Upgrade součástek a jeho vliv na zvuk zesilovače

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ThalesX 16. 4. 2015 10:34

Elektronické přepínače vstupů jsou z mého hlediska fakt zlo. Nemám moc rád ani elektronickou regulaci hlasitosti, ale ne každý je ochoten jít do kvalitní klasické regulace pomocí potenciometru, nejlépe doplněného o dobře navrženou fyziologii.

Propojovat výkonové výstupy integráče s monobloky je zvrácené. Zkus se nad tím zamyslet. Ty monobloky pak zesilují i zkreslení koncových stupňů integráče, což je zcela zbytečné. Daly by se napojit z pre-out pokud ho ten integráč má (pokud nemá tak se dají snadno dodělat), jenže to už je pak výhodnější si koupit samostatný předzesilovač, který je obvykle řešený lépe než ta samá část u integráče. Tuto možnost bych tedy ponechal tam, kde člověk má k tomu integráči nějaký zvlástní vztah, nemá peníze na nákup samostatného kvalitního předzesilovače (které by se daly získat právě prodejem toho integráče) a nebo mu z nějakých zvláštních důvodů vyhovuje. Přeci jen jsou lidé, kteří nechtějí slyšet technicky kvalitní zvuk, ale nějaké ty vady tam mít prostě chtějí. Uvedu příklad:

Třeba zrovna včera si u mě jeden člověk vyzvedával nové výhybky do beden. Dali jsme řeč a nakonec z něj vylezlo že se mu líbí zvuk z nepevných rezonujících beden (on to tak přímo neřekl, ale vyplynulo to z toho), že všude dává staré kondenzátory, protože moderní polypropylenové hrají špatně. On obojí odůvodňoval (nesmyslně) přírodním materiálem (papír v kondenzátorech je prý přírodní, moderní polypropylenová folie prý není tak to nehraje správně. Bedny z MDF jsou špatně protože MDF je v podstatě lisovaný papír a tak není přírodní - co na tom že si to odporuje?). Co na tom že ty staré kondenzátory, o kterých mluvil, se na vyšších frekvencích chovají špatně a ne zcela lineárně - jemu se to prostě líbilo. V pořádku - chce to tak mít tak to má, ale technicky to v prostě není OK.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hoffi 75 16. 4. 2015 12:24

No mně se to propojení integráče a konce také nezdálo. Ale překvapilo mně, že takto byly propojeny velice kvalitní komponenty Audionet SAM, Musical Fidelity Supercharger 550K a to se špičkovými regály Sonus Faber Guarneri Palladio. Když byl prý připojen pouze SAM, tak to nebylo ono a zmíněné propojení SAM - MF 550K mělo podávat nejlepší sound ...
Co se ovládání hlasitosti týče, tak u MF M3i je řešen Alpsem. Trochu jsem to řešil i s panem Boukalem z Analogservisu. Ten mi k tomu napsal toto : Potenciometry Alps jsou nekvalitní a výměna za Švýcarský/Dánský
Attenuátor typu Elna/DACT
by byla znát ale přišel by jste o dálkové ovládání hlasitosti a je tam i
probém po mechanické stránce.."
Nakonec jsem přeci jenom zůstal u toho, co tam výrobce dal. Koukal jsem, že tak má řešeno ovládání hlasitosti také vyšší MF M6i, i preamp MF M6PRE. Tak to snad zase až taková katastrofa nebude.
Hoffi 75
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 16. 4. 2015 13:33

Když si koupím sportovní auto za 5 mega, ale jezdit v něm budu v zablácených holínkách z chlívku tak ti to také bude připadat v pořádku jen proto, že majitel tak drahého auta by měl vědět co dělá?

Alps dělá celou řadu potenciometrů. Některé jsou "jen" kvalitní, jiné přímo výborné, ale žádný z běžných slušných typů bych si nedovolil označit za vyloženě nekvalitní.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hoffi 75 16. 4. 2015 14:18

Jasný. Ale předpokládám, že by přes všechnu dnešní výrobní úspornost výrobce do takto poměrně drahých přístrojů (MF M6i, MF M6PRE) nadal na post potenciometru žádnou "prasárnu".
Ještě k tomu výkonovému propojení int. zesilovač - konec. Zdá se, že monobloky Musical Fidelity Supercharger 550K jsou vyjimkou potvrzující pravidlo a takovéto propojení skutečně umožňuje http://www.stereophile.com/solidpoweramps/907mf/
A vsupy LINE / SPEAKER jsou na zadním panelu přepínatelné
Obrázek
Hoffi 75
Mírně pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků