Set top box nebo satelit

Digitální vysílání DVB-T/S/C/, poskytovatelé, set-top boxy, diskuze kolem HD

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod dockalacek 18. 4. 2009 10:38

Zdravím,

možná hloupý dotaz, ale zajímá mě váš názor. Jde mi o to, jakým způsobem vyřešit digitalizaci. Já se přikláním spíš k satelitu, protože u něj je jistota bezproblémového příjmu. Jen mi na něm vadí vyšší cena. Bude to totiž satelit na 2TV, takže odhaduji cenu i s montáží na 12 000 korun. Jsem na vozíku a úplný laik, tudíž montáž svépomocí bych neriskoval. Pocházím z okresu Havlíčkův Brod a digitalizace zde zatím není. O satelitu uvažuji už teď, protože to nechci nechávat na poslední chvíli, než to lidi začnou hromadně kupovat. Na set-top boxech se mi zase líbí několikanásobně nižší cena, ale zas mi nikdo nezaručí, že až se začne vysílat digitálně, signál bude bezproblémový. Četl jsem totiž něco o zamrzávání obrazu, kostičkování, atd. Navíc zde může být nutnost koupit kvůli set-top boxu novou anténu. Napište mi prosím vaše zkušenosti s přijmem digitálního vysílání pomocí set-top boxu, jak jste spokojení,nebo do čeho byste šli na mém místě. Upozornuji, že programová nabídka není prioritou, moc se na TV nedívám. Jde mi o to, jak spolehlivě a levně vyřešit digitalizaci. Kabelovka tu nejde, jsme malá obec s 500 obyvateli. Díky moc za názory, rady a postřehy.
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
Moderátor

Odeslat příspěvekod MgX 18. 4. 2009 19:16

Ahoj, či dobrý den.

Existují i STB, které umožňují příjem digitálního satelitního vysílání a zároveň digitálního pozemního vysílání. Tudíž pak člověk může mít SATana i normální anténu.
Další možností je koupit nové zařízení s dig. tunerem - třeba TV.

Z mého pohledu je bezproblémovější a do budoucna zajímavější - avšak finančně podstatně náročnější - koupě satelitního systému pro digitální příjem.
Pakliže nemáš potřebu sledovat megamoc programů, nevím, zda tato investice je pro Tebe vhodnou. Zda by nebylo jednoduší, nechat si udělat vhodný klasický anténní systém a k němu zakoupit STB pro pozemní příjem.

Momentálně ještě není všude digitální signál v dostatečné kvalitě, což se snad v blízké budoucnosti změní. Samozřejmě ... datový tok a tudíž i teoretická vyšší kvalita by měla být u příjmu pomocí satelitu, a to i v budoucnosti.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod Kozousch 18. 4. 2009 21:12

Digitalizace pozemního vysílání neprobíhá ze dne na den a téměř určitě nedojde k situaci, že by bylo jeden den spuštěné pozemní digitální vysílání pro vaší oblast a druhý den vypnuty "vaše" analogové vysílače. Vždy je určitý minimálně několikaměsíční souběh analogového i digitálního vysílání a na blížící se konec analogového vysílání by měl upozorňovat symbol na obrazovce. Vykoupení přijímačů se také obávat nemusíš, všichni obchodnící se na DVB-T žně těší a dostatek zboží určitě zajistí.

Nejjednodušší je podívat se na mapu pokrytí a zjistit, zda je u tebe nějaká šance DVB-T přijímat již nyní.
http://www.digizone.cz/texty/mapy-pokryti/

Diskuze k pokrytí Havlíčkobrodska je například zde:
http://www.digitalnitelevize.cz/forum/d ... ckuv-brod/

Pokud ano, tak spousta specializovaných obchodů s elektronikou půjčuje proti záloze základní DVB-T přijímače domů na otestování signálu. Určitě je nějaká šance přijímat DVB-T i na stávající anténu (záleží to na nasměrování, polarizaci a typu antény, na provedení svodů, zesilovačů a podobně) a při dobrém signálu i třeba na pokojovou anténu.

Pokud opravdu netoužíš po příjmu více televizních kanálů a bude u vás rozumné pokrytí DVB-T signálem, určitě to vyjde levněji než řešení satelitní.
Kozousch
Mírně pokročilý