Zesilovač nebo AV reciever + repro 5.000 - 10.000 Kč

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Grizzla 28. 7. 2018 12:13

Zdravím všechny a nejvíc ty, kteří budou ochotní nám poradit ;-)
Předem mého příspěvku chci podotknout, že jsem přečetl pár článků, recenzí a diskuzí nejen na tomto fóru a přesto to nebylo dost, aby se z laika stal znalec nebo dokonce odborník. Proto bude asi můj dotaz pro většinu z Vás úsměvný...
Každopádně chci zdůraznit, že nemám v úmyslu tu tvořit zbytečné smetí a duplikovat svým tématem již zodpovězené - můj dotaz má ( snad ) důvod.
A teď již k věci: rozchody nebývají obvykle bez následků a tak jsem cca před 9 lety přišel ze dne na den o Onkyo TX-SR501 + DV-SP501 a kompletní 5.1 sestavu od AQ ( podlahové repro Labrador ( 9? ), centr, aktivní sub. a zadní repro ) :oops: . Následující roky jsem ve svém malém podnájmu používal mikrosystém Philips, který mi zůstal a dnes by mu bylo 25 let...
Před časem jsme se přestěhovali do většího, Philips to konečně vzdal (CD) a skončil v popelnici...a my zůstali bez muziky, jen s televizí a multimediálním centrem od Emgetonu.
Rádi bychom se v rámci našich finančních možností opět zvukově alespoň trochu "postavili na nohy". Rozpočet je dán, ideálně kolem 5.000 Kč, ale je nás jasné, že budeme muset asi přidat - strop je 10.000 Kč. Dvoupásmové regálovky s bassreflexem jsou asi jasné, nevíme jestli zesilovač nebo reciever - kino v současné době neplánujeme, ale do budoucna úplně nevylučujeme. Potřebujeme připojit televizi a uvedené multimediální centrum, všechno ostatní je plus. Dobrý film i dobrou muziku máme rádi ( tak 40:60 ), nejsme znalci, ale dobrý a kvalitní zvuk určitě oceníme. Prostor 9 m2, posloucháme téměř vše od rocku, přes pop až po folk.
Nehledáme nový produkt, určitě se spokojíme s bazarovým zařízením. A k tomuto se váže naše žádost o pomoc při výběru. Jsme z Brna a rádi bychom využili nabídky na http://www.hifibrno.cz , kde jsme již byli na první návštěvě nebo na http://www.hifibazar.cz , který je zde poměrně často doporučován.
Takže - pokud by se tu mezi vámi našel někdo tak ochotný, že by se podíval na uvedené stránky a dal na své doporučení na zesilovač nebo reciever + repro, nejenže mu budeme velmi vděční, ale MOC rádi si půjdeme tuto kombinaci poslechnout.

Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale neumím náš "problém" lépe popsat...
Ještě jednou díky všem, kteří dočetli až do konce, nepošlou nás do háje a třeba i poradí ;-)
Mějte se všichni fajn !
Gr.
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod petison 29. 7. 2018 12:37

Měl bych jeden tip.Zesilovač https://zesilovace.heureka.cz/onkyo-a-9 ... e/#section
Reproduktory: https://reprosoustavy-reproduktory.heur ... tics-3010/

Nenech se zmást ty reproduktory na to jak jsou malé dokáží zahrát velký kvalitní zvuk.
Prostor pokud to není překlep těch 9 m2 ,tak to bude až až..
petison
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Leony5 29. 7. 2018 17:37

Není to z Brna ale splní to tvoje požadavky,doprava se dá dohodnout https://elektro.bazos.cz/inzerat/922427 ... r-stav.php a k tomu nějaký ty budky.
Vincent SV 237MK/Sony CDP XB 930 QS/Onkyo BD-SP 809/
D/A Teac UD 301 /Intel nuc 7i5/Repro Quadral Vulkan Mk3
Leony5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 29. 7. 2018 19:15

...nene, chyba to není - místnost je větší, ale máme ji "opticky" rozdělenou na odpočinkovou ( spací ) a obývací část - a ta má právě těch 9 mě.
Díky za tipy, kouknu se na to. Na hifibazar mají ONKYO A-9050 za 6.490 Kč, předpokládám, že je to vyšší model a vyplatí se těch pár stokorun přidat.
Zeptám se: co si myslíte o modelu ONKYO TX-8511 a ceně 3.290 Kč ?

Díky za další rady a tipy !
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 29. 7. 2018 20:08

Pokud to má být pouze na připojení TV a multimadiálního centra, hledal bych spíše aktivní repro s potřebnými vstupy, tedy optikou, USB, RCA... některé navíc mívají BT.
Např. něco takového:
https://www.bscom.cz/reproduktory-klips ... 4PM-(R14PM)&utm_content=704072
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petison 29. 7. 2018 20:28

Ta vyšší verze 9050 zvukově moc lepší není. Ta verze 9050 je výkonnější a vhodnější spíše na sloupové reproduktory.Nebo je možnost jak píše tombas.
petison
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 29. 7. 2018 21:24

Ano, v současné době na připojení TV a multimediálního centra s CD/DVD mechanikou ( takže i muzika a filmy ). USB a další konektivita by byla fajn ( možná časem i synovo herní zařízení ), ale chápu, že je to o penězích a těch jsem nabídl asi málo :-| - byť jde o bazar...
Regálové repro bude určitě na tento prostor stačit, ale po přestěhování do vlastního bychom určitě rádi přešli na podlahové sloupy ( a možná i 5.1 ), které by mohl obsluhovat hledaný zesilovač, časem doplněný o CD.
Díky za info o 9050, budu na to při vybírání myslet.
Co si myslíte o zmiňovaném TX-8511 ?
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Viktor69 30. 7. 2018 05:57

Tezko rict, nakolik je to dany cenou, ale to Onkyo A9010 se zda bejt jako takovej malej zazrak podle vsech recenzi. Samo me to laka vyzkouset.
Viktor69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vencaxxx 30. 7. 2018 06:54

ty Onkya tu maj někde vlákno, opakovaný reklamace atd. asi bych do toho nešel. I já ho chvili zvažoval.

viewtopic.php?f=1709&t=1251048&start=0&st=0&sk=t&sd=a
Naposledy upravil vencaxxx dne 30. 7. 2018 11:32, celkově upraveno 1
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 30. 7. 2018 08:19

Rozumím tomu dobře, že těch max. 10 tisíc je na receiver + repro? Nebo se teď řeší jen receiver?
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vencaxxx 30. 7. 2018 11:43

za tyhle peníze bych klidně zkusil nějakej vintage kousek z bazaru, třeba tohle má pěkný recenze a jestli jsou v dobrém stavu....
https://elektro.bazos.cz/inzerat/919520 ... A-8650.php
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 30. 7. 2018 13:06

Zminene Onkyo jsem mel a je spise na rock ap. hudbu, ma takovy "ostrejsi" projev. Pokud bazar, tak bych doporucil v obdobne kategorii AKAI AM69,75 ap. navic maji osazeny DAC s optikou, ktery je do startu pouzitelny. Ty bedny vypadaji nicmoc, urcite jsou lepsi kousky k sehnani. Pokud mas nejaky budget, tak ho vypln do posledni Kc, v teto min. cenove relaci to bude ku prospechu.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 31. 7. 2018 16:48

Díky všem, kteří přispěli k tématu - s vaší pomocí si ujasňuji preference.
Přikláním se spíš k AVR, i když mě diskutované Onkyo láká ( i přes zmiňované potíže ). A taky zjišťuji, že na repro není vhodné šetřit.
Těch max. 10.000 Kč je včetně repro...
Díky za další rady a podněty...
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 31. 7. 2018 18:40

Na hifibazaru je třeba slušná YAMAHA RX-V 1600 za 5990,- ale tím pádem to zmenšuje rozpočet na repro, takže už zbyde asi jen na hlavní pár, na 5.1 je to hodně málo.

-- 31. 7. 2018 20:17 --

Bedýnky z tohoto inzerátu by stály za úvahu:
viewtopic.php?f=1872&t=1289777
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 31. 7. 2018 21:27

OK, reciever + přední pár nám bohatě stačí :-)
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 31. 7. 2018 21:29

Pak nechápu výběr AVR místo sterozesiku(receiver) nebo nemá tazatel jasno v pojmech.
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod johanx 31. 7. 2018 21:43

Ale má, stačí si přečíst jeho úvodní vstup.
CA 650R, CA 651BD, CA 840C,Naim Nait XS2, Naim Ovator S-400, Swans Diva C3P, Swans DivaR3P, Velodyne Micro Vee, Sony KDL-46WE5, Dune HD Duo, Vu+ UNO 4K SE, AKG K701...
johanx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 31. 7. 2018 22:05

JohnyBuchar píše:Pak nechápu výběr AVR místo sterozesiku(receiver) nebo nemá tazatel jasno v pojmech.

V tuto chvíli stereo, po přestěhování výměna repro za 5.1.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 1. 8. 2018 14:09

Ok that sounds like a plan :D.
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 1. 8. 2018 21:37

To JohnyBuchar - plán byl napsat sem :-) jinak jsem byl úplně bezradný. Ale díky příspěvkům těch, kteří byli ochotní mi přispět radou nebo názorem jsem si asi ujasnil, co vlastně asi chceme...
To tombas - díky za tip na Yamahu, četl jsem zde na diskuzích, že projev nebo podání této značky je spíš " ostrý nebo surový" ( nevím jak to lépe napsat ), spíš pro rockovou muziku a poslech, což nám spíš vyhovuje a navíc mám k této značce sympatie, protože mám od Yamahy i moto :-) ... jediné co "řeším" je rok výroby. Má to nějaký zásadní vliv oproti novějším kusům ?
( přední pár repro zkusím do 5.000 Kč )
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 2. 8. 2018 07:18

Asi takhle, čím novější AVR, tím více novějších formátů Dolby (Atmos), např. podpora síťových služeb, streamování přes internet (spotify), internetová rádia, DAB, BT konektivita...
Větší počet digitálních vstupů (HDMI, optika, USB) a podpora videa ve 4K přes HDMI out.
Pokud jde o silovou část, tam se to příliš nemění, takže o kvalitu zvuku jako takovou bych strach neměl.
Je to ovšem všechno o ceně. Čím novější a lépe vybavený, tím dražší.
Dovolím si tvrdit, že 10 let starý AVR vyšší řady v PC 30 tis. bude hrát lépe než novinka loňského léta za 10 tis., ale...

...to ale je tam proto, že ceny elektroniky šly během let hodně dolů a ani dnes není problém koupit slušně hrající, byť základní AVR v ceně do 10tis. a svou službu udělá dobře. Bude mít všechny ty moderní hračičky a perspektivu, že i za 5 let k tomu připojíš nový 4K BD přehrávač nebo něco jiného, co před deseti lety nikdo ani neznal. Samozřejmě základní AVR mají omezené množství konektorů pro připojení, schází např. wifi nebo BT modul apod., je to prostě něco za něco.

Můžeš tedy jít cestou nákupu nového levnějšího AVR s prozatím levnými repro (např. HECO z mého odkazu) nebo pořídit starší stroj a k tomu trochu dražší repro.
Nákup nového AVR má tu výhodu, že repro můžeš časem vyměnit za nové 5.1 a budeš mít komplet novou sestavu.

-- 2. 8. 2018 08:35 --

https://www.alza.cz/harman-kardon-avr-1 ... 877363.htm
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 4. 8. 2018 15:17

To tombas - rozumím, díky za vysvětlení... nový výrobek jde zkrátka s dobou a nabízí větší konektivitu. Jen jsem se domníval, že rozdíl je i v kvalitě zvuku, tedy silové části jak píšeš. Prostě je to ceně a preferencích...a ceně :-)
Díky za odkaz na HK, cenově to samozřejmě není problém, jen jsme prozatím v provizoriu a nějakým uspokojivým provizoriem jsem chtěl tuto situaci dočasně řešit - proto tak nízký rozpočet. Ale na druhou stranu jsem nechtěl něco, co za pár let budu muset dát pryč, protože to bude překonané a třeba i nepoužitelné. Budu muset nad tím zapřemýšlet, jestli nakonec opravdu nejít do dražšího, byť základního a nového zařízení.
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vencaxxx 4. 8. 2018 20:14

Hodně záleží jak dlouho to provizorium potrvá, protože ze zkušenosti vím že priority se často mění a je možný že pak zůstaneš u sterea, nebudou peníze atd. zkrátka nemá moc cenu řešit nějakou vzdálenější budoucnost. Koupí něčeho z bazaru neztratíš třeba skoro nic na ceně když to zase za 2 roky strelis, když koupíš nový stroj, ale třeba výprodej abys ušetřil tak je možný že za 2 roky přijde něco novýho a budeš to chtít a pak tě prodej bude bolet. A ty dva roky budeš mít něco co nepotřebuješ a ještě to třeba hraje hůř. Jen pro zamyšlení.
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 20. 8. 2018 10:22

Ahoj všem, kteří mi přispěli názorem nebo radou.
Aby toto vlákno nezůstalo bez konce píšu, že jsem po dlouhém uvažování nakonec vybral bazarový DENON AVR-X2000. Jestli se jedná o dobrou nebo špatnou volbu nevím, asi to prokáže až čas.
Teď bych ještě rád požádal o pomoc při výběru repro. Uvažuji nad bazarovými WHARFEDALE MODUS THREE nebo WHARFEDALE EVOLUTION 2-10, které ale mají u jedné bedny ulomený 1 pár ze dvou párů šroubovacích svorek a jsou bez čelních textilních mřížek.
Obojí bazarového původu, zhruba ve stejném ceně...pro a proti ? Nebo něco úplně jiného co hraje např. s Denonem lépe ?

Díky všem za postřehy, rady a názory...
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 20. 8. 2018 11:52

Kolik ti tedy na ty repráky zbylo peněz?
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 20. 8. 2018 12:24

...počítám tak max. do 5.000 Kč...
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Grizzla 21. 8. 2018 11:01

Díky za tip...co říkáš na značku Polk Audio ?
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 21. 8. 2018 11:23

Nemám osobní zkušenost, ale podle ohlasů zde v jiných vláknech jsou to dobré bedny za rozumnou cenu, ale nepíšeš, jaký model tě zajímá.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 21. 8. 2018 11:37

Ptal jsem se právě proto, že jsem zde narazil na dobré ohlasy ( stejně jako u tebou doporučovaných 220 ). Nemám vybraný konkrétní typ, jen jestli má smysl se po této značce "dívat" a nebo se spíš orientovat na tebou doporučené. Vím, že je lepší poslouchat a poslechnout si někde ve studiu, ale tady v Brně je bazarová nabídka spíš složená ze starších reprosoustav.
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 21. 8. 2018 12:12

V ceně kolem 5000 zase takový výběr není a nové už teprve ne, aby to trochu kvalitativně odpovídalo tomu receiveru. Ty 220 považuju za takové rozumné minimum. V této kategorii regálových bedniček nebudou rozdíly nijak propastné a co jsem koukal, ani nabídka není moc velká.

-- 21. 8. 2018 13:25 --

Za úvahu by stály i tyto QA 2020i
https://reprosoustavy-reproduktory.heur ... i/#section
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petison 21. 8. 2018 17:57

Ty QA 2020 doporučuji.
petison
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 22. 8. 2018 07:18

Díky kluci za Vaše doporučení.
Stejně jako u AVR tuto částku pravděpodobně překročím, protože vím ( a dočetl jsem se ;-) ) , že na repro záleží snad ještě víc než na samotném zařízení - takže nakonec uvažuji o částce max. 7.000 Kč, kterou bych nerad překročil...když to bude méně, tím lépe pro moji kapsu :-)

-- 22. 8. 2018 08:33 --

To petison: já myslel, že mi právě doporučíš ty "Polky" :-)))
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 22. 8. 2018 09:47

Taky se přidávám, QA 2020 doporučuji, případně lépe QA 2020i - a pokud seženeš bazarové, tak by ses mohl vejít do těch 7.000 možná i se 2 páry :-).

Jinak pokud by jsi chtěl ještě o stupínek lepší (modernější), tak velmi dobrá koupě se teď nabízí (s přístupem nejnovější generace QA 3000i) u předchozích modelů QA 3000. Pokud by ses nebál jít do koupě ze zahraničí, tak velmi doporučuji https://www.richersounds.com/q-acoustics-q3020-american-walnut.html?retsolclick=5b7d20933af4130b00386034 a https://www.richersounds.com/q-acoustics-q3010-american-walnut.html?nosto=productpage-nosto-1, kde by jsi měl už slušný základ na domácí kino a za v přepočtu cca 6300 Kč, což je opravdu výborná cena (s dopravou bys možná mírně překročil limit 7 tKč). V Česku to za podobnou cenu bohužel nejspíš neseženeš (ale můžeš se zkusit prodejců zeptat na "akční cenu"/mimořádnou slevu, za to nic nedáš).

Jinak pokud zatím chceš pořizovat pouze 1 pár, tak mimo QA 2020i / 3020 bych ještě doporučil Dali Spektor 2, ktery bys v Česku při dobré nabídce taky sehnal pod 7, ze zahraničí v pohodě pod 6 tKč a jsou to taky výtečné repráky, zejména z pohledu cena/výkon. S repráky Polk já bohužel osobní zkušenost nemám.
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod petison 22. 8. 2018 10:00

To Grizzla Polky bych ti samozřejmě doporučil :-) ,ale u nás už je pravděpodobně neseženeš.
Tak ideálně něco z bazaru,kde se posuneš zvukově výš , nebo z nových Q Acoustics 3020 .Verze,, i " bude dražší o litr,ale možná by za to stálo připlatit.Ty 3020 hrají vážně moc dobře.Polky dokáží zahrát silnější a hlubší bas.Ale středy a výšky se ty 3020 vyrovnají Polkům ;-)
petison
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 22. 8. 2018 12:05

Kluci mají pravdu, ty Polky u nás nekoupíš ani v bazaru, Nové RTiA1 stojí 9500,- a RTiA3 už se neprodávají.
Myslím si, že ty QA 2020i ti udělají velice dobrou službu a po doplnění domácího kina o další repro je můžeš nechat jako výborné surroundy, nebo i hlavní - s centrem a subem budou hrát výborně.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 22. 8. 2018 12:21

To Rich-doonie: díky za tip, ale bohužel neposílají zboží mimo UK :-(

-- 22. 8. 2018 13:51 --

...ale možná by se tam ( vzhledem k ceně letenky ) vyplatilo zaletět :-)))
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Leony5 22. 8. 2018 12:57

Kup něco extra levného 1-2000kč aby si mohl poslouchat a šetři na něco lepšího z bazaru cca 10-20 000kč.
Leony5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 22. 8. 2018 13:09

... a to se vyplatí :D
QA 2020i 5490,-
QA 3010 4990,-
QA 3020 6790,-
QA 3010i 6390,-
QA 3020i 7690,-

vše bez letenky :), ale zato se zárukou a dodáním prakticky ihned.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 22. 8. 2018 15:30

Tak už se blížíme:
Dali Spektor 2, Q Acoustics 3020, Wharfedale Diamond 220, Tannoy Mercury 7.2
- všechny budu mít možnost si pravděpodobně poslechnout na svém AVR v Brně. Je něco z toho vyloženě mimo nebo naopak vyčnívá ?
A soukromý dotaz na petisona: vím, že jsou to sloupy, ale co si myslíš o Polk Audio T50 a ceně 7.500 Kč ?
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod petison 22. 8. 2018 15:54

Co jsem se díval tak Polk Audio T50 se u nás již doprodali a prodávat se nebudou.Poslední má Alza rozbalené.Pokud máš místo na sloupy,tak je to velmi dobrá volba.Hrají jako sloupy za dvojnásobek ceny.Pokud máš rád basy tak ti nabídnou více dynamiky a basů než regálovky.
Tady předposlední příspěvek potvrzuje kvalitu těch T50:
viewtopic.php?f=1711&t=1288076&start=30
petison
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 22. 8. 2018 16:46

To petison: přesně tak to je - Alza a jsem trošku basový typ ;-)
Mám "Ikeácký" stolek tak akorát na televizi a musel bych nějak umístění regálovek vymyslet ( např. stojany ). Vedle stolku by ale místo na sloupy mělo být...zeptám se možná hloupě - jsou T50 lepší než uvažované regálovky ( asi bych bral QA 3020 ) ? Má vůbec smysl to takhle srovnávat ?
V současné době chceme pouze jeden pár, stereo, filmy, televize. Jak už jsem psal jsme omezeni rozměry a orientací místnosti, ale do budoucna 5.1 nevylučujeme a v tom případě ( a pokud se osvědčí ) mi přijdou T50 jako slušný základ.
Naposledy upravil Grizzla dne 22. 8. 2018 17:01, celkově upraveno 1
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pixxel 22. 8. 2018 16:46

T50 jsem nikdy neslyšel a taky hledám bedny/sloupy. Při procházení internetu jsem však hooodně často nacházel právě T50ky jako nejlepší levné sloupy. Za tu cenu prý mají skvělý zvuk. Otázka zda jsou vhodné do malých prostor. Musel bys pořešit akusticky trochu tu místnost. Jinak zkus se poptat na eurostaru zda je tam nemají ještě skladem. Osobně jsem si tam zarezervoval jedny polky S60 v černé barvě, v hnědé už nebyly.
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod petison 22. 8. 2018 17:23

Ty QA 3020 nebudou tak dynamické .U filmů budou lepší ty sloupy.Výhoda těch T50 je v tom ,že nemají basreflex a nejsou náchylné na umístění.Samozřejmě bez tvého poslechu ,těžko říct co by ti sedělo víc.
petison
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod axton 22. 8. 2018 19:54

https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... avr-x1400h
Drobné počtení o t50. Osobně bych do nich v té ceně taky šel.
Yamaha A-S501,Dali Zensor7
axton
Junior

Odeslat příspěvekod petison 22. 8. 2018 20:15

Sice Polsky ,ale zajímavé čtení
Powiem wprost – kolumny POLK T50 stanowią dla mnie totalne zaskoczenie. Byłem pewien, że kolumny podłogowe za 1500 zł to jest marna jakość kina domowego. Waga kolumn oraz zastosowanie tuneli bass reflex sugerują snujący się, nie nadążający za rytmem bas, kiepską średnicę i ostre, przenikliwe wysokie tony. Tymczasem prowadzenie basu i jego jakość – znakomita. Średnica potrafi przekazać barwy wokalu i instrumentów akustycznych. Wysokie tony nie mają najmniejszych znamion ostrego, natarczywego brzmienia. Po prostu jestem zdumiony jakością dźwięku jaką udało się konstruktorom uzyskać w kolumnach podłogowych za 1500 zł. Pewnie miał na to wpływ zbieg okoliczności, że po prostu zgrały się z moimi klockami audio. Nie mam szerszego porównania ale w towarzystwie mojego sprzętu vintage wypadły naprawdę bardzo dobrze. Oczywiście można mieć pewne wymagania czy grymasy co do „masy” wokali na średnicy oraz życzenie aby wysokie tony lśniły pełnym blaskiem – chodzi o perlistość i delikatność wybrzmień przy odtwarzaniu delikatnych „perkusjonaliów”. Niemniej jednak w tej cenie kolumny te mogą bez wstydu posłużyć zarówno do kina domowego jak i do słuchania muzyki - a audiofil, który je zakupi nie będzie rozczarowany. Kolumny POLK T 50 uniknęły fatalnych braków jakie prezentują budżetowe kolumny a znakomite prowadzenie linii basu i średnicy to ich ogromny atut. Do wysokich tonów można mieć pretensję o „kocyk” na nich położony ale za to ich delikatność jest wspaniała i nie sprawiają najmniejszego dyskomfortu w postaci kujących w uszy efektów – oczywiście przy dobrze dobranej elektronice reszty toru.

Pisząc o powyższych brakach trzeba oczywiście wziąć poprawkę na to, iż nie mam wiedzy na ile testowane kolumny są wysezonowane. To w sposób oczywisty wpływa na ich brzmienie. Wygrzanie kolumn w większości wypadków poprawia ich walory dźwiękowe.

Walkower zamienił się więc w swoje przeciwieństwo. Zachwyciłem się jakością jaką prezentują te przystojne, smukłe paczki, które szły na pewną śmierć a sprawiły mi wielką przyjemność w słuchaniu muzyki i wyszły obronną ręką z tej próby a współczynnik jakość/cena - to absolutna rewelacja ! Brawo dla konstruktorów i producenta. Strach pomyśleć co konstruktorzy pokażą za cenę np 5 razy większą ... niech drży konkurencja.
petison
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 22. 8. 2018 20:56

Já už vám do toho nechci moc kecat, celé to vlákno se posunuje trochu jinam proti původnímu zadání, ale podle mě ty QA 3020(i) hrají lépe než T50, byť s menším objemem basů.
Obecná poučka hovoří o tom, že regálovky budou vždy lepší než sloupky ve stejné ceně. Nemusí to platit na 100% a to, co dokázal Polk dostat z T50 za uvedenou cenu je jistě obdivuhodné, nicméně omezení daná cenou tam jistě budou, ať už na zpracování nebo použitých komponentech.
Rozhodnutí samozřejmě (a díky bohu :)) není na mě. Přesto bych v tuto chvíli volil regálovky, které bych následně použil na surroundy a dokoupil sloupy jako hlavní v trochu vyšší kvalitativní kategorii (např. QA 3050i).
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petison 23. 8. 2018 06:17

Souhlasím,sice ten rozdíl ve zvuku si dovolím tvrdit nebude tak velký.Ano nabízí se varianta koupit ty QA 3020 a bud budou dostačovat,nebo se později nechají na surroundy.Trochu problém u těch QA 3050 je ,že mají zadní basreflex a potřebují být ode zdi tak min 30 cm.Kdežto ty T50 se můžou dát blíže ke zdi.A taky nakonec možná zjistí,že mu stačí na filmy pouze režim stereo.Vzhledem k tomu rozpočtu co na to má.Protože za ty QA 3050 by musel dát dalších 17000 Kč.V tom případě by byli vhodnější T 50.Bohužel k poslechu je nikde nemají.
Naposledy upravil petison dne 23. 8. 2018 11:50, celkově upraveno 1
petison
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 23. 8. 2018 07:10

Já to chápu tak, a podle úvodního příspěvku to tak vypadá, že právě teď jsou omezeni prostorem v nějakém malém bytě (pronájmu) a místo stávajícího audia nízké kvality si chtějí pořídit lepší zvuk, zatím stereo, později domácí kino.
To je vázáno na přestěhování do většího bytu/domku, kdy by už nemusel být problém s většími sloupky se zadním basreflexem a snad i s financemi.
Proto mi aktuálně přijde jako lepší řešení nákup regálovek a později, dle prostorových a finančních možností větší sloupky. Pokud se rozhodnou zůstat u sterea, chtělo by to vyměnit AVR za stereo zesilovač, opět může být vyšší kvality.
https://avmania.e15.cz/eisa-nejlepsi-au ... 19#part=13
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grizzla 23. 8. 2018 11:30

Ahoj kluci,
ještě předtím, než poděkuji za Vaše poslední příspěvky, chci poděkovat za Váš čas. Čas, který jste ( stejně jako ostatní ) věnovali mým dotazům a rozhodli se na ně reagovat svými postřehy, nápady a dobrou radou :tleskani :tleskani :tleskani .
Díky tomu jsem se nejen já, ale jak správně zmiňuje tombas, celé vlákno posunulo trochu jinam - z mého pohledu k lepšímu. Jsem zase o něco chytřejší ( byť ve srovnání s Vámi stále audiohifianalfabet :-D ) a ať už bych vybral cokoliv, pravděpodobně bych nešlápl příliš vedle.
Denon AVR-X2000 se snad neukáže špatnou volbou a pokud jde o repro - rozhodl jsem se, že zkusím Polk T50.
Uznávám argumenty tombase a ostatních, týkající se doporučení na vhodnější volbu regálovek do "omezeného" prostoru a provizoria současného bydlení. Jejich myšlenka na řešení mého požadavku pomocí jednoho páru QA a po doplnění jejich přesunu na pozici surroundů je elegantní a logická.
Přesto jsem neodolal chvále na T50 nejen zde v diskuzích, ale také jejich testům a recenzím po celém internetu. A také současné dostupnosti a ceně. Pokud by se mi podařilo v Anglii zakoupit diskutované QA 3020 za pouhých 99 liber ( bez dopravného ), pravděpodobně by nebylo co řešit. Ale protože prodejce zboží neposílá mimo území UK ( dokonce je nutné toto zakoupit pouze v kamenné prodejně ) a jejich současná cena na českém trhu je téměř na úrovni Polků padla moje volba právě na T50. A pokud opravdu hrají tak, jako sloupy v kategorii kolem 15.000 Kč, tak jsem udělal dobrý obchod. A pokud ne, půjdou z domu. Určitě je při současné (ne)dostupnosti někdo s radostí koupí. A já velice rád sáhnu po QA, které jsem teď kvůli výše zmíněnému nevybral.
Grizzla
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 23. 8. 2018 11:42

Grizzla:
Já být tebou bych se vykašlal v téhle cenové kategorii na sloupy a raději pořídíl kvalitní regálovky. Navíc - já vím, že v budoucnu třeba plánujete přesun do většího a rádi byste si repro přenesli, ale pořizuješ je teď a hrát budou pravděpodobně nějakou dobu v současných podmínkách a na 9 m2 opravdu, ale opravdu nedoporučuju sloupy... A nenech se zmást, zde diskutované regálovky (ať už QA 2/3series, tak Dali) si hravě poradí i s prostorem klidně trojnásobně větším.

No a ohledně modelu - poradil bych ti brouzdat po netu a když tě nějaká nabídka osloví, jdi do toho. Když není možnost si nechat ty výprodejové QA 3020 poslat z Anglie do ČR, tak zkus pohledat jinde na anglických webech, je celá řada takových, kde to není problém (sám jsem si kupoval celou soustavu včetně receiveru z UK). Ale v Česku bych ty QA 3020 nové za 6790 fakt nekupoval, už z principu. Já se zkusil jen v rychlosti mrknout a např. tohle mi přijde slušná nabídka https://elektro.bazos.cz/inzerat/91447264/Q-Acoustics-2020i.php - v podstatě za necely 2/3 požadovanýho rozpočtu máš velmi slušny bedny, sotva zahořely (dle infa o záruce jsou v podstatě teprve půl roku stary ;-) ), ktery ti podle mě více než dobře poslouží.

-- 23. 8. 2018 12:46 --

Vidím, že jsem s tímto postem přišel trošku s křížkem po funuse, že už padlo rozhodnutí ... Tak přeji, aby tvé rozhodnutí bylo správné a především jste vy doma byli s výběrem spokojeni :-)
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod petison 23. 8. 2018 11:54

Já věřím ,že bude spokojený.Jen si dej pozor jsou prodávaná jako rozbalená,tak zkontroluj zda nemají mechanické poškození.A snad to Alza nezmastí jako u kolegy,že mu poslali jeden kus.Jsou totiž balený po jednom zvlášť.
petison
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 23. 8. 2018 12:22

Rich, mluvíš mi z duše a právě QA 2020i považuji v tuto chvíli za ideální volbu, protože budou skvělé i v budoucnu jako surroundy, tj. malé, dobře umístitelné, ale dostatečně výkonné a kvalitní. Na ozvučení stávajícího malého prostoru jsou přímo ideální.
Sloupy bych opravdu řešil až v novém prostředí, kde může být tolik ovlivňujících faktorů, které v tuto chvíli nedokáže nikdo ani předvídat.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 23. 8. 2018 13:15

Já bych osobně taky šel za momentální popsané situace uživatelem Grizzla jednoznačně do regálovek... Ale na druhé straně je pravda, že s Polk Audio T50 nemám žádnou osobní zkušenost a jestli se skutečně tak povedly, tak nezbývá než věřit a doufat, že s volbou budou spokojeni :-) Ono i v recenzích u těchto sloupů je prakticky vždy zmíněno, že se hodí i do menších prostor, tak snad se tomu dá věřit.

Jinak to porovnání regálovek a sloupů v přibližně stejné cenové kategorii - co mám osobní zkušenost, tak byl vždy obrovský rozdíl. Co jsem měl tu čest osobně slyšet sloupy v kategorii do 10 tKč (Jamo S 426, Yamaha NS-F51, Magnat Tempus 55 a Jamo S 807 (které už jsou za 12-14 tKč)), tak musím říct, že regálovky QA 3020(i) všechny uvedené sloupy hravě přehrály a to jsou na cca 60-70% ceny těch sloupů ... Je ale fakt, a to musím zdůraznit, že já nebral jako benefit výraznější basový projev sloupů oproti regálům, jelikož jsem pořizoval 5.1 soustavu se subwooferem, na kterém jsem tvral (z důvodu filmů). Takže jsem posuzoval zejména přirozené, detailní podání zvuku, s precizními výškami, s čistým prostorovým přednesem - a v těchto aspektech byly výše uvedené sloupy výrazně horší. Takže z tohoto důvodu jsem dal sloupy úplně k vodě. Ale znovu opakuji - s repro od Polk nemám žádnou zkušenost, takže určitě neodrazuji/nerozmlouvám rozhodnutí. Jen já bych zkrátka jednal jinak :-)
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod Leony5 23. 8. 2018 15:48

:-D No pokud dobře čtu tak Polk audio T 50 mají také zadní basreflex.
Leony5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod petison 23. 8. 2018 16:22

Nemají.Na Mallu to mají špatně popsané.Misto basreflexu mají pasivní basový zářič v předu.
https://www.hifi-voice.com/images/testy ... -T15-5.JPG
petison
Mírně pokročilý