Stavba zesilovače pro totální amatéry

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Betaron 4. 1. 2010 22:01

Imagiosi, když budeme chladně kalkulovat, vychází to ještě o něco více – konektory, zlacené Cinch, přepínače, precizní zlacené výstupní svorky Magnat (jeden pár 28 USD), modul softstart, korekční předzesilovač. Čili do 15 tis. bez práce bychom se mohli dostat :hm

Přepínač vstupů, který je v zesilovači použitý: SR206-oko
http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?sku ... 7&rozsah=1

Korekce jsou TEB Elektronik, ale stavebnice již dva roky nevedou, takže jsem dps nechal udělat u Kohoutů, součástky použil ze svých zásob, něco dokoupil v EZK. Než jsem osadil součástky, napřed je deska nastříkaná bílým sprejem, aby měla podobný barevný vzhled jako moduly DPA-222.
Obrázek
Betaron
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Imagios 5. 1. 2010 14:50

No tak tady je vydet ze 1. delat veci sam v teto kategorii fakt neni levna zalezitost... v ty cene se daj sehnat uz slusny zesilovace kupovany, precine treba Yamaha natural sound apod. to neluve o bazarovych moznostech. Dat 15000 a vice tisic do jednoho bastlirskyho projektu je na me proste moc a myslim ze i mimo ramec diskuze na urovni totalnich nebo proste jen amateru...
Bastleni je sice zabava ale predstava ze se mi to v tech cenach nepodari by byla zdrcujici.
Nicmene treba takova sestava od Vellemana http://www.pselectronic.cz/s525-stavebn ... ovace.html
2x http://www.pselectronic.cz/k5503-168-vm ... 200w-.html
1x http://www.pselectronic.cz/k5503-161-k8 ... lovac.html
a mas jeden predzesilovac a dva koncaky na tim padem 2x200w vcetne chladice a jsi v tom za 3,5 tis. ten prepinac vstupu plus cinche, mohli by stacit pouzlaceny a jsi bez toroidu na mene nez 4tis.
srovnat kvalitu si netroufnu zaprve tomu nerozumi a zadruhy sem ani jeden neslysel,... ale spis si myslim ze amatersky bastleni ma prave smysl v castkach za nekolik tisic nez skoro dvacet tacu.
Ale to si musi kazdej rozhodnout sam ^^
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 1. 2010 15:26

Imagiosi - obojí je BASTLENÍ - akorát ve Tvém případě jde o osazování a montáž stavebnice, navržené, vyzkoušené a vyrobené v širším měřítku někým jiným. Zde je cena poplatná (relativní) jednoduchosti řešení, hromadnější výrobě a bohužel i ne ULTIMATIVNÍ kvalitě. Je to prostě kompromis, který by měl uspokojit 99% uchazečů o samostatnou výrobu něčeho "na kvalitnější poslech vyrobeného vlastníma rukama". To, co předvádí Betaron, je právě to poslední 1% (a dost možná ještě menší díleček) - to jsou konstrukce BEZ KOMPROMISŮ, kdy se všecko snažení stavitele směřuje výhradně k co nejvyššímu poslechovému efektu za malého přispění estetického dojmu z vlastního výrobku. Kdyby se mělo podobné zařízení továrně HROMADNĚ vyrábět a prodávat, cena by byla asi ještě několikanásobně vyšší proti Betaronově částce... Prostě byl by to další nablejskaný prd, který by si navzdory kvalitě asi nikdo neměl šanci koupit...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Betaron 5. 1. 2010 15:42

njn, já tušil že psát zde o této kategorii DIY je zbytečné…
Ale určitě vím, že za 10 tisíc nemůžeš nic kvalitního, sériově vyráběného, koupit. Kdo se pohybuje v této oblasti elektroniky, po oddělání krytů ví své – co se dá, je ošizeno….ale to by bylo na dlouhé povídání a na to nemám náladu.
Ostatně Dudek s finálním výrobkem DPA-222 na zakázku, jde s cenou hrubě přes 20 tis.
Betaron
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 1. 2010 16:17

Betarone, nečil se - tohle vlákno si založil právě Imagios s tím, že si chce sám něco ubastlit pro poslech. Hlavně mu šlo o to se NAUČIT si něco ubastlit - do té doby se diy projekty nikdy nezabýval. Asi sám netušil, co tím způsobí, ale je jen dobře, že ses tady objevil i s takovou konstrukcí - i kdyby jen pro představu o tom, co a jak se dá samo-domo ubastlit... A to nejen Imagiosovu představu.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Imagios 5. 1. 2010 21:38

Betaron píše:Ostatně Dudek s finálním výrobkem DPA-222 na zakázku, jde s cenou hrubě přes 20 tis.

no prave a proto si myslim ze se amater hned tak do toho nepusti ^^ pricemz jak pise Ekkar je fajn to zminit protoze je potreba takovy veci vedet nez se nekdo pusti do bastleni. Predstava ze si nekdo koupi tistak a pusti se s vervou do toho je sice fajn, ale chce to taky videt trochu dal nez jen si objednat stavebnici a tos nam tu celkem dobre vysvetlil.
Pro mne osobne je zatim DPA mimo dosah jak schopnostma tak prachama :-[
Nicmene zas neskoncim tim ze ubastlim jeden funkcni zesik ;-)
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod karkar 6. 1. 2010 11:10

Asi mate pravdu, nicmene ja jsem mozna trosku vyjimka… Peru to tam horky a pod tlakem, co to da :D … Jen co dodelam to co mam ted rozdelane, vrhnu se s vervou na nejakou DPA…
Pokud na mne zbude, tak zkusim DPA330MkIV od Quarta, jinak bud 222 anebo neco jineho z Aldaxu… Beru to jako sanci si postavit neco slusneho co se neda normalne koupit. Na druhou stranu pravdepodobne to pro mne bude v bastleni konecna, tak mi nevadi do toho trochu investovat...
JInak co se tyce schopnosti, prijde mi ze neni rozdil mezi rekneme Dispre a DPA. Maximalne u DPA je vic soucastek, ale co se tyce pajeni je to snad stejne. Aspon mi to tak zatim prijde.
Treba se mylim a mozna si nabiju hubu, ale jak znamo chybami se clovek uci :mrgreen:
Časy jsou zlé, Kamile...
--
Potichu: Atom PC @ Debian->FLAC->Squeezebox Classic->Dispre II v 4->Senn HD 595
Nahlas: Atom PC @ Debian->mp3/FLAC->Squeezebox Classic->M-Audio BX5a
Na ven: Iriver T10FM->Koss Plug
karkar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Betaron 6. 1. 2010 11:18

Ekkare děkuji za povýšení mého bastlení do kategorie TOP ;-) Nemyslím, že dělám extra konstrukce, jsou jiní machři :shock: Naopak Dudek mě spíše zdrbal pro zastaralé myšlení, ale mám mnohem raději kroutítka na panelu, než neosobní ovládání zesilovače na dálku…prostě stará struktura :-| Však není všem dnům konec.

Imagiosi, plně tě chápu, zvol si nějaký jednodušší projekt, jak uvádíš v názvu celého linku a můžeš ho zde per partes on line uvádět, nejlépe i s fotkami. A bude to mít své kouzlo, když se budeš systematicky posunovat kupředu.
My starší bastlíři – Ekkar a spol.- budeme určitě rádi do toho mudrovat .. :-D
Betaron
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 6. 1. 2010 14:31

Betarone - možná používáš zastaralé koncepce (lampy třeba já taky nemusím), ale PROVEDENÍ máš vypiplané - a tak to prostě je, někdo si hraje jen se zapojením, někdo jiný si pohraje i s "pixlou"... A to Tvoje poslední "dépéáčko" je taky moc hezky poskládaná "stavebnice"... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Imagios 7. 1. 2010 10:37

OK zas trochu vic k bastleni,
vybral sem si k tomu zesiku tendle potenciometr http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=5595 ale neni pro nej na tistaku misto,... namontuju ho tedy do predniho panelu, mam dratky jenom priletovat na ti pacicky nebo existuje nejaky konektor k tomu ucelu? A hlavne kam se co letuje? kde je vstup a vystup. Mam tam nathnout i zem? nebo staci + a - stereo?
Imagios
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Betaron 7. 1. 2010 11:42

Na piny potenciometru můžeš připájet co nejkratší přívodní lanka, nejlépe barevný páskový vodič.
Potenciometr, jak je na SOS znázorněn: levý pin je zem, prostřední tzv. „běžec“ je vývod signálu do vstupu koncového zesilovače, pravý pin je přívod signálu z korekčního předzesilovače, nebo přímo ze zvukovky apod. Zem je společná pro oba kanály, tudíž můžeš levé piny za sebou propojit.
Prověř si průběh dráhy na potenciometru multimetrem, ať zjistíš změnu odporu při otáčení běžcem a taky rozdíl mezi lineárním a logaritmickým potenciometrem.
Měl by sis přečíst i nějakou technickou literaturu, abys získal nějaké vědomostní základy. To není nikdy na škodu.
Betaron
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Quart 7. 1. 2010 12:56

karkar: Zbyde ;-)

Bipolární DPA nehrají špatně, ale mosfetové hrají o NĚCO lépe, kór s laterálama 8-)
www.SPaudio.cz
www.CustomWorks.cz
Quart
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 7. 1. 2010 13:45

Quarte, hlavně TADY nezdůrazňuj názor, že laterální FETy hrajou skoro stejně jako lampy. Klidně si na to založ zvláštní dred, kde se o tom a o porovnání zvuku zesů s různými koncepcemi (lampy x bipoláry x MOS-FETy) můžou zájemci bavit do Halelujá, tady to necháme začínajícím bastlířům - adeptům DIY audio projektů a případným radám pro ně. OK?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Betaron 7. 1. 2010 13:48

Čéče Quarte, s latrínami tady mezi námi začínajícími bastlíři asi nepochodíš , jak na sviňu to nikdo nikde nechce. Ale někdy, až splním všechny své úkoly a předsevzetí, bych zkusil tvé přepínače vstupů.
Betaron
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Quart 7. 1. 2010 13:52

Betarone myslíš mojí dálku s přepínáním? :-)
www.SPaudio.cz
www.CustomWorks.cz
Quart
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků