Audyssey MultEQ XT32 + MultEQ App

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ThePegass 9. 9. 2021 12:02

Ahoj,
vopred sa opsravedňujem ak duplikujem tému, ale nenašiel som niečo podobné, teda aspoň nie na SK/CZ diskusiách. Len nejaké útržky v rôznych iných diskusiách.

Teda téma je Adyssey + MultEQ app. Má niekto skúsenosti, praktické rady, tutorial, vysvetlenie čo všetko a prečo je vhodné dodatočne nastaviť cez android aplikáciu MultEQ po kalibrácii? Niečo som už naštudoval zo zahraničných článkov ale nie všetko mi je jasné.

Hlavné menu po vykonaní kalibrácie:
eq0.png


Target sound options:
- Hight Frequency Roll Off 1 / Hight Frequency Roll Off 2
- V čom presne je rozdiel, ktoré nastavenie za akých podmienok aplikovať? :hm
eq1.png


Midrange compensation:
- Z toho čom som sa dočítal na Audyssey
https://audyssey.zendesk.com/hc/en-us/a ... mpensation), jedná sa aplikovanie prepadu na 2kHz, kde je crossover medzi stredmi-výškami. Ak je toto miesto ladené na "flat" tak môžu hlasy vyznieť príliš ostro.
- Denon neodprúča vypnúť, komunita áno :-) Vaše skúsenosti?

Curve editor:
- je jasné o čo sa jedná
- za akých podmienok má zmysel na to šahať?
- ak upravím krivku, znamená to zmenu nad rámec kalibrácie, alebo tým upravím neskalibrovanú krivku?
eq3.png


MultEQ Filter Frequency Range:
- ak som to správne pochopil je to rozsah, na ktorom sa aplikuje ekvalizácia (podľa výsledkov merania).
audyssey.jpg
audyssey.jpg (11.5 ) Zobrazeno 2388 krát

- doporučné odrezať na 300-500Hz
- Znamená to, že výsledok kalibrácie nebude použiťý na frekvencie vyššie ako 300-500Hz? Teda od 300Hz bude akokeby vypnuté MultEQ?
- odrezanie na 300-500Hz zároveň zneguje zapnutie/vypnutie Midrange-Compensation?
eq4.png


Vopred ďakujem za predmetné dotazy/vlastné skúsenosti od kohokoľvek, kto sa touto problematikou zaoberá a vie mi niektoré veci vysvetliť jednoducho a zrozumiteľne. Verím, že nie som sám, kto v tom nemá úplne jasno ;-) Samozrejme všetko je subjektívne a zvuk, ktorý niekomu vyhovuje môže iného privádzať do šialenstva :-D .
A môžeme sa tiež pozrieť na moje výsledky kalibrácie a dotazy k tomu:

Prikladám výsledky kalibrácie pre moje stĺpy + subwoofer:
ScreenshotMultEQ2.jpg
ScreenshotMultEQ1.jpg
Screenshot_MultEQ_sub.jpg


MultEQ App nastavenia:
- High Frequency Roll Off 1
- Midrange Compensation (off)
- Filter Frequency Range (Front L/R) na 500Hz

Audyssey nastavenie:
- MultEQ: On
- DynamicEQ: On
- Dynamic Volume: Off

Slušne to upravilo spodok, aj stred (hlasy) je detailnejší ,ale výšky sa mi zdajú trochu presaturované. Tu mi teda ale nie je celkom jasné ak ako vplýva DynamicEQ na Filter Frequency Range na 500Hz? A ešte mi nie je jasné prečo mi chce nastaviť:
Front-L: -7,5dB
Front R: -6,5dB
pričom ľavý je o čosi ďalej od posluchovej pozície. Očakával by som že to bude naopak. A prečo ich vôbec až tak do mínusu? Je to voči Subwooferu? Ten nastavilo na -0,5dB. Lebo tým pádom musím pridať na hlasitosti, aby som bol tam kde pred kalibráciou.
Všeobecne je ďalej doporučené nastraviť Front L/R na "Small" a Crossover na 80Hz + Sub LFE. V tomto nastavení, ale pozorujem stratu basového pásma. Sub hrá, ale akokeby nebol vo fáze so stĺpmi. Takže buď Front L/R na Large a sub vtedy nehrá, ale stĺpy celkom dobre hrajú aj spodok, alebo Front L/R na Large + Sub na LFE+Main. Vtedy cítiť, že sub dodal úplný spodok. Trochu zvlášne :hm

Ďakujem. Peter.
ThePegass
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod leroj 9. 9. 2021 13:34

prosím tě, jaký máš AVR? já jsem svůj Denon mezi podporovanými bohužel nenašel
jak se ta appka jmenuje přesně? našel jsem na GP Audyssey MultEQ Editor za 650kč, to je ono?

jinak Audyssey mám nastavený klasicky z AVR, dynamic EQ mám (tuším) vypnutý
hlasitost centru, zadních a předních repro si upravuji přes DO podle potřeby...
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThePegass 9. 9. 2021 14:51

Ano to je ta apka. Ja mam x4500h.
ThePegass
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kraljan66 13. 9. 2021 19:19

Ja mam x2500h a vsechny tyhle ficury vypnute. Zkousel jsem auto kalibraci a ruzne nastaveni nicmene me to vzdy donutilo to upravit a ve finale mi to nejlepe hralo s manualnim nastavenim. Repro mam aktualne "jen" 3.0
Az se budu nudit zkusim treba i opet test, ale asi jsem starej, moc tomu neverim, zlatej analog:-)
kraljan66
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 13. 9. 2021 21:13

s kalibrací to prostě hraje jinak a možná i lépe (u mě)
ale jak jsem už psal jinde, tak je ideální si na jeden preset dát nastavení s kalibrací a na druhý bez ní a můžeš kdykoliv přepnout a posoudit co je lepší pro daný film (koncert)
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš78 16. 9. 2021 12:16

Ahoj, "rozjíždím" denon 1600 + Polk S20 a S30 (3.0) a zatím taky pro mě lepší výsledek s manuálním nastavením. Audyssey vždy hodně do mínusu. Nyní mám centr small, fronty large. Centr -5db, fronty 0db. Budu dál zkoušet :-)
Tomáš78
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků