Homemade zesilovač Zetawatt

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Petr67s 20. 2. 2014 00:22

Soudruha učitele Bouhouška sice neznám, ale určitě vím že jsem sem ten dotaz nedal proto aby si z něho někdo dělal srandu (navíc moderátor, no hamba...). Pokud nevíš odpověď tak radši mlč a ty hasiče si zavolej pro sebe aby ti schladily horkou hlavu.
Všimnul jsem si že na tyto stránky chodí i spousta lidí kteří těmto věcem rozumí tak doufám že je mezi nima i někdo kdo tento problém taky řešil.
Budu vděčný za každou inteligentnější odpověď než mě dal tady pan moderující bastlíř.
Petr67s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod šeďour 20. 2. 2014 14:43

Technicky je to samozřejmě možný, nic zvláštního bych v tom neviděl.Dvacet třicítka je mnohem lepší obvod, je stabilnější a snadnějc se upevňuje na chladič.

Kdybys měl přístup k starýmu modrýmu amatérskýmu rádiu Stavba autozesilovačů (asi by se to dalo najít někde na netu), tak tam tohle řešil Pavel Dudek.
Stejný obvody zesilovače, ale jednou s koncema 2010/2020 podruhý to samý, ale s 2030, s trochu jinak rozmístěnejma nohama na desce a trochu jinym upevněnim na chladič.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr67s 20. 2. 2014 16:13

Mám všechny co vyšli od roku 1952 tak by to neměl být problém. Jen kdybys mě mohl líp nasměrovat, kdy to asi vyšlo. Díky
Petr67s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod šeďour 20. 2. 2014 18:08

Tak to z hlavy nevim, ale mám to doma v deskách, takže až přijdu z práce, tak se podivám a napíšu ti to sem přesnějc.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr67s 20. 2. 2014 19:33

:-D
Petr67s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 20. 2. 2014 20:15

Ve stejným futrálu, se stejným zapojením, ale podstatně kvalitnější šváb než TDA2030/A2030D je National Semiconductor LM1875. Rozhodně bych ho ale NIKDY nebastlil na dlouhejch fousech křížem krážem namaštěnejch po desce původně určený pro starší TDA/MDA2010 (nebo 2020 = stejný pouzdro, vyšší Unap i výstupní výkon).
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 20. 2. 2014 20:29

Modrá příloha AR pro konstruktéry 1990

DPA 410 a 411
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 20. 2. 2014 22:40

Klidně, ale NIKDY NE NA DRÁTECH NA PŮVODNÍ DPS Zetawattu....
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 20. 2. 2014 23:06

To je pravda, ty původní dráty za moc nestojí, bude lepší použít dráty nový...
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 20. 2. 2014 23:49

Celý bych to zapojil jinak - i kdyby konce měly zůstat 2010 nebo 2020, tak korekce bych spáchal s NJM4556 nebo 4558 případně něčím ještě míň šumítkovým - a jako aktivní korektory, řízený napětím (přes sledovače), aby se daly použít jednoduchý potenciometry a nebylo potřeba spoléhat na "nijak definovanej souběh průběhu" - abych na tohle "domácí požvejkání" kupoval ALPSy, to se mi už zdá chodit s panzerfaustem na vrabce.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pech. 21. 2. 2014 00:06

petr: udělej si pro koncák novou desku, pro obvody pentawatt je malá a nebude porblém s chlazením, kus desky pro původní koncák odstraníš, jen bacha, pokud nebudeš izlovat šváby od chladiče, máš na chladiči napájení. LM hraje líp, resp. velmi dobře, 2030 je na basech slabá tvrdá a nepříjemná i proti 2020. Dva kousky 2030 tu po vyndání z desky, funkční, mám. Jsou to ještě origo Phillips. Byť zetawatt je nyní jako záložák a hraju na překopanou azs223, LM mne zvukově vyhovovalo, jen do třípásem v 8R nemělo dost síly, do 4R pro doma OK.
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior

Odeslat příspěvekod Petr67s 21. 2. 2014 00:22

FOR: šeďour, EKKAR

Tak jsem to celý pročetl. V druhý polovině toho čísla je ještě jeden článek o 20x0. No ale nevím, píše se tam sice o tom že jeden z IO z důvodu nedostupnosti nahrazoval druhým, ale měl na to nachystaný desky a podle IO kterej tam dával i osazený. Já mám desku od 2010 a chci tam dát 2030. Nejde jen o jiný pouzdro s jiným počtem vývodů ale možná to bude chtít vyměnit i několik málo R a C okolo. Mechanický věci si vyřeším, samozdřejmě že se budu snažit vyhnout se dlouhým spojům, chtěl bych nožičky jen přihnout a zastrkat do původních děr, pokud to nevýjde tak tam dám dráty co nejkratší a hlavně nový, slibuju :-) Potom oba IO přišroubuju na nějakou hliníkovou traverzu a uzemním. Tím se to taky mechanicky zpevní.
Jde mi hlavně o to, a to taky byla podstata otázky, jestli je možný tu výměnu spáchat po elektrický stránce, jestli tam nejsou nějaký záludnosti. Napřed jsem to naštudoval podle katalogu a dalo by se říct že ten článek v AR-B mě jen utvrdil o tom co jsem si myslel, že to jde.
Teď už bych jen potřeboval někoho, kdo by přišel a řekl třeba "jo, jde to, ale..." nebo "vyser se na to, je tam ten a ten problém". Znám ohledně 20x0 jen teorii, mizerně, nikdy jsem ho nestavěl, nemám s nima praktickou zkušenost. Když jsem se kdysi dozvěděl že něco takovýho existuje tak jsem měl zrovna rozestavěný tehdejší hit MBA810 kterej mě mimochodem bez poruchy funguje do dneška. A jsem i rád že jsem nedělal s MDA, když jsem se po čase dozvěděl co to bylo za šmejdy. TDA jsou o něco lepší, tak bych se je nebál použít jako náhradu. A dávat sem LM1875 je si myslím moc velkej přepych když s tím draju na chodbě do repráků z auta ve stropě a do repráčků od PC. A komplet měnit celej konec taky nebudu, to to radši hodím do popelnice a bude ticho...

-- 21 úno 2014, 00:36 --

Kdybych to dělal do obýváku na pořádný bedny tak bych tam asi to LM1875 dal, ale pro tohle použití...
TDA2030 má podle katalogu na chladiči mínus, jako noha č.3 a jelikož napájím asymetricky nebudu izovat a budu spojovat s kostrou.
Petr67s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pech. 21. 2. 2014 00:54

mezi pořízovací cenou LM a TDA je rozdíl 100kč za oba.. a 2030 prostě nehraje tak dobře, já slyšel všechny z tebou zmíněnejch švábů na stejneých bednách a zdroji, tak vím o čem mluvím.

JInak pentawatt v katalogovým zapojení má desku malinkou, bude nejsnazší když si ten novej konec uděláš i s deskou. Snadno to pak dáš na chladič, snadno se napojíš se signálama a je to opravdu malý.
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior

Odeslat příspěvekod Petr67s 21. 2. 2014 00:58

A korekce taky v žádným případě předělávat nebudu. Tady jsou sice nějaký s tranzistorem nebo dvěma, nevím přesně, měl jsem to zatím otevřený jen jednou a narychlo, ale to by už znamenalo všechno vyhodit a znovu. Zatím to hraje na jeden kanál, nemám na to moc času.
Tyhle věci a nejspíš i lepší konec dám možná někdy do něčeho novýho, jestli se k tomu ještě někdy dostanu a uvidím na to...

-- 21 úno 2014, 01:15 --

Ten rozdíl v ceně je větší, dva kusy LM1875 by i s poštou vyšli na 250-300,-Kč a deset kusů TDA2030 koupím i s poštou za 50,-Kč (AU$2.70). Tak mě eventuelně zbyde i na ohńostroj :-) ale tyhle už snad nebouchají.
Nemíním do toho moc investovat, proto jsem vymyslel tento způsob opravy, jen jsem si tady chtěl ověřit jestli to není hovadina. Pokud to je hovadina, tak popelnice...
Petr67s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr67s 21. 2. 2014 06:49

A je rozhodnuto...

-- 21 úno 2014, 07:02 --

Našel jsem to kdesi mezi datasetama, tak jsem to hodil na jeden papír se vším a přidal barvičky.
Tu němčinu jsem strčil do překladače na Google, není to nic moc ale pochopit se to dá:

Jako konečné výstupní fázi ID MDA 2010 je navržen ve Velké Británii a náklonu. Jako nouzové typu vedle TDA 2010, TDA 2030, 14waty-NF-zesilovač IC je v 5 - pin plastu síla balíček TO - 220/5, používá. Je zde elektricky identický s TDA 2010, ale musí probíhat konstruktivní řešení, průlom do Vk-desce.
Pokračování na straně
By měla být nahrazena MDA2010 v případě opravy TDA2030, tak pin 3 a pin 5 arů dohromady připojit (členění PCB přeruší trasování pin 3 pin 5).

-- 21 úno 2014, 07:33 --

A teď jsem si uvědomil že já tam ty 2010 mám naletovaný ze strany spojů, ta deska co jsem tady použil není moje, je z toho AR-B. Takže když tam ty 2030 dám ze strany součástek tak jim jen lehce roztáhnu nožičky a krásně tam sednou, bez drátů. Navíc ze strany spojů by se asi nevešli a chladič už vůbec ne.
Přílohy
MDA2010 --) TDA2030.JPG
Petr67s
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka