CD vs. DVD přehrávač

CD přehrávače, DVD/Blu-Ray/HD-DVD přehrávače a rekordéry

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod EKKAR 4. 3. 2010 13:04

Dostal jsem následující SZ (neudávám autora, jeho identita není důležitá - důležitý je jeho dotaz, ze kterého vybírám to nejdůležitější):
user XYZ píše:Ahoj, prosím Tě měl bych na tebe dotaz:
Můžeš udělat v přehrávačích nové téma vysvětlující rozdíl mezi DVD a CD přehrávačema co se zvuku týká? Ne nějaký typ konkrétně ale rozdíly v mechanikách atd.

Chlapík v posl. studiu mě říkal že na zvuku to je znát a CD je lepší o poznání, tak nevím zda-li investovat či ne.

Dále mě na DVD přehrávači točí že skladby propojené nějakým intrem oděluje a nepřehrává v kuse (orig. CD), nevím čím se toto dějě a jestli by to CD př.. vyřešil.

Pokud by jsi mohl tuto a další věci zvuku se týkající trochu obšírněji ale pro laika srozumitelně popsat byl bych moc rád.

Za případnou odpověď Ti předem díky a ahoj.
XYZ.


Odpověď je jednoduchá i složitá zároveň, přesto se o ni aspoň v nástinu pokusím.
Rozdíly mezi mechanikami vycházejí už ze samotného principu záznamu. CD má jen jednu vrstvu a normou určenou velikost stopy (pitu), DVD může být dvouvrstvé a hustota jeho stop je vyšší. Z tohoto důvodu je mechanika pro CD jednoduší (paprsek ostří pouze do jedné hloubky) než pro DVD. Pokud je mechanika vybavená funkcí vypalování, vše se ještě zesložití, protože pro vypalování je potřebný výkonnější laser než pro čtení a na vozíku optiky tedy většinou najdeme lasery dva. Pokud mechanika podporuje BluRay, musí krom červených laserů obsahovat ještě laser s modrým světlem, jehož vlnová délka umožňuje ještě vyšší zaostření (= jemnější stopu = hustší záznam) než optika s laserem s červeným (přesněji řečeno INFRAČERVENÝM) světlem. Podrobnosti jsou v příslušných normách (ČSN EN, DIN atd) a dají se najít třeba i na Wikipedii. Zvenku vše vypadá stejně, mechanika má stejný "vyplazovací" šuplík s oválným výřezem u středu a liší se jen potiskem, nanejvýš výškou u provedení "slim" určeného k vestavění do laptopů.

Záznamové médium i když je stejně velké (plastový 120mm kotouček z polykarbonátu) se samozřejmě liší - aby ho přehrávač mohl identifikovat, má každý (i prázdný vypalovatelný) disk u svého nejmenšího průměru část, která mechaniku informuje o druhu záznamu, pro jaký je disk určen, o kapacitě a dalších údajích, které mechanika použije pro nastavení svých funkcí. Proto například po vložení DVD nebo BR disku do mechaniky staršího typu dojde k hlášce "NO DISC" - mechanika nechce říct, že je prázdná, ale že vložené médium není schopná načítat. Do této části se například u lisovaných DVD vpisují i "ochranná data", tedy například údaj o geografické zóně, pro kterou je DVD určeno a pokud není vloženo do přehrávače se stejným interním označením, tato "ochrana" (čert vem příživníky z "autorských" svazů = autor tam není ani jeden...) zabrání přehrávání. Opět - technické podrobnosti zde nemá cenu rozvádět, zájemcům jsou dostupné jinde.

Poslední částí přehrávače je obslužný hardware - je to deska s procesorem, který umožňuje dekódovat data přicházející z dálkového ovládání, řídí funkce mechaniky a displeje, dekodéry a digitálně-analogové převodníky pro signál. Samozřejmě obsahuje i styková rozhraní pro optické a elektrické digitální výstupy. Tento procesorem řízený celek nese ve své paměti celý ovládací software, který samozřejmě zahrnuje i kodeky, digitální "klíče" k ochranám atd. Pokud tedy DVD přehrávač nepřehrává CD se souvislým záznamem (například live koncerty), ale "seká" reprodukci s mezerami podle ohraničení stop, a přitom "obyčejný" CD player "hraje souvisle", je to způsobeno právě tímto softwarem - prostě program procesoru je tak sestavený. Řešením je (tam kde to jde) přehrátí firmwaru jinou verzí - což ovšem nápravu bez vyzkoušení nikomu nezaručí.
Úplně stejným způsobem závisí na softwaru a na kvalitě dekódovacích obvodů i výstupní analogový signál. Bohužel, z cenových důvodů levnější DVD přehrávače často vůbec neobsahují samostatný DAC, ale dekódování provádějí v jednom soustředěném zákaznickém obvodu včetně dekódování vícekanálového zvuku. Tím je samozřejmě "ošizena" kvalita. Starší přehrávače CD měly obvody oddělené, takže se daly v případě potřeby i měnit DAC v případě poruchy nebo požadavku na vyšší kvalitu - levnější DVD přehrávače tuto možnost jednoduše svou konstrukcí vylučují. Konkrétní typy jsou součástí firemního řešení hardwaru, funkce a kvalita se bohužel příliš neliší. Teprve drahé přehrávače s vysokou kvalitou mají obvody umožňující oddělené dekódování. U lacinějších DVD přehrávačů je proto možné dosáhnout mnohem lepší kvality reprodukovaného zvuku tím, že se použije digitální výstup (je z principu jedno, jestli elektrický koaxiální, nebo optický - v obou jsou data shodná, rozdíl je pouze v tom, že použití optiky vylučuje zavlečení brumu nechtěným vytvořením zemní smyčky) a VNĚJŠÍ DAC, kde si uživatel může ovlivnit kvalitu převodníků minimálně tím, že si sám vybere značku a typ atd.

Není proto chybou nebo klamáním zákazníka, když je v obchodě nebo poslechovém studiu tvrzeno, že "pouze" CD přehrávač má lepší zvuk, než přehrávač DVD nebo BR - pokud jsou v obdobné cenové relaci, je to jako srovnávat motorku s autem. Špičková výkonná silniční motorka stojí dejme tomu "půl mega" - ale za stejnou cenu koupené rodinné auto je "pouhá" Octa II Combi... Ta také odveze a uspokojí dopravní potřebu, "špička" je ale samozřejmě někde úplně jinde...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod milanides 8. 3. 2010 00:36

Pekne si to napisal, len co je pravda...ale ked uz sme pri tom, co povies na popcorn hour?
Toshiba 47VL963G, Evolve Infinity + 2TB HDD Western Digital, Onkyo DV-SP500, Onkyo TX-DS595, Canton LE107 + LE150CM + LE120, router Asus RT-N56U.
milanides
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 8. 3. 2010 00:48

Popcorn Hour len ako transport. Audiofilnu kvalitu tam nehladaj.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 8. 3. 2010 00:50

Sice to sem do tohoto tématu moc nepatří, ale popcorny jsou multimediální přehrávače - de facto multimediálně zaměřená silně specializovaná PC s omezenou "infrastrukturou", která by je řadila do kategorie "normálních PC" - prostě nemají to, co dělá z PC tu univerzální kancelářsko-mediálně prezentační mašinu, ale umějí jen ty prezentace. Všeho. Takže se na ně vztahují téměř všechny vlastnosti, které normálně přisuzujeme multimediálně zaměřeným PC včetně schopnosti vysokého výpočetního výkonu, dovolujícího ve spojení s patřičným softwarem opravit i větší množství chyb, plynoucích z velmi rychlého čtení nebo z poškozeného povrchu CD/DVD. Základem je ale opravdu ten SF a chipset schopný s ním pracovat.
Moje povídání výše ale mělo spíš rozsoudit STOLNÍ přehrávače CD a DVD - protože u DVD sice jde o médium "o třídu vejš" = větší informační hustota, ale mnohé přístroje právě kvůli požadavku na láci = vysokou dostupnost nedosahují kvalitativně ty parametry, které dosahují CD přístroje ve stejné cenové relaci.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod milanides 8. 3. 2010 01:33

Myslim ze si mi viac-menej odpovedal, ked ma este nieco napadne ozvem sa ti na ICQ, dakujem.
Toshiba 47VL963G, Evolve Infinity + 2TB HDD Western Digital, Onkyo DV-SP500, Onkyo TX-DS595, Canton LE107 + LE150CM + LE120, router Asus RT-N56U.
milanides
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slayers 10. 3. 2010 08:55

Optám se, co je vymyšleno jako nástupce cd, při stejné kvalitě zvuku? Myšleno jaký přehrávač, nebo jest zatím nepřekonáno?
Kvalitní dvd přehrávače to jistě zmáknou ale ty jsou asi cenou dost vysoko, ne?
Yamaha R-N602, Xavian BonBonus, 1x sub.


Cowon D2, S8+Samsung level on pro, BeoPlay H4, BeoPlay H5.
slayers
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 10. 3. 2010 11:35

SACD a DVD-Audio měli být nástupci (s vyšší kvalitou zvuku, se stejnou nic)ale moc se to nechytlo. Lidi chtěli mp trojky a plastový domácí kina. Navíc dnesku už lepší kvalita než z CD může být a taky je přehrávání z PC, takže další hřebíček do rakve těchto formátů
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slayers 10. 3. 2010 21:20

Něco co má harddisk hraje ve stejné kvalitě (aspoň) jako cd a musí jít připojit analogvě k zesíku ale ne pc,existuje?
Yamaha R-N602, Xavian BonBonus, 1x sub.


Cowon D2, S8+Samsung level on pro, BeoPlay H4, BeoPlay H5.
slayers
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 10. 3. 2010 21:56

DAC, kterej bere signál z irivera h120? :)
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 10. 3. 2010 22:58

S HDD je víc řešení, ale jsou to multimediální krabice spíš na filmy atp. Zvuk je tam na poslednim místě. Novinkou je Logitech Squeezebox Touch - má SD karty a myslim i HDD jde připojit, ale to si nejsem jistej. Krom toho má "miliony" vstupů i výstupů včetně wifi. Kvalita analogu by měla být podle různých reakcí víc než slušná. Samozřejmě DAC k tomu připojit můžeš pro další zlepšení na ultimativní úroveň stejně jako k některejm těm multimediálnim krabicim (TEAC WAP 2200).
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slayers 11. 3. 2010 07:30

Hmm tak ten Logitech Squeezebox Touch vypadá velmi zajímavě, zajímalo by mě máli někdo zkušenost s kvalitou analogového výstupu, jestli je dobrý nebo jestli je DAC nutností.
Yamaha R-N602, Xavian BonBonus, 1x sub.


Cowon D2, S8+Samsung level on pro, BeoPlay H4, BeoPlay H5.
slayers
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 11. 3. 2010 07:56

Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kocmeister 11. 3. 2010 10:56

Ty příspěvky na hifipasion bych nebral jako bernou minci, Touch je novější a lepší než předchozí Squeezeboxy. Navíc tomu nerozumí a plácaj o blbostech.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 11. 3. 2010 11:04

Osobne by som volil Duet http://www.logitech.com/index.cfm/speak ... 7&cl=gb,en
Ma to ovladanie, ktore ma clovek v ruke (nemusi cumiet na maly display - zvlast vyhoda pre mna, ked nosim okuliare do dialky). Wolfson 24bit nebude zly. Kto to nechce hnat do vysin, urcite postacuje a supluje slusny CD prehravac s X moznostani navyse. Otazna je cena (nemam prehlad).

Jedinu nevyhodu vidim v tom, ze nema USB vstup. Vie prehravat len cez Wifi, alebo priamo z LAN (nutnost mat pustene PC, alebo NAS).
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kocmeister 11. 3. 2010 11:30

Jestli umí SD karty nebo HDD tak ano, do doby Touche tohle Squeezeboxy neuměli. Tehdy uměli jenom připojení s PC přes wifi co je na 2 věci. Výhoda Touche je právě to, že máš puštěný jenom ten a nic dašího.

Edit// Nepřečetl jsem si tvůj příspěvek do konce - takže je to ještě stará generace horších Squeezeboxů ;-)
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 11. 3. 2010 11:39

Kocmeister --> Touch som vylucil kvoli cene a absencii dialkoveho ovladania (nepisem blbosti? z tej stranky som debil). Dotykovy display mozem okaslat, ked sa musim postavit z pohovky. Co je ale dolezite:
- Touch USB MA
- Duet USB NEMA, ale ma dialkac

Mne by vyhovoval Duet s USB (este lepsie FireWire). No proste nic dokonale nie je . . .
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kocmeister 11. 3. 2010 11:45

Touch dálkový ovládání MÁ, viz. obrázek: http://www.asus.cd/logitech-squeezebox-touch/

Nebo jsem to třeba špatně pochopil a musíš si ho dokoupit, al ena snad všech obrázcích k produktu je vyfocený.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 11. 3. 2010 11:51

Sak to. Ci je v cene. Dokupit sa zrejme da http://www.logitech.com/index.cfm/speak ... 7&cl=gb,en
Podla obrazkov na logitech.com Duet ho ma v cene a Touch ho nema.

Ale na 100% si nie som isty.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kocmeister 11. 3. 2010 11:55

No ať už je to tak nebo onak, trochu Slayersovi spamujeme téma :-) Ale můj názor je, že Squeezebox je lepší řešení než levný CD přehrávač. Zvuk bude srovnatelný nebo lepší a podpora formátů a funkčnost nesrovnatelná. Proč se omezovat v dnešní době jen na hudební CD?
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slayers 11. 3. 2010 16:23

Chlapci nespamujete, však jsem se na to ptal.Podle mě tohle ovládání je k přístroji, dokupuje se to s tím displayem, tohle je podle mě v základu.
Musím se tomu Squeezeboxu podívat blíže na zub, moc mě to zaujalo, jen kdyby sem přišel nějakej vlastník a podal info o kvalitě zvuku.
Yamaha R-N602, Xavian BonBonus, 1x sub.


Cowon D2, S8+Samsung level on pro, BeoPlay H4, BeoPlay H5.
slayers
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slayers 12. 3. 2010 07:39

Tak tady píšou toto:
Obsah balení:

* Hudební přehrávač Logitech ® Squeezebox™ Touch s technologií Wi-Fi
* Zdroj napájení s adaptéry
* Bezdrátový infračervený dálkový ovladač s bateriemi
* Čisticí hadřík
* Uživatelská dokumentace
* Dvouletá záruka a plná podpora produktu

Takže teď už jen pozjistit tu kvalitu výstupu a pojede domů.
Yamaha R-N602, Xavian BonBonus, 1x sub.


Cowon D2, S8+Samsung level on pro, BeoPlay H4, BeoPlay H5.
slayers
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slayers 18. 3. 2010 13:44

Tak a jsem tady abych dal EKKAROVI za pravdu a podělil se o radostnou zkušenost z koupě sice bazarového ale pro mě dobrého cd přehrávače Denon DCD-755AR.
Rozdíl mezi cd a dvd přehrávačem je obrovskej a poznám to i na aparatuře která není zrovna za desítky tisíc.
Po anabázi po levnějších cd př. je tohle obrovskej skok a jsem zvukem nadšenej.
Člověk najednou ví co to je separace nástrojů, předozadní prostor, krásný vycinkaný vejšky a bas takovej jakej jsem čekal.
Třeba doznívání činelů i v takovým nářezu jako je SOAD je úžasnej, do toho krásně barevná basa, hluboká až to bere u srdce a mění tep 8-) , (to mě děsně chybělo na sluchátkách).
Popravdě ani tolik detailu jsem nečekal.No prostě spokojenost, končím abych se tady nerozplynul :lol:
Yamaha R-N602, Xavian BonBonus, 1x sub.


Cowon D2, S8+Samsung level on pro, BeoPlay H4, BeoPlay H5.
slayers
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slavekx 18. 1. 2019 09:26

prosím o informaci: Mám pro mé uši dostačující externí převodník (DiY od Kudlibabky-dual mono 2xAK4495 + v analogu ruské lampy 4P1L,vazební kond nějaký lepší Munford silver/oil ..snad jsem to nepopletl). Nějaké CD transporty také mám, ale stejjně by mne zajímalo využít k témuž účelu externí mechaniku+notebook. Takže prosím místní znalce o doplnění mého vzdělání:
1/ nepletu se, že software v ntb (Foobar??) umožní přečist digitální stopu třeba i opakovaně a zkontrolovvat dokonalé přečtení nul a jedniček z CD kotouče -takže v tomto úseku signálové cesty vlastně "háájend"?
2/ může tento proces - čtení dat z CD a současně odebírání ZKONTROLOVANÝCH dat externím DA převodníkem běžet současně?
Než mne začnete kamenovat, proč to rovnou nevyzkouším - současná interní mechanika je mrtvá a tak se raději ptám, než pro tento HLAVNÍ účel ( "hájendové" přehrávání CD) nějakou externí mechaniku koupím. Pokud ano, tak by to stejně byla DVD mechanika, když už doma nějaké orig. filmy mám a ne vše je ke stažení na uloz.to... Děkuji předem za ochotu a shovívavost.
slavekx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod slavekx 18. 1. 2019 11:28

slayers píše:Tak a jsem tady abych dal EKKAROVI za pravdu a podělil se o radostnou zkušenost z koupě sice bazarového ale pro mě dobrého cd přehrávače Denon DCD-755AR.
Rozdíl mezi cd a dvd přehrávačem je obrovskej a poznám to i na aparatuře která není zrovna za desítky tisíc.
Po anabázi po levnějších cd př. je tohle obrovskej skok a jsem zvukem nadšenej.
Člověk najednou ví co to je separace nástrojů, předozadní prostor, krásný vycinkaný vejšky a bas takovej jakej jsem čekal.
Třeba doznívání činelů i v takovým nářezu jako je SOAD je úžasnej, do toho krásně barevná basa, hluboká až to bere u srdce a mění tep 8-) , (to mě děsně chybělo na sluchátkách).
Popravdě ani tolik detailu jsem nečekal.No prostě spokojenost, končím abych se tady nerozplynul :lol:


Jasně že to tak musí být - protože srovnáváš celé mašiny včetně převodníku - to může být rozdíl nebetyčný.
Otázka je, jak by vyšlo srovnání čistě jen jejich mechanik - z obou mašin poslat digitální signál do externího dacu...
a nebo když má jedna z těch mašin vstup na digitální signál a druhá adekvátní výstup - tak je takto propojit a srovnat výsledný zvuk přes stejný sice zabudovaný převodní, ale ze dvou různých mechanik.

-- 18. 1. 2019 10:34 --

domácí test:

zapojil jsem (přes externí přepínač) tři CD přehrávače velmi odlišného stáří a kvality -
stařičké Onkyo Integra DX 6550 (vyráběn údajně 1989-90)
Pioneer DV-444 (Kudlibabka mi jej kdysi doporučil, neb je prý osazen mechanikou dávanou i do nějakého high-endového přístroje)
Denon 3930 - 11,5kg těžké monstrum, v recenzích velmi dobře hodnocené....
-----------
všechny jsem využil jen jako transporty digitálního signálu k exernímu DIY DACu od M.V.(Kudlibabka: (dual mono = dva toroidy, dva čipy AK4495, v analogu ruské 4P1L zapojené jako triody , vazební kondenzátory Munford stříbro/olej), do všech tří jsem dal tři stejná CDčka a nastavil vše tak, aby hrály na vteřinu shodně - takže stačilo kroutit přepínačem a zvuk hudby zněl zcela souvisle i při střídání tří různých mechanik.
(velmi dobře nahraný houslový koncert NO.2 od Brucha )
výsledek? ROZDÍL NESLYŠITELNÝ !! a to jsem k poslechu pozval chlapíka s dost "netopýřima ušima"
možnosti výkladu
A/ možná nejsou daleko od pravdy Ti, co se usmívají nad všelikými úvahami o jitteru a jiných zapeklitostech při čtení digitálního signálu
a kacířsky tvrdí, že každá dobrá mechanika přečte nuly a jedničky natolik přesně, že pro slyšitelnou kvalitu zvuku je hlavní to, co se se signálem děje následně ....
B/dost pravděpodobné = použité mechaniky nejsou kvalitativně odlišné - a tak mne v budoucnu čeká radostné setkání s nějakou, jejíž lepší kvalitu jednoznačně uslyším a rád si na ni našetřím..

Technická poznámka - jistý renomovaný odborník mne upozornil, že takovéto zapojení přes manuální přepínač - i přes zdánlivé rozpojení signálových cest výsledný digitální signál poněkud zprůměruje i při zdánlivém galvanickém přerušení trasy přepínači (pokud jsem jej dobře pochopil), a abych přepínač nahradil ručním přendaváním kabelů do DACU.
což jsem učinil a výsledek naprosto identický = žádný poslechový rozdíl mezi třemi mechanikami.

-- 18. 1. 2019 10:36 --

domácí test:

zapojil jsem (přes externí přepínač) tři CD přehrávače velmi odlišného stáří a kvality -
stařičké Onkyo Integra DX 6550 (vyráběn údajně 1989-90)
Pioneer DV-444 (Kudlibabka mi jej kdysi doporučil, neb je prý osazen mechanikou dávanou i do nějakého high-endového přístroje)
Denon 3930 - 11,5kg těžké monstrum, v recenzích velmi dobře hodnocené....
-----------
všechny jsem využil jen jako transporty digitálního signálu k exernímu DIY DACu (od M.V.=Kudlibabka): provedení dual mono = dva toroidy, dva čipy AK4495, v analogu ruské 4P1L zapojené jako triody , vazební kondenzátory Munford stříbro/olej), do všech tří jsem dal tři stejná CDčka a nastavil vše tak, aby hrály na vteřinu shodně - takže stačilo kroutit přepínačem a zvuk hudby zněl zcela souvisle i při střídání tří různých mechanik.
(velmi dobře nahraný houslový koncert NO.2 od Brucha )

(velmi dobře nahraný houslový koncert NO.2 od Brucha )
výsledek? ROZDÍL NESLYŠITELNÝ !! a to jsem k poslechu pozval chlapíka s dost "netopýřima ušima"
možnosti výkladu
A/ možná nejsou daleko od pravdy Ti, co se usmívají nad všelikými úvahami o jitteru a jiných zapeklitostech při čtení digitálního signálu
a kacířsky tvrdí, že každá dobrá mechanika přečte nuly a jedničky natolik přesně, že pro slyšitelnou kvalitu zvuku je hlavní to, co se se signálem děje následně ....
B/dost pravděpodobné = použité mechaniky nejsou kvalitativně odlišné - a tak mne v budoucnu čeká radostné setkání s nějakou, jejíž lepší kvalitu jednoznačně uslyším a rád si na ni našetřím..

Technická poznámka - jistý renomovaný odborník mne upozornil, že takovéto zapojení přes manuální přepínač - i přes zdánlivé rozpojení signálových cest výsledný digitální signál poněkud zprůměruje i při zdánlivém galvanickém přerušení trasy přepínači (pokud jsem jej dobře pochopil), a abych přepínač nahradil ručním přendaváním kabelů do DACU.
což jsem učinil a výsledek naprosto identický = žádný poslechový rozdíl mezi třemi mechanikami.
slavekx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Zdenda.miky 18. 1. 2019 12:59

A všiml sis vůbec datumu? Podívej se jak je starý onen příspěvek,na který reaguješ,ach jo...
Zdenda.miky
Junior

Odeslat příspěvekod Lupen33 18. 5. 2019 06:54

A proc by nereagoval? Pro me to bylo treba prinosem :-)
L.
Lupen33
Junior

Odeslat příspěvekod pacient 18. 5. 2019 12:09

to;slavekx
Mohu se zeptat jaký externí přepínač jsi použil?
Rád bych si stejný test udělal i na mém hifi.
pacient
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků