Roadstar DVD-3623H nefunkční mechanika?

CD přehrávače, DVD/Blu-Ray/HD-DVD přehrávače a rekordéry

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod obywan 24. 11. 2010 19:26

Mám problém s tímto přehrávačem, nenačítá mi dvdčka. Po zasunutí dvd, přehrávač vydává zvuky (pohyb optiky?), ale dvd se netočí. Když mu pomůžu ručně, šťouchnu do dvd, tak už se roztočí a dvd načte.
V čem může být problém?
Může se to dvd na tom pohonu jakoby protáčet a tím, že tomu pomůžu se to nějak chytne.. ale to je asi blbost, že? :hm
:P
obywan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 11. 2010 19:39

Pohon mechaniky je asynchronním motorkem, tzv. "spindle" motorem (pohání bez dalšího převodu přímo středový unášeč disku). Protože tento motorek je bezkomutátorový, pro roztočení potřebuje přepínat svoje "statorové" cívky, aby vzniklo rotující magnetické pole, které roztočí unášeč pevně spojený s permanentním magnetem. Synchronizační signály pro obvod, řídící spínáním právě několika sad cívek (nejčastěji 3) otáčky těchto motorků, vytváří přímo ten permanentní magnet - tím, že se pohybuje kolem nejméně dvou (častěji také 3) čidel, která obsahují tzv. Hallův generátor. To je citlivý snímač změny magnetického pole. Pro synchronizaci otáčení by stačil jen 1, dva ale umožňují roztočení motorku z jakékoliv polohy - jsou totiž umístěny tak, aby se jako sepnutý choval vždycky jen 1 z dvojice. Pokud se jeden porouchá, není elektronika schopná sama bez vnější pomoci "rozjet" motorek. Kdybys byl bastlíř, poradím Ti propájet spoje kolem Hallových sond a zkontrolovat vodivost k nim příslušných spojů - jestliže ale nebastlíš, bude lepší doporučit výměnu celé mechaniky.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod obywan 24. 11. 2010 20:49

Můžu to zkusit, za pokus nic nedám.
To se dá sehnat náhradní mechanika?
:P
obywan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 11. 2010 21:13

Jistě - minimálně jako ND se musí dodávat servisům. Co je ale důležitější - všecky mechaniky stolních přístrojů jsou jen technologickou variantou počítačových CD/DVD mechanik - mívají jiné uspořádání řídicí desky, takže pokud by se Ti podařilo najít někoho, kdo tyhle přehrávače detailně zná, mohl by Ti poradit jakou mechaniku koupit a tu původní s ní nahradit. Myslím to jakou značku a typ - raději to ale svěř servisu, amatérsky se toho dá víc pokazit než získat...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod obywan 24. 11. 2010 21:31

S tím servisem nevím, myslím, že levnější bude koupit nový přehrávač. Přehrávač je starý 4 nebo 5 let, tak nevím jak to bude s dostupností náhradních dílů.
Káždopádně na mechanice je logo sony.
:P
obywan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod obywan 25. 11. 2010 19:22

EKKAR píše:propájet spoje kolem Hallových sond a zkontrolovat vodivost k nim příslušných spojů

Teď sem to provedl a už to funguje jak má. Moc sem tomu nevěřil a o to víc mě to překvapilo, takže ještě nějakou tu chvíli poslouží.
Moc dík za tu radu :tleskani
:P
obywan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 11. 2010 20:28

Za málo - 90% zásluh máš sám. Spousta lidí by se o to ani nepokusila.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 25. 11. 2010 22:00

Ekkare, klobouk dolu, jsi člověk na svém místě :tleskani
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků