Jak je to s příjmem DAB v Ostravě?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod peter_ben 5. 8. 2015 18:06

Zdravím, chci pořídit microsystém Panasonic SC-PMX5EG-S, nebo Panasonic SC-PMX70BEGK DAB+. Jen nevím, jaké je aktuálně pokrytí digitálním signálem DAB+. Podle http://www.digitalradiodab.cz/mapy-pokryti.html je Ostrava pokryta v pásmu L-band. Máte někdo s příjmem DAB+ v Ostravě praktické zkušenosti?
peter_ben
Junior

Odeslat příspěvekod Tyson 6. 8. 2015 03:14

Já nějaké praktické zkušenosti mám, v Ostravě šíří signál www.teleko.cz + veškeré info.
Nabídka stanic je na stránkách, ale příjem rádia je pořád o anténě.
FM beru z kabelovky (OK), DAB+ chytám na kus drátu a stojí to za houno.
Zkoušel jsem kde co a bez antény to asi nepůjde.
Tyson
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peter_ben 6. 8. 2015 10:51

To Tyson: dík za odpověď. DAB+ by se snad mělo v ČR rozšiřovat, podle různých zdrojů na netu... Takže příjem DAB+ v Ostravě možný je. Nezbývá, než vyzkoušet na drát a pak s vhodnou Yaginou pro příjem L-band (Teleko vysílá z F-M na kanálu LP, frekvence 1479 MHz).
peter_ben
Junior

Odeslat příspěvekod Tyson 6. 8. 2015 11:41

Příjem BAD+ je samozřejmě v Ostravě možný, ale na kus drátu se to chová každý den jinak.
Věřím že s vhodnou anténou bude příjem OK.
S nějakým velkým rozšiřováním DAB+ vysílání bych si nedělal iluze.
Vzhledem k tomu že různé formy vysílání DAB/DAB+ probíhají dlouhé roky a drtivá
většina lidí (včetně prodavačů ve "speciálkách"na antény) nemá ponětí o co jde bych zase
takový optimista nebyl.
I na cz forech o HIFI technice toho moc o DAB nenajdeš.
Každopádně poděl se o své zkušenosti, hlavně s anténou.
Tyson
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod j.ch 6. 8. 2015 12:44

Dnes spustil testovací vysílání DAB+ Český rozhlas z Prahy. Ostrava, Brno a hlavní dálniční trasy budou prý následovat. Jedná se o silnější vysílač než ty funkční dosud. S ohledem na budoucnost bych asi volil věž s DAB nebo internetovymi radii i když vypnutí analogu bude nejdřív v roce 2025 spíš, ale později. Taky letos plánuji něco s DAB+.
j.ch
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků