Nejlepší dostupná 3D technologie

CD přehrávače, DVD/Blu-Ray/HD-DVD přehrávače a rekordéry

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod eskocz 31. 12. 2009 17:31

Zdravím :)
Poté, co jsem byl na Avatarovi 2x v Imaxu a poté na něj šel do obyčejného 2D kinosálu, rozhodl jsem se zařídit si 3D i doma.
Televizi mám relativně novou, konkrétně Panasonic TX-P4610E, takže tu vyměňovat nechci. Četl jsem, že Panasonic pracuje na nějakém 3D standardu a televize s touto technologií chce uvést už v roce 2010. Jelikož televizi ale už mám, tak tudy cesta nevede. Místo přehrávače určitě budu kupovat HTPC s Blu-ray mechanikou, ale potřeboval bych od nějakého znalce poradit ohledně toho, jako zvolit 3D technologii.
Spolehnout se na 3D od Nvidie, nebo se obrátit na nějakou firmu specializující se na 3D? Nebo se vyplatí ještě počkat? Na jaké technologii pracovaly dosud vydané 3D dvd/blu-ray filmy?

Předem děkuji za jakoukoliv radu,
eSko
eskocz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Odar 31. 12. 2009 17:54

3D je v plienkach a vobec by som to neriesil. Sem tam si stiahni 3D verziu filmu (BlueRay, alebo MKV rip), kup si 3D okuliare (tych je ale asi viac typov) a mas svoje domace 3D kino.

3D filmov je zatial malinko (pokial neratam tie prave urcene pre 3D kina), takze by som sa tym nejak extra nezatazoval.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod eskocz 1. 1. 2010 03:43

takže myslíš spolehnout se zatím na brýle co přibalujou k 3D edicím dvd/blu-ray filmů a na ostatní se vykašlat? koukal jsem na Nvidia 3D Vision, ale to se tváří spíš jako herní technologie, přestože maj na webu nějaky 3d demo filmečky...
eskocz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Oops! 1. 1. 2010 12:05

Kdo si počká ten se dočká.
Oops!
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nolwendil 2. 1. 2010 02:40

Nejlepší technologie je založená na polarizaci světla, tedy žádné barevné brýle, ale brýle s rozdílnou polarizací pro každé oko. Barevné brýle patří do minulého století, a nVidia 3D Vision zase používá brýle, které musí být synchronizované se zdrojem obrazu, a střídavě zakrývat jedno a druhé oko. Zobrazovač pak musí tuto vyšší zobrazovací frekvenci podporovat. Takže tudy cesta taky nevede.
Asi Tě zklamu, ale nejlepší bude počkat si na televizi, která dokáže zobrazit zároveň ty dva různě polarizované obrazy.

Jinak 3D není jen o tom zobrazovači. Jde toho dosáhnout i s 2D monitorem a bez brýlí, nutný je ale head-tracing, kdy vysílací strana sleduje pohyb hlavy, a podle toho upravuje obraz. To ale asi nebude moc na filmy, během tak deseti let určitě ne...
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod eskocz 2. 1. 2010 09:21

jo cetl jsem jak ty technologie pracujou, spatne jsem nazval topic. slo mi spise o konkretni implementaci nez technologii... head tracing je u tv nepouzitelny, protoze to nezvlada vic jak jednu hlavu... vyrobce televize se chlubi tim, ze ma az 600hz, ale mozna to je reklamni trik a podobneho efektu se dosahuje dopocitavanim obrazu a zobrazovanim na normalni nizke obnovovaci frekvenci - to nevim...
objednal jsem si plastovy barevny brejle tak je vyzkousim na pc, ale je mi jasny, ze to neni nic na dlouhodoby sledovani a ze to ma o dost horsi zpracovani barev - v soucasne dobe to asi ale bude moje jedina sance. ostatne soucasne blu-ray filmy vychazeji take prave s touto anaglyphovou technologii...
eskocz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nolwendil 2. 1. 2010 16:18

Avatar je pouze jednou z těch prvních vlaštovek, které přinesou 3D filmy do našich domácností. Být Tebou, tak se na to teď vykašlu, a počkám si tak 3 roky, jak se to vyvine, technologie 3D zobrazovačů půjdou hodně dopředu. Jedinou rozumnou volbou je koupě nové televize. A kupoval sis snad LCD televizi hned, jak se objevily na trhu? Teď opravdu nemá cenu nějaké 3D řešit.
Nolwendil
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Odar 5. 1. 2010 16:14

Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod IpeťanI 5. 1. 2010 16:51

Pro nVidia 3D Vision potřebuješ zobrazovadlo, které zvládá 120 Hz, samozřejmě polarizační brýle. Jde o to že grafická karta počítá pro každé oko obraz zvlášť.
IpeťanI
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 5. 1. 2010 19:13

ten tvoj tv dava 100hz :-)
snad nova rada neopdp k max ciernej dostane aj 120hz
Topping DX3 Pro + Focal Alpha 65 / Beyerdynamic DT150 + Brainwavz pads

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nolwendil 6. 1. 2010 22:02

No ale abych to uvedl na pravou míru, tak ty brýle nejsou polarizační (resp. možná to stmívání funguje na principu polarizačních filtrů, ale to není podstatné). Podstatné je, že ve svém principu blikají. Karta vysílá s tak vysokou frekvencí, protože vysílá střídavě snímky pro levé a pro pravé oko. Pak je tam vysílač, a brýle mají v sobě přijímač, a ten vysílač řídí stmívání těch brýlí, aby to bylo synchronizované s tou grafickou kartou, resp. s tím monitorem. Takže na televizi/monitoru je obraz pro levé oko, pravé oko je zatemněné. Pak se zobrazí obraz pro pravé oko, levé se zatemní, a naopak filtr na pravém oku se otevře. A takto vám ty brýle pořád přeblikávají. Ano, je to rychlé, a pro člověka nepozorovatelné, ale není to ono. Nejlepší jsou prostě dva obrazy vysílané současně, a k tomu obyčejné (tím myslím bez elektroniky, jinak běžné polarizované outdoorové brýle nepomůžou) polarizační brýle, tak jako v tom kině...
Nolwendil
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod tomas.kulda 3. 2. 2010 22:33

Mě by o 3D LCD monitorech zajímalo, jestli je technicky možné vyrobit monitor s frekvencí minimálně 120Hz, který zobrazí každý snímek obráceně polarizovaným světlem. Tak by bylo možné využívat levnější pasivní polarizační brýle a zároveň využít plné rozlišení monitoru.
tomas.kulda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gugel 4. 2. 2010 09:17

Používať ešte jedne "bríle" ku sledovaniu filmu-tak to nie!!!
Visaton Conga, Audia Flight Three S + Azur 851N, NAS Synology + "jablka"
gugel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nolwendil 4. 2. 2010 12:36

Nevím, proč to tazatel postuje 2x do různých vláken... Tak znova: Výroba takového panelu je tak nákladná, že se mnohem více vyplatí právě ty aktivní brýle. Každopádně o 3D IMHO zatím nemá smysl uvažovat, počkal bych, než se to ustálí, tedy než se schválí všecky normy a standardy pro 3D vysílání, než výrobci budou vyrábět mezi sebou kompatibilní přislušenství, atd... Takže minimálně jeden až dva roky bych ještě počkal. A zkus si zajít do kina na Avatara, mě i přítelkyni z toho pak ještě asi hodinu bolely hlava a oči. (při filmu jsme to nevnímali)
Nolwendil
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod marts 16. 2. 2010 19:51

Standard pro ukládání 3D filmů na Bluray už je uzavřený. TV se začínají prodávat a Playstation 3 dostane v létě nový firmware který umožní 3D zobrazování (a přehrávání).
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert

Další stránka