Příjem HD kanálů na HD Ready TV s pokojovou anténou

Digitální vysílání DVB-T/S/C/, poskytovatelé, set-top boxy, diskuze kolem HD

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Firestone 10. 3. 2015 08:15

Zdravím,

řešíme nákup nové SMART TV a rádi bychom prozatím zachovali příjem přes DVB-T.
Trochu mě ovšem překvapuje, že ani na stávajícím vybavení s HD Ready TV Samsung LE23R86BD v kombinaci s pokojovou anténou Thomson ANT1403 nejsem schopen chytit žádný HD kanál. Přitom jsme nedaleko vysílače, který mimo jiné šíří MUX regionální síť 1a/7 (od vysílače Praha-Ládví cca 3,9 km vzdušnou čarou).
Bytový dům ve kterém jsme je nižší panelák (takže železobetonová konstrukce objektu). Chápu, že malá pokojová anténa není žádná hitparáda, ale pokud nedojde k nějakému rušení (typicky to neumí odfiltrovat signál 2G, ale 3G už nevadí), tak kanály jedou v pohodě. Jen prostě ty HD nenacházím a to tak, že je ani nenaladí automatické vyhledávání.
Není to nějaké omezení přímo té starší TV, že to nezvládne? Jsem myslel, že kanál naladím, ale pak mně to např. zahlásí, že to neumí dekódovat (třeba že se zobrazí jen černá obrazovka s nějakou hláškou).

Děkuji za případnou pomoc.
Firestone
Junior

Odeslat příspěvekod stora 10. 3. 2015 12:49

Televizor pravděpodobně nemá podporu zpracování signálu v kompresním formátu MPEG-4, ale pouze MPEG-2.
stora
Junior

Odeslat příspěvekod Firestone 10. 3. 2015 13:52

Vida, dobrá myšlenka, schrastil jsem někde manuál k TV a čtu:
Any functions related to Digital TV (DVB) will only work in
countries or areas where DVB-T (MPEG2) digital terrestrial
signals are broadcasted. Please confirm with your local
dealer if you can receive DVB-T signals. Although this TV set
follows the DVB-T specification, maintaining compatibility with
the future coming DVB-T digital terrestrial broadcasts is not
guaranteed. Several functions may not be available in some
countries.

Takže když by to neumělo MPEG-4, tak to ten kanál ani nenajde a nepřiřadí do seznamu programů? Předpokládám, že pár let nazpět byly první HD kanály u nás v MPEG-2 a postupem času se přešlo na MPEG-4? Protože si něco matně vybavuji, že jsem na TV něco z HD chytl, ale hlásilo to, že to nemůže program zobrazit (nebo dekódovat-to teď už netuším).
Firestone
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 10. 3. 2015 14:44

Vetsinou to naladis, mas zvuk ale bez obrazu. Ale mozna jak ktera TV..
Abox
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Firestone 10. 3. 2015 15:29

No v tomto případě právě nenaladím vůbec žádný HD kanál. Nemám žádný v seznamu kanálů...
Firestone
Junior

Odeslat příspěvekod Dagy2 10. 3. 2015 22:19

Ne, HD kanály byli vždy v MPEG4.
Toto byl jeden z největších "ojebů" výrobců a prodejců. Prodávali "HD televize s digitálním tunerem v nejvyšší kvalitě", který byl od začátku úplně k ničemu. Chytla se na to hromada lidí...
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Firestone 10. 3. 2015 23:36

No tak to jsem zvědav co chytnu na stejnou pokojovku na nové TV. Trochu se obávám, jestli nejsem v tom bytě jako ve "Faradayově kleci", která nic dovnitř nepustí :) Jestli nemám malý zisk a na HD kanály to "nestačí".
Firestone
Junior

Odeslat příspěvekod Dagy2 13. 3. 2015 12:20

firestone, dve poznámky:
1/ daj si pozor pri výbere novej smart TV aby ťa predajca neprehovoril na UHD. toto je ďalší "o..b", zase sa predávajú obrazovky s rozlíšením UHD a tuner vnútri je MPEG4, ktorý UHD vysielanie nedokáže spracovať. Presne ako tvoj TV, predali ti monitor HD s tunerom SD.

2/ mnoho kupujúcich si myslí, že kvalitný ( a niekedy aj drahý) prijímač je tak dobrý, že mu stačí pokojová anténa.
Pokojová anténa sa nazýva preto pokojová, lebo radšej pokoj od nej. Čím lepší prijímač (TV , Rádio) tým lepšiu anténu by si mal mať, aby si využil všetky špičkové vlastnosti prijímača. Kvalitný prijímač neznamená, že na kus drátu zachytí vysielanie 200km vzdialeného vysielača. To skôr šunt za pár korún, pretože na ňom nepoznáš šum a iné neduhy.
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Firestone 13. 3. 2015 12:47

Díky za názor a informaci, UHD určitě neplánujeme.
Dagy2 píše:2/ mnoho kupujúcich si myslí, že kvalitný ( a niekedy aj drahý) prijímač je tak dobrý, že mu stačí pokojová anténa.
Pokojová anténa sa nazýva preto pokojová, lebo radšej pokoj od nej. Čím lepší prijímač (TV , Rádio) tým lepšiu anténu by si mal mať, aby si využil všetky špičkové vlastnosti prijímača. Kvalitný prijímač neznamená, že na kus drátu zachytí vysielanie 200km vzdialeného vysielača. To skôr šunt za pár korún, pretože na ňom nepoznáš šum a iné neduhy.

Chápu, co myslíš. Ale u nás jsou tři možnosti (aspoň co mně napadají) a to vytáhnout venkovní anténu ven pro příjem DVB-T, anebo jít do satelitu. Další možností je využít kabelovku. Ale nemáme to doma moc dobře nachystané, šoupali jsme s nábytkem a vést kabely navíc v podlaze je pro nás celkem zásah do té podlahy (navíc je po cestě práh, ale to jde taky samozřejmě řešit).
S tou kabelovou by to nejméně bolelo, DVB-T/-S by bylo horší, protože by se musel dělat navíc průraz stěnou na balkon a kotvit něco do fasády.
Původně jsem si myslel, že na příjem základu bude stačit nějaká pokojovka s lepším ziskem. Prozatím celkem stačí až na to občasné rušení mob. sítěmi. Ale trochu se bojím co se bude dít s novou TV.

Nebylo by doporučení na nějakou vhodnou pokojovku (síto?)
Firestone
Junior

Odeslat příspěvekod Dagy2 13. 3. 2015 20:29

zisk antény je daný počtom prvkov antény. To je fyzika a neoklame ju ani najlepší čínsky alebo poľský marketing.
väčší zisk dosahujú marketingoví pracovníci vyžhaveným zosilovačom. Ten ale samozrejme zosiluje aj všetku biedu okolo ktorú pohltí pokojová anténa - napr. ten mobil, mikrovlnku a pod.

prečo nechceš tú káblovku?
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Firestone 15. 3. 2015 13:49

Yep, tohle jsem taky zkoušel, tj. i zmenšovat zesílení potenciometrem až do jeho úplného vypnutí. Tj. měl jsem z toho pasivní anténu. Ale to už jsem nechytil nic, takže u nás zesilovat musím a bohužel tím i zesiluji ruchy okolo.

Kabelovku bych rád, jen musím už stavebně zasahovat do bytu. Ale k tomu stejně jednou musí dojít i kvůli rozvodům pro audio :) To by bylo samo super řešení, odstíněné....
Firestone
Junior

Odeslat příspěvekod Dagy2 15. 3. 2015 13:55

osobne radšej dieru do steny a lištu u podlahy ako anténu niekde na televízore. Ale to je subjektívne.

Pozn. pri stiahnutí zosílnenia na zosilňovači to nie je identické s pasívnou anténou! Zostali ti tam naopak prvky, ktoré "bránia" prechodu signálu.
zosilňovať musíš, pretože tvoja pokojovka nemá žiaden zisk.
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Firestone 15. 3. 2015 14:23

Jinými slovy si neplést pasivní venkovní anténu s vypnutou aktivní pokojovou. Tak to mám asi chápat, že?
Firestone
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků