Digitální vysílaní

Digitální vysílání DVB-T/S/C/, poskytovatelé, set-top boxy, diskuze kolem HD

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod G.I.G.N 6. 5. 2009 18:22

Pořídil jsem si novou televizi s DVB-T tunerem po zapnutí jse normálně naladily programy. Vše fungovalo v pořádku zhruba 2 hodiny pak jse na obrazovce objevila přeškrtnutá anténa a byl konec. Jediné programy co fungovaly bylo očko z1 tv public zbytek jako je nova nova prima atd nešli.Následují den zničehonic začali fungovat všechny programy kromě české televize.No a dneska je to přesně naopak česká televize funguje a nova prima atd zase ne. Využívám společnou televizní anténu.
G.I.G.N
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vanDave 6. 5. 2009 18:27

Tak se zkus zeptat sousedů, jestli nemají podobný problémy.
Případně napiš, kde cca bydlíš kvůli vysílači...
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 6. 5. 2009 19:26

G.I.G.N možná máte v domě správce, který se stará i o společnou TV anténu. Zkus jej kontaktovat s dotazem.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod G.I.G.N 6. 5. 2009 20:12

Bydlím na Vinohradech asi 500 metrů žižkovské věže.
G.I.G.N
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 6. 5. 2009 20:21

G.I.G.N nemáš nějakou pokojovou anténu, či tzv.: prut? Pokud ano, zkusil bych jej dát do anténní zdířky v TV a naladil programy znovu. Pak otestoval, zda se chyba objevuje stále.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod G.I.G.N 6. 5. 2009 21:53

Co se týče antenní rozvodů tak ty budou docela v špatném stavu a vzhledem k stáří bytu se nějáké rekonstrukci nedá mluvit, proto by mě zájímalo jestli by nebylo lepší pořídit pokojovou aktivní anténu. Ale slyšel jsem, že vždy to nefunguje.

Ještě mam dotaz ohledně koaxiálního kabelů. Je lepší průměrný kratší kabel nebo delší kvalitnější kabel.
G.I.G.N
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vanDave 6. 5. 2009 22:53

To záleží na situaci.
Jinak kvalita kabelu se dá mimojiné posoudit podle velikosti útlumu (signálu) - jednotka je dB/m - čím míň, tím líp. Řešit kabel má ale cenu jen v určitých případech, hlavně při větších vzdálenostech (např. 5m a víc). A abych se přiznal, tak netuším, jaký útlum mají kabely, co běžně dostaneš v elektru.

U tohodle kabelu je to třeba pěkně popsaný, ale ten není na normální antény/TV - protože má místo impedance 75 Ohmů 50 Ohmů.
http://www.wifi-obchod.cz/index.php?pag ... &Itemid=70

BTW: Zkus vypsat hodnoty signálu (sílu i kvalitu) u jednotlivých multiplexů (sítí), pak se dá vymyslet, co dál. Multiplexy rozlišíš podle kmitočtu/kanálu a/nebo vysílané stanice.

Taky bych se zkusil zeptat správce, jak to s těma společnejma anténama zamýšlí, abys něco zbytečně nekupoval.

http://www.digitalnitelevize.cz/informace/dvb-t/praha.html
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod G.I.G.N 6. 5. 2009 23:39

očko, publicTV, Z1- kanál 59 778 Mhz, sit 3 czech digital group
kvalita signálu 100% síla sigálu 53-58%

čt1, čt2, čt4 sport, čt24- kanál 53 730 Mhz, sít 1 česká televize
kvalita signálu 100% síla signálu 51-55%

nova, nova cinema, prima, prima cool tv barandov jsou sice naladěny ale kvalita a síla signálu je na nule.

Prostě nechápu že včera to bylo naopak nova fungovala a čt ne. Budto funguje to nebo to nikdy oboje najednou, sít 3 funguje bez problému.
G.I.G.N
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vanDave 6. 5. 2009 23:57

Síla signálu 50%, to je právě těsně nad hranicí, kdy to jede/nejede, byť máš kvalitu 100%.
Možná je to tím, že jseš moc blízko k vysílači - signál je moc silný (přebuzený) - třeba to jednou chytáš z Cukráku a jinej den zase ze Žižkova, podle toho jak se ty signály ze dvou vysílačů zrovna potkají a jaký jsou příjmový podmínky... Ta Nova atd je na jiným kmitočtu, takže se ten signál šíří/odráží od překážek trošku jinak, takže proto ho možná teď nechytáš a zítra třeba zase budeš - na to může mít vliv klidně i denní doba.

Teď jsem ještě našel tohle:
http://www.digitalnitelevize.cz/forum/d ... /?stranka=
Hm, tak je tam v podstatě to co jsem napsal. :))
Já mám obdobný problém. Bydlím v Praze 10, na střeše domku mám vlastní anténu ALCAD namířenou na Žižkov. Zhruba od začátku ledna t.r. šly naladit všechny "digi" pozemní sítě - 1,2,3,4. Od poloviny ledna jdou pouze 1,3,4. síť. 1. síť na 53 kanálu perfektně. 2. siť (NOVA, PRIMA, BARRANDOV, NOVA CINEMA) na 41. kanálu nulový signál. Koupil jsem si nový DVB-T přijímač Phillips. 41. kanál prostě nejede. Na pokojovou anténu jedou všechny sítě, včetně 2. Někdo radí otočit anténu na střeše v držáku o 90° na vertikální polarizaci. Máte někdo zkušenost? Proč jede nyní anténa v horizontální poloze pro příjem 1,3,4, sítě pro signál ve vertikálu bez problémů? Díky za radu.

Ano, pokud chcete KVALITNĚ přijímat Žižkov, musíte mít anténu natočenou na vertikální polarizaci, jinak je signál utlumený o cca. 23dB. Ve Strašnicích, kde je velmi slušný signál z Cukráku, se vám na horizontálně polarizované anténě namířené na Žižkov perou zhruba stejně silné signály Žižkova a Cukráku, Cukrák je sice vzdálenější, ale je silnější a Žižkov máte utlumený špatnou polarizací. Kvalita příjmu pak silně kolísá podle změn podmínek šíření signálu, především podle počasí. Žižkov a Cukrák vysílají na stejných frekvecích (SFN), ale to rozhodně neznamená, že se jejich signály sčítají. Pouze si při digitálním vysílání navzájem nevadí tak moc, že by byl příjem vyloučen. Musíte ale dodržet základní pravidlo příjmu v SFN, maximálně zlepšit signál místně silnějšího vysílače správným směrováním a polarizací antény. Předpokládám, že nemáte v anténě zesilovač, pokud ano, může také vaše potíže způsobovat jeho přebuzení. Mít venkovní anténu se zesilovačem v místě, kde lze přijímat na pokojovou anténu, je atentát na kvalitu signálu.
...
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod G.I.G.N 7. 5. 2009 07:01

No já jsem četl, že když je kvalita signálu větší než síla signálu a ta přesahuje 50% tak je vše v pořádku.


Tak co by mi teda pomohlo, lézt po streše a kroutit s antenou asi nebude vono. Včera mi volali z O2 jestli prej nechci přijímat signál přes ně ale jak jsem se dočetl tak to není zrovna nejlepší způsob řešení a má to časté výpadky modemu nebo to, že tv okousnet kus rychlosti netu.
G.I.G.N
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kozousch 7. 5. 2009 07:03

Od O2 to bude rozhodně DRAŽŠÍ :-D
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vanDave 7. 5. 2009 11:26

G.I.G.N píše:No já jsem četl, že když je kvalita signálu větší než síla signálu a ta přesahuje 50% tak je vše v pořádku.

Pokud síla signálu klesne na 40-45%, tak pak prudce klesá kvalita signálu a může se to začít sekat nebo to vypadne úplně.
Pokud se třeba změní počasí, tak Ti ta síla signálu může trošku klesnout a pak už to nejde.
Zeptej se správce...
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod G.I.G.N 7. 5. 2009 12:27

A není náhodou digitální vysílání odolnější vůči vlivům počasí než analogové.

Přes noc jsem vytáhnul tv ze zásuvky ráno zapojil a naladil všechny programy a vše funguje ....jsem zvedavej jak dlouho.
G.I.G.N
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vanDave 7. 5. 2009 13:24

Je a není, pokud máš u analogu slabý signál, tak obraz trošku šumí, ale jede. Pokud u digitálu klesne signál pod určitou úroveň, tak se ty data začnou ztrácet v šumu a začne se to sekat nebo to nejde vůbec.
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod uwe.filtr 11. 5. 2009 00:13

mám podobný problém v POdolí, automaticky se mi naladí pouze multiplex 3 v super kvalitě a síle signálu, pak multiplex bez čísla, pouze název poskytovatele české radiokomunikace, běží pod tím nova, proma, barrandov atd., s mizernou kvalitou a sílou a pak už nic. analogově naladím čt, na digitál čt vůbec, čím to, společná anténa je prý v pohodě a před digital. se prováděla rekonstrukce včetně rozvodů...
uwe.filtr
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků