Frekvenční rozsah na receiveru

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Eberhart 9. 5. 2017 19:10

Ahoj všetkým.

Vopred sa ospravedlňujem za asi duplicitní příspěvek a směs slovenčiny a češtiny žiju 7 let v Prahe a mám v tom trochu hokej :) Můj problém spočíva v tom, že nedokážu pochopit a tím pádem ani nastavit frekvenční rozsah na receiveru vůči reproduktorům a subwooferu.

Receiver Sony STR DB840 QS, reproduktory po odpálení stredobasu na Mission 703 a nemožnosti ho sehnat používám zatím Mission 700, Subwoofer Infinity Alpha Sub.

Mission 700 - 65-20 000 Hz
Infinity Alpha Sb - 40-130 Hz
Sony STR DB840 umožňuje nastavit hodnoty v rozmezí 60 Hz - 180 Hz ( 60,90,120,150,180).

Nechápu co mám na receivru nastavit teď tam mám nastavené přední reproduktory na SMALL a 60Hz, subwoofer mám nastavený taky na 60Hz.

Otázka zní jestli je to správně.

Moc všem děkuji a omlouvám se za svou neznalost.
Eberhart
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 9. 5. 2017 21:01

Na tuhle otázku nelze smysluplně odpovědět. Záleží na konkrétní akustice tvé místnosti, umístění beden a subu a z toho plynoucích vlastností zvuku ve tvé konkrétní poslechovce. Ty zde nikdo nezná. Pro ladění je pak taky dobré mít jasno v tom, jak kvalitně (ne objemově, ale kvalitně) hrají basy tvé bedny a jak tvůj sub.

Podle všeobecných teoretických pouček dává tvé nastavení smysl - omezit bedny na cca jejich mezním kmitočku a zbytek pásma směrem dolů doplnit subem.

Jak a jestli je to to nejlepší nastavení pro tvou sestavu a poslechovku, to ti nikdo na dálku seriozně neřekne.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod čamba vamba 9. 5. 2017 22:00

ahoj, jestli chceš, já ti ten středobas opravim (navinu novou cívku), více případně přes PM nebo email chambawamba@atlas.cz
čamba vamba
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Eberhart 10. 5. 2017 07:43

Takze jsem to pochopil ze jako odrazovy mustek to nastaveni dobry ale jak postupovat dal mam skousek posouvat hz na receiveru a hledat ten spravny zvuk pro me ucho ?
Eberhart
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 10. 5. 2017 08:05

A co ti na zvuku vadí, nebo co chceš vyřešit?

Pro správné umístění a nastavení subu ti možná pomůže tohle:
viewtopic.php?f=1711&t=1244673&p=11002959&hilit=+subwoofer#p11002959
http://www.audiodrom.net/cs/jak-to-vidi ... -subwoofer
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Denkez 10. 5. 2017 08:30

Regály Mission 700 s ohledem na jejich velikost a kmitočtový rozsah není důvodné je omezovat a nastavovat na SMALL. Nechal bych je na LARGE.
Výchozí nastaveni subu na AVR bych dal na 60 Hz a dále postupuj např. podle těchto návodů:
http://www.audiodrom.net/cs/jak-to-vidi ... -subwoofer
https://www.hifimarket.cz/jak-spravne-n ... oofer-a252
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15675
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Petulda 10. 5. 2017 08:53

Denkezi, neradíš správně. Ty malé Missiony nezahrají pod 60 Hz nic kloudného. Je proto nesmysl tlačit do nich plný rozsah basů, když třeba na 45 Hz už nezahrají vůbec nic. Jen bude zbytečně lítat středobasák, nemá to žádné smysluplné opodstatnění. nejsou to plnorozsahové bedny (=large), proto nemá smysl AVR nastavovat tak, jako by to byly plnorozsahové bedny.
Eberhart to má správně.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod sozi 10. 5. 2017 09:45

Denkez, nastavenie Large a Small nema nic spolocne s velkostou repro. Ak nastavi Large, nebude fungovat SUB (stereo signal). Iba pri nastaveni Small sa da nastavit crossover a co je pod touto nastavenou frekv. dava AVR do SUB.

Eberhart. Ak mas nastaveny crossover na AVR na 60 Hz, nie je uz nutne nastavovat ho aj na SUB. Ak by si mal presnejsie moznosti nastavenia pomocou kalibracneho mikrofonu a softveru... ano. Ale len takto uchometricky bude jednoduchsie nechat to na AVR. Takze na SUB nechaj Low pass filter naplno, kedze AVR bude do neho davat cca od tych 60 Hz dolu, neodfiknes nechtiac nieco na tomto prechodovom pasme.
Otazka je, ci mas SUB "vhodne" umiestneny. Parkrat sa to tu uz pisalo. Treba ho polozit do bodu, kde mas posluchove miesto, pustit muziku s basmi a potom stvornozky chodit po izbe s uchom pri zemi a hladat, kde to bude najlepsie basovat. Tam bude jeho optimalne miesto voci posluchovemu miestu. Nie vzdy sa to sice da tam dat (ja to mam rovno pred umyvackou riadu - a to by cez manzelku nepreslo :) ), ale ten spravny kompromis si takto najjednoduchsie najdes.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 10. 5. 2017 10:18

Petulda: Pokud by Mission 700 nebo jakékoliv jiné regály hrály čisté stereo na stereozesilovači, pak v případě použití subu budou přirozeně vždy v režimu LARGE. V čem je to na AVR jiné?

sozi: AVR, které mně prošly rukama, vždy uměly v poloze LARGE na frontech posílat basy také do subu. Pouze jen byl-li navolen sub jako NONE, byly fronty vždy LARGE a nešly navolit SMALL.

Mimochodem, jak to bude nejlíp u Eberharta, řeknou mu jeho uši.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Petulda 10. 5. 2017 10:30

Denkezi, vlákno se netýká nějakých hypotetických cobykbyby sestav, takže nemá žádný význam o nich planě teoretizovat. Eberhartovy Missiony pod 60 Hz nezahrají, nemá proto žádný reálný opodstatněný smysl do nich tyhle frekvence posílat.
Nastavením highpass filtru na AVR nebude mít žádný negativní dopad na zvuk. Naopak se středobasům Missionů uleví, stejně jako výkonovému zesilovači v AVR, který by na těhle frekvencích jen naprázdno a zbytečně rozkmitával reproduktor bez akustické odezvy.

Netřeba vymýšlet hypotetické případy, ve kterých by tvá rada dávala smysl. Zde prostě nedává.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod sozi 10. 5. 2017 11:16

Denkez: ak ti AVR hral aj pri nastaveni Large do SUB v stereo mode, tak len preto, lebo si to mal zle nastavene. Este raz: nastavenie Large-Small nehovori o velkosti repro. A pozri si akykolvek navod ci tu diskutovane Sony, Denon, Yamaha, Marantz...
Nastavenie Small znamena, ze sa pouzije crossover. Nastavenie Large znamena, ze do SUB pojde len ".1" stopa ak hras 5.1 signal. Pri stereo signale nejde do SUB nic. Iba ak zmenis defaultne nastavenie a pri nastaveni Large nastavis LFE signal do Both (L/P a SUB). To je ale neodporucane nastavenie, pretoze rovnaky signal ide aj do L/P aj do SUB a z toho mozes mat tak akurat pekny misung a nie pekne basy.
Len tak co som narychlo vygooglil:
http://denon.custhelp.com/app/answers/d ... ll-setting
http://faq.yamaha.com/us/en/article/aud ... tput_sound

A preco ani sebelepsie stlpove bedne nenastavovat nikdy na Large, ak pouzivas SUB s AVR mas vysvetlene tu:
http://www.ecoustics.com/articles/set-s ... ver-setup/
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 10. 5. 2017 11:20

Vlákno se týká pokud možno nejlepšího nastavení běžných regálů ve spojení se subem. Regálů, které "papírově" mají +/-3 dB v rozsahu 60 Hz - 20 kHz.
Mission 700 jsou standardní regály spíše větší velikosti, které umí zahrát i pod 60 Hz.
V tomto případě je uměle ořezávat na 60 Hz a zbytek dohánět subem je totální nesmysl.
Čípak je Petuldo tato věta?
Smyslem je nechat hlavní repro hrát to svoje a jen rozšířit jejich rozsah směrem dolů.

Ale jak už jsem jednou napsal, uši řeknou, co bude lepší.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Petulda 10. 5. 2017 11:50

Takhle to dopadá, když někdo jen opakuje svou mantru, aniž by byl schopen rozumět argumentům, proč je ta mantra nesmyslná.

Missiony jsou bassreflexové bedny, tzn. pod rezonančním kmitočtem bassreflexu jejich charakteristiky padá velmi strmě dolů. Vzhledem k tomu, že už na 60 Hz mají pokles 3 dB, je jasné, že rezonanční kmitočet leží výše - odhadem kolem 65 Hz. A cokoliv pod 60 Hz bude mít strmý útlum.
Jinými slovy, na kmitočtech 55, 50, 45, 40 Hz (níže ani nemluvím) se tahle bedna už jen trápí a mechanicky namáhá. Z pohledu výsledného zvuku je tedy fakticky zbytečné ji takovýma frekvencema trápit - jsou mimo efektivní rozsah bedny. Nemá to jedinou praktickou výhodu, jen v předchozích příspěvcích popsané reálné nevýhody.

Navíc, highpass filtr v AVR není typu brickwall, ale má nějakou strmost, nejspíše 12 dB/oct. Tzn. i nastaveni filtru v AVR na 60 Hz zajistí plynulý a pozvolný přechod pásma z beden na sub aniž by se bedny zbytečně namáhaly plným signálem v oblasti, kde už z fyzikálních důvodů nefungujou.

Denkezi, pokud bys měl reálné a praktické zkušenosti s nastavováním zvuku na různých sestavách bedny/sub, nemohl bys tvrdit, že u beden končících na 60 Hz má smysl cpát do nich signál třeba 45 Hz. Ono by ti stačilo, kdybys to někdy, byť jednou slyšel.... Vyfiltrovat si signál bohatý na frekvence pod mezním kmitočtem bassreflexové bedny (v tomhle případě třeba od 55 Hz níž) a pustit si jen ten subbas nejdřív přes ty regálky a pak přes sub. Propastný rozdíl v akustickém tlaku, dynamice a artikulaci basu by ti otevřel oči a chápal bys, proč ti píšem, co ti píšem.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Petulda 10. 5. 2017 11:56

Denkezi, díky za tu citaci - perfektně vystihuje obsah toho, co tady píšu: Nechat hrát Missiony to svoje, tzn. do cca 60 Hz, kde jejich schopnosti končí, a zbytek pásma přenechat subwooferu.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod krmelec 10. 5. 2017 12:22

sozi píše:Iba ak zmenis defaultne nastavenie a pri nastaveni Large nastavis LFE signal do Both (L/P a SUB). To je ale neodporucane nastavenie, pretoze rovnaky signal ide aj do L/P aj do SUB a z toho mozes mat tak akurat pekny misung a nie pekne basy.


Proč? Většina subů má snad taky nastavování frekvence, takže sloup hraje jak umí a sub to jen prohloubí neboli sub nastavíš tak, aby zahrál to, co sloupy už nezvládaj. Fungoval jsem taky tak Large + sub. A co se týká poslechu sterea, tak sub přestál hrát jen, když jsem na AVRku dal direct mode.

P.S. Zlatý stereo zesilovač :-)
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků