Jak spojit Blu-Ray se starším zesilovačem?

CD přehrávače, DVD/Blu-Ray/HD-DVD přehrávače a rekordéry

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod svatand 9. 11. 2010 11:26

Zdravím, myslel jse že je to elementární dotaz kterého tu bude plno, ale nějak jsem to nenašel, kdybyste někdo měl odkaz, kdyžtak mě jen přesměrujte:-)

Mám v plánu pořídit BR přehrávač, který chci připojit ke svému kinu. Receiver je ale asi 4 roky starý a nemá dekodéry 7.1 zvuku které jsou na blu-ray. Myslel jsem tedy že koupím přhrávač s vestavěnými dekodéry ale nevím jak ho připojit k zesilovači? Na něm je jen 5.1 anal. vstup, optika a digital na kterej u ž je připojenej SACD/DVD Yamaha.
Jak to funguje? To jako třeba přehrávač ten signál dekoduje a pak jde někde v menu nastavit aby to smíchal do 5.1 (víc repro stejně nemám, receiver umí max. 6.1) a poslat to tim analogovým výstupem nebo optikou do receiveru? Nebude problém s datovým tokem?
Díky
svatand
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 9. 11. 2010 14:40

Bude hodně záležet na tom, jaký přehrávač koupíš - myslím, že tady asi nejlíp poradí vanDave, ale jinak by to samozřejmě mělo jít po té optice i tím analogem - stejně technika 7.1 se od 5.1 liší jen dvojicí bočních efektových reproduktorů a signál pro ně je "virtuální" - je dopočítáván z původního a "vykrývá hluché prostory" po stranách...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jaromír Puk 9. 11. 2010 16:34

Jsou dvě možnosti

1) Většina novějších Blu-ray přehrávačů umí HD zvuk převést do DTS. V podstatě se v přehrávači nastaví, že chcete mít překódovat zvuk a pak stačí BD připojit digitálně k AV přijímači. Pak se nastavení děje normálně na AV přijímači. Mám vyzkoušené, že pokud má BD přehrávač zpětných kanál z TV přes HDMI, tak posílá přes optiku do AV přijímače i zvuk z televizoru.

2) Druhá možnost je využít vestavěné HD dekodéry, načež to propojíte analogovou cestou přes 5.1. Na BD pak nastavíte počet beden a další drobnosti. To bude fungovat také.

Asi udělám průvodce, nevím ale, kdy se k tomu dostanu. :-(
Jaromír Puk
Redaktor

Odeslat příspěvekod vanDave 9. 11. 2010 21:43

viewtopic.php?f=1709&t=1071016

Do filtru jsem dal BR přehrávače s analog 5.1/7.1 výstupem:
http://www.mall.cz/hledani-dle-parametr ... ort=_price
Naposledy upravil vanDave dne 14. 11. 2010 18:47, celkově upraveno 1
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod svatand 10. 11. 2010 18:19

Zdravím, díky za reakce. určitě bych nechtěl zvuk nějak degradovat a chtěl bych zachovat jeho plnou kvalitu. čili nevím jestli převodem do dts by se něco nezměnilo... Schudnější pro mě vypadá dekodování v bluray přehrávači a to nastavení na 5.1 a poslání přes optiku do receiveru, zvlášt pokud ty zbyle dva kanály jsou pouze dopočítané. Tahat 6 kabelů a přitom jen na vzdálenost půl metru mezi receiverem a přehrávačem mi přijde blbost a dráhá. to ta optika vypadá lépe.
Mělo by to tedy takto jít?
svatand
Junior

Odeslat příspěvekod marts 11. 11. 2010 22:52

v podstatě ano. Funguje to i tak, že bezztrátové HD zvukové formáty (Dolby True HD a DTS Master Audio) v sobě obsahují klasickou ztrátovou složku Dolby Digital či DTS a tuto pak Bluray přehrávače posílají ven po optice bez toho že by musely něco přepočítávat.
Naposledy upravil marts dne 11. 11. 2010 23:14, celkově upraveno 2
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert

Odeslat příspěvekod vanDave 11. 11. 2010 23:11

svatand: Osobně bych radši natáhl těch 6 cinchů a budeš mít HD zvuk s velkým bitratem než to posílat přes optiku a mít obyčejný DD/DTS (ztrátová komprese).
Kabely nemusíš mít nějaký drahý, stačí Bandridge nebo Profigold.
Nebo zkus posbírat po příbuzenstvu na zk. cinche a propoj si to přes ně a porovnej si kvalitu zvuku s tou optikou.
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod svatand 12. 11. 2010 02:35

Aha, no to já určitě nechci zhoršovat zvuk. Takže optikou či digitálním koaxem se plná kvalita zvuku DTS-MA nebo Dolby True HD(dekodovaného dekodérem v bluray přehrávači) ''protlačit'' nedá? Receiver by to jen poslal ven případně přidal efekty, už by nemusel nic dekodovat. Pokud ne, 6 cinchu je opravdu potom jediné řešení...
PS: není profigold jako profigold - digitální koax z řady Oxypure o délce 0,5m mě stál tenkrát tuším kole 1200Kč :-))
svatand
Junior

Odeslat příspěvekod vanDave 14. 11. 2010 13:19

Nedá.

Optika/koax má omezenej datovej tok, takže to HD zvuk s velkým bitratem neutáhne.
Je to jako kdybys chtěl po USB 1.0 kde je max rychlost tuším 1,5MB/s, aby přes to prošly data rychlostí 30MB/s (to je rychlost novejšího USB 2.0). Prostě pokud chceš posílat HD zvuk digitálně, tak musíš mít HDMI.
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod svatand 14. 11. 2010 18:28

Jasně, dík. HDMI ale na receiveru nemám, čili jediná šance pro mě je analogově přes CINCHE a nastavit na dvd jen výstup do 5.1? Má tuto funkci každý bluray? Nikde jsem to ve specifikacích neviděl...ale asi se dá předpokládat že když má 7.1 výstup bude mít přehrávač automaticky i tuto funkci ne?
svatand
Junior

Odeslat příspěvekod vanDave 14. 11. 2010 18:45

Pokud tam je 7.1 analog výstup, tak to půjde nastavit konfigurace 5.1.
Odkaz na BR přehrávače s analog 5.1/7.1 jsem dával nahoře.
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod svatand 16. 11. 2010 01:42

JJ, vím. ještě mě napadlo - mám od receiveru natažené komponentní videokabely délky 5m a jelikož se to dělalo při stavbě domu, jsou zadělané ve zdi (celá av sestava je bez jediného viditelného kabelu). Umožnuje toto spojení přenos HD videa z bluray, nebo je zde z podobného důvodu jako u optiky/koaxiálu omezení kvůli datové propustnosti a budu muset použít HDMI?
Kdyby to šlo - bude kvalita obrazu stejná nebo bude nějak výrazněji nižší?
svatand
Junior

Odeslat příspěvekod Jaromír Puk 16. 11. 2010 10:35

Komponetní video umí 1080i max. Takže pokud chcete 1080p/24Hz, tak potřebujete HDMI. Takže si kupte BD přehrávač s HD dekodéry a 7.1/5.1 výstupem. Analogově 5.1 připojte k AV receiveru a HDMI do TV.
Jaromír Puk
Redaktor

Odeslat příspěvekod svatand 16. 11. 2010 21:58

Díky, snad už vše jasné... tak ted už se jen rozhodnout jestli starý receiver s dvd poslat dále a koupit nový BD přehr/ receiver, nebo jen ten bd přehrávač propojit tak jak píšete:-)
svatand
Junior

Odeslat příspěvekod Fanousssek 4. 5. 2016 18:57

Koukám, že se tu řešil daný problém už před 6 lety. Ona ta kvalita analogového výstupu je v takovém případě závislá na kvalitě převodníku toho bluray přehrávače, ze kterého je to analogově zapojeno do AV receiveru, tzn že jak kvalitní obvody má ten BD player v tom 5.1, 7.1 výstupu, tak kvalitní zvuk z toho poleze bez ohledu na to jak kvalitní je AV receiver. V případě digitálního výstupu je naopak podstatná kvalita převodníků samotného AV receiveru. Takže přes analog 5.1 či 7.1 cinch se ten HD zvuk z BDP do AV receiveru protlačí, ale kvalita zvuku bude závislá na kvalitě přehrávače. Což znamená, že ne vždy bude výsledný zvuk přes cinch, ikdyž je v HD, kvalitnější, než zvuk posílaný ztrátově přes optiku či koaxiál v obyčejným DTS do kvalitního AV receiveru. Čili pokud nemá ten bluray přehrávač kvalitní analogové obvody, tak může hrát s tím HD zvukem hůře, než ztrátovou digitální optickou či koaxiální cestou do kvalitního AV receiveru, který sice přijme nižší datový tok, ale je schopen ho kvalitně zpracovat.

A proto mě osobně zajímá jedna zásadní věc.
Vzhledem k tomu, že mám podobný problém jako zdejší tazatel, tedy můj AV receiver nemá HDMI vstupy, ale pouze včetně optiky a koaxiálu jen 8 kanálový analogový vstup, tak by mě zajímalo, jestli můžu přes optiku nebo přes koaxiál z toho bluray přehrávače do toho AV receiveru dostat zvuk 7.1 (pochopitelně ztrátově v obyčejném DTS), nebo je li ten signál touto cestou omezen jen na 5.1 či 6.1. Měl jsem za to, že tu 7.1 stopu do AV dostanu i přes koax či optiku, že je tam jen omezení toho datového toku, nikoliv počtu kanálů. Může mi toto někdo definitivně objasnit? V tom případě bych asi volil cestu přes optiku či koaxiál i za cenu DTS komprese oproti analogu, pokud by tedy přes ten koax či optiku šel přenést zvuk 7.1. Osobně mám nahrávku DTS 6.1 diskrétních kanálů přenášenou přes koaxiál. Jednoduše řečeno se bojím, že ten přehrávač by mohl mít nekvalitní analogové obvody a že by to přes ten analog hrálo zvukové ještě hůř než přes tu ztrátovou optiku/koax, kde by to zpracoval kvalitní AV receiver..

Můj AV receiver má tedy analog vstup 7.1. Momentálně mám bedny rozmístěny tak, abych měl zadní centr (napojit lze jednu i dvě bedny, ale hrají mezi sebou mono) a v případě rozloženi beden 7.1 po stranách bych tedy přišel o ten zadní centr, jelikož bych ty dvě zadní centrální bedny přemístil na boky místnosti :-) Tak co je tedy lepší, má ta 7.1 po stranách vůbec smysl za cenu ztráty zadního centru? Chápu to tak, že v té 7.1 stopě, přestože jsou ty 2 kanály jen maticově dopočítány, hraje v obou bednách něco jiného, že nejsou mezi sebou mono, jako např u 6.1 zadního centru. Osobně jsem to nikdy neslyšel v praxi. Řeším totiž dva modely bluray, zda jít do modelu co má 7.1 analog, nebo jít do modelu levnějšího, co má jen analog stereo a koaxiál a oželit ten analog 7.1.

Díky za odborné rady na moje dotazy.
Fanousssek
Junior

Další stránka