Parametry TV pro příjem CZ a PL televize

Digitální vysílání DVB-T/S/C/, poskytovatelé, set-top boxy, diskuze kolem HD

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod vlazy 22. 2. 2017 16:48

Zvažují pořízení nové televize a zajímá mne jaké parametry musí mít tak aby byla schopná bezproblémově přijímat české a polské vysílání pozemní televize a zároveň byla schopná přijímat i nové české DVB-T2. Příliš se v tom nevyznám a nerad bych koupil televizi a pak zjistil, že mi na ní jde např. pouze příjem českých televizí a polské ne a nebo, že bych musel ještě dokoupit set-top-box. Vím, že v Polsku je televize vysílaná nějak jinak (MPEG 4) než v Česku (MPEG 2). Nechystá se v Polsku také nějaká změna způsobu vysílání pozemní televize tak jako nyní u nás v Česku?
Budu rád když mi k tomu něco poradíte.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 2. 2017 22:15

Tohle mi našel Ujec Gůůgl: https://www.digitalnitelevize.cz/priloh ... _03_13.pdf
Vypadá to, že zatím jedou v klasika DVB-T jako my a pokud si koupíš telku schopnou přijímat DVB-T2 (se zpětnou kompatibilitou i pro DVB-T), měl bys mít možnost Poláky přijímat i v budoucnu.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vlazy 23. 2. 2017 02:51

EKKAR:
To co ti našel Ujec Gůůgl je především seznam polských vysílačů a kanálů a o parametrech vysílání tam toho příliš není.
Z toho co jsem vygooglil já vyplývá, že Polsko také chystá přechod na DVB-T2, ale u nich to postupuje asi trochu pomaleji než u nás v Česku. Pravděpodobně by to polské DVB-T2 mělo mít stejné parametry jako to české tj. HEVC (H.265), ale nejsem si tím jistý. Nyní je polská televize vysílaná v DVB-T NTC H.264/MPEG-4. Pamatuji si, že když jsem před několika léty kupoval set-top-box k mojí staré televizi tak jsem sháněl takový aby zvládal MPEG-2 pro české BVB-T a zároveň i MPEG-4 pro polské DVB-T. Byl bych rád aby mi televize zvládala české a polské DVB-T2 a na přechodnou dobu než se v obou zemích plně zavede DVB-T2 také i nynější DVB-T s MPEG-2 pro Česko a MPEG-4 pro Polsko a to vše bez použití set-top-boxu. Možná jsem trochu příliš náročný na ty parametry a asi těžko se dá najít televizi za rozumnou cenu která by to vše zvládala.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Junior

Odeslat příspěvekod Dagy2 24. 2. 2017 20:11

Zrejme najsprávnejšie si to vystihol v poslednej vete. Nie je problém kúpiť TV, ktorá zrejme prežije technické zmeny v nasledujúcich 5 (optimisticky by som si dovolil dať možno aj 8 rokov), ale je otázkou za aké peniaze.
Na terestriku zrejme tuner DVB-T/T2 a MPEG4 + HEVC je dostatočný.
Inou témou je však kodovanie terestriky. Toto je skutočnosťou v DE, AT, SK. Otázkou teda je, či ČR a PL bude FTA ale pôjde tiež kodovanou cestou. Potom nastáva problém, že budeš potrebovať 2 sloty pre CI-moduly. Samozrejme takéto TV alebo ext. STB sú v obchodoch, ale si v inej cenovej lige.
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vlazy 24. 2. 2017 21:29

Dagy2:
Já si myslím, že základní televize (ty které se vysílají nyní) se terestricky budou v Česku a Polsku i do budoucna vysílat nekódovaně. Možná s časem budou přibývat i nějaké kódované (placené) televize, ale snad mi bude stačit nabídka těch nekódovaných a nějaké CI-moduly proto nebudu potřebovat.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Junior

Odeslat příspěvekod Dagy2 25. 2. 2017 10:31

Skús sa pozrieť trochu okolo seba a možno zmeníš názor.
Rozlišuj kódované a platené.
Platené = kodované, ale kodované nemusí byť platené. Vid satelitná karta CT, STV. V rakúsku takto funguje ORF aj v terestrike, na slovensku rovnaká karta plustelka funguje pre terestriku aj satelit.

Tento svet sa mení tak rýchlo, že buď kupuješ prístroj na 2÷3 roky a nemusíš "zvažovat jaké parametry" mám mať a chňapni prvú v obchode ktorá ťa zaujala kvalitou obrazu alebo proste špekuluj a potom musíš zvážiť všetko čo je dnes známe. Takže dva zdroje príjmu = dva možné "zámky"/systémy zabezpečenia = dva potrebné "kľúče"/CI-šachty.
Moc to zrejme netreba riešiť, len treba počítať s tým, že nič nie je na veky a vedieť, že nejaké DVB-T2/HVEC v tvojej novej TV ti automaticky nezabezpečuje príjem na ďalších 10 rokov.
Ale je určite dobre že sa nad tým zamýšľaš - je dnes hromada sat divákov, ktorí nakúpili svoje prístroje u predajcov ktorí potrebovali rýchlo zarobiť a zbaviť sa prístrojov bez CI-modulu. Už prišli o hromadu šporotv, pretože ich prijímače sú nevhodné na iných prevádzkovateľov ako je Skylink. Od 1.3. tu bude tiež hormada prekvapení, že zostanú bez českých programov na slovenskej strane rieky Moravy a pár zúfalcov u Vás ktorí občas prepli na nejaký slovenský program...
Pekný víkend.
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 25. 2. 2017 16:27

vlazy píše:Dagy2:
Já si myslím, že základní televize (ty které se vysílají nyní) se terestricky budou v Česku a Polsku i do budoucna vysílat nekódovaně. Možná s časem budou přibývat i nějaké kódované (placené) televize, ale snad mi bude stačit nabídka těch nekódovaných a nějaké CI-moduly proto nebudu potřebovat.

Já myslím, že Dagy2 je blíž pravdě, než si dokážeš představit. Stačí číst a přemýšlet - dívat se kolem sebe.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 25. 2. 2017 16:43

Dagy2:
Vím, že kódovaní televizního vysílání nemusí vždy znamenat, že je to placené. Možná se mýlím, ale nepředpokládám, že by do budoucna byly v Česku a Polsku byly všechny televize v terestrickém vysílání kódované. Kódování televizi se asi bude zavádět i v terestrickém vysílání ale snad zůstane i dost nekódovaných. Já nepotřebují mít k dispozici několik stovek televizních stanic které ani všechny nebudu sledovat. Snad nabídka těch nekódovaných bude i do budoucna pro mne dostačující. Mám ještě starší satelitní přijímač který má slot pro CI-modul, ale ten jsem si nedokupoval, protože mi plně stačí nabídka nekódovaných televizi. Z těchto důvodů nějaké CI-moduly na televizi nejsou pro mne příliš důležité.
Pokud se rozhodnu koupit novou televizi tak bych byl samozřejmě rád kdyby mi vydržela co nejdéle. Současná elektronika bývá většinou dostatečně kvalitní na to aby vydržela třeba i 10 a více let bezproblémově funkční. U televizi je ale otázkou jestli po takové době se bude televize vysílat tak aby to ty televize dokázaly přijímat. Mám ještě starší analogové televize a i když by ještě byly provozuschopné tak mi jsou už asi k ničemu, protože nedokážou přijímat DVB-T. Jednu ještě provozují spolu se set-top-boxem.
Možná se také mýlím, ale předpokládám, že plné zavedení v Česku a Polsku DVB-T2 a zrušení DVB-T nastane asi tak za 3 - 5 let nebo možná i déle a pak než zase vymyslí přechod na něco úplně jiného a než to plně zavedou tak to také nějaké roky bude trvat. Předpokládám, že když nyní bych koupil televizi schopnou přijímat DVB-T a DVB-T2 tak by mi snad mohla vydržet třeba i 15 let než se zase přejde na nějaké jiné vysílání které nedokáže přijímat.

MgX:
Podle tebe v blízké budoucnosti se dá čekat kódování úplně všech televizi vysílaných terestricky, tj. i těch neplacených?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 25. 2. 2017 17:15

Ono to přeci souvisí... co bude kódované, nebo kódované a placené. Budeš muset něco navíc pořizovat, řešit, zda je to kompatibilní. A samozřejmě, pokud kódované a placené, tak budeš řešit co zbude. Ten zbyteček volně dostupný by Ti stačil? Co Ti vlastně postačuje? ČTčka - OK. Nebo potřebuješ i Primu a Novu? Nebo vše, ale v HD? To jsou právě ty otázky, na které neexistuje jednoznačná odpověď, avšak vítr vane směrem, který naznačil Dagy2.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dagy2 25. 2. 2017 20:19

vlazy - :mrgreen:
No neviem o akých stovkách programov hovoríš v DVB-T, ktoré nepotrebuješ. Ako píše MgX. Pokiaľ ti bude stačiť CT tak zrejme žiaden modul nebudeš potrebovať, zvyšok môžeš mať už za dva-tri roky out.
K životnosti dnešných elektronických zariadení sa asi snáď netreba vyjadrovať - to si šlápol skutočne vedľa.
v každom prípade ti želám šťastnú ruku pri výbere prístroja.
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vlazy 25. 2. 2017 20:56

MgX:
Proč se mi pořád snažíš vnutit názor, že bez kódovaných televizi se nedá žít? Já nyní terestricky přijímám asi +/- 20 českých a +/- 25 polských televizi a z toho všeho sledují střídavě asi pouze 12, protože na těch ostatních není z mého pohledu většinou ani příliš co sledovat nebo není na to čas což neznamená, že si je občas nepustím, ale vůbec by mi nevadilo kdybych je neměl. Nevidím důvod proč by neplacené televize měly být kódované aby si tím snížili sledovanost. U satelitu je to kódování pochopitelné. Každý má na televizí jiné priority. Někdo potřebuje mít co nejvíce televizních stanic aby se s tím mohl chlubit kolik jich je schopen přijímat i když je ani všechny nesleduje, jiný zase chce co nejvíce televizí určitého zaměření které ho zajímá (např. sportovní) a někomu třeba stačí několik málo televizních stanic vysílaných zdarma bez kódování.

Dagy2:
Ty si myslíš, že do budoucna zůstanou nekódované pouze televize ČT a ostatní se budou kódovat? Proč by se mělo kódovat i neplacené televize?
Pokud jde o tu životnost dnešní elektroniky tak to zde píšu z vlastní zkušenosti. Mám doma elektroniku kolem 10 a více let a stále je bezproblémově funkční. Samozřejmě, že výjimky se stávají kdy se může trefit na nějaký vadný kus nebo nějaká značka je více poruchová. Jsem ale přesvědčen, že současná elektronika většinou vydrží bezporuchově déle než ta z časů elektronek.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Junior

Odeslat příspěvekod Dagy2 25. 2. 2017 21:52

pokiaľ si si nevšimol, všetky komerčné TV idú do platieb
- všetky nemecké komerčné TV, ktoré roky vysielali na SAT-e FTA sú od tohto roku v DVB-T2 a div sa svete platené
- všetky rakúske TV sú v kóde, včítane verejnoprávnej ORF
- v SK Markíza, člen rovnakej CME akupiny ako NOVA odišiel z terestriálu - takže je dobrý predpoklad že v ČR NOVA tiež odíde do platenej ponuky

Ano, myslím si, že aj v ČR po prechode na DVB-T2 zostane bez CI-modulu a nejakej karty len CT.
To sa ti tu od začiatku s MgX snažíme vysvetliť. Je to trend, neverím že česko obíde.
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vlazy 25. 2. 2017 22:35

Dagy2:
Já bych to až tak jednoznačně neviděl, že úplně všechno kromě ČT odejde do placeného kódování i když některé televize možná ano. Německé, rakouské a slovenské televize nemám možnost sledovat a proto nemůžu posoudit jak je to v těchto zemích a ani mne to až tolik nezajímá. Mne zajímají hlavně české a polské televize. Pokud odejde NOVA do placeného kódování tak o takovou televizi není co brečet, ať si ji klidně platí ti kterých vzrušují přihlouplé šaškárny. Stále ale nechápu proč by měly kódovat i neplacené televize a jaký by to mělo význam.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Junior

Odeslat příspěvekod Dagy2 26. 2. 2017 08:18

vlazy ešte teda dve otázky:
1/ za ktorými neplatenými TV by si teda plakal, keď TV Nova to nie je? Samozrejme NOVA=celý balík od novy

2/ proč by šli neplacené TV do kodu? No, spýtaj sa v ORF. Sú v kóde, pritom každý obyvateľ Rakúska má nárok na bezplatnú kartu ORF. Rovnako s verejnoprávnou ORF odišli do kódu ďalšie neplatené TV.

to, že ťa neazujímajú nemecké, rakúske a slovenské TV je v poriadku. Len ty si nejako nevšímaš, že v Európe sú svety tak nejako prepojené a teda určité tlaky sú rovnaké vo všetkých krajinách. Alebo prečo si myslíš, že začal prechod na DVB-T2 keď ešte tri roky dozadu nám stačil analog?
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vlazy 26. 2. 2017 09:21

Dagy2:
Proč bych měl plakat za některými TV? Televize není pro mne něčí velmi důležitým bez čeho bych nedokázal normálně žít nebo co bych musel využívat naplno když už to mám a trávit u toho celé dny. Každý máme trochu jiné priority což neznamená, že bychom je měli nutně měnit podle toho jaký je asi trend.
Proč bych se měl ptát v ORF proč šli do kódování? Já jsem se na to kódování neplacených televizi zeptal zde. To, že o tom zde někteří píšou a nedokážou to zdůvodnit je jiná věc.
Proč se přechází na DVB-T2 příliš nevím a ani mne to až tolik nezajímá. Je to asi už nezvratný fakt a pokud chceme sledovat televizi tak se bohužel musíme tomu přizpůsobit.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků