Jak spojit Blu-Ray se starším zesilovačem?

CD přehrávače, DVD/Blu-Ray/HD-DVD přehrávače a rekordéry

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod matelko 2 4. 5. 2016 20:47

Nevím jestli ti to pomůže, ale mám Blu-ray připojený koaxiálem k starému AV 5.1 a není s tím žádný problém. Ze 7.1 použije jen 5.1 a z HD formátů použije jen co zvládne.

Mám takový tušení, že by optika měla těch 7.1 pustit samozřejmě ne v HD. Ale krk bych na to nevsadil, čert ví co dokážou výrobci těch Blu-ray přehrávačů vytvořit. Klidně to jeden typ umět bude a druhý ne bez ohledu na cenu a výrobce.

Záleží o kolik je dražší ten přehrávač s 7.1 výstupem a můj názor je stejný jako tvoje obava. Přes digitál to bude nejspíš lepší i jen v 5.1 než 7.1 přes analogy. Navíc na drtivé většině disků je zvuk jen 5.1.

Možná bych tě ještě upozornil na jednu věc. Až budeš kupovat ten přehrávač zkontroluj si zda má rozdělené nastavení zvukového výstupu zvlášť pro HDMI audio a zvlášť pro Digitální audio. Pokud tvoje TV zvládá DTS tak je to fuk, ale pokud ne a pustíš do ní bitový proud s DTS může vydávat nelibé zvuky.
matelko 2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Fanousssek 4. 5. 2016 23:25

No právě, koaxiál ani optika není problém, otázka je přesně ta, zda to přes tyto dva digitální výstupy propustí v té 7.1 stopě. Ona samotná cesta přes optiku ani koaxiál ničemu takovýmu nebrání, ale obávám se toho, že to je otázka kódování. Pokud HD stopa 7.1 má v sobě zpětně kompatibilní ztrátový dts zvuk, čili to přes optiku či koax pustí v klasické DTS stopě, tak DTS norma existuje jen 5.1, nebo DTS 5.1 ES, DTS 6.1 matrix či DTS 6.1 discrete, ale o 7.1 DTS se nikde nepíše, čili pokud by to mělo kódovat do DTS, tak by to pustilo asi jen klasickou normu max DTS 5.1. A to je asi ten zádrhel, ikdyž by to jinak nebyl problém. Norma nezná zvuk klasickýho DTS 7.1, tak proto jsem se tím zabýval, vyzkoušeno to nemám.

Rozhoduji se mezi Pionerr BDP 170 a Samsung BD-J7500, který ten 7.1 analog oproti Pionerru má. Víc se mi líbí celkove Pionerr, zřejmě má i kvalitní 2 analog stereo obvody, že by se dal použít jako dobrý CD přehrávač, což zní lákavě, ostatně umí i SACD a má taky DAC 192/24, k tomu má v hodnocení a recenzích pověst s výborným obrazem i výborným upscalingem z DVD. Ale proti Samsungu zase postrádá netové aplikace, má jen Youtube a Picasa a rozlišení jen Full HD. Samsung má obrovskou podporu netových aplikací, webový prohlížeč, který udajně umí i videa z různých webů a je 4K. A ten Samsung, ten má dva HDMI výstupy, ale i optickej audio výstup, nemá koaxiál. Píšeš o TV a DTS. Já počítám s tím, že bluray přehrávač při přehrávání titulu s multikanálem(DD AC3 či DTS) propojím s AV receiverem, nikoliv jen přes TV. TV samotná DTS ani AC3 neumí, holt starší plazma. Použitelný pro mě je HDMI jen pro obraz do TV, pač můj AV receiver jak jsem psal nemá HDMI vstupy a měnit ho nehodlám kvůli tomuto, jsem s ním jinak spokojený, je to Yamaha RX V 757 a má dokonce i přední pomocné kanály a jen kvůli HDMI za nějakej levnější model tuto nadupanou mašinku nevyměním. K tomu ještě je to stará kvalitní výroba co se neposírá (musím zaklepat), bůhví jak jsou na tom dnešní levnější ikdyž modrnější modely s kvalitou součástek apod.....Proto jsem přemýšlel o tom 7.1 analogu, případně zda tu 7.1 pustí i koax či optical.

V mým případě mi momentálně ani o to 4K nejde, jelikož nemám 4K TV. Ale v budoucnu by se to hodit třeba mohlo. Takže je to otázka. Vůbec nemám tušení, co např nabízi tuna těch netových aplikací, zda to je smysluplně použitelný, zda by nakonec skutečně nestačilo jen to youtube. Alespoň kolik toho u toho Samsungu je použitelné zdarma.

A k tomu ještě, jak píšeš, 7.1 disků tu zatím moc není, do budoucna asi bude, takže bych to momentálně taky nevyužil, leda někdy, přemýšlím samozřejmě stylem, jak to vymáčknout na tom starším AV receiveru, pokud to lze "bez nutnosti vyměnit daný AV za nový s HDMI vstupy". K tomu jsem se dočetl, že 7.1 prakticky není diskrétní kanál, tzn že původně v originále je to pouze 5.1 stopa a ty zbylé stopy jsou domíchávány dodatečně jinou společností, takže to vlastně ani nestojí moc za řeč. Na druhou stranu se údajně už filmy v originále míchají do diskrétní plnohodnotné 7.1 již samotnými filmaři.

Jinak jsem taky ještě neslyšel žádný HD zvuk, který bývá uložen na těch bluray v těchto HD formátech. Zajímalo by mě, zda je vůbec slyšitelný rozdíl oproti klasické DTS. Má to sice mnohem vyšší datový tok, ale je to poznat pro ucho(alespoň smysluplně) nebo je to jen ten podvědomý pocit z luxusu? Nějak se mi tomu nechce věřit, že by ty reálně slyšitelné rozdíly díky datovému toku byly tak jiný. Spíše pokud by tam byl veliký uchu slyšitelný rozdíl, tak bych měl podezření na záměrně jiný mastering, aby tam byl rozdíl patrný, ale nikdy jsem to v praxi ještě neslyšel, tak nemůžu soudit :-) Proto mě zajímá, zda vůbec nějaké HD DTS a HD master atd má reálný smysl řešit.

Kromě toho jak jsem psal už dříve, dle rozložení 7.1 beden bych vlastně přišel o zadní centr, který mám nyní při poslechu 6.1 nebo i 5.1 ES. A teď co s tím :-)))) To by pak musela být 8.1, abych měl bedny po stranách i centr za sebou. Mám čínskou muziku, která má diskrétní plnohodnotnou 6.1 stopu, několikrát oběhnou postupně kolem dokola koně a pokud bych ten centr hodil jako 2 boční kanály(7.1) ke zdi ještě před hlavní surround bedny, tak by to pak hrálo nesmyslně, tzn dupot koní co je časove rozložen z leve hlavní přední bedny postupně přecházející přes levý surround, zadní centr, pravý surround až k pravé přední bedně, by nyni při tomto rozložení hrál logicky časově blbě, pač centr by byl u zdi ještě vpředu před suround bednami a časově by to tedy neladilo.
Jinak díky za předešlou rychlou reakci ;-)

A zde je o té 7.1 stopě zajímavý článek:
http://www.kinoradotin.cz/klient-384/ki ... ranka-3358
Fanousssek
Junior

Odeslat příspěvekod matelko 2 5. 5. 2016 00:58

:-) Tak jsem se mrknul do seznamu svých koleček a pár Blu-ray disků v 7.1 tam je. Nicméně z vlastní zkušenosti vím, že mix a mix je rozdíl. Pokud máš slušný AV a repro tak i 5.1 bez HD poskytne zážitek dostatečnej toho bych se tolik neobával. Ale, nejsem tak úplně ten pravý na posouzení, neslyšel jsem 7.1.

Fanousssek píše:zřejmě má i kvalitní 2 analog stereo obvody, že by se dal použít jako dobrý CD přehrávač, což zní lákavě

Tomu bych moc nevěřil, pokud ho propojíš s tou Yamahou digitálně a pustíš ve stereu muziky bude habakuk. Trochu jinak to hrát z analogu bude, ale líp těžko. Hezký, že umí SA-CD, ale asi jen přes HDMI a možná tedy i jen stereo analogově přes ty cinche to nevím.

:-) Máš to fakt docela zapeklitý, nevím když si představím sebe na tvém místě asi bych taky nevěděl. :-) Ale už je taky moc hodin, nechce mi to moc myslet. Snad někdo jiný zítra přijde s nějakým nápadem.
matelko 2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Fanousssek 5. 5. 2016 02:20

Ten SACD může ten Pionerr samozřejmě přehrát i přes coaxial výstup, který má, ne jen přes HDMI a přes stereo analog je to samozřejmost, už díky tomu by neměl mít použitý vyloženě primitivní obvod, pokud to umí SACD. Vlastně v dobách minulých neměly ani SACD ani DVD Audio přehrávače HDMI výstupy, pouze analog, koaxiál nebo optiku. Přes optiku a coaxial se dal tím pádem např z DVD audia přehrát zvuk v DTS 5.1 96kHz/24bit, v tom zas problém není ;-)

Já mám starý CD přehrávač model Philips cd 753 a ten má jak koaxiální výstup, tak analog stereo výstup. Osobně to do zesilovače pouštím přes ten analog, pač mi ten zvuk přijde z analogu toho Philipse slyšitelně lepší než přes koaxiál. Přinejmenším je ten zvuk z analogu Philipsu takový mohutnější a pronikavější, hlasitější, přijde mi lepší než z toho koaxiálu. Rozdíl je v tomto na první poslech slyšitelný. Věřím, že ten Pionerr sice nebude mit z analogu zvuk jako audiofilní modely, ale bude proti většině těm obyčejným BD playerům nadstandardní v tomto. Recenzent, co tu tehdy ten Pionerr recenzoval, tak v následné diskuzi pronesl, že ten jeho zvuk je srovnatelný s jeho tehdejším audiofilním CD playerem Vincentem. Asi to bylo trochu nadsazené v porovnání s Vincentem, ale vůbec bych ten Pionerr nepodceňoval :-) Na zahraničních recenzích ten analogový zvuk Pioneru taky velmi vyzdvihují. Ale zase, sám jsem neměl možnost osobně porovnat a otestovat, takže vycházím jen z recenzí... Ještě bych opravil, jak ses ptal na tu TV a DTS...Dts sice neumí, ale umí dolby digital, má optický výstup.

Zde citace toho recenzenta k tomu Pioneru:
Čo sa týka kvality analógového audio výstupu, ja ti otvorene hovorím, nemôžem tomuto prehrávaču nič vytknúť. V minulosti som mal CD prehrávač Vincent CD 400 (700 €), Denon DVD-3910 (pôvodná cena 1200 €), Denon DCD-755AR (pôvodná cena cca 360 €) a Hyundai DV-5-H 935 (36 €). Pre mňa to hralo všetko veľmi dobre a nejaké rozdiely vo zvuku som nevnímal, samozrejme okrem toho lacného DVD prehrávača Hyundai, tam bol zvuk tichší a nevýrazný. S trochou odvahy môžem povedať, že zvuk z Pioneer BDP-170 nemá ďaleko od Vincent CD 400 (možno keby som ich porovnal v slepom teste tak by to bolo férovejšie). Môžem teda s čistým svedomím povedať, že tento Pioneer hraje veľmi slušne.

Viz diskuze k této recenzi:
http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1707&t=1221514&st=0&sk=t&sd=a
Fanousssek
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 5. 5. 2016 06:32

No jo, jenze to psal Trymore......
Z financnich duvodu musel prodat celkem slusnou sestavu Vincentu a misto nich si poridil bazarovy low end veci a podobnyma textama sam sebe presvedcoval, ze je to nakonec lepsi....

Jinak k tomu propojeni: u koaxu muze hrat roli i kvalita kabelu. Zvuk muze hodne poznamenat i jitter (plati i pro optiku). Roli hraje i kvalita zpracovani signalu v AVR z koaxu vs z optiky.

Tzn. neda se obecne rict, jaky zpusob propojeni je nejlepsi. Vzdy zalezi na konkretni kombinaci pristroju. Takze nezbyva nez zkouset, zkouset a zkouset. Jen pozor na to, ze pokud nejaky vstup hraje hlasiteji, zda se diky tomu kvalitnejsi, i kdyz treba neni.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod matelko 2 5. 5. 2016 10:38

Fanousssek píše:Ten SACD může ten Pionerr samozřejmě přehrát i přes coaxial výstup, který má, ne jen přes HDMI a přes stereo analog je to samozřejmost, už díky tomu by neměl mít použitý vyloženě primitivní obvod, pokud to umí SACD. Vlastně v dobách minulých neměly ani SACD ani DVD Audio přehrávače HDMI výstupy, pouze analog, koaxiál nebo optiku. Přes optiku a coaxial se dal tím pádem např z DVD audia přehrát zvuk v DTS 5.1 96kHz/24bit, v tom zas problém není

Tady fakt nevím. Třeba náš starý Philips DVD763SA (počátky SA-CD) pouští SA-CD ven výhradně analogově přes 5.1 výstup. Bylo to tenkrát hlavně kvůli ochraně autorských práv aby to někdo nemohl bezztrátově kopírovat. Z ostatních vstupů přehrával pouze CD vrstvu na tom SA-CD disku.

:-) No raději jsem teď otestoval ještě Philips BDP9700 a došel k zjištění, že pokud pustím do AV (Philips FR996) SA-CD vrstvu vícekanálově v Bitovým proudu přes digitální výstup tak AV napíše NOT AVAILABLE FOR 96 Khz PCM a přehrává to pouze ve stereu (vypne ostatní kanály). Pokud tam pošlu z toho samého disku CD vrstvu tak z ní udělá surround.

Alespoň jsem si vyzkoušel nastavení volby vrstvy po dlouhé době. Ta volba se zpřístupní jen bez vloženého kolečka nebo s vysunutým šuplíkem. Nevím důvod proč takhle. Jinak tyto volby jsou tam dvě. Jedna volí vrstvu a druhá umožňuje poslat DSD vícekanálově nebo jen ve stereu.

Nevím jestli je omezení v digitálním propojení z důvodu, že nezvládne plný datový tok, či na straně AV. Ale já doma takhle SA-CD přes digitální výstupy v 5.1 do AV nedostanu. Jen analogově nebo pouze ve stereu. DVD-Audio mám doma jeden disk, ale Philips ho sabotuje takže tam nevím.

Fanousssek píše:Já mám starý CD přehrávač model Philips cd 753 a ten má jak koaxiální výstup, tak analog stereo výstup. Osobně to do zesilovače pouštím přes ten analog, pač mi ten zvuk přijde z analogu toho Philipse slyšitelně lepší než přes koaxiál.

Proti tomu samozřejmě nic, je to jak psal Petulda záleží na kombinaci a taky co se komu zdá lepší.

:-) Víc možností = Víc času stráveného hledáním toho nejlepšího zvuku. :-)

A ty máš doma nějaké SA-CD disky?
matelko 2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Fanousssek 5. 5. 2016 13:14

SACD disky nemám. Nebyl záměr se pídit po SACD playeru. To já jen že to tam prostě ten přehrávač nabízí. Ale prý jde SACD už i vypálit. A pokud ti jde o multikanál, tak můžeš použít rip z DVD A. Hlavně si myslím, že pokud Pionerr vyrobil player který umí i SACD, tak to s těmi zvukovými obvody nebude tak zlý. Pionerry v ohledu na zvuk nebývají šunty, netvrdím že toto je vršek ledovce pro audiofily, ale určitě to bude mít lepší analog než většina levných dvd nebo bluray přehrávačů. Co se týká toho cd 753, tak taky musím zaklepat, že pořád spolehlivě hraje, holt starší poctivý výrobek, má už nějakých 15 let a jede jak novej. Říká se o něm, že je to poslední poctivej Philips :-)
Fanousssek
Junior

Odeslat příspěvekod matelko 2 5. 5. 2016 14:30

Fanousssek píše:A pokud ti jde o multikanál, tak můžeš použít rip z DVD A

To ne, na disku je i DTS, spíš mi šlo jen o to, že nemůžu vyzkoušet jak se přenáší po digitálu. To vypálení nebude tak jednoduchý, mám doma i DTS-CD která jsem zkopíroval od kamaráda a Jejich tvorba je už tak nějak zapomenuta a taky v době DVD a Blu-ray disků už není tak potřebná.

Fanousssek píše:Co se týká toho cd 753, tak taky musím zaklepat, že pořád spolehlivě hraje, holt starší poctivý výrobek, má už nějakých 15 let a jede jak novej. Říká se o něm, že je to poslední poctivej Philips

:-) Mám ještě staršího dědečka Philips CD850MkII, a tak trochu kolegu toho tvého, Philips CDR-796. :-)

Fanousssek píše:Hlavně si myslím, že pokud Pionerr vyrobil player který umí i SACD, tak to s těmi zvukovými obvody nebude tak zlý. Pionerry v ohledu na zvuk nebývají šunty, netvrdím že toto je vršek ledovce pro audiofily, ale určitě to bude mít lepší analog než většina levných dvd nebo bluray přehrávačů.

Ne, já ti ho nerozmlouvám, to v žádném případě, akorát jak jsem koukal na Heuréku tak je tam dost kritiky od těch co si ho pořídili. Jen na to upozorňuji, protože vím, že to u jiných přehrávačů není o mnoho lepší. Množství nepotřebných funkcí a na doladění prdí. Jeden za 18 druhý bez 2 za 20. Výtky se kvality obrazu a zvuku netýkali.

Měl jsem dlouho Pioneera DVD přehrávač jako provozní abych šetřil to starší SA-CD a fungoval spolehlivě, snad jen trochu pomaleji. Max 4x rychlost přetáčení u DVD mě docela štvala zvlášť v porovnání s 32x u Philips. Když jsem si pořídil 2 Blu-ray přístroje (Philips BDP5500, BDP9700) tak skončil v krabici u rodičů a je tam stále. :-)

Pokud nechceš ten 7.1 výstup tak bude asi v pohodě.
matelko 2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Fanousssek 5. 5. 2016 16:11

Hlavně si važ toho starýho Philipsu, to byly kvalitní výrobky, dodnes je po nich sháňka na aukrech, (dnes sehnatelný za hubičku), protože jsou kvalitní minimálně tím, že mají životnost. Dělávaly se na nich uvnitř i upgrade úpravy, aby hráli líp jako mnohem dražší modely. Ty recenze na heurece na Pionerr jsem četl. Většinou jsou to prkotiny ohledně menu atd. Ikdyž kdosi si stěžoval že se nechce vypínat vložený externí disk a pak je s tím problém, kdo ví.., nebo trable s titulkama u MKV. To je těžký no. Měl jsem vyhlídlý jeden pěknej starší LG, ale to jsem radši zavrhnul, protože u některých starších modelů neumějí ty plaery přehrávat HD video z youtube v HD, což nestojí dnes za cestu technicky zpět a u některých starých modelů byla ukončena podpora youtube, takže je lepší se těm starým modelům vyhnout. Pionerr šel cenově dolů, velmi se mi líbí v černým disajnu, těžko se rozhodnout, když ten další má zas plno jiných věcí :-D To by chtělo všechno vyzkoušet a promyslet co se skutečně hodí v praxi, ale to zas nění jak a kde.
Fanousssek
Junior

Odeslat příspěvekod Fanousssek 5. 5. 2016 20:47

mám doma i DTS-CD která jsem zkopíroval od kamaráda a Jejich tvorba je už tak nějak zapomenuta a taky v době DVD a Blu-ray disků už není tak potřebná.

Když mluvíš o tom DTS CD, tak i já jich pár mám, je to dobrá věc. Můj Philips je bohužel neumí, leze přes coaxial jen šum, ikdyž má AV receiver DTS dekodér. Tady zrovna je jeden tip na diskrétní 6.1 nahrávku. Má to jinak skutečně vymazlenej "audiofilní" zvuk ;-)
http://jyxo.info/uploads/A0/a03b72201eb ... afd732.jpg
Fanousssek
Junior

Odeslat příspěvekod matelko 2 5. 5. 2016 21:30

Fanousssek píše:Když mluvíš o tom DTS CD, tak i já jich pár mám, je to dobrá věc. Můj Philips je bohužel neumí, leze přes coaxial jen šum, ikdyž má AV receiver DTS dekodér.

To je divný. Pokud má CD přehrávač digitální výstup mělo by to fungovat bez problémů. Zatím jsem nikdy na problém s nimi nenarazil. Jedině by musela být nějaká zrada při jejich tvorbě či jejich kopírování. Mám tam dokonce i disky s dvěma alby kdy jedno je v DTS a druhé v DD. Pokud se přehrává tak by ti měl jít z analogového výstupu hlasitý šum a z digitálu normální 5.1 DTS. Jedině nevím jestli u toho tvého AV nemusíš něco nastavit, zda máš správně přiřazený vstup, zdá se mi nepravděpodobný, že by to nešlo.

Fanousssek píše:Tady zrovna je jeden tip na diskrétní 6.1 nahrávku. Má to jinak skutečně vymazlenej "audiofilní" zvuk

Jo Japonci. Žít v Japonsku a mít dost prachů tak mám kvalitních nahrávek plný regál. Ti si dávají na zvuku záležet. Věřím, že bude ve výborné kvalitě.
matelko 2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Fanousssek 6. 5. 2016 00:27

To neni Japonsko, ale Čína :-D Je to tradiční čínská hudba, obohacená různými hlasy zvířat, projíždějícím vlakem atd. Takových nahrávek oni mají plno. Tam i v Japonsku si asi potrpí na kvalitě a kvalitní poslechové sestavě, je známý že tam do těch zemí chodí ty nejkvalitnější nahrávky. Toto je zvukově vypiplaný detail po detailu. Ten Philips má koaxiál, ale zřejmě musí mít i dekoder a nestačí asi jen ten v receiveru. Přes coaxial to tím pádem šumí. V manuálu je psáno, že ten digitální výstup je určen např k nahrávání na jiný komponent :-) (tehdy byly v módě různý cd rekordéry atak...) Z dvd přehrávače to přes digi výstup stejným způsobem zapojený hraje bez problému.
Fanousssek
Junior

Odeslat příspěvekod matelko 2 6. 5. 2016 07:50

Fanousssek píše:To neni Japonsko, ale Čína

:-) Nojo, jak má průměrný čech poznat jestli ten čaj vysypal číňan nebo japonec. :-)

Fanousssek píše:Ten Philips má koaxiál, ale zřejmě musí mít i dekoder a nestačí asi jen ten v receiveru. Přes coaxial to tím pádem šumí.

Vím, že se kdysi nějak řešil rozdíl mezi přímým digitálním výstupem a digitálním výstupem už nějak částečně zpracovaným. Uniká mi hlavně smysl toho zpracovávání u CD přehrávače a fakt nevím jak to případně může ovlivnit výstupní signál. To, že jsem na to nenarazil zřejmě tedy neznamená, že to není možné.

Mezi ty rekordéry patřil i ten náš CDR796. Pokud jsem jeho nahrávku chtěl digitálně kopírovat z CD850MkII tak okamžitě poznal, že je na ní jeho vlastní ochrana a nedovolil kopírování. Pokud jsem chtěl stejným způsobem kopírovat z DVD763SA tak to hned nepoznal, ale za určitou dobu zmizel signál (jestli si dobře pamatuji). Jenže u toho SA-CD (DVD) je jisté zpracování před odesláním z digitálního výstupu logický. Lze volit mezi několika variantami, vícekanálově, stereo převedený na PCM, + ještě něco už nevím. Navíc jak jsem psal už výše musí taky zkontrolovat jestli nejde o SA-CD (DSD) protože to posílat po digitálním výstupu nesmí.

Ale oba (CDR796 i DVD763SA) posílají DTS-CD přes koaxiál do AV bezproblémů.
matelko 2
Mírně pokročilý

Předchozí stránka