Upgrade součástek a jeho vliv na zvuk zesilovače

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ThalesX 14. 4. 2015 17:11

Má to smysl. Výhody symetrie koncového stupně nijak nesouvisí ani nejsou vázány na symetrii či nesymetrii přenosové cesty.

Déčko na pohon basové sekce proč ne? Jako zes na všechno bych za sebe volil raději klasický kvalitní analog.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod puschpull 14. 4. 2015 17:16

Hezké vlákno! Fandím tomu, věci zde řečené (Hoffi 75, ...) mají logiku a fungují. :-)
Audio Card: Asus Xonar Essence STX | PC Speakers: Audioengine A2 | Beyerdynamic DT 990 | Xavian XN 270 | DPA 380 SE MkII | PP01SE | Denon DCD-2560 | Cowon Plenue D | Echobox Nomad N1 | T-Peos Altone200
puschpull
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hoffi 75 14. 4. 2015 22:21

Ještě k panu Vránovi. Pokud zesilovač nemá potenciál a úprava u něho nemá cenu, tak to pan Vrána rovnou řekne a modifikaci nedoporučí. Takže vyhozené peníze zde nehrozí. Cenu, kterou si za takovouto úpravu řekne hodnotit nemohu, ale byl jsem ochoten investovat do úpravy i více. takže s cenou jsem byl spokojen. Co se hodnocení kat. 80 tis. konkurence týče, možná to od pana Vrány může znít jako samochvála. Ale spíš bych si tipnul, že si modifikovaný MF M3i s Tannoy TD12 sedl natolik dobře, že mohl tento integráč (svou práci) takto ohodnotit. Pokud si vzpomínám, tak mi říkal, že to jsou bedny, na kterých si většina zesilovačů "vyláme zuby" na výškách. Modifikovaný MF M3i byl prý jeden z mála, který zvládl výšky s přehledem. Takže si to spolu asi sedlo. Nebyl jsem u toho, ale když pan Vrány přijel na testování zesiku s bednama Zingali Zero Otto, tak tam byl zrovna pán s několikanásobně dražším zesilovačem Mark Levinson 383. A modifikovaný MF M3i ho prý zvukově na těchto velice citlivých bednách přehrál s takovým přehledem, že z toho byl pán poněkud v rozpacích ... Jak říkám, nebyl jsem u toho, ale je fakt, že se stejný Mark Levinson do dvou dnů objevil na hifibazaru v rubrice prodám ... Takže skutečně bude záležet především na tom, jak si to vše spolu sedne. Pak může klidně levnější komponent přehrát dražší konkurenci. Je to "nošení dříví do lesa", ale cena, kterou si mnozí výrobci řeknou za své produkty ještě nic o skutečné kvalite nevypovídá. A stačí pár do nebe vychvalujících recenzí a máme tu referenci, etalon zvukové kvality ... A pokud to člověk slyší jinak, tak je hluchej, nebo nemá ještě vyspělý sluch ... Což bude asi můj případ, neboť zpočátku plánované komponenty Naim, mne hodně zklamaly a zdálo se mi, že platím především za štítek made in England ...
Hoffi 75
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 4. 2015 22:26

JohnyBuchar píše:...
K věci, chtěl bych se zeptat, zda má někdo zkušenost s odborníkem na servis starších zesilovačů (AKA AM-65) z olomoucka. Možná bych šel i do nějakého tuningu, pokud dotyčný ví co dělá a nebude to jen bezhlavá automatizovaná práce ala výměna kondů, drátování od napájecích svorek atd. jak zde již někdo psal. Díky za tipy a zkušenosti.

Mám známýho, bydlí ve Slatinicích (od Holomóca za Lutínem směr Náměšť na Hané). Není oficiální servisák, ale nf umí hodně dobře. Můžu se ho optat, jestli by se byl ochotnej na ten zes podívat - v případě jeho souhlasu ti na něj pošlu kontakt...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 14. 4. 2015 23:10

to Ekkar: díky za každý tip. Dostal jsem teď kontakt na pána Zárubu, údajně opravuje hifi techniku již od dob totality a hlavně má radost, když se mu objeví starší kousky pod rukama, než současná sra-čko-idní spotřebka.
Jinak co říkáte na údržbu starších zesilovačů pracujících ve třídě A? Vyplatí se hledat takové kousky po těch letech "přímotopování" ? Hodně se o jejich zvuku básní, ale zajímá mě jak na tom budou po stránce servisu, aby mě nepřišel na cenu stejnou ne-li vyšší než za jakou je pořídím. Bavím se obecně, je mi jasné, že záleží na modelu, jak s ním majitel nakládal atd.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hoffi 75 14. 4. 2015 23:27

Johny B. - pokud tě láká nějaké "retro" tak si někde vyzkoušej poslechnout Pioneera SA 8800. To je zvukově bez přehánění super kousek !!! :oboze
http://www.hifi-studio.de/hifi-klassike ... A_8800.htm
Hoffi 75
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 15. 4. 2015 06:59

Lákají mě všechny hifi hračky z minulého století/tisíciletí :). Rád zkouším nepoznané a nyní je na řadě nějaké to slušnější "áčko" a hned ruku v ruce bude určitě gramec, čili od původního AVR+5.1 před cca dvěma léty jsem nabral výrazně jiný (SPRÁVNÝ!) kurz :D.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 15. 4. 2015 07:35

Jsem na tom stejne, úprk od AVR, u mne je to návrat do sterea, hk 3490 ale pořád mne lákají starší zesiky 90 tych let. Integra, esprit atd.
Accuphase E 210A / Pioneer SA 9500 MKII / Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 15. 4. 2015 07:56

Příjemná diskuse se zde rozproudila, to jsem rád ;-).
Hoffi, díky za popsání tvé zkušenosti, jakkoliv sebehodnocení p. Vrány beru s rezervou. Ostatně přesvědčím se o tom sám, tenhle týden k němu vezu svůj CD přehrávač k zabudování Siria 3, tak s ním proberu, co všechno by se dalo provést s C375.
V podstatě by mě zajímalo asi něco podobného jako tebe - výměna klíčových nebo NADem obzvlášť kvalitativně poddimenzovaných součástek plus zkrácení / zjednodušení signálové cesty pro CD vstup při zachování ostatní konektivity (ostatní vstupy, vestavěný DAC). A pokud bude cena řekněme do 10 tis. Kč, asi nebude co řešit.

Ohledně "naposlouchání" změn v řetězci to mám trošku jinak než jak zde psali ostatní. Většinou mi trvá až několik týdnů než jsem schopen o zvuku upraveného / vyměněného / porovnávaného komponentu udělat nějaké smysluplné a do kontextu zařazené závěry. Na první dojem mi to zní nějak, ale snažím se tomu nepodléhat a spíš ty rozdíly časem pozorovat, analyzovat a izolovat.

A uměl by někdo (nebo byl ochotný) vyjádřit se k tomu případnému "přenastavení" AB-čkového zesilovače více směrem k A-čku pro malinké výkony, jak fantazíruju v úvodním příspěvku?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Petulda 15. 4. 2015 09:28

Ještě mi pls poraďte s jednou věcí.
Před instalací Siria do CD přehrávače bych si chtěl do PC nahrát pár ukázek pro mé přímé porovnání zvuku před úpravou a po úpravě. Tzn. analogový Line Out z CD přehrávače zapojit do Line In zvukový karty a bezztrátově nahrát.

Problém je v tom, že výstup z CD přehrávače spolehlivě přebuzuje Line-In zvukový karty. Ztlumení pomocí SW šoupátek na ovladači karty nebo v Audacity ztlumí celkovou úroveň (hlasitost) zvuku, ale přebuzení zůstává nezměněný.
Karta je nějaký lowend Realtek 10 let starý, ale měla by být v pořádku. Výstup z CD přehrávače je 300 Ohm, 2.2V rms při 0dB.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod puschpull 15. 4. 2015 09:38

:-)
Tady: http://puschpull.org/old_web/rec_bazar.php jsem měl před lety uvedené nějaké stroje na prodej. Po starých zesilovačích se zpravidla hned zaprášilo. Modely jako Luxman, Yamaha, Denon, Pioneer nebo kazaťáky Nakamichi ...
Nyní je tato stránka ve stavu starém cca 8-9 roků (odhaduji ...), zbylo tam pár věcí, ale na ty napsané ceny nekoukejte. Akceptovatelné ceny jsou dnes výrazně nižší ... :-)
Audio Card: Asus Xonar Essence STX | PC Speakers: Audioengine A2 | Beyerdynamic DT 990 | Xavian XN 270 | DPA 380 SE MkII | PP01SE | Denon DCD-2560 | Cowon Plenue D | Echobox Nomad N1 | T-Peos Altone200
puschpull
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 15. 4. 2015 10:36

Na tvůj web jsem narazil již dříve a zaujala mě právě poslechová zkušenost s Luxmanem a také jaká změna nastala při využití pouze výkonové části přes PRE-OUT ;-]. Po konzultaci s pánem ze servisu, zda je to finančně dostupné a servisovatelné, sáhnu také po nějakém zesíku co pracuje ve třídách A+AB.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 15. 4. 2015 19:38

EKKAR píše:
JohnyBuchar píše:...
K věci, chtěl bych se zeptat, zda má někdo zkušenost s odborníkem na servis starších zesilovačů ...

Mám známýho, bydlí ve Slatinicích ...
Tak bohužel, dneska jsem s ním mluvil, má práce až nad hlavu - nějakou takovou práci prý zase vezme až na podzim nebo v zimě, teď je plně vytíženej zvukařinou... Takže sorry.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Hoffi 75 15. 4. 2015 19:41

Petulda : to jsi se do toho pěkně obul. Moc ti fandím, určitě s výsledkem budeš spokojen a snad to budeš mít dřív, než za 4 měsíce ;-)
Pokud mohu něco k mým požadavkům, které jsem na pana Vránu měl já, tak to bylo pokud možno maximální možné, smysluplné a SLYŠITELNÉ vylepšení, při zachování zvukového charakteru zesilovače. Po cca. měsíci mi pan Vrána napsal "Zesilovač obsahuje polovodičový přepínač vstupů realizovaný obvodem LC78211.
Tyto obvody v signálové cestě moc rád nevidím. Většinou to jsou zabijáci zvuku.
Regulaci hlasitosti provádí taky polovodičový obvod PGA23201, který už takový průšvih není.
Proto se naskýtá možnost zachovat regulaci hlasitosti, ale jen s jedním vstupem.
Ještě si ověřím míry degradace kvality při průchodem jak regulací hlasitosti tak přepínáním vstupů a vyvodím přesnější závěry."
Nakonec jeden primární vstup (AUX3) propojil tzv. napevno (nelze vypnout) a obchází přepínač vstupů. Pro zachování konektivity jsou zachovány i ostatní přepínatelné vstupy. Pokud bych chtěl použít některý z těchto přep. vstupů, nesmím na vstup AUX3 přivádět žádný signál (mixování signálů) . Ale používám výhradně AUX3, čímž se ostatní přepínatelné vstupy odpojí.
Co se týče tvého naslouchání změn v řetězci , tak nejsi asi jediný, komu to trvá trošku déle, než si uvědomí nějakou změnu ... Mně to také trvá většinou déle. Ale v tomto případě to však bylo trošku jinak. I po 4 měsících jsem ihned zaznamenal především radikálně lepší výšky a s tím i mnohem více detailů, které tam před tím prostě nebyly. Také při prvním nočním (tišším) poslechu bylo jasně znát, že to hraje mnohem lépe. Na druhou stranu zlepšení basů jsem si uvědomoval trošku déle. Nebo jsem možná čekal trochu větší basovou nálož, nebo asi lépe řečeno, zázrak . Ale to jsem byl spíše především limitován basovou kvalitou připojených beden, z nihž jsem asi už více vyždímat nemohl. Takže je patrně úplně normální, že naposlouchání určitých kvalitativních rozdílů trvá někdy déle ... To prostě člověk poslouchá, poslouchá, poslouchá a najednou zjistí, že se ještě tak do dané skladby nikdy před tím nezaposlouchal :lol:
Dej vědět, jak tvá exkurse do Nového Jičína dopadla ;-). Také by mne dost zajímalo, jak dlouho by se čekalo na tuning playeru.
Hoffi 75
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hoffi 75 16. 4. 2015 03:32

Možná to sem úplně nepatří, ale právě jsem na Hifinázorech narazil na, pro mne velice zajímavou možnost upgradu :twisted: . A to propojení integráče s monobloky přes repro výstupy. Nikdy by mne takovéto řešení nenapadlo.
Cituji : "Jako základ je Audionet SAM V2 z jehož repro výstupů jde signál do „kladiv“ - dvou monobloků Musical Fidelity Supercharger 550K. Základní funkcí Musical Fidelity Supercharger 550K je zesílení výstupního repro signálu ze SAMA.
Zůstává tak zachován čistý charekter Audionetu, který navíc maká 10 x méně a tedy s menším zkreslením a bohovské monobloky tomu dávaj sílu a dynamiku."
Je tedy takovéto propojení možné a bezpečné ?
Hoffi 75
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků