Vadné LNB nebo nastavení paraboly?

Digitální vysílání DVB-T/S/C/, poskytovatelé, set-top boxy, diskuze kolem HD

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod vavrecka24 27. 12. 2011 11:29

Zdravím,

Potřeboval bych poradit, rád bych sledoval programy Trace (Urban, Tropical), Planeta HD na pozici:
Astra 3B (23,5°E), freq. 11,817 GHz, pol. V, SR 27500, FEC 5/6, DVB-S2/8PSK

Problém je v tom, že u těchto programů mám nulový signál, někdy se stane, že fungují půl dne naprosto v pořádku, ale jindy klidně 3 dny nefungují.
Problém mám opravdu jen s touto pozicí, všechny ostatní programy fungují v pořádku a signál vypadá vynikající - úroveň 90%, kvalita 85%.

Potřeboval bych poradit, zda je to problém LNB, které mám vyměnit, nebo zda poupravit nastavení paraboly.

Vlastním sat. přijímač: Humax IRHD 5100S, parabola 80cm.

Původně jsem si myslel, že je problém v přijímači, ale pořídil jsem si domů druhý HD přijímač a po zapojení na tuto parabolu nastává stejný problém.

Předem díky za jakoukoliv radu.
vavrecka24
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jito 27. 12. 2011 11:37

Pokud se zdá,že je signál dostatečný i u ostatních frekvencí a dochází k výpadku signálu-myslím tím nulový signál-tak zkontroluj kabeláž a konektory.
Pokud dojde pouze k poklesu signálu,tak nastavit parabolu a konvertor.
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vavrecka24 27. 12. 2011 12:19

Pro jistotu jsem ořízl kabel na straně přijímače i na straně konvertoru a DiSEqC přepínače a znovu jsem nasadil konektory ale výsledek je stále stejný, na ostatních frekvencích z Astra 3A/3B je signál a úroveň 90%, všechny programy fungují dokonale, HD programy mají dokonce Kvalitu 100% a úroveň kolem 93%, bohužel ale pozici, kterou jsem napsal v minulém příspěvku nemohu sledovat, po přepnutí na tento program mi přijímač ukazuje "žádný signál", chvilkama tato hláška zmizí, a hraje chvíli zvuk, který zní jak když přeskakuje stará gramofonová deska, někdy se podaří i obraz, který ale značně kostičkuje a po chvilce opět hláška - "žádný signál".

Velice si vážím Vaší rady jito, bohužel ale stále bez výsledku :-(

Napadlo mě, nastavení paraboly, ale otázkou je, jak změnit nastavení paraboly, aby fungovala jedna frekvence a ostatní frekvence měly 100%/90% jak mají teď. Proto mě napadlo vadné LNB, ale na druhou stranu, to by mohly blbnout i ostatní programy, které jedou bez výpadků nonstop.

Předem děkuji za jakoukoliv další radu.
vavrecka24
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 27. 12. 2011 12:39

Kontaktuj nějakou firmu, která se v okolí zabývá instalací satelitního příjmu, a požádej je, jestli by nezměřili sílu signálu z družice - oni buď používají svoji měřicí anténu, nebo mají cejchovaný měřák a měří přímo na anténě zákazníka. Na dané pozici totiž téměř nikdy "neparkuje" pouze jedna jediná družice, jsou tam (konkrétně u Astry) 3 samostatné satelity vzdálené vzájemně od sebe cca 30km - přitom na vzdálenost přibližně 40 000km se celá skupina tváří jako bodový zdroj. Na přenosech se podílejí všecky najednou - každá má na palubě několik samostatných kanálových transpondérů (sestava přijímač/kmitočtový konvertor/zesilovač/vysílač), které s pomocí anténních soustav s elektronickým fázováním vytvářejí různě tvarované "laloky" tak, aby vysílání bylo směřováno pouze do žádoucích oblastí zemského povrchu. Může se stávat, že některý z transpondérů nefunguje správně a pozemní středisko se jeho funkci snaží dálkovým ovládáním upravit - to můžou být ty výpadky, stejně se může projevovat i narušení magnetosféry Země slunečním větrem a podobně. Problémy může způsobovat i tzv. "up-link", což je přenosová cesta od výrobce programu k samotné družici, kde do signálu můžou být vnášeny nežádoucí chyby, které pak satelit pouze zesílí a "zopakuje" směrem k zemskému povrchu. Podrobnosti s poměrně dobrou aktuálností přináší server www.parabola.cz - tam bych se šel podívat nejdřív.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vavrecka24 27. 12. 2011 12:57

Nevím jak moc jsem pochopil tvůj příspěvek, každopádně satelity jsem montoval několika lidem v okolí, naposledy včera a na dané pozici jsem program Trace Urban HD v pořádku naladil, signál a úroveň v pohodě a už si užívají sat. vysílání. Na mém domácím satelitu se však vyskytl tento problém s touto pozicí, kdy program asi měsíc v pořádku fungoval a pak došlo k tomuto problému a nemohu ho vyřešit. Nemám problém s tím, abych přenastavil parabolu, případně vyměnil konvertor. Spíše jsem očekával odpověď někoho, kdo s tímto měl taky problém a jak to vyřešil, zda opravdu přesměrovat parabolu, vyměnit LNB nebo něco dalšího. Napsat, že mám kontaktovat servis je rada opravdu k ničemu, za předpokladu, že chci problém vyřešit sám. Omlouvám se, že tento příspěvek zní negativně k tomu, co jsi napsal ty. Zkusím teda nastavit parabolu a uvidíme, jen se chci zeptat, zda používáte nějakou univerzální frekvenci, podle které ladíte parabolu nebo zda je to jedno.
vavrecka24
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 27. 12. 2011 13:09

Jenže ono nastavovat parabolu bez měřáku je lovení ryb na holý háček naslepo. Když měřák nemáš, vždycky děláš nějaký kompromis - třeba právě s tím "lovením na nějaké univerzální frekvenci". Je to sice hezký, že si umíš nastavit parabolu bez měřáku na družici, ale pokud bez něj neumíš vyřešit takový problém, děláš polovičatou práci. Ten měřák je první základní věc, kterou bych udělal - protože ukáže sílu a kvalitu signálu v jednotlivých kanálech pásma i případný vliv jakýchkoliv změn v nastavení nebo v sestavě (jiná vnější jednotka atd) na výslednou kvalitu signálu. Pokud měření odmítáš, je mi líto - zříkáš se základní možnosti diagnostiky a jen hádáš.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vavrecka24 27. 12. 2011 13:34

Chápu, že s měřákem se pracuje lépe a sám jsem s ním pracoval, každopádně jsem stále jen student a momentálně si ho nemohu vypůjčit a proč platit firmě, když toto jsou věci, které si zadarmo udělám sám. A volat firmu kvůli 3 programům, které jsou zatím FTA, to opravdu je dobrý vtip. Fungují mi v podstatě všechny frekvence, jen s touto mám problém, on je problém na této frekvenci ty programy vůbec naladit, každý přijímač totiž na této frekvenci (na mé parabole) naladí až na několikátý pokus, kdy na chvíli zachytí signál. A co se týče mé paraboly, ta byla instalována odbornou firmou ještě v době, kdy jsem se o satelity vůbec nezajímal, za celou dobu co mám satelit jsem jedinou změnu na této sestavě dělal jen tu, že jsem starý přijímač vyměnil za nový HD. Nic víc jsem neupravoval, a právě proto, že byla instalována odbornou firmou, za pomocí specializovaných pomůcek, jsem se chtěl tu dozvědět, zda například konvertor, který už má nějaký ten rok, nemá s touto frekvencí problém, nebo jestli je to opravdu jen natočením paraboly, která se třeba mohla větrem mírně pohnout, ale vzhledem k tomu, že mi přijímač (ten starý) ukazuje stejné hodnoty kvality a úrovně signálu jako po předání instalace od technika, tak jsem si myslel, že to opravdu bude LNB. A právě proto, že to instalovala firma, jsem se prvně zeptal, než by mi pak někdo říkal, že jsem si parabolu špatně nastavil. Takže se znovu ptám, co bych v tento moment získal, kdybych zaplatil 900Kč za přeměření technikem?
vavrecka24
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jito 27. 12. 2011 14:12

vavrecka24 píše: A právě proto, že to instalovala firma

Pokud to dělala firma v rámci dodávky celého kompletu,tak reklamace.
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vavrecka24 27. 12. 2011 14:35

Nenapsal jsem to úplně jasně, tak jen doplním, kompletní set byl instalován firmou asi před 4-5 lety, proto již není záruka, před 4 měsíci jsem pouze přijímač Humax CR-Fox vyhodil a zakoupil nový Humax IRHD 5100S. Tato sestava mi funguje parádně, u všech frekvencí signál nad 90% a úroveň nad 80%. Problém je opravdu jen s tou jednou frekvencí. Opravdu to nemůže být starším LNB? Ale na druhou stranu, po zakoupení nového přijímače jsem bezproblémově Trace Urban HD naladil a měsíc si užíval hudebních klipů, ten zlom přišel ze dne na den, kdy začal přijímač hlásit "žádný signál" a hlásí to jakýkoliv přijímač připojený na mou parabolu.
vavrecka24
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod starší 27. 12. 2011 15:10

mam jeden dotaz, ktory nesuvisi s temou, ak budes mat chut tak mi odpovedz. nejaky typ STB HUMAX HD nevie automaticky prepnut SD a HD obraz, co sposobuje sekany obraz. cize moja otazka : da sa na tom tvojom HUMAXE nastavit v menu, asi to je rozlisenie obrazu, na automaticky ? planujem totiz kupit novy SAT STB a HUMAX bol v uzsom vybere.
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vavrecka24 27. 12. 2011 15:22

Pokud jsem dotaz dobře pochopil, tak jak koukám, v menu lze nastavit pouze poměr obrazu, rozlišení však už ne. Rozlišení se nastavuje při prvním spuštění, kde jsem si nastavil 1080p, jde tam samozřejmě i nižší rozlišení. Problémy s trháním obrazu jsem za tu dobu co ho mám nevypozoroval.
vavrecka24
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod starší 27. 12. 2011 15:50

no asi si pochopil dobre , ale teraz neviem zas ja, ci to je ten " zly HUMAX " bez automatickeho prepinania rozlisenia ? :-) . vacsina HD STB ma vraj volbu rozlisenia v menu /1080i, 720p, 576p a automaticky / a ked neni nastavene automaticky, ale ine rozlisenie ako STB prave prima, vraj to moze sekat obraz, resp. pohyb neni plynuly.
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vavrecka24 27. 12. 2011 15:54

Tak to netuším, já jsem se s tím nesetkal, že by obraz nebyl plynulý, když přepnu program, tak v informacích mi sám přijímač ukazuje rozlišení právě zobrazovaného programu, takže všechno v pořádku.
vavrecka24
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jito 27. 12. 2011 17:22

Jak dlouho ti to nejde?
Udělal jsi změnu parametrů transpondéru k 6.12.2011?
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 27. 12. 2011 19:17

Cvičně jsem ten transpondér naladil na počítači a nechal zanalyzovat stream Planeta HD - v audiu je tam spousta chyb přímo na úrovni transport streamu, video tyto chyby neobsahuje ale pak až data ve videostreamu jsou nabouraná - hlavičky paketů jsou zřejmě v pořádku.

Tipoval bych na záměrně vložené chyby při pokusném vysílání než ty kanály zakryptují.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků