Stavba zesilovače pro totální amatéry

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Imagios 2. 9. 2009 08:53

Zdravím,
vím že na toto téma se tu a tam objevil příspěvek ale ucelené téma tu nějak není.

Jde mi o následující, po chvíli úvah jaký pořídím zesík jsem skončil pře dvěma volbami, buď koupím něco co nejlevnějšího na trhu, nebo nějaký bazar a nebo si postavím vlastní. Jelikož první dvě varianty jsou spíš o tom, že nevím co pořídím, chci zkusit postavit vlasní kousek.

Bohužel tomu ale vůbec nerozumím ^^
(jestě tak si udělat nějaký kabel to jo ale na tišťáku sem dělal naposledy něco v hodinách fysiky a to je dávno :-)

než se rozepíšu jaké možnosti jsem si vybral prosím o info co vše potřebuju ke kompletnímu stereo zesíku.

Zatím, Díky

PS: zatím čerpám info odsud http://www.federmann.cz/index.php/vyrobni-postupy/82-stavba/194-stavime-zesilova a http://www.postreh.com/phprs/view.php?cisloclanku=2006012202 (bohužel zde autor další články nenapsal)
Naposledy upravil Imagios dne 2. 9. 2009 10:05, celkově upraveno 2
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 2. 9. 2009 09:46

Imagios píše:Bohužel tomu ale vůbec nerozumím ^^
Drzim palce, ja by som prave kvoli tomuto radsej kupil cosi bazarove. Moznosti je vela. Len treba byt trpezlivy a mat trosku aj stastie. A ked je cosi vhodne - nevymyslat a JEDNAT :)
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 9. 2009 10:40

Imagios - jestli Ti můžu poradit, stavbě ČEHOKOLIV z toho prvního odkazu se vyhni jako čert kříži - autor a webmaster těchto stránek je v zasvěcených kruzích znám velmi dobře jako sedmilhář a šiřitel pavědeckých teorií. Bohužel je to učitel, takže k tomu má široké pole... V reálném životě ale jeho konstrukce nikdy pořádně nefungovaly a nefungují, což samozřejmě on sám velmi pohoršeně popírá - názory těch, kteří jeho návrhy skutečně zkusili postavit a oživit ho ale usvědčují ze lži. Vyber si pro začátek raději nějakou stavebnici z dobře známé zásilkovky, odkud Ti pošlou všechny potřebné komponenty včetně chladičů a zdroje.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod karkar 2. 9. 2009 11:46

Pokud chces neco postavit doporucuji podivat se na stranky firmy ALDAX, maji tam v nabidce stavebnice. Takovy DPA se muze rovnat radove drazsim komercnim zesilovacum. Nicmene stavba neni uplne trivialni a jsou na to potreba urcite znalosti.
Vyhodou je, ze muzes komunikovat primo z tvurcem na dalsich forech
(Napr tu: http://forum.audioweb.cz/viewtopic.php?id=14 nebo tu http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopic.php?f=5&t=597 ) a nebo I v samotne firme ti muzou pripadne pomoct pri oziveni ci hledani chyby. Jen upozornim, ze nabidka neni uplne aktualni, mam dojem ze ted dokazou nabidnout uplne kompletni stavebnici se vsim vsudy - za patricne vetsi peniz ovsem)

No asi bych byt tebou zacal pro jistotu s necim levnejsim z nabidky stavebnic... (osobne do toho vsak pujdu po hlave, az nadejde cas :mrgreen: )
Časy jsou zlé, Kamile...
--
Potichu: Atom PC @ Debian->FLAC->Squeezebox Classic->Dispre II v 4->Senn HD 595
Nahlas: Atom PC @ Debian->mp3/FLAC->Squeezebox Classic->M-Audio BX5a
Na ven: Iriver T10FM->Koss Plug
karkar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Imagios 2. 9. 2009 12:30

Na Aldaxu i na EZK jsem se již ptal jestli nemají nějakou komplet stavebnici od A do Z. bohužel není :-| Problem je ted pro me, ze fakt nevim co vsechno potrebuju...
Obou jsem se ptal ale konkterní řešení mi nenabídli.

inklinuji tedy ke dvou variantám, (chci kombinaci lehké kompletovatelnosti a co nejlepší kvality) zaprvé - http://www.41hz.com/shop/item.asp?catid=36&itemid=60 zde se mi líbí možnost to objendat skompletované má to legendární parametry (ale stejně furt nevím co ještě dokoupit abych to mohl mít komplet...
anebo http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/ksd7251.htm zase je tam dost doporučených komponent a netuším co k tomu.

Asi bych měl taky říci jaký zesík si představuju - chci ozvučit obdélníkovou místnost z cihel s betonovou podlahou a stropem o velikosti 25m2, dále chci dvoukanálové stereo, výkon zesíku není zas až tak směrodatný vzhledem k rozměrům místnosti. Samozřejmě co nejmenší zkreslení ale zas s ohledem na peněženku ;-) ideálně bych chtěl mít tři vstupy, dva repro výstupy + výstup na sluchátka, ovládání hlasitosti a korekce výšek basů a balanc. (tedy vcelku normální zesík)
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod karkar 2. 9. 2009 13:54

No podle toho co pises a co jsi vybral za stavebnice, asi nejlepsi bude poridit nejaky bazarovy stereo zesik. Rekl bych ze jakakoliv stavebnice s moduly, ktere potrebujes bude urcite drazsi o kvalite nemluve... Asi nejzkusenejsi v tomhle smeru je tu pravdepodobne Kozousch, snad by mohl poradit pripadne si najdi jeho prispevky...
Časy jsou zlé, Kamile...
--
Potichu: Atom PC @ Debian->FLAC->Squeezebox Classic->Dispre II v 4->Senn HD 595
Nahlas: Atom PC @ Debian->mp3/FLAC->Squeezebox Classic->M-Audio BX5a
Na ven: Iriver T10FM->Koss Plug
karkar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Imagios 2. 9. 2009 14:27

Aha tak to jsem se vyjádřil trochu nepřesně, začít chci tím nejjednoduším, prostě jen zesíkem s volbou hlasitosti jedním vstupem a 2 výstupy, tedy přesně tak jak ty stavebnice vypadaj :) nicméně když už to řesím a investuju tolik energie do toho tak chci usnadnit cestu někomu dalšímu kdo má stejný problém, proto sem založil to téma tady :)
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Imagios 2. 9. 2009 17:02

Tak pojďme to dát dohromady co člověk potřebuje pro sestavení jednoduchého zesíku.
něco málo je zde http://avforum.zive.cz/viewtopic.php?f=1709&t=1035717&p=5458946&hilit=+zesilovac+stavebnice&sid=7fab00fd03a72c1336e450e7e247075b&sid=7fab00fd03a72c1336e450e7e247075b#p5458946

Ale pro přehlednost - 1- zdroj (jasně žádná štáva, žádný výkon ;-] )(řekněme toroid pro dražší zesík a nebo trafo pro levnější)
- 2- samostatný koncový zesilovač
- 3- napájecí zdroj(šťáva musí ze zrdoje k zesíku; taky bejvá nekdy ve stavebnici už dodáno se zesíkem)
- 4-krabice (vcelku taky logický dám to přece do nějakýho obalu)
+nějaké ty kolečka svorky chladič apod

Asi mi chybí předzesilovač, korekční zesilovač, filtr, ochrany(pokud nejsou už v napájecím modulu a nějaký ochrany, ale potřebuju to všechno opravdu pro výrobu jednoduchýho zesíku?
Co můžu oželet a co musím ještě dodat?
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 9. 2009 18:47

Imagios - proč rozlišuješ toroid od trafa? Vždyť obojí je transformátor, jen se liší tvarem a uspořádáním jádra a vinutí. Dále budeš potřebovat asi tak toto:
- usměrňovač s filtračním elektrolytem - vše i s trafem bývá součástí ZDROJE. Ke zdroji patří i síťový spínač odpovídajících parametrů, vstupní síťový filtr a síťová šňůra.
- samotný výkonový zesilovač s CHLADIČEM - na ten nezapomínej, bez něj se jakýkoliv polovodič velmi rychle upeče.
- pokud chceš, tak nějaký korekční předzesilovač s možností regulace basů a výšek, někdy i středů, dále hlasitosti a vyvážení kanálů. Kvalitní zesilovače používají jen regulaci hlasitosti = zisku, předpokládá se, že frekvenční charakteristika je upravena předem ekvalizérem nebo ji není třeba upravovat vůbec. K tomuto korekčnímu předzesilovači budeš potřebovat samozřejmě nějaké ovládací knoflíky a podobnou bižutérii.
- k zesilovači dejme tomu do výkonu 20W na kanál nebývá zvykem dávat nějaké ochranné obvody - jinak ke každému výkonnějšímu zesilovači budeš potřebovat blok ochran, který připojí reproduktorový výstup až po jistém čase, ve kterém proběhne zapnutí samotného zesilovače a ustálení jeho prvotních parametrů, stejně tak tento blok musí odpojit repra OKAMŽITĚ při odepínání napájecího napětí a při dalších závadách - přehřátí chladiče, při objevení se stejnosměrného napětí na výstupu vinou závady atp. Dá se to koupit i jako stavebnice i jako integrovaná součást zesilovače.
Celé to je třeba zabudovat do nějaké skříně - což znamená plast nebo plech, nějaké panely, nožky, průchodky, výstupní a vstupní konektory nebo svorky, kontrolky...
-
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Odar 3. 9. 2009 13:53

Ako nezavisly pozorovatel, co sa vobec do problematiky nevyzna mozem len konstatovat, ze aby si dnes clovek pomaly daval bacha na to, aky hajzlak si v obchode kupi :hm
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Imagios 3. 9. 2009 13:59

Odar píše:Ako nezavisly pozorovatel, co sa vobec do problematiky nevyzna mozem len konstatovat, ze aby si dnes clovek pomaly daval bacha na to, aky hajzlak si v obchode kupi :hm

Proto si chci koupit ty moduly jen firem co uz lidi odzkouseli. Např Aldax kde čekám až budu mít čas sestavit mi moduli a koupím si tam dva hotové, nebo EZK kde si planuju koupit malej par watovej modul k sestavení abych se dotoho dostal , popř. od 41khz. Než se ale definitvně rozhodnu stejně se tu poptám kdo by co doporučil a proč.
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 3. 9. 2009 14:02

Off topic & Flame smazány.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Odar 3. 9. 2009 14:19

Imagios --> Tak ci onak mas moj obdiv, ze sa do toho pustas :) Nech sa dari.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Imagios 3. 9. 2009 15:34

zdravím,
tak sem pomalu rozšíril znalosti ;-) rozeznam kondenzátor od transformátoru :D no ale teď vážně, tu diskuzi sem tu nezaložil jenom pro moje bezostyšné vyptávání ale také proto aby další lidi mohli snadno sebrat základní informace a nemuseli se tak vyptávát :hm
A co sem zatim dívám tak těch lidí s mejma znalostma je celkem dost 8-)

tedy teď něco k výbavě, rád bych si k blížícím se narozkám koupil pájecí stanici, ale rád si od vás nechám poradit jakou, určitě nepotřebuju nic profi, přecijen to chci být schopen zaplatit, tak spíš co je rozumné levné řešení, aby se stím dalo dělat.
A co ještě můžu vyjma pájky cínu apod. potřebovat? Co odsávačka, je nutná? popř. sou v nich nějaký rozdíly, nebo je celkem jedno jakou koupím.
Nebo co zroj stejnosměrného proudu?( zatím sem jen našel laboratoní a ty celkem neco stojí) ještě nějaké doporučení?
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Imagios 3. 9. 2009 15:37

Odar píše:Imagios --> Tak ci onak mas moj obdiv, ze sa do toho pustas :) Nech sa dari.

ještě nemáš za co, nejdřív se vybavim pak koupím nějaký ten modul a teprve až to bude fungovat pak se můžem bavit o tom že sem něco udělal... ale to si ještě chvilku počkám...
vybavit se podle finanční náročnosti chci tak do přelomu září/říjen a bastlit začnu tak v říjnu.
Taky musím ještě najít někoho koho se můžu optat osobně nebo kdo mi poradí až ten modul nepojede a já na to budu koukat jak husa do falšky 8-D
Imagios
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků