Kvalita DVB-S2: STB vs. Smart TV ???

Digitální vysílání DVB-T/S/C/, poskytovatelé, set-top boxy, diskuze kolem HD

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Man5on 4. 10. 2013 13:08

Moje otázka zní: Je lepší sledovat DVB-S2 přes externí STB nebo přes interní slot u Smart TV? Může být rozdíl v kvalitě zobrazení?
Mám totiž obojí, jak sat. STB (Vantage), tak i Smart TV (Samsung 46es6570) s integrovaným sat. tunerem a rád bych to sjednotil pod jeden ovladač a STB již nepoužíval. Stačí mi mít naladěn je Skylink na 23.5°E. Nechci radu typu "tak to vyzkoušej", nemám cam Irdeto a kvůli pokusu jej kupovat nehodlám. Zajímají mě vaše praktické postřehy a i teorie. Díky
Naposledy upravil Man5on dne 4. 10. 2013 16:19, celkově upraveno 1
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 4. 10. 2013 14:24

Z hladiska pouzitelnosti, jednoduchosti ovladania, moznosti nastavenia atd. je podstatne lepsie pouzit externy STB. Pokial ide o kvalitu obrazu moze to byt horsie, lepsie alebo rovnake. Zalezi na kvalite elektroniky STB. Na to ti fakt nikto neodpovie, jedine ak ma niekto rovnaku kombinaciu a ma to vyskusane.
Jeden ovladac nie je ziaden problem. Mozes pouzit aj teraz nejaky univerzalny. A tie originalne pouzivat nemusis.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Man5on 4. 10. 2013 14:40

Díky za názor. Jde mi o to, že pokud to přehodím, tak to okem už nepoznám. Narozdíl od DVB-T, kde přepnu z ČT4HD na stejný program na satelitu (Skylink) a je to úplně jiná kvalita!

-- 4. 10. 2013 15:44 --

Otázka by asi měla znít: Má Samsung v současných (2012-13) Smart TV natolik kvalitní DVB-S2 tuner aby dokázal nahradit kvalitní externí HD STB? Nejde mi os rovnání funkcí, v tom bude mít externí samozřejmě vždy navrch.
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 4. 10. 2013 15:30

Co sa tyka obrazu tak nevidim problem ze by STB nedokazal nahradit. Ze na dvb-s vyzera ten isty program lepsie ako na dvb-t nie je kvoli tuneru ale kvoli samotnej (ne)kvalite vysielania dvb-t. Aj ked budes satelit prijmat priamo cez tuner TV, bude to lepsie ako cez dvb-t. Programy vysielane cez satelit mavaju zvacsa vyssi datovy tok, co sa prejavuje na vyssej kvalite obrazu.

Co sa tyka pouzitelnosti, tak ho nenahradit nedokaze. Nie je to o funkciach ale o pohodli ovladania a moznostiach prisposobenia svojmu pouzitiu.

Len tak na okraj, pritomnost satelitneho tunera nijako nesuvisi s tym ci je tv smart alebo nie.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 4. 10. 2013 17:24

U externího set-top-boxu je většinou výhodnější ovládání ...

U interního může docházet k lepší „práci“ televizoru. Což se projeví třebas v přijatelnějším nastavení barev, zajímavějším zobrazení pohybu atp. Jde o to, jak uživatel vše vyhodnotí svým zrakem.

Jinak platí co psal Ryan.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Man5on 4. 10. 2013 17:36

Ryan: ...vím, že sat.tuner neznamená smart tv ;-)
MgX: to by mě právě přesně zajímalo, jetli je to možný, že při interním tuneru je obraz lepší, třeba právě tím, že odpadají delší signálové cesty, jestli se to tak dá nazvat. Jenže pokud kabel píchnu do tv, tak pak už to okem nepoznám.
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 4. 10. 2013 18:17

Není to ani tak o signálové cestě atp. Zde se jedná o nastavení výrobce pro určitý typ tuneru.

Externí prostě má nějaké své nastavení a telka doplní určité standardní pro HDMI konektor. Přičemž jistě chápeš, že externí tuner může sám o sobě mít různorodou obrazovou kvalitu (myšleno jas, kontrast, barevnost). Hodně se o tom vedou diskuze - nicméně ... např. Vantage bude mít většinou přirozenější a více korektní obrazový projev, než starší typy Fergusonů, které měly sklon ke zvýšené barevnosti. Pak lze samozřejmě tuto upravit přímo v satelitním přijímači, nebo v TV. Zde by asi bylo vhodnější nejdříve přenastavit receiver na určitý standard a teprve následně štelovat telku.

Napíšu toto - hodně je to zřetelné u novějších modelů a SD vysílání. Interní tunerová součást často nabídne lepší podívanou než u externího zdroje. Proč? No právě proto, že výrobce (ne každý) upraví pro svůj tuner defaultní nastavení obrazové části. Jenže pro externí má jen nějaký STANDARD, protože samozřejmě netuší, zda připojíš to, nebo ono.

Hodně lidí ale rozdíl nepozná - takže ... jak jsem uvedl - študuj, koukej, hledej 10 rozdílů a pak si vyber :-) Anebo ... nastavuj ;-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Man5on 7. 10. 2013 06:38

Tak jsem si o víkendu půjčil modul Irdeto a vyzkoušel jakej satelitní tuner má Samsung a byl jsem dost zklamán. Při porovnání kvality HD kanálů jsem rozdíl nezaznamenal, ale při porovnání ČT24 jsem se nestačil divit. Vantage "udělal" z té bídy alespoň koukatelný obraz, kdežto obraz z TV tuneru matlanice, rozostřené texty, chlap měl na sobě pruhované sako a ty pruhy plápolaly a všelijak se třepotaly, na Vantagi ne! Docela jsem čuměl. Myslel jsem, že inerní sat. tuner zpracuje obraz stejně, ne-li lépe, a pravej opak je pravdou. Čili závěr pro mě, Samsung je dobré zobrazovadlo, s kvalitou obrazu jsem opravdu velice spokojen (až na mírný clouding), ale kvalitní satelit hold nic nenahradí.
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 7. 10. 2013 21:01

A nejlepší tedy je, že máš zkušenost, že víš. Pak znáš celé řešení :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dagy2 7. 10. 2013 21:37

ono asi tak trochu záleží na tom, aký algoritmus používa ten ktorý prijímač na dopočet obrázkov. Mnoho ľudí tomu nechce veriť, ale rozdiely sú často markantné...
Dagy2
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků