IPTV vs. OTT

Digitální vysílání DVB-T/S/C/, poskytovatelé, set-top boxy, diskuze kolem HD

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod peliculiar 1. 4. 2020 23:19

Ahoj, doma používáme televizi přes internet od T-Mobile s dnes už starším set-top boxem Arris VIP4302.
Začal jsem se porozhlížet jak se za tři roky, co jej máme změnila nabídka na trhu televize přes internet.
V nějaké diskusi o O2 TV či jejich novém set-top boxu jsem se dočetl, že to prý není IPTV, ale "přehrávadlo" (OTT / Over-the-top content) a z toho jak se o tom vyjadřovali to vyznělo tak, že IPTV je lepší než OTT.
Našel jsem článek, který se tomu věnuje, ale stejně nejsem moc moudrý z toho, co v dnešní nabídce je IPTV a co OTT ...
Může mi to někdo lépe vysvětlit, možná i v souvislosti s novými 4K set-top-boxy dvou hlavních hráčů O2 (SML-5442TW) a T-Mobile (Kaon KSTB6077), doplnit kontext s vývojem v této oblasti za poslední 3 roky? Případně i to, co tomu předcházelo ...
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod honzei5 2. 4. 2020 06:53

ahoj...před nějakou dobou jsem zkoušel různé IPTV jako lepší tv,Kuki...nakonec jsem přešel k UPC dnes Vodafon a to z toho důvodu - kvalita - lepší tv má sice zajímavou nabídku a cenu,ale ve svých tv stanicích na obrazovce logo HD a),ale ve skutečnosti je to SD max DVD kvalita 720,rozhodně ne HD 1080..kuki je dobrá ,ale průtok dat má max 3 000 kb/s...a to mají i ostatní IPTV..UPC-Vodafon,přebírá signal přímo u zdroje a tak kvalita je skoro 7000 kb/s...
takže záleží na tobě ,jak moc velkou hledáš kvalitu..zdravim Honza
honzei5
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 2. 4. 2020 09:08

Jestli se nepletu, tak konkrétně u Kuki (a myslím, že jinde to nebude jinak) záleží na rychlosti připojení k internetu (a kvalitě v rámci celé cesty) a pozor - také na přehrávané stanici. Některé byly, co vím, nastaveny na vyšší datový tok, jiné nikoliv. Objektivní měření jsem však neprováděl, tudíž obecná informace.

Pravdou však je, že když si někdo pustí určitou HD stanici ze satelitu a pustí si ji z IPTV, tak může zjistit, jak HD ze satelitu vypadá jinak/líp, než u IPTV.

V současné kritické situaci, ale toto srovnávat nelze - net je často velmi vytížený a tak společnosti snižují kvalitu přenosu/datový tok.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peliculiar 2. 4. 2020 11:08

Díky za odpovědi, ale to není na co jsem se ptal ...
peliculiar píše:V nějaké diskusi o O2 TV či jejich novém set-top boxu jsem se dočetl, že to prý není IPTV, ale "přehrávadlo" (OTT / Over-the-top content) a z toho jak se o tom vyjadřovali to vyznělo tak, že IPTV je lepší než OTT.
Našel jsem článek, který se tomu věnuje, ale stejně nejsem moc moudrý z toho, co v dnešní nabídce je IPTV a co OTT ...

Z toho článku o IPTV a OTT mj. vyplývá, že pokud nejsi zároveň ISP a poskytovatel televize tak automaticky poskytuješ OTT. IPTV je něco jiného. Taky jsem pochopil, že s nasazením nových a výkonnějších set-top boxů se od IPTV upouští ve prospěch OTT. Tak jsem doufal, že mi to tu někdo potvrdí, nebo vyvrátí.
V mém případě můžu vybírat jen mezi velkou trojkou, protože s TV od těch ostatních bych se nikdy nedostal na tak nízkou cenu (kombinace služeb). Na TV koukáme minimálně, ale možnost podívat se na nějaký pořad až 7 dní zpět je věc na kterou se snadno zvyká. To je nejspíš jediný důvod proč o TV přes internet stojím, protože to DVB-T2 neumožňuje nebo jen minimálně.
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dropadred 2. 4. 2020 11:54

IPTV je služba, internetová telka. Malo by to značiť poskytovanie TV cez OTT/Mcast. Neviem ale ako sa kategorizuje prenos cez DVB, lebo nie je to len, že satelitná TV, to značí DVB-S ale potom máme terestriál a coax.
Takže ak sosáte TV cez sieť (ethernet/wifi) do PC/mobilu/STB, tak máte IPTV (internet protocol television), a ak máte box "offline", alebo príjem TV je len cez tuner, tak to nie je IPTV.

OTT je formát transportu, v podstate je to distribúcia (často TSiek) cez protokol HLS alebo HTTP. Medzi ostatné druhy prenosu patrí samozrejme multicast a samozrejme DVB (S/C/T).

A STB? To nie je o vývoji, je to o tom, od koho ten poskytovateľ berie boxy a je to hod mincou, či taký a taký provider v tom období prešiel na úplne nové GUI alebo len ide štýlom "nová fičúra, hasíme požiare (bugy)" a tak dookola.

Jediné, čo mi napadá, že by mohlo byť iné, sú boxy s novšími SoC s HW podporou H265, to je smer, ktorým sa každý provider chce/bude chcieť posunúť, keďže ak to spravia správne, tak pri IPTV sa ušetrí nemalý bandwidth (ako mcasty, ktoré budú sieť zahlcovať menej (providerovu, nie zákaznícku, zákaznícke boxy určite majú igmp snooping), tak sieťový load na rôzne OTT kešky, ktoré providerovia používajú).
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 2. 4. 2020 12:29

peliculiar z mého pohledu laika a jednoduše řečeno. Když Ti operátor pustí IPTV a ta jede po „jeho“ internetu, který si u něj platíš, máš IPTV. Když si pořídíš IPTV a pakety putují v cizích sítích, protože i připojení k internetu máš od někoho jiného, než poskytovatele IPTV (jedeš přes veřejnou síť, ne přes infrastrukturu poskytovatele IPTV), funguješ na OTT.

Teoreticky lze psát o tom, že IPTV operátor má výhodnější pozici, než OTT, protože lépe dokáže ovlivnit chod a chybovost paketů atp. V praxi se ale ukazuje, že výhodou je spíše individuální přístup s rozumem a možnostmi, kdy se řeší co nejdříve případné nedostatky u zákazníka. Volat někomu, že mně chybuje telka, přičemž jedinou odpovědí je, že chyba bude zcela určitě na Tvé straně, není k ničemu. Pak Ti může být šumák, že máš IPTV a od stejného operátora net. Prostě část výhod spadá do kategorie teoretických. Nelze - z mého jednoduchého laického pohledu - napsat... IPTV bude vždy kvalitnější a lepší než OTT.

Řada lidí se často domnívá, že nemá jinou možnost než XY. Kdyby však nastudovali pořádně aktuální alternativy v rámci svého bydliště, mohou zjistit, že se pletou. Netvrdím, že to tak máš i Ty.

Mimochodem... mám ten pocit, že minimálně někteří poskytovatelé IPTV/OTT služeb nabízejí zkušební režim, kdy si můžeš vyzkoušet, jak vše funguje zrovna u Tebe. Samo - vždy je lepší mít rychlejší internet.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peliculiar 2. 4. 2020 14:41

Máme tady DSL připojení, jiné by znamenalo další náklady spojené s instalací. Momentálně máme Internet + TV od T-Mobile z akce podzim / zima 2017 za 499 Kč. Před tím jsme měli O2, ale to bylo za tuším 800 Kč. Zatím jsem nikde neviděl, že by nějaká kombinace internetu a televize šla pod tuto částku. Nově snad tuto nabídku O2 vyrovnává - v domě máme pár měsíců leták, kde je velmi podobná nabídka.

Zároveň mě zajímá jaká případná vylepšení nabízejí nová přijímací zařízení, která jsem zmínil v úvodním příspěvku, oproti těm starším.

Tuším, že od nedávna by mělo být možné používat televizi od T-Mobile bez set-top boxu, v rámci televizí Samsung roku výroby 2017 a novější, což je i náš případ. Zatím jsem to nezkoušel - televizi nemáme připojenou k internetu. Právě Samsung šmíroval uživatele jejich televizí. Televizi sice neovládáme hlasem, ale kdo ví, jak to je ...
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 2. 4. 2020 15:45

O2TV aplikace v Samsungu je příšernost kdyby s3 nejednalo o sport tak žádný O2 nemám. Aplikaci jinak mají skoro všichni a ovládání je podobné STB DIGI,Skylink,T-mobile, Kuki,lepsitv atd
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 17. 7. 2020 09:08

Oživím toto téma.
Jsem čerstvým uživatelem TV od O2. Když jsem službu spustil a začal se o ni blíže zajímat v souvisloti, že mně nehrály rádia, tak jsem zjistil mně do té doby neznámou věc, kterou ani O2 na svých stránkách nijak neprezentuje. Existují 2 služby s různou funkčností:
- O2TV, která běží na protokolu IPTV
- O2TV Air, která běží na protokolu OTT
O2 na svých stránkách hovoří obecně jen o O2TV, o jedné programové nabídce TV programů, rozdíl je ale u rádiových programů. Tento dokument se tváří, že v nabídce kromě TV programů jsou i rádia, ve službě O2TV Air ale nehrají. Když jsem se o to začal zajímat, tak mně to žádný O2guru neuměl vysvětlit.
Těch rozdílů z povahy věci bude víc. O2TV Air si uživatel může jako jednu instalaci (bez příplatku) spustit kdekoliv, kde je dostupný internet, O2TV je vázáno na vlastní síť O2.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 17. 7. 2020 10:53

Není, nejdřív to tak bylo. Samozřejmě další zákazníci nepřicházeli neboť byli spokojeni s tom co mají, nebo O2 nedokázal přivést stejný či lepší připojení než měli. Nyní O2TV i s porodními bolestmi funguje na jakékoli síti , neříkám, že nějaká větev nejede jeste postaru. Naopak ten kdo má O2 net většinou spadá do fronty stěžovatelů na špatné vysílání O2TV , ale je tam pokrok za poslední rok ,lepší se to.
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spyko 17. 7. 2020 12:50

Internetové tv-děkuji nechci,ti co nemají jinou možnost mají smůlu,ale to už radši dvb-t2+hbbtv,dívat se na kostky v přenosu,protože se připojilo pár lidí navíc?,jediná pomoc je 5G,za jak dlouho?
spyko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 17. 7. 2020 15:28

Při klasické IPTV by se "kostky v přenosu" vyskytovat neměly, jak to pak vypadá u nás v praxi je zřejmě jiná věc.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod brutulus 17. 7. 2020 15:55

DVB T2 děkuji nechci. Jedině ČT v HD jsou koukatelné. Co tam ale posílájí komerční stanice za rozmazané zblitky je až neuvěřitelné. IPTV má o řád lepší obraz.
brutulus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 17. 7. 2020 21:25

spyko píše:Internetové tv-děkuji nechci,ti co nemají jinou možnost mají smůlu,ale to už radši dvb-t2+hbbtv,dívat se na kostky v přenosu,protože se připojilo pár lidí navíc?,jediná pomoc je 5G,za jak dlouho?


:shock:

Přes net buď tv jede nebo nejede. Žádné kostky 8-) Ještě v případě slabšího signálu než běžného může naskočit SD místo HD.
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 17. 7. 2020 22:30

Hádám, že “slabším signálem” je myšlena situace, kdy je takové vytížení síě (internetového připojení), že už neprojde dostatečné množství dat na dosažení plné kvality obrazu.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků