Výkon RMS na Watty

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod krmelec 27. 2. 2017 15:47

Někde jsem viděl, že PMPO= pár milisekund před odpálením :-)
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 27. 2. 2017 20:02

BooTMenU píše:Dobrý den všichni, tak mi výrobce napsal že těch 2x1600 W je PMPO, že je to údaj co musí mít ve specifikaci výrobku.. :)
Zkratka P.M.P.O. je označení metody měření výkonu výstupních zesilovačů za podmínek, který poskytujou filtrační kondenzátory nabitý na maximální špičkovou hodnotu při maximální toleranci síťovýho napětí. Je to hodnota, na kterou se nabijou kondenzátory z trafa BEZ ODBĚRU - při jakýmkoliv i sebemenším odběru proudu napětí na trafu klesá a tím klesá i vrcholový napětí na kondíkách, navíc i vlivem odběru proudu mezi vrcholama napájecí sinusovky (100x za vteřinu) to napětí na kondíkách dál klesá. V reálným provozu prostě NELZE dosáhnout ani po dobu 1/1000 vteřiny totožnýho stavu, aby koncák byl napájenej delší souvislej časovej interval takovým napětím, jaký BY DOSTÁVAL NAPRÁZDNO. Proto je takovej údaj vysloveně LŽIVEJ - protože popisuje stav, kterýho nelze reálně při provozu dosáhnout.
My bastlíři potom tuhle zkratku vysvětlujeme dvojím způsobem, jedna verze už tady padla - je to údaj změřenej v Poslední Moment Před Odpálením.
Druhá verze vysvětlení říká, že tento údaj je pouze Pro Mozkově Postižené Občany ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod krmelec 27. 2. 2017 20:56

Prostě se soustředit na takový údaj, který je k něčemu vztažen a seriózní výrobce to vždycky zveřejní.

Např. Yamaha A-S501
85 W + 85 W (8 Ω, 20 Hz-20 kHz, 0.019% THD )
120 W + 120 W (4 Ω, 1kHz, 0.7% THD)
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod platprd 28. 2. 2017 00:26

Ona je taky otázka, jestli je výkon vůbec k něčemu důležitý. tak 90% lidí by podle mne v pohodě stačilo 2x 50W RMS do 8 ohmů. Na druhou stranu je fakt, že existuje pár šílených metalistů, kteří hrajou v intenzitě PA a kterým by to nestačilo, jenže při tomhle řevu už je v podstatě jedno jeslti máš hifi nebo PA aparaturu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 28. 2. 2017 00:55

Navštiv prosímtě stránku svého velkého ideového vzoru a začni s ním na holport vytvářet novou Hi-Fi techniku pro III. tisíciletí - protože máš úplně stejný názory jako on.
Říká se mu Ten, Jehož Jméno Se Nevyslovuje ....
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod platprd 28. 2. 2017 01:44

Jakým jazykem ty hovořit? My nerozuměja tvá matlantština.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 28. 2. 2017 08:44

On ten P.M.P.O. nebo "dynamický" výkon nebo jakkoliv jinak nazvaný není zas tak nesmyslný, jak se zde prezentuje. Jisté reálné opodstatnění má. Zesilovač slouží k reprodukci hudby, tj, proměnlivého zatížení s malou efektivní (střední) hodnotou, ale velkými, zato krátkými špičkami, při kterých je na filtračních kondenzátorech větší napětí, než při zatížení sinusovým signálem. Problém je, jak výrobci k tomuto pojmu přistupují a co si pod něm představují.

Z manuálu NAD C356BEE:
Continuous output power into 8 Ω and 4 Ω (Stereo): >80 W
IHF Dynamic Power 8 Ohms: 145 W
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod krmelec 28. 2. 2017 09:36

Jenže tam taky najdeš podrobnosti, že těch 80W je pro oba kanály, frek.rozsah 20-20kHz a nějaké THD.

>80W (at <0.009% THD, 20Hz-20kHz, both channels driven)

Když to ten výrobce pak udá jen na jeden kanál a pro 1Khz signál a kdo ví jakou impedanci, tak to číslo ve Wattech se najednou zvětší a výrobce se ani neuráčí uvést tyhle detaily.
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 28. 2. 2017 11:58

Je třeba jen mít na paměti, že PMPO a IHF Dynamic Power jsou dvě zcela odlišné věci. Co je PMPO popisuje Ekkar výše. IHF Dynamic Power je reálný špičkový výkon, který je zesilovač schopen odevzdat do reálné zátěže (reprosoustav) po dobu 20 ms. Tzn. syntetická teoretická reálně nedosažitelná hodnota vs reálná hodnota.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Jaromír Puk 28. 2. 2017 13:19

Přesně tak. Je potřeba se dívat, co všechno je tam vypsané: Například Yamaha:

--- 90 W per channel (6 ohms, 20Hz-20kHz, 0.06 % THD, 2 ch driven)
--- 150 W per channel (4 ohms, 1 kHz, 0.9 % THD, 1 ch driven)
--- 150 W per channel (8 ohms, 1kHz, 10% THD, 1ch driven)

A je to 7 kanálový zesilovač, model RY-A750, výkon při zatížení všech sedmi kanálů se ani neudává, reálně je třeba brát hodnotu 90 W, což je stereo se signálem 20 Hz až 20 000 Hz.

Stejně by mne zajímalo, kdo to poslouchá na maximální výkon. Osobně když jsem na polovině, tak se třepe celý byt a okenní tabulky, a to má zesák udávaných 100 W RMS, myslím. Takže realita bude jinde. Chápu, že jde spíše o dynamickou rezervu, ale stejně je třeba ještě počítat s citlivostí beden a dalšími srandičkami, takže apriori udávaný výkon beru jen jako velmi orientační hodnotu. Nikoliv jako měřítko.

PS: PMPO je fakt poslední moment před odpálením, je to marketingová hodnota, nic jiného. Z toho co jsem slyšel, tak komerční zařízení od serióznější značky, kde se propaguje právě hodnota třeba 2000 W, jsou určena pro mladé, kteří chtějí aby to hrálo "fakt hustě" a "nabasovaně". Věrnost není důležitá.
Jaromír Puk
Redaktor

Odeslat příspěvekod platprd 28. 2. 2017 16:17

Já tohle tvrdím taky, ale místní rádobyexpert na všechno by ti vzkázal.

EKKAR píše:Navštiv prosímtě stránku svého velkého ideového vzoru a začni s ním na holport vytvářet novou Hi-Fi techniku pro III. tisíciletí - protože máš úplně stejný názory jako on.
Říká se mu Ten, Jehož Jméno Se Nevyslovuje ....


Na druhou stranu já mám kamarády metalisty a ti opravdu poslouchají nahlas, že mne z toho bolí hlava (a to jsem hrával v několika kapelách, s tlumícími ucpávkami ale). Nicméně při tehle hlasitostech okolo 100 dB už podle mne jde nějaké hifi stranou, to už je pak jenom bordel. obzvlášť v prostředí běžného obýváku.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar



Odeslat příspěvekod Petulda 28. 2. 2017 21:55

Jaromír Puk píše:Stejně by mne zajímalo, kdo to poslouchá na maximální výkon.

Zásadní roli hraje, jakou přirozenou dynamiku hudba má a jak moc je zvukově (ne)zmršená. Požadavky na výkon zesilovače budou diametrálně odlišné pro člověka poslouchajícího hudbu s dynamikou 4-6 dB v akusticky velmi živé místnosti metr od beden s citlivostí 91 dB/W/m. Tam může být 2x30 W trvalého výkonu na hudebním signálu a při "rated" THD+N ažaž i pro extrémní subjektivní hlasitost.
V jiné situaci s hudbou s dynamikou 16-18 dB v zatlumené místnosti, poslechovým místem 3 m od beden s citlivostí 85 dB/W/m může být 2x200 W trvalého výkonu na hudebním signálu a při "rated" THD+N vnímáno jako nedostatečných.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod platprd 1. 3. 2017 00:26

To si nám toho tedy řekl, že když máš velkou místnost a málo citlivé bedny, tak potřebuješ silnější zesilovač, opravdu objev století. Ještě by si nám mohl například napsat, že když tech 2x200 W RMS zapojíš do pidi regálků s 5" středobasem a budeš to roštovat, že to taky může být jejich konečná. a možná taky závěrečné moudro, že výkon není příkon, ať to máme komplet.

jestli je někomu málo 2x 200 trvalého výkonu, tak se má vyflákout na hifi a koupit si PA boxy, protože ten člověk je evidentně hluchý.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků