Homemade zesilovač Zetawatt

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ThalesX 26. 5. 2013 17:49

Tak ještě jednou - ten výkon není určený ke zvýšení hlasitosti ale ke zkvalitnění reprodukce.

Ty bedny bych nechtěl poslouchat. ARN6614 budiž - ten se dá hezky a levně potunit magnetem, takže se zlepší jeho projev, středový ARE567 je značně uřvaný a zkresluje. Dá se mu pomoci strmým dělením z obou stran. K ARN6614 se použít dá. Ten piezovýškáč snad ani nemá cenu komentovat. Výhybka bude nějaká asi co šuplík dal ne?
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pech. 26. 5. 2013 18:32

výhybka 12db, 1khz/5khz.

mně to vyhovuje, vetšina populace poslouchá 10x horší věci :-). Středy jsem využil záměrně, na vejškách byl ARV 081, pak jeden odešel, tak tam přišly tyhle pieza. Kdysi na to byla dokumentace někde na repromanii, ale je to všechno víc jak 10 let. Uzavřenka mi zvukově vyhovovala, BR nemám moc rád, basy se mi u BR beden zdají násilný a nepřirozený - což u nějakejch skutečně hifi beden nemusí bejt pravda, ale to co jsem do té doby ale i dens slýchával po lidech, tak bylo. Jak jsem psal, nejsem extrémista. Azs hnát na krev nechci, jen mu pomoci na úroveň zw, jenž hraje líp, minimálně subjektivně. Je mi jasný, že nic z toho co tu provozuji není extratřída, ale takovej základ, v poměrech zdejšího fóra spíše pohrdáníhodný, ale mně to stačí k celkové spokojenosti.

Mám právě boba, že když mu tam pošlu místo 19-21V ss z toho tráfka z GM 25-27, jak psali kolegové, že toho ta mašina bude mít plný kecky. Už teď je tam o 2V víc, než by mělo bejt.

Chci si ho jen ponechat v prorzuschopným stavu, přičemž jeho zvuk mne trochu mrzí, byť jsem věděl do čeho jdu, AZS jsem už dříve znal a na svých bednách slyšel. Chtěl jsem jej zachránit před popelnicí, mám český věci rád, to se stalo, teď se může stát hračkou :-).
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior

Odeslat příspěvekod ThalesX 27. 5. 2013 12:14

O těch pár voltů navíc se neboj, reálně unese napěťově o dost víc. Dal by se z toho tahat s drobnými úpravami i dvojnásobek jmenovitého výkonu, limitem je jen nedostatečné chlazení.

To s tím bassreflexem jsem si kdysi myslel také. Ti zkušenější mi řekli to co řeknu teď já tobě, protože jsem časem došel k tomu že mají pravdu. Na bassreflexu není nic špatného, jen musí být dobře udělaný. To že spousta bassreflexových beden je udělaných špatně (ať už amatérské nebo komerční) je jiná věc.
Ve tvém případě však o BR nemá smysl uvažovat protože ARN6614 se do BR nehodí. Nemá na to jednoduše parametry. Potřebuje uzavřenou vytlumenou ozvučnici 30-40 litrů a tím to hasne. Dá se upravit tak, že lze o bassreflexu s jedním okem zavřeným uvažovat, ale komplikuje to návrh výhybky. Obecně mám za to, že když když BR tak jedině s reproduktorem který se do něj hodí. Člověk si ušetří komplikace.

Kdybys byl někde v dosahu názorně bych ti to předvedl. Jak co se týče výkonu zesilovače versus kvalita poslechu při stejné hlasitosti, tak co se týče co umí vylézt z beden založených na Tesla reproduktorech pokud dostanou pořádnou výhybku.
Ano, Tesla/TVM nejsou nijak super repráky, ale v 99% případů jejich použití je špatný návrh výhybky. Tím pádem většina lidí vůbec nemá tucha jak skutečně umí hrát. U amatérských beden to platí obzvláště, jelikož většina lidí (včetně tebe - bez urážky), kteří si kupují levné reproduktory nemá dostatek vědomostí, aby byli schopni samostatně vyvinout optimalizovanou výhybku, bez které to prostě hraje na prd. Nějaká tzv. "univerzální" nebo vzorečková výhybka opravdu dobře hrát nebude, protože nerespektuje reálné vlastnosti reproduktorů v dané ozvučnici. To že to někdo neumí není nic špatného, ani to není ostuda. Já se zase zásadně nehrabu v autě.

Příklad - teď tu mám bedny 1PF06708, které jsou velmi známé. V originále hrají fakt mizerně, protože v Tesle Bratislava byli kokoti a neuměli navrhnout pořádnou bednu i když tam dali repráky co se k sobě hodí. A to nemluvím o vzhledu. Na ekvivalentní bedny z Tesly ValMez se vůbec nechytají. Tam byla alespoň vidět snaha v rámci dobových možností a také to podle toho dopadlo - na svou dobu to hrálo slušně a i když to má mouchy tak to dodnes řada lidí poslouchá. V rámci skupinového projektu byla na ty 1PFky vyvinuta nová výhybka podle moderní metodiky. Přestože se jedná stále o lowend tak žádná sériově vyráběná bedna od Tesly se na to nechytá. Říkám to proto že ty tvoje bedny nehrají ani jako standardně sériově vyráběné typy. Tvá spokojenost s nimi plyne z důvodu žes to s ničím neměl možnost porovnávat. To také není ostuda, ale zamyslet by ses nad tím měl.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pech. 27. 5. 2013 19:23

O nevhodnosti 6614 pro basreflex jsem věděl, a přestože jsem takové bedny viděl, postupoval jsem podle té doporučené konstrukce, jež jsem tehdá někde sehnal, zhruba jak říkáš ty, uzavřenka 40L.. byla to cesta, jak ten reprák zbytečně netrápit a aby hrál. Jediný rozdíl je že tam byly použity arn 6604, ty mají pokud vím menší zažovatel, zase lepší citlivost. ty jsem ale neměl, tak jsem tehdy zakoupil nový 6614.

Spokojenost plyne ze srovnání s bakelitovými rádobyhifivěžemi, co poslouchá většina lidí, taky netvrdím, že je tohle něco extra, nebo tak, byla to jen cesta pryč od bakelitu, ke zvuku, který není extrasuper, ale k tomu, který mi vyhovuje (přijemný srozumitelný projev slov, dostatek bassů), Zvlášť když jsem zes už měl hotovej a k němu malý ARS1014. Slyšel jsem samozřejmě i lepší bedny, ale za řádově jiný peníze - hodně mne kdysi zaujaly AQ - třípásma bez BR a 2x ARN 6618, to už jsem byl nalomenej, hlavně pro neobyčejnej výkon, ale pak jsem to nechal bejt, protože poslouchám většinou docela potichu.

Neříkám, že tyhle bedny budu mít na věky, ale skutečně mi stačí a mám teď i jiný věci na velký výdaje :-) (dostavuji domek).

Pokud bych měl něco měnit, asi bych určitě nestavěl, ale něco koupil, tady se určitě dá dozvědět, co vyhoví :-)

ALe k věci. Předpokládám správně že díky symetrickýmu napájení se nebude muset hejbat s pracovníma bodama v zapojení? Pokud ano, jak?
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior

Odeslat příspěvekod ThalesX 27. 5. 2013 22:44

Neboj se vlastní stavby, jen je třeba to promyslet a nepostupovat metodou pokus-omyl.

Které AQ bedny měly dva ARN661x bez bassreflexu? Se docela divím protože právě AQ byli schopni strčit do bassreflexu i ARN226-05, což je úplně ten nejblbější reprák co kdy v TVM vyrobili.

Nemusíš hýbat moc s pracovními body. Jen si musíš ohlídat ten kliďák a vylepšit filtraci pro předchozí stupně jinak tam má tendence prolejzat brum.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pech. 28. 5. 2013 05:11

typ už nevím, je to zase dost let, on se jich zbavil, protože to v paneláku nevydejchávali sousedi :-)

Tráfko zadám spolu s tím pro další zw. stačí teda 100VA.
pech.
Junior

Odeslat příspěvekod ThalesX 28. 5. 2013 14:34

Dělej jak myslíš. Můj názor je že tím mnoho nezískáš a darmo vyhodíš prachy. Dej tam to z GM a máš to. Víc tě přesvědčovat nebudu protože všechny argumenty jsem už napsal. Teď už je to jen na tobě.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pech. 28. 5. 2013 18:31

parametry budou GM, ale jak jsem psal, mám přístup k němu právě za lepší peníze.

Za diskusi každopádně děkuji. AŽ to začnu, nejspíš za dlouhých zimhch večerů dělat, zase se ozvu.
pech.
Junior

Odeslat příspěvekod ThalesX 29. 5. 2013 10:38

OK tak to pak ano, myslel jsem že chceš zbytečně sundavat to napětí dolů. Hlavně si při výrobě zajisti aby se ti tam to trafo vlezlo a abys ho měl jak rozumně uchytit. Při zadávání zakázky uveď že chceš snížené sycení (kvůli mag. vyzařování) a stínění mezi primárem a sekundárem, vratná tepelná pojistka též není od věci. Nezbytně nutné je při uchycování použít tu plechovou podložku jako je vidět na fotce co jsem dal.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pech. 29. 5. 2013 11:37

ok.
pech.
Junior

Odeslat příspěvekod pech. 3. 6. 2013 07:38

trafátka jsem zadal, jedno pro AZS, druhý pro druhej Zetawatt.
pech.
Junior

Odeslat příspěvekod ThalesX 3. 6. 2013 10:20

Jen pro jistotu - co si ve finále zadal?
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pech. 3. 6. 2013 12:33

2x22 100VA- menší sycení, větší jádro, spolu s maximálníma zástavbovejma rozměrama.

ZW 2x12V 70VA
pech.
Junior

Odeslat příspěvekod ThalesX 3. 6. 2013 12:36

Nechtěl bys u toho ZW spíše popřemýšlet nad tou stabilizací nebo se ti s tím nechce hrát?
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pech. 3. 6. 2013 17:29

tak u toho svého jsem ho proti špičkám uchránil zenerkou na 20V v každý větvi, hraje tak mnoho let. Já jsem vlastně krom prvopočátku, a exnutého obvodu nedávno po letech, s MDA žádný problémy neměl.

Až ho zkusím oživit a bude se chovat divně, budu to řešit... tyhle další zesy mám jen tak ze sportu, stejně hraju pořád na ten svůj prapůvodní ZW :)

AZS je v polici spolu s deskou na další ZW... navíc se mi podařilo s tím ARX reprákem co jsem nedávno sháněl, v tom obchodě náhodou najít i další sadu MDA, takže mám dvě náhradní sady konců pro ZW. Kde ho využiju budu muset rozmyslet :-) DO ložnice, kam jsem původně sháněl zes, si dám tu druhou AZS100L - tam se bude hodit, výkonem stačit a sluchátkovej výstup má ve standardu.
pech.
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka