Správné zapojení bi-amp

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod vision69 26. 10. 2011 09:28

Ještě se vrátím k samotnému zapojení bi-amp.
Všude kde je znázorněno takové zapojení, je použit způsob, o kterém se např. "šeďour" vyjádřil jako o nesmyslném (viz. 1 stránka tohoto threadu).
Takže v tom pořád plavu... jak to tedy je?
Já sám bych potřeboval spíš zapojení, o jakém jsem se zmiňoval.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Mac Mini, Fidelia, Denon DCD S10, Denon PRA S10, Luxman C-02, Luxman M-02, 2x Luxman M-03 (bridge), Infinity Kappa 8, Vincent Premium Cables
vision69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 26. 10. 2011 09:36

vision69 --> Mne to tiez hlava neberie, pretoze v tomto zapojeni su na jeden koncak zapojene oba basaky a na druhy stredobasy + vyskovye. Tym, ze clovek zapoji na jeden koncak kazdu bednu zvlast mi to pride lajcky lepsie, co sa tyka rozlozenia vykonu. Ale mozno je tam cosi o com netusim.

Skus kontaktovat napr. BVa na hifinazoroch. Myslim si, ze to je clovek, ktory by ti do toho mohol vniest viac svetla. Pripadne skus priamo na jeho e-mail. Ja mam s nim pozitivne skusenosti - vzdy poradil, ked bolo treba.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vision69 26. 10. 2011 10:21

Tak jsem nakonec našel zajímavý příspěvek na avforums.com.

Zapojení jednoho zesilovače pro levý kanál a druhého pro pravý kanál je známý jako "vertikální bi-amping." Zapojení jednoho zesilovače k basové části obou reproduktorů a druhého zesilovače pro výšky je známý jako "horizontální bi-amp. Pokud jde o to, které zapojení je lepší se zdá se, že není odpověď. Je třeba experimentovat a zjistit, kterému z nich dáte přednost.

Takže oboje zapojení je správné :oops:

Obrázek
Obrázek

-- 26. 10. 2011 11:41 --

To zapojení beden k tomu "vintage terminálu" jsem vyřešil banánkama. Je to divné, ale ten postranní otvor je jak dělaný pro banánek. Třeba to tak bylo zamýšleno. Ale je to divné.

Obrázek
Mac Mini, Fidelia, Denon DCD S10, Denon PRA S10, Luxman C-02, Luxman M-02, 2x Luxman M-03 (bridge), Infinity Kappa 8, Vincent Premium Cables
vision69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod krovak_cze 26. 10. 2011 10:43

logicky je podle me lepsi co kanal to zesilovac
krovak_cze
Pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 26. 10. 2011 12:17

:arrow: Nemyslel jsem krimpovací dutinky, myslel jsem takové dlouhé hroty...ale to je jedno, když jdou do terminálů zastrčit banánky.
...
K tomu použití jednoho zesilovače na oba kanály....logicky...co získám tím, že basovou sekci obou reprosoustav připojím na jeden stereo zesilovač ?
Lepší separaci kanálů...to asi těžko, že ?
Lepší rozložení odběru energie ze zdroje...to taky asi ne, že ?
V čem je teda výhoda takovéhleho připojení ??? Nemůžu na to přijít :hm
Logika velí, připojit na každý kanál samostatný stereo zesilovač.
Horizontální biamping je ptákovina, kterou podle mě, vymysleli hifisti bez základních znalostí funkcí zesilovače a jeho zdroje :-l
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

Zaměstnanec GM electronic
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 26. 10. 2011 12:18

Obě zapojení jsou z elektrického hlediska identická, nejsou identická z pohledu mechanického uspořádání.
Pokud jsou k dispozici shodné stereozesilovače, je správnější tzv. vertikální Bi-amp.
Horizontální Bi-amp by připadal v úvahu, pokud by byly k dispozici dva různé stereozesilovače (s různým výkonem ap.).
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 26. 10. 2011 12:37

Máš naprostou pravdu.Na basy ten s větším výkonem.Ale pochybuju, že by se to dalo nějak rozumě seřídit s tím druhým, slabším zesilovačem.
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kocmeister 26. 10. 2011 12:48

Ano to běžně spoustu rádoby hifstů používá, tedy na basy např. D-Class zesilovač, aby byly tvrdé a na středy a výšky lampy, aby to bylo muzikální :-) Jsou toho plná zahraniční fóra.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vision69 26. 10. 2011 12:55

šeďour :arrow:
něco takového?
Obrázek
vision69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 26. 10. 2011 12:59

Ty bláho, to jsem ještě neviděl...to vypadá jako lebeční vrták, použitý těsně před odsátím mozku :mrgreen:

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vision69 26. 10. 2011 13:04

Říká se tomu flexibilní pin... já to taky ještě neviděl v akci.
vision69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 26. 10. 2011 13:05

šeďour píše:lebeční vrták, použitý těsně před odsátím mozku :mrgreen:
:lol: :lol: :lol: :lol:
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod šeďour 26. 10. 2011 13:05

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vision69 26. 10. 2011 13:25

Aha, tak to zase neznám já... ale je to podobné tomuhle ne?
Obrázek
vision69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 26. 10. 2011 14:41

Tak, to je teda přesný.

-- 26. 10. 2011 16:00 --

Denkez píše:Obě zapojení jsou z elektrického hlediska identická

Je rozdíl v odběru zdroje (tedy v poklesu napětí vzhledem k vnitřnímu odporu), je li zatížen jednou basovou sekcí reprosoustavy, nebo dvěma.Zvlášť přihlédnu li k tomu, jak složitou zátěž pro koncový stupeň tvoří reprosoustavy, které hodlá vision69 připojovat.
Vím, že rozdíl v odevzdaném výkonu, bude minimální.Ale řešíme li, akademickou otázku elektrické shodnosti, tak to musím připomenout.
Dále (a to už zavání provokací z mojí strany :-) ), nebude elektrická shodnost v přeslechu na dejme tomu 10kHz.U stereozesilovače se společným zdrojem bude horší, než u dvou samostatných stereozesilovačů.
A to je zatím všechno co jsem chtěl říct (...možná...) :D

šeďour
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka