Poctivý starý zesilovač a jeho výkon?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Tyson 17. 6. 2015 00:16

Leony5
Nerad ti beru iluze, ale před 20 lety se šetřilo ůplně stejně jako dnes. To bys musel zabrousit až někde do 80" nebo spíš 70" let.
V čase 90-tých a ceně 10-15k bylo celkem vyjímečné aby měl přístroj zlacené RCA (což si myslím dnes mají v té ceně skoro všechny zařízení, možná se ale pletu, nejsem v kontaktu s touto kategorií) přívodní kabel dvoužíla napevno a dálkové taky nebylo standart. Myslím si že dnes za 20k se nakoupí lépe než za 20k před 20 lety.
Pro mně ale svět skončil přelomem století/tisíciletí, nové století bych nazval stoletím vyjebání
s člověkem (zákazníkem) v každém směru a za každou cenu.
Tyson
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hoffi 75 17. 6. 2015 01:25

Netvrdím, že se nanajde starý a výborně hrající kousek (např. Pioneer SA 8800), ale ta bájná stará supr kvalita je spíše ohranou písničkou všudypřítomných kšeftařů a šmelynářů se starými krámy ... Ale pokud Leony5 porovnával svého Pioneera 701 s HK 3490, tak mu věřím, že ho ten veterán od Pioneera přehrál. HK 3490 je po zvukové stránce vážně nepoužitelný, takže to asi nebude zrovna nejlepší etalon kvality současných zesilovačů a to ani ve své cenové kategorii.
Hoffi 75
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Leony5 17. 6. 2015 02:06

Měl jsem doma ještě Yamahu r-n 701 a nebylo to o moc lepší než HK.
Vincent SV 237MK/Sony CDP XB 930 QS/Onkyo BD-SP 809/
D/A Teac UD 301 /Intel nuc 7i5/Repro Quadral Vulkan Mk3
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 17. 6. 2015 03:31

"Starý poctivý zesilovač z 80.-90. let..." tady je dobré hledat mezi nejznámějšími a nejdostupnějšími Onkyo Integra, Pioneer Elite, Sony ES apod. a z nich vybrané modely a dále pak "High Endové" značky a opět jejich vybrané modely např. Luxman ad.

Pokud se jde časem ještě hlouběji, tak "Starý poctivý zesilovač z 70.-80. let..." tak je to ještě specifičtější oblast. Smysl mají top-kové modely. Papírový parametry těchto přístrojů "vypadají" hůře než s pozdější produkcí, kdy výrobci začaly používat měkkčí normy (dotaženo až k dnes uváděnému 2x1000 W P.M.P.O.). Zajímavé je, že běžné přístroje často měly hodně povedené Phono-Pre. Zesilovače z nejvyšších řad se dají používat i dodnes, kdy opravdu přehrají současné běžné modely.

Pokud ale chceš docílit opravdu kvalitního projevu, je chytré se zaměřit na dělěné zesilovače. Např. na koncový zesilovač DPA, který byl docela dost dlouho (přes 10 let !) používán jako referenční zesilovač pro hodnocení řady poslechových testů repro i přehrávačů - recenze v CZ. Dnes náklady vyjdou asi (??) na cca 30 tKč, ale dá se sehnat levněji. Kvalitou "obdobný" by přišel na asi 50-70 za nový. K tomu je ovšem vhodné doplnit kvalitní předzesilovač a reprobedny. Náklady jsou vysoké, trvá to nějakou chvíli než se to poskládá, ALE výsledný projev je o opravdu o značný level UP. Alespoň touto cestou jsem se vydal před časem. Pokud se chceš posunout v kvalitě ještě výše, je nutné před cenovku zesilovače (za nový kus předzesilovač + koncák McIntosh nebo za integrovaný např. Luxman) přihodit "1". Alespoň tak k tomu přistupuji. Kvalitu nelze ukecat ani tehdy ani dnes. Ale aby se člověk dostal ke kvalitnímu zvuku a pokud není prostředků nazbyt, je nutné hodně číst, hodně si toho poslechnout a chytře vybírat (platit)...

25 let s HiFi http://avmania.e15.cz/sametova-revoluce ... n=copylink
Lose Your Illusion... http://www.audiodrom.cz/recenze/jak-to-vidime/110.html

Na závěr ještě k cenám. Kdysi vyšel kvalitní zesilovač asi na 2 běžné platy. Dnes doba zrychlila produkci a snížila tím náklady, takže dnes je poměr podobný, ale asi o půlku levnější. Chce to mít připraveno alespoň 1 plat, (na vynikající 2-3 platy), ((na špičkový 4-6)), (((na "ultimátní" 7-12)))...
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 1.3 MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC MagicPlus●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●Samsung UE48H6400●DIY & Tesla●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 17. 6. 2015 07:15

Jediné co jsem chtěl vědět jak si stojí zdánlivě nízký papírový výkon zesilovačů z dob 70,80. let. To jsem se zde vesměs dozvěděl, jen mi chybí nějaké postřehy zdejších členů, zda někdo pároval takový zesilovač s mladšími bednami (pokud to má smysl). Tento flame okolo s myslím, že je zbytečný. Co píše DinoJr. je jasně dané a jeho článek na supersmetišti jsem samozřejmě četl a jdu cestou bazarů, můj AKA-AM65 nepatří zrovna mezi mladíky ani hájend, ale to jak hraje (nejen) mě přesvědčilo, že má cenu sáhnout po takových kouscích a to jsem ještě "nepřičichl" k něčemu pořádnému ala referenční třída AKAI-AM95 či jiné značky s nálepkou - nejvyšší model. Abych i trochu kontroval, měl jsem doma možnost slyšet i Vincenta 238 (80 000Kč) a byla to taky parádička, pořádný kus železa (32kg) s obrovským výkonem, když si navíc vemu, že tento zesík je z 21. století a lze jej koupit za 1/3 původní ceny, pak záleží na posluchači, zda chce klasika nebo novější produkci plynoucí z jeho (ne)zkušeností 8-).
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 17. 6. 2015 08:05

A co myslíš, že se dozvíš na otázku...jak si stojí zdánlivě nízký papírový výkon zesilovačů z dob 70,80. let ?
Že ti tady nějakej chytrák napíše, že zesilovač musí mít alespoň 2x200W jinak to nehraje, nebo, že relativně nízkej výkon (2x40W) nezaručí dobrej zvuk ?

To je přece pitomost.Pokud máš možnost zesilovač vyzkoušet, zapoj ho a poslouchej.Pokud nemáš, ale přesto ho chceš, tak ho kup a pak uvidíš.Těžko ti někdo poradí před koupí.

A co se týká dostatečnýho výkonu zesilovače...máš alespoň tušení, při jaký průměrný hlasitosti posloucháš, jaký úrovně dosahujou špičky ? Někdy víc napoví orientační měření hlukoměrem.Stačí i aplikace v chytrym telefonu.
Pak si uvědomíš, vzhledem k citlivosti reprosoustav, jakej výkon zesilovače postačuje k domácímu poslechu.
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

Zaměstnanec GM electronic
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 17. 6. 2015 08:56

Chtěl jsem si přečíst jakoukoliv zkušenost, pokud někdo takovou má, to je celé, nehledám v tom žádnou vědu ani absolutní výrok apod. To s tím měřením je určitě dobrý nápad, protože popravdě nemám tucha kolik decibel zaplní mojí poslechovou místnost, ale určitě mám rád i hlasitý poslech :), orientačně změřím a dám vědět.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 17. 6. 2015 09:14

Já mám teorii, že s tím výkonem je to podobné jako u aut. Pokud jedeš 90 km/h s autem, které má maximálku 140 km_h a stejných 90 km/h s autem, které má maximálku 240 km/h, budeš mít úplně jiný dojem z těch 90 km/h.

Doma se velmi zřídka, pokud vůbec, dostanu na více než 10 W (špičky). Když jsem měnil předchozí zesilovač 2x50 W za stávající 2x150 W, tak jsem strávil dost hodin porovnáváním. Tomu slabšímu při špičkách zcela zřetelně docházel dech - zvuk se slil, basy patlaly, chyběla jim přirozená razance.
Viním za to spíš předzesilovač než výkonový konec, ale za sebe mám nejen díky téhle zkušenosti jasný názor na to, jestli mít značnou výkonovou rezervu nebo ne.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod bacil2 17. 6. 2015 09:54

... v každom prípade táto téma by mala mať radšej nadpis „Zosilovač a jeho výkon“.
On totiž pojem „poctivý starý zosilovač“ zaváňa sociálnou demagógiou, hifistickým „bezdomovectvom“ a snahou ospravedlňovať si „vyberanie kontajnerov“ ...

... áno samozrejme že existujú výnimky, ktoré sa oplatí repasovať aj po 30 rokoch, ale nie je ich veľa a tiež neboli lacné keď boli nové :D
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 17. 6. 2015 10:23

Již jsem psal, také jsem toto pozoroval u slabšího integrovaného NAD vs. silnější NAD, kde se nedostatečný výkon podepsal výrazně na výsledném poslechu. Dle toho co čtu, se asi vykašlu na vintage, pokud nenarazím na nějaký zaplatitelný kousek od Luxmana/Sansui ap. Vypadá to, že dojde na mojí záložní variantu, dát raději šanci dělenci od jedné značky nebo integráči s dual-mono konstrukcí.

to Bacil: změnu nadpisu vítám, ale jinak si nemyslím, že je na místě srovnávat tehdejší byť základní cenovou třídu zesilovačů se stejnou přepočítanou cenovou kategorii dnešních zesilovačů, které výrazně reflektují spotřební kapitalistický scénář současnosti :-!. Je to můj názor a každý ať si utrácí za co chce ;). To bezdomovecstvo a kontejnery beru jako momentální pomatení mysli, jinak si nedovedu přeložit jeho význam v tomto tématu :potichu.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 17. 6. 2015 12:32

JohnyBuchar píše:... jinak si nemyslím, že je na místě srovnávat tehdejší byť základní cenovou třídu zesilovačů se stejnou přepočítanou cenovou kategorii dnešních zesilovačů, které výrazně reflektují spotřební kapitalistický scénář současnosti ...


... a zohľadňuješ v tých svojích socialistických "přepočtech" z minulosti aj infláciu, pošahané komunistické ceny a hlavne vývoj polovodičov za posledných 20-30rokov? :D
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 17. 6. 2015 12:43

JohnyBuchar píše:To bezdomovecstvo a kontejnery beru jako momentální pomatení mysli, jinak si nedovedu přeložit jeho význam v tomto tématu

:tleskani
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 17. 6. 2015 14:00

Ať to čtu jak chci, pořád cítím z tvých příspěvků svrchovanost. Tvé automatické škatulkování mé osoby ke komunismu, protože si chci koupit zesilovač z dob minulých a nemusím současný vykořisťující rádoby kapitalistický systém. To, že nesouhlasím s tím, že úzká skupina lidí vlastní drtivou většinu planety je MŮJ názor v mém vlákně. Pokud se ti toto nelíbí, tak prosím nic nepiš, taky se ti nemíchám do diskuze se sluchátky a nenabourávám ji personifikacemi a zbytečnými OTéčkama a jako tradičně směřuje celá diskuze do ztracena.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 17. 6. 2015 15:05

JohnyBuchar: sory, ale zaškatulkoval si sa sám !
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 17. 6. 2015 18:42

Aha, tím že se mi líbí klasika v hifi, tak jsem komouš a bezďák? A co není pravé je automaticky levé? Ty budeš asi jeden z těch jedinců, který věří, že u nás/vás je nějaká pravice, přitom jsou to všechno přeběhlí komanči co nemají se skutečnou pravicí nic společné. Když už mě chceš někam řadit, tak si mě přidej k Svobodným a Pirátům ;). Tímto bych to uzavřel a děkuji za tvé přemístění zpět k sluchátkovým sekcím.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků