cvakání Onkyo TX-NR656

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod udo 11. 5. 2019 15:59

Ahoj nechci zakladat nove tema,ale mam dotaz na cvakani.Mam sestavu domaciho kina Onkyo TX-NR686 + Q Acoustics 3010i 5.1.a receiver mi vzdy po 30min po spusteni cvakne zvuk je jako pri zapnuti.Dela to jak pri sledovani tv tak pri sledovani filmu pres kodi proste vzdy.Nema nekdo stejne zkusenosti jesli neni neco zaple?
udo
Junior

Odeslat příspěvekod PetrJč 11. 5. 2019 21:56

To je v pořádku, není důvod k žádné panice. Cvaknou relátka ve zdroji. Relátka reagují po určité době zapnutí na zvýšenou teplotu receiveru. Teplota se snímá termistorem na chladiči a vyhodnocuje mikroprocesorem. Kontakty relé změní hodnotu napájecího napětí pro koncové zesilovače a chrání tak receiver před teplotním (potažmo proudovým) přetížením.
Tento jednoduchý a v podstatě geniální elektronicko-mechanický princip ochrany používá firma Onkyo prakticky ve všech svých AV zesilovačích. Problém je, že tento jev se projeví slyšitelným cvaknutím relé - navíc v závislosti na teplotě okolí a zatížení receiveru a tudíž nemusí být časový úsek, kdy dojde k cvaknutí, vždy stejný. Další problém je asi ten, že tento princip není v uživatelském manuálu dostatečně vysvětlen (v servisním ano) a spousta majitelů je znepokojena, cože tam cvaká. Tento typ dotazu (a obavy) se objevuje na různých fórech velmi často.
Ale jak píši, jedná se o vlastnost, a vše je tak, jak má být ;-)
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod Bazi 36 12. 5. 2019 07:25

To by mne zajímalo,co je na tomto, při produkci rušivém principu ochrany, geniálního? Mě něco cvakat pri poslechu hudby či sledování filmu,tak to jde okamžitě z baráku. Soudruzi z onkya jsou zřejmě na palici.....ale zato geniální!!!!
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod udo 12. 5. 2019 08:35

PetrJč.Diky moc za odpoved.To cvakani je presne po 30min od zapnuti tak jsem myslel ze mam neco nastaveno.
udo
Junior

Odeslat příspěvekod PetrJč 12. 5. 2019 09:54

Bazi 36 píše: Soudruzi z onkya jsou zřejmě na palici.....ale zato geniální!!!!

Je to aplikace Ohmova zákona (nejjednodušší vzoreček v elektrotechnice) a jedná se o stejný princip jako přepínač „impedance“ u klasických vintage stereo zesilovačů. Také zde na fóru často zmiňovaný dotaz. A přepínač „impedance“ používali ve své době téměř všichni výrobci zesilovačů, nejen Onkyo. Jedná se jen o změnu napájecího napětí pro koncový stupeň. Menší napětí=menší proud při stejné zátěži=menší tepelné zatížení. Dříve to bylo závislé na uživateli. Onkyo ve svých AV zesilovačích to dělá automaticky na základě snímané teploty na chladiči a na základě úbytku napětí na emitorových odporech koncových tranzistorů.
Tento princip s relátky u AV zesilovačů používá Onkyo již velmi dlouho. Je to jednoduché, laciné a funkční. Samozřejmě, že by to šlo udělat i bezhlučně – místo relé použít výkonové tranzistory Mosfet, ale cena za ten modul by byla mnohonásobně vyšší, než za relé. Relé je jednoduchá, laciná a v podstatě velmi spolehlivá součástka. Receivery Onkyo jsou za tu cenu kvalitní, zvláště analogová část je velmi dobrá.
Jedinou výtku k firmě Onkyo mám, že tento princip není dostatečně popsán v uživatelském manuálu a uživatel neví, co se mu v receiveru děje. Nicméně za „provozu“ a ve vzdálenosti cca 1metr od přístroje uživatel nic neuslyší.

Bazi 36, jestli máš nějaké jiné řešení v ceně cca 3 Euro, můžeš ho nám a firmě Onkyo prozradit :-D
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod Bazi 36 12. 5. 2019 10:52

Tupé tlachání mimo mísu. Kdyby to nebylo slyset z místa poslechu,nehromadily by se tu dotazy na obtěžující cvakání jako houby po dešti.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ac3ac3 12. 5. 2019 10:54

.... jestli máš nějaké jiné řešení v ceně cca 3 Euro, můžeš ho nám a firmě Onkyo prozradit


Ja si dovolím len tak neodborne pridať svoj názor nakoľko tomu tiež vôbec nerozumiem....a že iní to vedia bez cvakania (počas prevádzky) a to Onkyo nie, je tiež zaujímavé poučenie do budúcnosti.
ac3ac3
Junior

Odeslat příspěvekod udo 12. 5. 2019 11:46

Mam receiver vdaleny od poslechovrho mista asi 3m a slisim to hodne.
udo
Junior

Odeslat příspěvekod JJezevec 12. 5. 2019 11:49

Soused v domě uvažuje o koupi "Onkyo CS-N775D".
Má snad být tento model také vybaven tímto cvakacím obvodem pro neslyšící?
JJezevec
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrJč 12. 5. 2019 11:51

ac3ac3 píše:.... že iní to vedia bez cvakania (počas prevádzky) a to Onkyo nie,

To, že jiní výrobci toto řešení nepoužívají, nic neznamená. Každopádně fyzika platí pro každého. Teplotní a proudová stabilizace výkonové části je pro návrh zesilovače zásadní. Pokud se podívám na jiné výrobce, tak v dané cenové hladině srovnatelné s Onkyem si vůbec nejsem jist udávanými parametry. Udávat můžou cokoliv, realita je ale naprosto jiná. V tomto směru je Onkyo (výkon, přiblížení udávaným parametrům, zkreslení atd.) na špičce.

Nicméně já toto řešení nijak neobhajuji. Jen popisuji. Pravda je ta, že laická uživatelská veřejnost je „nevysvětlitelným“ cvakáním znepokojena.

-- 12. 5. 2019 12:00 --

udo píše:.. 3m a slisim to hodne.

Relátka ve zdroji spínají velké proudy, jsou proto robustní a při sepnutí slyšitelně cvaknou.
Ale sepnou jen jednou, ne?
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod udo 12. 5. 2019 12:08

Vypada to ze jej po tech 30min.Takze na reklamaci to asi neni ze.
udo
Junior

Odeslat příspěvekod PetrJč 12. 5. 2019 12:14

Bazi 36 píše:Tupé tlachání mimo mísu. ...

1) Udo se ptal cože a proč mu tam něco cvaká. Vysvětlil jsem mu princip a že se toho nemusí obávat. To neznamená, že je to tlachání mimo mísu.
2) Jakákoliv jiná diskuze je mimo dotaz, zvláště odborná s někým, kdo tomu vůbec nerozumí.
3) Jak jsem psal výše – já ten princip neobhajuji. Jen popisuji. Chápu, že pro některé je to nepochopitelné. ;-)
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod rosswell 12. 5. 2019 13:49

Mám to samé UDO,taky mi tam cvaká :roll: :lol: Ale při své nastavené hlasitosti si to ani neslyším tak mě to moc neruší :-D
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bazi 36 12. 5. 2019 18:09

Takze pri poslechu hudby ci sledovani filmu v onkyu hlasite cvaká,načež na to petrjč napíše:

"Pravda je ta, že laická uživatelská veřejnost je „nevysvětlitelným“ cvakáním znepokojena."

No tak podle mne by měli být dost znepokojeni taky odborníci z onkya,neee???
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod PetrJč 12. 5. 2019 21:26

Bazi, nic tam každých pět minut, jak si představuješ, necvaká. Relé cvakne po nějaké době po zapnutí (ohřátí) receiveru a během provozu při nějakém výkonu nic cvakat nebude. Nedělej z toho kovbojku.
A věř, že odborníci z Onkya vědí, co dělají. Jsou možná trochu konzervativní, ale v dané cenové hladině toho moc nevymyslíš. A pokud bych někdy měl nutkání koupit receiver, rozhodně mým velkým favoritem bude právě Onkyo. A někdo naopak cokoliv jiného. Výběr je velký.
PetrJč
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků