pitomosti? Půlvlnný dipól je sice anténa účinná, ale samotný má několik nectností - proto navrhuju jiná řešení, která jsou do pokoje vhodnější - konkrétně "švýcara", který má větší zisk, než "holý dipól" anebo dvojsmyčkovou anténu půlvlnného typu, která není tolik závislá na polarizaci, jako dipól (anebo i ten "švýcar", který je vlastně fázovanou soustavou 2 dipólů) - takže obě jsou vhodnější než pouhý dipól. Jen každá trochu jinak. A že se HB9CV nedá vyrobit s opakovatelným výsledkem je do nebe volající nesmysl - to Ti potvrdí stovky a tisíce jejích uživatelů z řad radioamatérů, sportovců, vojáků i civilistů...
Zajímalo by mne, kolik antén a na jaká pásma jsi v životě postavil a provozoval, že pokládáš takové otázky, jako "co je to šum kabelu?" Asi jsi se v životě s takovým pojmem, jako je "termický šum vodiče" v životě nepotkal, protože jinak bys věděl, že něco takového existuje - a má vliv na příjem. Prostuduj si prosím nějakou učebnici fyziky a elektroniky, bude to Pro Tebe zajisté velice poučné. A i "přímá konverze signálu" se odehrává na superheterodynovém principu, jen novější přijímače používají vyšší mezifrekvence a kmitočet místního oscilátoru je generován s pomocí přímé digitální syntézy - nikoliv pomocí řízeného oscilátoru. Takže i tady polev v polemice a nejdříve se věnuj studiu problematiky.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod hunter21 18. 11. 2008 22:27

Nie naozaj nie som zelenac ako by sa mohlo zdat, anten som postavil celkom hodne a hodne som ich aj meral. A z poznatkov ktore som ziskal mozem potvrdit, ze pokial neni dostatocna homogenita pola tak anteny s direktorovou radou su skor na skodu. S obycajnym dipolom som v urcitych pripadoch pochodil lepsie ako ked som si vyrobil vykonnejsiu antenu.
No jo uznavam, pokial pojdeme az do casticovej fyziky tak prideme na to ze vsetko sumi, ale chcel som tym nazanacit, ze pokial budeme trvat na tom ze kabel sumi, tak sa tu moze objavit aj dotaz na predajnu kde predavaju malo sumiace kable.
Na druhu stranu ta nemam potrebu osocovat alebo urazat, trvam na tom, ze kazdy nemoze vediet vsetko.
hunter21
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 19. 11. 2008 11:56

Hunter21 - beru. Ale musíš buď říct konkrétní URČITÝ případ, nebo nic - ano, lambda půl dlouhý dipól má v rozbitém a nehomogenním poli plném odrazů lepší výsledný signál, než dlouhá anténa s direktory - ale pokud znáš antény natolik, jak se snažíš tvrdit, musíš i vědět, že ani jedna z antén, které jsem Patrikovi nabídl, direktory NEMÁ - tímto jsem prostě obešel potřebu zdůrazňovat menší vhodnost antén typu Yagi k příjmu v zastavěné oblasti nebo dokonce v místnosti a rovnou jsem navrhl antény v pokojovému použití vhodnější. "Výkonnější" antény jsou navíc daleko citlivější na přesné provedení včetně dodržení poměru štíhlosti prvků - a to možná je také důvod, proč amatér často neuspěje při konstrukci podle výpočtu - prostě použije náhradní materiál s jiným průřezem, než byl použit na původním vzoru - ale nezmění odpovídajícím způsobem délku prvků, takže se změní poměr délka/průřez a to může vést k takovému ovlivnění příjmových vlastností antény (hlavně šířka pásma a zisk, méně směrovost), že při vlastním použití se anténa bude jevit jako méně kvalitní.
A ještě zde přistupuje ke slovu velmi aktuální stav věci - že totiž DVB-T umí využívat i odražené signály s jistým časovým zpožděním, které na analogu vytvářejí rušivé "duchy" - prostě je používá k zvýšení pravděpodobnosti příjmu kompletní informace (nechci tu rozvádět teorii modulace QPSK a jejích obdob, používaných k přenosu), takže taková anténa, která přijímá i část odrazů může pro DVB přenosy dát lepší kvalitu výsledného signálu, než úzce směrovaná anténa s vysokým ziskem. O vlivu odrazů na spolehlivost šíření DVB-T se toho ještě mezi lidmi mnoho neví, Radiokomunikace si výsledky svých měření, prováděných v letech nedávno minulých, nechávají pro sebe - asi se nechtějí dělit o know-how. Takže se čeká na praktické zkušenosti - které zatím pohříchu nejsou příliš kladné. Uvidíme časem, až se ustálí rozdělení kmitočtů k jednotlivým MPXům a nastavení vyzářených výkonů na vysílačích (EREP), zatím s tím pořád ještě Radiokomunikace laborují.

PatrikChrz: Ono to ubastlení není složité, hlavně se nesmíš bát - je to sice holý drát, ale žádné napětí, které bys mohl pocítit na něm nebude. Pokud máš jen trochu zručnosti a doma základní "vercajk", uděláš si pokojovku jako víno - a doslova za hubičku. Vtip je v tom, že nemusí být z holého drátu - můžeš ji schovat do plastové krabice nebo samotný drát nechat nalakovat nebo jinak povrchově upravit, dokonce nejsi vázán na měděný drát - pokud použiješ jakýkoliv jiný vodič, nic se nestane. Měděný elektroinstalační drát se staženou izolací jsem navrhl právě z důvodu možné rychlé montáže pájením doma - ostatní materiály se musejí pájet natvrdo nebo dokonce svařovat. Popřemýšlej a případně se ozvi. Libovolnou z těch 2 navržených antén je průměrně zručný člověk schopný postavit během hodiny. Nákresy jsem schopný dodat.
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka