Co je Bi-Wiring, Bi-Amping a reprokabel "křížová čtyřka"

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod foto1977 5. 9. 2017 22:32

Pamela: na tom jednopásmovém repro co jsi postnul ten bi-wiring opravdu fungovat nebude :-)
Jinak dnes jsem pořídil kabel 2x2,5mm2 a o víkendu prubnu ten bi-wiring na mé low-end sestavě...
nevím co jsi myslel těmi levnými krámy, moje sestava je možná "levná", ale určitě to není krám, to mi věř...
foto1977
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 6. 9. 2017 06:20

Z toho si nic nedělej, to jen "Pamela" má silný "Tysonovský" výrazivo ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 6. 9. 2017 19:51

Pamela píše:šeďour
Jak tě zrovna dvakrát nemusím, tak prosím, už nereaguj na toho chuja ( dropadred )

Si mě vážně pobavil :D

A máš samozřejmě pravdu.Nemá cenu na něj reagovat.Teda bylo by rozumný nereagovat...když mě to, ale nedá.
Ten malej zmetek (dropared) je sice hloupej jak štoudev bláta, ale je neuvěřitelně namyšlenej.
A taky si hrozně domejšlí, akorát většinou blbě.
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

Zaměstnanec GM electronic
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Durannn 14. 9. 2017 15:45

Nechci zakládat nové téma, tak se zeptám tady. Jak to je s hlasitosti avr zesilovače při BI-AMP režimu? Mám Yamahu rx-v1900 v Bi-amp režimu a nijak mi nepřišlo, že by to od "klasického zapojení" zvedlo úroveň hlasitosti přesto, že jednu bednu vlastně krmí dva koncáky, tedy dvojitý výkon (lajcky řečeno) -> místo např. 100W ze zesilovače pro reprobedu (klasické zapojení) je to v bi-amp režimu vlastně 200W ze zesilovače pro reprobednu. Tohle by mělo na hlasitosti udělat podstatný rozdíl, ne ? Potom mě ještě napadá, že AVR ví, že je v BI-AMP režimu a na základě toho se tolik nevybuzuje.
Durannn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 9. 2017 16:55

Máš zkreslenou představu o tom, kolik výkonu projde bednou z výstupu zesilovače. Jednak je to frekvenčně závislý díky výhybce v reprobedně, druhak to závisí na impedanci tý bedny. Takže když bude bedna podporovat bi-wiring, znamená to, že v drtivý většině má před basákem instalovanou část výhybky zvanou "dolní propust", která do repráku pustí jen frekvence od nuly do dolního dělicího kmitočtu a stejně tak i před kombinací středy+vejšky má obdobnou, ale opačně fungující výhybku "horní propust", která má stejnej nebo obdobnej dělicí kmitočet - ale v souladu s názvem propouští jen kmitočty nad KRITICKOU FREKVENCÍ. TUDÍŽ BASÁK SI BERE VÝKON URČENEJ VÝSTUPNÍM NAPĚTÍM ZESU A IMPEDANCÍ MĚNIČE A STEJNĚ TAK TO DĚLÁ I STŘEDOVEJŠKA - OBA DVA ALE NA JINEJCH KMITOČTECH. Celkovej výkon pak je součtem obou odběrů - nikoliv maximálního dosažitelnýho výkonu obou zesilovačů, kterej je samozřejmě měřenej širokospektrálně v celým rozsahu kmitočtů slyšitelnýho spektra ...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Durannn 14. 9. 2017 19:42

Díky moc za vysvětlení. Nevím jak mi tohle nemohlo dojít, to mám elektro vzdělání a RLC obvody docela chápu :D Máš pravdu, beru si z každého kanálu jen část frekvenčního rozsahu. Obecně se dá říct, že koncové stupně nejsou tak zatížené v Bi-amp režimu, chápu-li to správně, tak z jednoho kanálu místo celého frekvenčního rozsahu (odpovídající celkovému výkonu) beru jen část "možné" energie, je to tak?

Ještě by mne zajímala jedna věc, v návodu AVR jsem viděl, že je nakreslené zapojení bi-amp a je znázorněné tak, že svorky pro přední bedny jdou na výškové pásmo a sorround svorky na nízké pásmo. Může být nějaký problém v tom, že jsem to udělal naopak ? Tedy -> na svorky předních repro jsem zapojil nízké pásmo, na sorround svorky vysoké pásmo. Z logiky věci, není to jedno ? Pokud AVR podporuje BI-AMP na určitých výstupech, měly by tyto výstupy být stejně výkonné, ne ? A když už ... tak si spíše myslím že svorky front jsou většinou výkonnější a měly by tedy krmit spodní propust. Vzhledem k mé situaci, bedny jsou konstruovány tak, že spodní propust svorek na bedně krmí bass + středobass, propust pro horní pásmo krmí JEN výškový repro.
Durannn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 9. 2017 22:48

Měly by bejt rovnocenný, akorát vzhledem k energetickýmu obsahu jednotlivejch kmitočtovejch pásem budou v reálu odevzdávat jinej výkon - největší výkon i při úplně stejným zapojení odevzdá ten koncák, na kterým "pojede" basová sekce, zatímco středy a vejšky si vezmou jen menší díl. Udávaný výkonový rozmezí se ale určitě liší podle žánru přehrávaný muziky - někdo udává, že basák odevzdává 50% energie, střeďák 30% a vejškáč 20%, jiný prameny zase tvrdí, že v basech je přes 70% energie, ve středech kolem 20-25% a vejškáč odevzdává jen asi 5-10% celkový energie. Já osobně bych to viděl tak, že první případ se bude týkat třeba komorní klasiky, která obecně nemá tolik basů, jako rokenrol nebo metal - kterejch se zas může týkat druhej případ. Každopádně při bi-ampingu se zatížení zesilovačů rozdělí. Když ale máš zapojení bass+middlebass x tweet, bude ten stupeň napojenej na vejškovej měnič zatíženej mnohem míň, než ten zatíženej zbytkem bedny.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Durannn 14. 9. 2017 23:18

Přesně toto zapojení mám a vzhledem k tomu, že se všude doporučuje dát silnější "koncák" na basovou složku, udělal jsem to právě tak, jak popisuji. Pak až jsem se dozvěděl, že to jde opačně vůči návodu výrobce (Yamaha RX-V1900). A co je ještě více zvláštní je to, že když jsem "zagooglil", zjistil jsem, že jiné modely Yamahy (+- podobného ročníku) mají v návodu zapojení opačné, tedy to, které jsem udělal já. A co se týče zátěže, to je pravda, krmím bas a střed na jednom koncáku, je více než 100% jasné, že tento koncák je zatížen daleko více, než ten, který krmí jen "zbylý" tweet. Pak se tedy nabízí otázka, oplatí se racionálně bi-amp? Na druhou stranu, zdá se mi, že po přepojení na Bi-amp se mi právě výšky rozezněly, ale to může být subjektivní pocit, protože "ono" přepojení taky nějakou chvíli trvá a člověk už to pak asi až tak nepozná. Fyzicky, pokud mi jeden koncák a jeden kabel živí jen výšky (v mém případě), je to teoreticky možné. Na druhou stranu, jde o Mission 783 repro a celkově, Mission reprobedy jsou hodně proslulé tím, že výšky mají poměrně přesně definované a ostré (až syntetické dle některých). Může to být zkrátka placebo pro mé uši
Durannn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Denkez 17. 9. 2017 08:49

Drtivá většina AVR má shodné koncové stupně a je tak jedno, kam se při bi-ampingovém zapojení připojí high a low sekce reprobeden. AVR nemá jak poznat, do které sekce který zesilovač hraje.

V případě tvého AVR Yamaha RX-V1900 je v manuálu naznačeno, že front kanály jsou připojené na horní svorky reprobeden a surround kanály na dolní svorky. To ale nutně neznamená, že těmito svorkami reprobeden jsou také high a low svorky. Obrázek není nijak popsaný a soudím, že to tak namalovali, aby se jim vodiče nekřížily.
Ale pro pořádek, pokud je to na manuálu AVR jednoznačně popsané, držel bych se při zapojování bi-ampingu toho manuálu.

Jinak pokud na AVR 2 konce zahálejí a bi-amping podporuje, určitě ta za cenu 2 dalších reprokabelů stojí za to.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Durannn 21. 12. 2018 11:39

Zdravím pánové, opět jsem zde zapátral. Budu se stěhovat na nový byt a chci si už Receiver -> reprobedny propojit křižovou čtyřkou. Vyčetl jsem, že nejméně vhodná je PVC izolace, tedy budu asi koukat po nějakém CSSS 4x4 než po obyč CYSY. I když i tady je otázka, zda bych to uchem poznal na 2,5m od zesáku. Co mě ale zajímá je zapojení. Brodil jsem se fórem a nikde jsem to nevyděl zvlášť vysvětlené, jak zapojit křižkovou čtyřku v případě BI-AMPu. Zda stačí na jednu stranu (např. levý stereo kanál) pouze jeden CYSY (CSSS) kabel se 4 žilami a zapojit je defakto všechno (dva na spodní propust LF, dva na horní propust HF) a nebo zda je třeba mít na jednu reprobednu (např. levý kanýl) 2x CYSY (CSSS) kabel, tedy celkově 8 vodičů ? Prosím o někoho, kdo by byl schopen mi to vysvětlit v tomto zapojení (BI-AMP). Děkuji :)
Durannn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martincz 12. 4. 2019 19:04

Denkez píše:...Jinak pokud na AVR 2 konce zahálejí a bi-amping podporuje, určitě ta za cenu 2 dalších reprokabelů stojí za to.

Oživím dotaz: mám Pioneer VSX-922 a když zapnu bi-amp tak přijdu o boční efektové reproduktory...zkoušel jsem i repro A+B ale to taky nefunguje. Takže v každém případě nehrají 2 koncáky...co s tím? Prostě buď bi-amp a 5+2 nebo prostě jen 7+2.
Pioneer VSX922, hlavní repro Mission 702e
Martincz
Junior

Odeslat příspěvekod L.U.K. 12. 4. 2019 21:35

Už ses na to ptal ve svém vlákně a když se zeptáš tady nic se nezmění. V návodu k tomuhle AVR je to jasně napsaný a je to přesně tak jak si sám v tomhle svém dotazu i odpovídáš, tenhle AVR prostě umí buď bi-amp a 5+2, nebo 7+2 bez bi-ampu. Co s tím když nutně tedy trváš na bi-ampu? Možnosti jsou jen dvě, buď se spokojíš s 5.1, nebo vyměníš AVR, žádný další možnosti nemáš, tenhle AVR to prostě jinak neumí.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Maathes 21. 4. 2019 20:10

Nechci zakládat další téma a tak se zeptám tady.
budu dělat křížovou čtyřku ale nejsem si jist zapojením.na straně zesilovače to mám jasné tam mám pouze jeden pár svorek pro repro(nemohu dát jeden pár do A a druhy do B) ale na straně reproduktoru možnost mám,tak jak to vidíte na fotce. nyní to mám zapojené ve dvoulince 2x4mm do LF .. jak by jste zapojily vy tu křížovou 4 ? zase do LF ?
Obrázek
Maathes
Junior

Odeslat příspěvekod dropadred 21. 4. 2019 20:29

To máš úplne jedno, ten pliešok medzi hornou a dolnou dvojicou nie je len pre parádu, je to vodivé spojenie, takže je úplne jedno, či využiješ hornú alebo spodnú dvojicu, takže zapoj to tak ako si to mal aj doteraz, teda do vrchnej alebo spodnej dvojice.
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Sendy Audio Aiva; Dragonfly Red > Oriveti Basic
dropadred
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Maathes 21. 4. 2019 21:27

Díky,tak jsem to zapojil tak jak jsem to měl akorát s křížovou čtyřkou :)
Maathes
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka