Kombinace impedance

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod unreg1 12. 9. 2010 10:48

Zdravím, mám dotaz:

Zesilovač má impedanci 8 ohmů, já k němu chci připojit repro s impedancí 6 ohmů.

Jak velké je riziko, že se s tím něco stane? Vím, že impedance by měly být shodné, ale bohužel je mám rozdílné. Četl jsem, že i toto se dá používat, ale jaké je riziko? Zesík má výkon 25W, bedny mají maximální zátěž 70W, takže nic velkého do nich pouštět nebudu.

Díky za odpověď.
unreg1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 12. 9. 2010 10:59

Bednám asi v tomto konkrétním případě velké nebezpečí hrozit nebude, spíš bych se obával o výstup zesilovače, který bude o nějakých 33% přetížený. Rozhodující je, jestli těch 70W u beden je nominál, nebo špička (vždycky se uvádějí výkony 2, ten nižší je nominální, po staru bychom řekli trvalý (nemůže poškodit nic ani při trvalém připojení), ten vyšší maximální - dříve u beden TESLA se tak uváděl výkon, který bedna snesla po dobu 1 hodiny, než se změnila na generátor dýmu, dnes je tak (v zájmu uvádění co nejvyšších hodnot) uváděn výkon, který bedna vydrží deset minut (podle normy DIN 45 500) nebo dokonce jen minutu (podle "norem" uplatňovaných Jožinem z Bažin od Žlutý řeky), než přejde do výše zmíněného režimu dýmovnice.

Určitě Ti ale hrozí větší míra zkreslení, protože zesík (pokud není tzv. "blbotěsnej") bude mít snahu začít limitovat při nastavení nižší hlasitosti, než kdyby měl připojenou svouji normovanou zátěž. Podstatnou část principu, proč zesilovače limitují, už jsem tady probíral, nechci to opakovat - dej si do hledání tady na fóru slovo "limitace" a "napájecí zdroj".
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod unreg1 12. 9. 2010 11:10

Díky za odpověď.

Výkon beden je normální 50W, maximální poté těch 70W.

To znamená, že je možné že odpálím zesík místo beden?

Zkreslení bych neřešil, horší než teď už to nebude:-))
unreg1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 12. 9. 2010 11:17

Ano, pokud zesík není schopný práce do nižší impedance než 8Ω a nemá proti takovému ohrožení ochranu výstupů, může se na generátor dýmu změnit on.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod unreg1 12. 9. 2010 11:38

Ok... Ještě jedna věc, jak jste psal o tom přetěžování zesilovače. Ikdyž má výkon 25W, tak do těch beden přeci nemusí posílat 50 či 70W, ale stále jen těch 25 a ty bedny přeci i tak budou hrát... Nebo jste to myslel jinak a já to špatně pochopil?

Díky
unreg1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pamela 12. 9. 2010 11:56

Bylo by asi jednodušší kdybys napsal o jaký typ zesilovače a repro se jedná.
Pamela
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod unreg1 12. 9. 2010 12:27

no, ono ani jedno ani druhé značku nemá, vím poze specifikace...
unreg1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pamela 12. 9. 2010 12:40

Jde o to že bedny s impedancí 6 ohmu můžou na některých frekvencích jít třeba ke 3 ohmům a to už by se třeba tomu zesilovači vůbec nemuselo líbit.Ted mě odborníci utlučou :)
Pamela
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 12. 9. 2010 13:32

Pamela píše:...Ted mě odborníci utlučou :)

Zcela výjimečně neutlučou - protože teď jsi napsal reálnou a pravdivou věc. Je to tak, jak píšeš - výhybka čili crossover alias "vexl" v bedně se chová jako nelineární člen, který pro vnější zdroj signálu může měnit svou impedanci v závislosti na kmitočtu přiváděného signálu. A to pro zesilovač znamená, že musí být schopný pracovat do zátěže mnohdy i menší, než je deklarovaná na bedně. Samozřejmě bude přetěžovaný už tím připojením 6Ω zátěže na 8Ω výstup - nemluvě o momentu, kdy si vexl v bedně usmyslí, že se bude tvářit jako nižší impedance - pak zesilovač bude limitovat klidně už při nastavení polovičního vybuzení. A když se ho pokusíš vybudit na maximum, přejde do režimu "dýmovnice". On totiž výkon zesilovače není určený VÝHRADNĚ jím samotným - je to složitější, jedná se o vztah zdroj - spotřebič zprostředkovávaný vzájemným přizpůsobením impedancí. Když to mám popsat co nejobecněji - představ si baterii 6V - když na ni připojíš žárovku 6V 0,5A (do předního světla bicyklu), bude hezky svítit a nic se nesčudne. Když na stejný akumulátor připojíš žárovku s provozním napětím 3,5V a proudem 0,3A, tak jen zasvítí a sčudne se. To ber jako příklad připojení slabších reprobeden na silnější zesilovač. Obráceně, když na 6V akumulátor připojíš 12V žárovku do světlometu (55W), bude svítit jako bludička Júlie a baterku vycucá na to šup - pokud ten akumulátor nebude stavěný na odběr větší než právě pro tu žárovku k bicyklu, zničí se příliš velkým proudem i on. To je přesně případ beden s nízkou impedancí připojených k zesilovači, který vyžaduje bedny s impedancí vyšší. Nižší impedance spotřebiče vždycky znamená SNAHU ODEBÍRAT VYŠŠÍ VÝKON - a ten zesilovač to nemusí udejchat...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denkez 12. 9. 2010 20:10

Menší impedance beden než výstupu zesilovače. Kolik se už o tom napsalo a pořád se to řeší...
Tak tedy ještě jednou: 8 ohm zesilovač a 6 ohm bedny - teoreticky se o tom dá napsat ročníková práce, ale z praktického hlediska to nepředstavuje vůbec žádný problém.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod šeďour 12. 9. 2010 22:37

Asi tak.Při běžný hlasitosti ti nic nehrozí (míněno běžná poslechová hlasitost pokojová - potřebný výkon zesilovače se pohybuje zhruba okolo 0,2 až 2W).
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Zajo_jz 9. 11. 2010 01:41

Nechcel som zakladať novu tému tak sa opýtam tu mám RECEIVER ONKYO TX-SR508 a HECO VICTA 500 a chcel by som od vás poradiť koľko ohmu mam nastaviť.Na RECEIVERy je 4 alebo 6
a reproduktory máju v návode 4 - 8 ohmu?
PC -)
ALPHARD DA VINCI HF 8 DR -)
Harman Kardon HK 3490 -)
ALPHARD DA VINCI HE 8 SP -)
Wharfedale Diamond 10.6
Zajo_jz
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 9. 11. 2010 10:05

Pkud je na štítku bedny uvedena jmenovitá impedance 4 - 8 ohm, znamená to (jaké překvapení), že je můžeš bez obav připojit k zesilovači v tomto rozsahu jmenovitých impedancí. Tj. ke 4, 6 i 8 ohm výstupu.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod BrooksHedlen 14. 1. 2011 00:22

Dobrý deň chcel by som sa opýtať, Mám mini systém Philips MCM 700 http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbi ... =MCM700/12
a napadlo ma, že k nemu pripojím lepšie trojpásmové bedne Sanyo SX 007, namiesto daných dvojpásmových. Avšak neviem či sa dačo nestane, potom ako ich pripojím kvôli impedancii, ktorá na receiveri je 4 OHMI a na reprákoch 6 OHMOV. Chcel by som preto vedieť či je možné dať takýto druh reproduktorov a receivera dokopy, aby sa nahodou dačo nepokazilo dakujem.
BrooksHedlen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Denkez 14. 1. 2011 13:06

Kombinace, kdy bedna má větší nebo rovnou jmenovitou impedanci, jak výstup zesilovače, je vždy bezproblémová.
Denkez
Poslední varování

Další stránka