zesilovače a problémy s ním spojené

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod fandax17 20. 11. 2010 22:22

ahoj, potřebuju poradit se zesilovačema, jsem student s omezeným rozpočtem a k PC si rád poslouchám hudbu, :-) zdědil jsem repro tesla ars 9207 -2 páry a 9104. postupně jsem za babku koupil nějakou zvukovku SB audigy (hraje líp než integrovaná na desce a na lepší zatím nejsou peníze), a zesilovač TW 40. na tom jsem nechal udělat generální opravu od jednoho pána z jiného fora, přišlo mě to na 1700 Kč (+1000 Kč koupě TW40 v dobrém stavu) oprava trvala přes půl roku a o to větší je moje rozčílení, protože s výsledky nejsem spokojen. jelikož jsem neměl ten půl roku žádný zesilovač poslouchal jsem repro pasivně bez zesilovače. (hrálo to potichu, no.) myslel jsem že zesilovač mi zesílí ten zvuk který jsem slyšel bez zesilovače, možná že to bude hrát o něco hlasitěji. ta TW40 co mám to sice dělá, ale upraví si zvuk tak, že hlas zpěváka je najednou nejasný, středy se slévají, detaily mizí, hudba se stává nezábavnou a nudou. navíc se se zesilovačem objevil nepříjemný jev, takový šustění, které znám z hodně špatných sluchátek - všechny sykavky ve zpěvu jsou takové ostré-asi to všichni znáte. něco podobného se mi děje se zvukem z TW40 - všechny sykavky ale i všechny podobné zvuky jsou najednou nepříjemné. nevím jak to líp popsat. nejzřetelnější je to v songu Nickelback-This Afternoon (album Dark Horse)
povězte mi prosím někdo jestli je to normální projev TW40, nepovedená oprava nebo něco dělám špatně?
vytáhl jsem ještě zesilovač Tesla 638 A sólo a ten hraje mnohem líp - až na to, že jeden kanál hraje potichu a potenciometry téměř nefungují - ale tehle zesilovač mi zvuk co jsem slyšel z repro připojených bez zesilovače víceméně jen zesílí. když porovnám zvuk z jednoho kanálu z TW 40 a z 638 A tak TW40 prohraje na celé čáře.
prosím pomozte mi najít co je špatně.
ps:poslouchám pop,rock a o vysokou hlasitost mi nejde.
fandax17
Junior

Odeslat příspěvekod lumio 20. 11. 2010 23:01

Asi niekto sprasil tu opravu (evidentne :hm ) k tomuto sa ti tu vyjadri najlepsie EKKAR,sedour.
Essence ST + Beyerdynamic DT 990 PRO
uliamp + ulibudky
Teclast T51 + she9800
lumio
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fandax17 20. 11. 2010 23:18

no já mám pocit že první den, co jsem si zesilovač přinesl domů, že hrál líp. ale už si tím nejsem tak jistý... :hm taky dával při vypnutí velký rány do repro, což ted nedělá. fakt nechápu. s tím člověkem co mi to opravoval je mizerná spolupráce, nejradši bych to dal někomu jinému...
fandax17
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 21. 11. 2010 00:12

Odkud jsi?
Já se obávám, že ten Transiwatt Ti limituje. Buď on, nebo nějaká část před ním - a vypadá to na nějaký vyschlý elektrolyt. Pro přesnější diagnostiku bych to musel mít na stole, připojené na generátor, zátěž a vošklivoškopek. Můžeš vyfotit vnitřnosti po té opravě a hodit sem pak ty fotky? Speciálně mne zajímá část s potenciometry a zdroj, ale můžeš to nacvakat celé. A můžeš nám i sdělit, KDO to vlastně opravoval?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod fandax17 21. 11. 2010 16:24

jsem z prahy. fotky nejsou problém. ted jsem si telefonoval s Ondrou T., který mi tu opravu dělal. prý může být problém v tom, že hudbu poslouchám potichu nebo s citlivostí vstupů. vzhledem k bytě kde bydlím si nemůžu dovolit dát zesilovač na více než 3 stupen hlasitosti (z 10) při nastavení hlasitosti pc 80%. což je celkem potichu. Ondra říká že jsem mu měl říct, že hudbu poslouchám potichu, ona k tomu TW40 není určená? jinak ondra říkal, že provedl generální opravu+přípravu na zvýšení výkonu, ale prý zesilovač se pod větším zatížením choval né ideálně, takže to není zapojené.
já jen chtěl aby mi zesilovač umožnil pustit hudbu jen o trochu hlasitěji než při zapojení repro bez zesilovače přímo do zvukové karty pc. samozřejmě se zachování zvukové kvality.
můžete mi prosím nějak osvětlit jak je vlastně TW40 kvalitní zesilovač + porovnat TW40 s tím Tesla 638 A Sólo? ten Sólo stejně potřebuju opravit, je ke gramofonu a musí fungovat.

fotky:
TW40 před opravou
Obrázek

po opravě
Obrázek

zespodu
Obrázek

zdroj
Obrázek

potenciometry
Obrázek

EKKAR:máš SZ
fandax17
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 21. 11. 2010 17:02

Hm, tak moje diagnóza byla vedle, tady jsou povyměňované všecky elyty i nekvalitní metalizované svitkáče. Vyschlým elytem to teda nebude - pokud je opravář před zapájením přeměřil na kapacitu i ESR. Zbývá přechodové zkreslení, které právě Tranziwatt neměl zrovna nejmenší - sice ho hodně potlačovala záporná zpětná vazba, ale i tak... Poměrně důležité pro původní zesilovač bylo, že používal koncový komplementární výkonový "pár" ve složení npn tranzistor křemík (KD606 nebo 607), pnp tranzistor germanium (4NU74) - což podstatně ovlivňovalo přechodové zkreslení - v pozitivním slova smyslu. Jestli byla při "přípravě na vyšší výkon" tahle kombinace nahrazena čistě křemíkovou dvojicí, bude tam právě problém v přechodovém zkreslení, které se uplatní ZEJMÉNA v oblasti malých signálů. Obecně - Tranziwatt nebyl nikdy navrhován na tichý piánko komorní poslech, naopak, šlo o zesilovač, který se nejlépe cítil v oblasti plného vybuzení, kdy drobné nedokonalosti způsobené kompromisním návrhem a použitím výhradně tuzemských součástek (jiné dostupné nebyly - aspoň ne každému a vůbec už ne volně) byly překryty a eliminovány vyšší hlasitostí reprodukce.
Suma sumárum - oprava NENÍ ZPRASENÁ - jen nebyl správně odhadnut účel použití a úprava se doslova minula účinkem. Doporučuju ponechat TW na to, k čemu byl původně určen, tedy na ozvučovací účel a na tichý komorní poslech si renovovat Sólo. Schéma na něj sice nemám, ale mám manuál k přijímači 637A Sextet - mělo by to být téměř to samé. V tom už jsou koncové zesilovače navržené symetricky, sice to také ještě není úplně dokonalý symetrický komplementární "konec", ale zvukově už je úplně někde jinde...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod fandax17 21. 11. 2010 19:03

aha, to jsem nevěděl že je to takový rozdíl jak nahlas hudbu poslouchám. bohužel nemám co ozvučovat, můj menší pokoj to není a do obýváku máme nějaký relativně slušný systém sony (já to nepoužívám) takže nevím k čemu mi TW40 bude.
jinak schéma na Sólo je zde
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/e441d99b59a1bf26c12570d30062d2cf/610de1ec63fbdf43c125734e007224d6/$FILE/TS638ASNS.pdf
fandax17
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 21. 11. 2010 19:36

Ouvej, Sólo má integráče - nic, tak tady jsi ještě o kategorii později. Koncové stupně s východoněmeckou verzí zesilovačů TDA2030 - pokud by se udělala kompletní repase, konrola a případná výměna elektrolytů, nebude to žádná ostuda poslouchat tenhle zesík. Rádio je bohužel laděné jen napěťovou syntézou, jeho stabilita už asi nebude to co bývala před lety - muselo by se důkladně proměřit a případně povyměňovat co by bylo potřeba - jednodušší by asi bylo vyházet původní analogové ladění a vestavět aspoň primitivní frekvenční syntézu - poměrně dobrou a stabilní nabízí třeba pan Miloš Zajíc na svém webu zajic.cz . Daleko větším problémem pak budou "integrované korekce" neboli použití obvodů A273D a A274D - to jsou asi ty nejšumákovatější šumáky, které bys mohl sehnat... Asi nejlepší by bylo celé korekce vyhodit a nahradit - buď integrovaným korektorem, na výběr je jich několik možných typů s analogovým řízením pomocí vnějšího napětí, takže mechanicky bys nemusel měnit žádné další součástky, nebo přejít od aktivních korekcí ke korekcím pasivním - tedy místo jednoduchých potenciometrů osadit stereofonní a použít třeba schéma starého dobrého Baxandalla.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denkez 21. 11. 2010 21:55

Teda čtu poprvé, že by TW 40 nebyl určen k bytovému a tedy i k tichému poslechu.
Jinak přechodové zkreslení bylo u tohoto zesilovače potlačováno tím, že při malém buzení šel výkon do zátěže přímo z budičů a teprve při větším buzení se otevíraly koncové tranzistory. Vše to jistila záporná zpětná vazba.
Shora uváděné problémy nejsou typické pro tento zesilovač. Takto na dálku ale těžko co radit. Není vyloučené zakmitávání zesilovače - to by odhalil osciloskop.
Nezkoušel jsi budit zesilovač z jiného zdroje, než z PC?
Ještě bych ti doporučil toto fórum, tam tyto zesilovače dobře znají: http://forum.audioweb.cz/
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 21. 11. 2010 22:12

Právě na Audiowebu určitě našel Thalese - a jestli mu to upravoval na vyšší výkon, tak mu určitě hrabal i do pracovního bodu KU611, kterej tam je jako budič. Ten trandík tam "jede" ve třídě A, takže by zkreslovat neměl - jenže jestli do toho "je hrábnutý"...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denkez 22. 11. 2010 10:56

EKKAR: Vyšší výkon by se dal ze zesilovače dostat jedině vyšším napájecím napětí trafa - to předpokládám zůstalo původní.
Taktéž předpokládám, že zůstaly původní pracovní odpory budiče 120R + 82R a tím i jeho pracovní bod.
Taky vidím, že je zapojení vylepšeno o trimr na nastavení pracovního bodu koncového stupně. Pokud s ním někdo netočil zmateně, tak i tady by mělo být vše vpořádku.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 11. 2010 20:36

Předpokládat se dá cokoliv, důležité je to, co se naměří přímo na kusu. Optám se ještě na jednu věc - potřeboval bych znát popis (co je na potisku) všech 6 výkonových tranzistorů na desce zesilovače. Na fotce to není zřetelné. To "srkání" a "chraptění" mi nejde na rozum. Jestli to Thales upravoval, buď to měl dotáhnout, nebo na to neměl sahat - a taky záleží na tom, co vlastně udělal.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod fandax17 22. 11. 2010 22:08

zdroj zústal původní, Thales ho hodnotil jako nic moc, ale zůstal.
EKKAR:myslíš tohle?
Obrázek

popisky tranzistorů zleva doprava: KD 606 BG; KU 611 CC; KD 617 BYD 321

Obrázek

KD 606 BG; KU 611 CC; KD 617 BYD 321

když jsem Thalesovi včera volal, ještě říkal, že problém by mohl být v tom, že zapoměl dodělat izolaci u jednoho kondenzátoru (dodělával to ještě chvíli s mojí přítomností a zakecali jsme to a zapoměli jsme na to), ale říkal že by to vadit nemělo. viz šipka kde izolace částečně chybí

Obrázek
fandax17
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 11. 2010 22:39

Ne, v té izolaci to nebude - myslím, že problém bude v náhradě germaniového tranzistoru 4NU74 (původní typ) křemíkovým typem KD617. Tam bude s největší pravděpodobností právě ten největší zakopaný Alík... Křemíkový trand má totiž prahové otevírací napětí asi 660mV proti cca 320mV u germaniového - otevírá se tedy POZDĚJI než původní Ge a přesto, že do určitého výstupního výkonu je zátěž "živena" budičem KU611 pracujícím ve třídě A (tedy teoreticky bez přechodového zkreslení), tato záměna se s vysokou pravděpodobností projeví na zvuku. To "ká-účko" (KU611) pravděpodobně jede na hranici svých možností - a už nestíhá.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod fandax17 22. 11. 2010 23:33

aha, no tak já se Thalese zkusím zeptat, říkal že tak za 14 dní by měl mít čas...
jinak jak se ptal Denkez, tak mám ještě mp3 sandisk sansa clip+ (koupeno na doporučení tohodle fora :-) ) - nevím jestli je to úplně nejlepší ale můžu ho zkusit zapojit k TW40... jiný kvalitní zdroj už nemám, (na kazetu se mi to dávat nechce :/ )
fandax17
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků