Sháním odborníka

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Honza_HK 19. 2. 2019 16:45

Ahoj všem.

Po stovkách pokusů nastavit u mě doma systém domácího kina tak, aby zněl aspoň trochu normálně, to vzdávám a mám pro zde přítomné experty nabídku.

Mám AVR Denon X3400H, systém 5.1, plus nějaké ty zdroje signálu (PS 4, nVidia Shield TV 2017 apod.). Bydlím v Hradci Králové.

Nabízím zajímavou fušku pro člověka, který se vyzná v audiotechnice, a je ochoten ke mně přijet, proměřit vlastnosti mojí poslechové místnosti/pozice a říct mi, co jsem doposud dělal špatně a jak to udělat líp. Zejména mi jde o správné použití Audyssey a/nebo manuální kalibraci AVR.

Co hledám, je člověk, který
- ví, co je REW, a umí ho používat (případně umí používat jiný, stejně dobrý nástroj)
- vyzná se v akustice natolik, aby mi dovedl poradit, jak rozmístit reproduktory a jak co nejefektivněji vyrušit nepříznivé vlivy mého poslechového prostoru (tedy pokud například neví, co je to stojatá vlna, tak to není člověk, kterého hledám).
- vyzná se v receiverech značky Denon/Marantz, umí správně používat Audyssey (ideálně včetně manuální editace křivek v MultEQ editoru).

Co takovému člověku nabízím:
- odpovídající finanční odměnu (situaci na trhu neznám, ale hledám kvalitu, ne slevu)
- náhradu cestovních výdajů vedle uvedené odměny
- kafe ;)

Časové bych to odhadoval na jedno odpoledne. Pokud bude dotyčný podnikatel, který se tím živí, tak na fakturu. Pokud někdo bude chtít písemnou smlouvu, nevidím v tom problém. Nabízená odměna není za to, že mi to na konci bude úžasně hrát; je za to, že na konci budu relativně přesně vědět, co jsem doteď dělal špatně, a co můžu udělat pro to, aby to hrálo líp. Pokud tedy dostanu spoustu užitečných odborných informací, tak nikoho neošidím jen proto, že mi "nespravil zvuk". Bohužel naučit se pracovat s REW je momentálně nad moje časové možnosti.

Prosím pouze vážně míněné nabídky lidí, kteří splňují podmínky. Na úrovni poučeného laika tomu rozumím i já, a jak jsem napsal, mám za sebou stovky pokusů o správné nastavení (a stovky stran textu na Internetu, které se tím zabývají). Pokud by někdo přijel, jednou pustil setup Audyssey a pak konstatoval "to je teda fakt divný, že se to chová právě takhle", tak jsme oba akorát ztratili čas, protože to vím i bez něj! :)

Jestli jsem to postnul do nesprávného fóra, tak to prosím klidně přesuňte.
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bazi 36 19. 2. 2019 17:33

Myslím,ze bys udelal lépe,kdybys postnul fotografie mistnosti a uvedl treba jake mas reprosoustavy.....mozna bys usetril.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Lybuna 19. 2. 2019 18:54

a ty jsi někde slyšel tvou sestavu hrát,že ti to připadá nenormálně? jen jestli nemáš od docela levného recieveru moc velká očekávání, ono v normálním bytě podle mého moc možností pohybu se sestavou nebývá, asi bych navrhl co píše Bazi a hodil sem nákres poslechové místnosti, sestavu repro a rozepsal co ti nejvíc na zvuku vadí
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Honza_HK 21. 2. 2019 20:32

Místnost je 3,5 na 3,5 metru (zhruba).

Moje sestava:
AVR: Denon X3400H
Klipsch RP-500C (center)
Klipsch RP-500M (front)
QLN Qubic II S (surround)
Yamaha NS-SW200 (sub)

Front: >15 cm ode zdi, pěnové podložky, nasměrované dolů k hlavní poslechové pozici
Center: >15 cm ode zdi, pěnové podložky, zhruba v úrovni horní části hrudníku v hlavní poslechové pozici (donedávna byl natočený nahoru, ale popravdě řečeno neslyšel jsem žádný rozdíl)
Surround left: Nedá se dát jinam než do rohu, na druhou stranu zrovna surroundy mi znějí normálně
Surround right: >20 cm od zadní zdi.
Skleněný stolek jsem samozřejmě v rámci pokusů dal několikrát pryč -> žádný slyšitelný rozdíl.

Nedaří se mi najít žádnou kombinaci Audyssey ani manuální kalibrace, která by vedla k normálnímu přednesu filmového zvuku. Dialogy nejsou živé, ale jakoby zastřené. A na úrovni hlasitosti, kdy se to začíná lepšit, už nastupuje zkreslení a bas a celé to hrozně řve. :/ Dočetl jsem se, že ty Klipsche jsou citlivé a Audyssey to nečeká. Někdo radil dát mezi reproduktory a AVR nějaký odpor - no to je úplně nad moje schopnosti. Šachování s crossovery a levely jednotlivých kanálů nepomáhá, zkoušel jsem všechno možné.

Jak už jsem napsal, zkoušel jsem setup Audyssey fakt mockrát. Poslechové pozice podle diagramu v setupu, poslechové pozice v malém prostoru kolem hlavní poslechové pozice, poslechové pozice posunuté před gauč, poslechové pozice na všechny způsoby včetně mírných výškových variací, deka přes gauč. Vím, že mám měřit aspoň 30 čísel od zadní stěny. Nepomohlo nic. Zkoušel jsem v MultEQ editoru nastavit, aby Audyssey korigovala jen frekvence do 250 Hz/500 Hz/1kHZ - taky nepomohlo. Mám podezření, že mě sabotuje akustika místnosti, ale sám si to nezměřím...

Možná to píšu napřeskáčku, ale strávil jsem nad tím měsíce a už toho mám fakt plný zuby. :) DEQ, Dynamic Volume, Audyssey Flat, Reference, Bypass L/R, you name it. Subwoofer crawling taky :D. Několikrát jsem měl v košíku AVR s Dirac Live, ale jestli mám blbou akustiku, tak nechci vyhazovat desítky tisíc z okna.

Předtím jsem ty QLN měl jako front, k tomu center od QLN a AVR Yamaha V375. A tam tyhle problémy nebyly. Prostě to hrálo potichu a plynule krásně se to zesilovalo, až to bylo docela nahlas a pak až moc nahlas. :) Tady ta zběsilost co mám teď je mnohem divočejší zvíře.
Přílohy
mistnost.jpg
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bazi 36 21. 2. 2019 22:26

Nastavit se da cokoliv,ale pokud je to po automatickem zkalibrovani skoro neposlouchatelne,bude podle mne na vině kombinace denon -klipsch. Jak ses k te kombinaci dostal? Nekdo poradil?
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod malabar 21. 2. 2019 22:46

Ahoj, ten chlapek, co ho hledas urcite nejsem a na to radit se necejtim. Podle posledni vety, ti to v minulosti chodilo. Zajimalo by me, jaky rozdil je v poslechu, kdyby ty Klipsche a QNLka byly vedle sebe (ve dvou zonach, bez centru) a hraly v Pure Direct. Stejny podminky - zdroj muziky, kabely, podlozky, vzdalenost. Je to jiny ?
Jo, a takova blbost - to na podlaze je lino ?
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod Lybuna 22. 2. 2019 01:39

akustika místnosti asi nebude tvůj problém, že by měla vliv na zastření dialogů se mi nezdá, viděl bych to na tvůj nový avr, přeci jen přechod z yamahy která hraje živěji a víc přirozeně oproti denonu který hraje více do příjemna a trochu ty okraje zakulacuje, určitě nejednoduší bude si někde půjčit nějaký jiný avr a zkusit, jak yamahu tak ke Klipsch by se možná hodilo onkyo
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 22. 2. 2019 09:41

Já osobně zde akustiku a umístění repro vidím jako problém: všechny repro kromě subu na papundeklovém nábytku, extrémní nesymetrie levé a pravé strany, 4 ze 5 repro nalepené na zdi.

Těžko ale na dálku říct, jestli je to hlavní problém nebo ne. Svou malou trošku možná přidají i ztráty v kabeláži.

Jako první bych zkusil dát přední repro před skříňky a posunout sedačku o půl metru do prostoru.
S Audyssey mám osobně dobré zkušenosti jen v akusticky dobrém prostoru. V prostoru tvého typu bylo vždy spíš na škodu.

Bedny Klipsch mají obecně velmi specifický zvuk, ale předpokládám, že sis je před koupí důkladně poslechl a tudíž že se dá vyloučit, že ti prostě zvukově nesedí.

Píšeš, že chceš, aby to hrálo aspoň trochu "normálně" - co to znamená a co je pro tebe etalon oné normálnosti?

Jinak naučit se s REWem na úroveň umět si změřit základní akustiku místnosti je otázka půl hodiny. Mají velmi srozumitelně zpracovaný manuál a na YT je dost how-to videí.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Pixxel 22. 2. 2019 10:27

Určitě bych si zkusil pohrát s tou akustikou.
Můj tip je ten, že přímý zvuk putuje k tobě na sedačku a tam se odrazí od zadní stěny zpátky k TV a zase se zpátky odrazí k tobě od TV. Časový rozdíl mezi tím přímým zvukem a tím odraženým od TV už bude celkem dosti velký a může to už nějakým způsobem zkreslovat.
Osobně bych zkusil zavěsit nad sedačku nějakou peřinu nebo deku, která by rozbila tyto první odrazy. Samozřejmě taky můžeš zkusit dát deku i na TV. U mě to hodně pomáhá u hudby když mám TV zakrytou. Defakto mám celou stěnu u TV zakrytou závěsy, které schovávají akustické panely i TV:). Pak bych taky zkusil určitě ty skříňky s fronty posunout trochu více do prostoru. Zkus hodit peřinu i přes stůl, pokud to je lino tak hoď peřinu i na zem. Dělejto postupně a poslouchej jaký to má dopad na zvuk. Zkusil bych možná i orientačně ty surroundy s fronty prohodit jaký to bude mít vliv.
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lybuna 22. 2. 2019 12:18

já jsem tedy pochopil, že Honza už nějaké rošády s akustikou prováděl a na víc mu původní sestava hrála bez problému tak bych jako nejednoduší první pokus zkusil jiný avr, jestli tedy má možnost si ho někde půjčit
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Bazi 36 22. 2. 2019 12:22

Kdyz pise,ze s minulou sestavou bylo vse ok a akustika mistnosti se nezmenila,budou tyhle rady zrejme pro kocku. Vadi mu to u dialogů pri sledovani filmů,takze tou dekou pres tv bych to neresil,ja mam u filmu vetsinou rad i obraz.

-- 22. 2. 2019 12:23 --

Lybuno,trefili jsme se do stejneho casu,proto totozna odpoved.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Pixxel 23. 2. 2019 10:43

Možná se pletu ale akustika místnosti by se měla přizpůsobovat samotným bednám co jsem se tak všude možně dočítal. Předchozí bedny s dosavadní akustikou se mohly "sžít" ale ty klipsch velmi silné na výškách už mužou dělat problém. Nejsem odborník v tomto ale akustiku bych zrovna nepodceňoval. To co jsem popisoval je jenom pokus aby zjistil zda to opravdu akustikou není. Možná si ověří, že je problem někde jinde ale taky možná zjistí, že když přidá tu a tam nějaký akustický panel, tak to bude jenom ku prospěchu. Navíc to zabere 1-2h času, nulové náklady a nemusí vytáhnout nohy z bytu a navíc bude mít jistotu kudy dále s tím, že si ve výsledku možná i potom upraví akustiku a razantně posune zvuk dále.
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dm602 23. 2. 2019 11:06

poddla mna je rozlozenie na obyvacku v poho videl som aj horsie podla mna je zla kompinacia komponentov denon a rozny vyrobcovia repro a sub nie kazde si sadne nepochopim ako niekto stavia kino a repro ma roznych vyrobcov a roznych tried .
tiez som mal b and w dm602 center cc6 a zadne som nemal este bowers ale obycajne tak zadne hradli uplne zle ked som dokupil dm601 bolo to nebe a dudy taktiez pioneer sice thx v tom case super ale s bowersami strasne presiel som na marantz a nechapal som to zvukove zlepsenie.
Rozhodne by som ale aspon tie predne dal aspon 30-50 cm od steny
Dm602
Junior

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 23. 2. 2019 16:48

A co odpovíš na otázku audiotechnika - kolik asi máte připraveno financí na ty "úpravy"?

Problém je čtvercová místnost, umístění repro, pak repro Klipsch, pak jejich kombinace s jemnějším Denonem (po předchozí ostřejší Yamaha soundu).
Zkus přední repro posunout dopředu i se skříňkam, umístit je blíže k rohu skříňky, kde je konstrukce tuhá a položit na ně ještě alespoň 15kg zátěže, např. knížek (opatrně neshodit). Jak to hraje?
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 1.3 MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC MagicPlus●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●Samsung UE48H6400●DIY & Tesla●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod malabar 23. 2. 2019 16:54

Ahoj Honzo, myslel jsem, ze budes trochu reagovat na rady ostatnich, protoze tvoje tema je zajimave a taky proto, ze tu lidi maji zajem - podle toho, co vidim - ti pomoct. Vcera jsem par hodin stravil na netu vlastne jenom timhle, brouzdal jsem zleva do prava, zjistoval to a ono, ptal se nekoho, kdo je mi v technice za referenci a stravil na KAC hodiny, takze se to pokusim shrnout. Je to muj nazor, mozna se ti nebude libit, muzes mi vynadat nebo me treba nahlasit. V kazdem pripade to neni snaha kritizovat, ale spis ti pomoct. Takze:
Masina, teda AVRko je velmi solidni pristroj na muziku i na filmy. Klipsche jsou jedny z nejkvalitnejsich ve sve tride, QLNka dobry, SW nic moc, ale ok, zdroje fimu taky fajn, kabel, ktery je videt k zadnim repro je tkanicka k telefonu, ale budiz. Podtrzeno, secteno - dohromady by to melo slapat jedna basen. Ale neslape. V minulem komentari jsem lehce natuknul problem, ktery rozvinu. Tedy to, co vidim na fotce - mistnost.
Predni zed plocha, zadni zed plocha, strop plochy, na podlaze lino, ta zed u okna nic moc a ta zed, co neni videt je zrejme pruchozi dozadu, takze asi podobna. Pardon, ale horsi akustiku si skoro neumim predstavit. Snad jedine sklenenej zamek. Kdyz ty QLNka sly na ctvrtku, muselo drncet i to okno. Proste si myslim, ze se tam zvuk tluce.
A pak bych dal pod repro podlozky. Vim, mas je tam. Ve predu jsou ale tenke (a naklon je k nicemu), centr vypada ok a vzadu nejsou vubec. Myslim, ze rezonance (zvlaste z Klipschu) se hodne prenasi do nabytku. Vim, ze za originaly chteji majlant, ja mam u pc tohle : https://www.amazon.com/dp/B01K9MQZ02/re ... B01K9MQZ02
Nikde taky nevidim zminku o zdroji napeti, resp. nejaky "power conditioner" ?

No, a ted si me klidne kamenujte ! :)))

@DinosaurJR : psal jsem, kdyz jsi odpovidal, takze souhlas
Naposledy upravil malabar dne 23. 2. 2019 17:12, celkově upraveno 1
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 23. 2. 2019 17:03

To se ti opravdu oplati shanet nekoho na ozvuceni obycejneho obyvaku..?
Pochopil bych to nekde v nejake hale, baraku, ale takhle..?
Abox
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lybuna 23. 2. 2019 18:30

já tedy pořád nevidim ten prostor jako hlavní problém přestože ta místnost neni ideální, ale kdo ji má..., na zemi tedy nevim ale mě to přijde jako koberec, pokud umim číst tak předchozí sestava hrála dobře a teď si stěžuje na zastřené dialogy při nízké hlasitosti, a tichý poslech by místnost tolik ovlivňovat neměla, za mě je hlavní problém kombinace avr a repro, denon sází na jemnost a klid a pokud z něj chce dostat trochu říznosti tak to potřebuje více osolit ale díky nadprůměrné citlivosti repro to tolik nejde protože pak už to hodně zkresluje a rezonuje, zkrátka je potřeba avr který hraje výrazně i při nízké hlasitosti nebo repro s nižší citlivostí
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod malabar 23. 2. 2019 20:04

Honza_HK:
"Předtím jsem ty QLN měl jako front, k tomu center od QLN a AVR Yamaha V375. A tam tyhle problémy nebyly. Prostě to hrálo potichu a plynule krásně se to zesilovalo, až to bylo docela nahlas a pak až moc nahlas. :) Tady ta zběsilost co mám teď je mnohem divočejší zvíře."

To je prave ono : Ja totiz tomuhle neverim
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod Hlava 23. 2. 2019 21:03

Z pozice “odbornika”, co mel nekolik let hifi v podobne ctvercove mistnosti (u me 4 x 3.75 m, vyska 2.6 m) muzu me zkusenosti shrnout jednoduse. Cim vetsi jsem tam mel bedny, tim mensi bordel to delalo.

Kdysi pred lety jsem jel ke komusi cosi kupovat a vezl si s sebou i tehdejsi aparat. Borec bydlel v nejake prvorepublikove vile, krasna obrovska mistnost, levne CD Marantz, zes uz nevim jaky (integrac Primare?), nejake ptaci budky Xaviany. Hralo to naprosto famozne. Ta sama sestava v te me mistnustce pak doma hrala jak z *****. Hlavnim vinikem spatneho zvuku byla vzdy ta mistnost ...
Hlava
Junior

Odeslat příspěvekod duuudl 23. 2. 2019 21:19

takhle nadálku ti asi nikdo nic moc neporadí ani já nebudu vyjímka. Jediné co mě napadá, zkus zkontrolovat fázi (+-) všech reproduktorů.
duuudl
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 23. 2. 2019 21:42

Nejjednodušší cesta je vrátit se k tomu, co dříve hrálo dobře, tj. vyhodit Denon a koupit Yamahu (Onkyo, Marantz), bedny umístit tak, jak byly dříve, když to ještě hrálo.
Potom dělat změny krok po kroku a v okamžiku, kdy se zhorší, je viník nalezen.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod inkvizition 23. 2. 2019 23:18

Asi je to jen výstřel do tmy, ale já se u tchána zapotil s kombem onkyo a jamo... Taky to hrálo zastřeně a bez detailů... Nakonec jsem zjistil, že tam ten"odborník" co to instaloval vytáhl basy v equalizeru, což totálně zničilo zvuk. Po narovnání už hraje dobře. Nicméně to sis jistě ověřil, že tam nikde nestraší equalizer *****...
inkvizition
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 24. 2. 2019 00:05

Myslím, že správné zapojení a reset do továrního nastavení je první krok před všemi dalšími pokusy.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod malabar 24. 2. 2019 00:11

@tombas: souhlas!
Vyse jsem psal, ze Honza nema zajem. Ani tuk. Koncim s vlaknem.
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod Honza_HK 24. 2. 2019 13:25

Díky všem za odpovědi. Rozumím tomu, že někomu můžu přijít jako nevděčný, když se mi upřímně snažíte pomoci. Taky myslím, že vaše odpovědi budou užitečné i dalším lidem, kteří to tady budou v budoucnu číst, což je hrozně fajn.

Ale nehledám zde návod na to, jak si pomoci sám. Já už na to pokud možno nechci sahat. Tak dlouho jsem do toho investoval čas a energii, až toho najednou bylo dost. Proto jsem se odhodlal ještě zkusit pomoc odborníka (zatím na audiotechniku, psychiatra doufám potřebovat nebudu) a zaplatit mu za to, že mi to "na míru" osobně zkoukne, proměří, poradí a v ideálním případě i nastaví tak, aby ve zvuku bylo co nejméně kompromisů. Abych odpověděl na otázku, kolik bych tak nabídnul za tuto službu - nevím. Pět tisíc? Víc? Vůbec netuším, jak se pohybují ceny. V této fázi mi jde hlavně o diagnostiku problému.

Ještě jednou díky za to, že se mi věnujete. Jste fajn.

Abych ale byl užitečný i pro ty, kteří budou řešit podobný problém po mně, níže jsou doplňující informace.

- Mám tam koberec.
S tou předchozí sestavou jsem to napsal nešťastně. Mínil jsem tím, že nebyla jak z divokých vajec. Hlasitost se zvyšovala plynule a zvuk byl pořád vyrovnaný, alespoň v tom rozsahu, který jsem potřeboval. Poslouchat hudbu i filmy bylo příjemné, nic netahalo za uši. A nebylo potřeba nijak extra zvyšovat hlasitost. Současná sestava na druhou stranu zvuk podstatně víc "otevřela", "zpřítomnila". Konečně jsem pochopil, co mají všichni s tou soundstage. A má opravdu spoustu výkonu, což je téměř neustále slyšet. Jako by chtěla být spíš v nějakém menším kinosále než u mě doma. Určitě ji provozuju na vyšší úrovni hlasitosti než tu předchozí, ale ona je to nutnost, protože jinak by lidem nebylo nic rozumět.
- Mám v pokoji ozvěnu. Když se postavím doprostřed místnosti a tlesknu, tak se v reakci ozve ostrý zvuk, jako by odskočila malá pružinka. Trvá to cca sekundu a půl. Přičítám to holým stěnám a stropu, resp. nedostatku ploch absorbujících zvuk.
- Fáze reproduktorů jsou OK, dočetl jsem se, že občas jsou prohozené už z výroby, tak jsem to zkusil prohodit - tím to nebylo.
- Ekvalizér ve hře není.
- Resetuju AVR do továrního nastavení před každým novým nastavením.

Vyzkouším Vaše rady, jsem za ně vděčný, nicméně moje nabídka platí.

Zdravím z Hradce

Honza
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lybuna 24. 2. 2019 15:49

tak jestli tam máš ozvěnu tak ti každý odborník řekne ať to zatlumíš, nakup na všechny holé stěny nějaké rozměrnější obrazy, nebo něco podobného - https://www.silent-lab.cz/produkty/stil ... e-obklady/
a zkus ty přední repro dát co nejdál od stěn, asi to chtělo lepší volbu repro s ohledem k místnosti a vyústění basreflexu
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod pekr77 24. 2. 2019 15:50

Mohu se zeptat (jako čerstvý majitel Denon X3500H), proč jsi šel z poměrně základní Yamahy do Denonu vyšší řady, a ne do Yamaha Aventage řady, pokud jsi na tu jejich charakteristiku byl už jakž takž zvyklý?
pekr77
Junior

Odeslat příspěvekod Bazi 36 24. 2. 2019 16:23

To s tou celkovou vyssi hlasitosti kvuli dialogum moc nechapu. Hlasitost muzes hrat podle potreby a trochu si pridat pouze na centru,ne?
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 24. 2. 2019 16:34

No jestli je to kalibrované přes nějaké ty automatické programy, tak to může s tou ozvěnou dělat pěknou paseku.
V prvé řadě by se mělo něco udělat s tou akustikou.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Honza_HK 24. 2. 2019 16:42

pekr77: Slyšel jsem ódy na Audyssey a X3400H má jako první v modelové řadě verzi XT32. Taky má pre-outs, takže jsem si říkal, že kdyby Audyssey nebyla až takový zázrak, můžu k tomu dát miniDSP coby nejlevnější variantu, která umí Dirac Live. Důvodem pro upgrade byla touha po lepším zvuku. Jak se ukázalo, byla to trochu past.

Lybuna: Mrknu na to, díky.

Na základě diskuse přemýšlím, že místo těch QLN dám dozadu Klipsch R41M. Sice to není Reference Premiere 2018, ale zato jsou malé a třikrát levnější než ty, co mám vepředu. Ale co když jsou ty QLN úplně v pohodě a ty Klipsche tomu nepomůžou, protože problém je jinde...
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lybuna 24. 2. 2019 16:55

tak vyzkoušej oboje bedny na front pozici ve stereu a měl by jsi slyšet které si s avr lépe souzní
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Honza_HK 24. 2. 2019 17:02

Bazi 36 píše:To s tou celkovou vyssi hlasitosti kvuli dialogum moc nechapu. Hlasitost muzes hrat podle potreby a trochu si pridat pouze na centru,ne?

Přidat si trochu na centru nepomáhá. Přidat si na centru víc v mých podmínkách zničí prostorovost zvuku. Navíc když center hraje podstatně hlasitěji, tak ostatní reproduktory nemaskují svým projevem nastupující zkreslení. Čili center mám +2db a zvyšuju master volume na úroveň, kdy postavy začínají znít jako lidé. Ale to už je fakt docela nahlas a když přijde nějaká akční scéna, nedejbože s výbuchy a střelbou, tak je to občas k nevydržení. Dynamic volume likviduje basy, DEQ je brutálně zesiluje.

Taky je zajímavé, že nastavení crossoveru na frontech a centeru z 40 Hz (nastaveno AVR na základě výsledku setupu Audysssey) na 80 Hz (což se všude doporučuje) nebo 100 Hz úplně proměňuje jednak dojem z prostoru, ale i samotné podání zvuku, a to nejen basové složky. Což mi přijde jako laikovi zvláštní, protože jsem si myslel, že crossover v zásadě jen říká, pod jakou frekvenci posílat signál do subwooferu, místo aby ho ten reproduktor hrál sám. Tj. středy a výšky ten reprák hraje tak jako tak a je mi divné, že se tak můžou proměnit i ony. Ale jak říkám, rozumím tomu v zásadě jak koza petrželi.
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lybuna 24. 2. 2019 17:22

já si pořád myslím, že ten Denon hraje spíš kultivovaně a k výraznější reprodukci potřebuje dát volume do prava, což ale u těhle citlivých repro je pak už moc nahlas, jak jsem psal dříve, porovnej oboje repro na frontech ve stereu, přeci jen jsou ty qln méně citlivé
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod malabar 24. 2. 2019 17:53

Ahoj Honzo, myslim, ze: vymen tohle, prodej tamto, nebo pridej tady a uber tamhle je zatim blbost. To jsou nakladne kroky naslepo . Asi bych problem hledal s tim, co zatim mam.
Nestalo by za pokus vzit ty 4 repro (bez sw) + centr + avrko nekam ke kamaradovi do jineho prostredi a slyset to cele hrat jinde ?
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod pekr77 24. 2. 2019 18:42

Kdybych vybíral dnes, tak si dám hlavně záležet na tom, abych dokupy testoval cílové AVR/ zesilovač a konkrétní bedny. V poslechovce jsem byl, ta hodina a půl tam utekla hrozně rychle, do toho se tam pak už motali další lidi, dneska bych asi preferoval zápůjčku oproti 100% záloze a v klidu si to vyzkoušel doma a ve svém prostředí.

Další věc - záleží také na zdroji - něco hraje dobře s Audyssey, něco s EQ a dopočítáváním ztrát, pak něco zahraje slušně na directu, jen abys to přepnul na TV a nedalo se to vůbec poslouchat. Před tímto Ti podle mě nepomůže ani nějaký týpek s osciloskopem a anténou na hlavě :-) Já rozhodně nechci furt něco přepínat, i když ano, nějaké presety / profily jdou uložit.

Podle mě, když to už v základu nehraje ke spokojenosti, můžeš tu a tam něco zkusit poladit, můžeš zkusit něco udělat s místnotí (často těžko realizovatelné), můžeš zkusit si na to zvyknout, ale zázraky bych nečekal. Pokud můžeš, půjč si zase Yamahu, ověř si, zda to z fleku nebude hrát k větší spokojenosti. Pokud ne, asi bych začal měnit repráky, začal bych fronty, postupně přidával, ideálně ovšem od jednoho výrobce (možná až na sub). A dej tomu čas.

Takto se chystám postupovat i já a napadlo mě přesně to samé - že zaplatím někomu, kdo mi to tady dá dokupy a já jen budu říkat - takto ano, takto ne.

Jinak já tu nedělám chytrého - jsem jeden z těch, kdo také koupili, nedbali rad, a pak se doma divili (tím rozhodně neříkám, že je to Tvůj případ) :-)
pekr77
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 24. 2. 2019 19:21

K tomu Audyssey, někde jsem četl, že ho dokáže zmást i obyčejná mřížka na repro a pak špatně detekuje fázi, takže bych tomu až tak moc nevěřil.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod malabar 24. 2. 2019 19:38

Audyssey je hodne chytra vec. Vlastne mikrofon. Ze zkusenosti vim, ze pri nastavovani musi byt absolutni! ticho, zadny zvuk ani zvenku, natoz moucha. Pak ten program dokaze spocitat podle algoritmu delku a impedanci kabelu a vzdusnou vzdalenost repro od sebe, od avrka a od cloveka v zavislosti na hustote vzduchu. Pokud tam mrizky budou normalne, pri nastaveni tam musi byt.
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod dargy 24. 2. 2019 19:45

pekr77 píše:dneska bych asi preferoval zápůjčku oproti 100% záloze a v klidu si to vyzkoušel doma a ve svém prostředí.

A presne takto sa nakupuje v hi-fi svete. Inak to ani nejde. Aj ked budes pocuvat nejaku zostavu v studiu a budes spokojny, doma to moze byt kludne pruser. Ale ludia su vacsinou lenivy a radsej daju iba na rady na fore a nakupia najlacnejsie na nete. Ale tu pridanu hodnotu co poskytne studio s posluchovkou a moznost sa priamo pytat a skusat rozne kombinacie je k nezaplateniu a dost casto sa clovek na jednom stretnuti v studiu dozvie omnoho viac veci ako na fore. Lebo si to osaha nazivo a nebude iba teoretizovat tu na fore. Lebo kazdy ma ine usi a pocuva inu hudbu. Inak je to stale iba loteria pri vybere. A nakoniec to dopadne ako vo vasich pripadoch.
dargy
Junior

Odeslat příspěvekod Honza_HK 26. 2. 2019 18:48

Takže problémy se mi rozdělily do dvou okruhů:
- akustika místnosti
- sladění repro a AVR

Klipsche jsem prodávat nechtěl, tak jsem přes e-shop vzal Klipsch R-41M jako surroundy a Klipsch R-8SW jako subwoofer. Ten subwoofer je teda i proti té Yamaze, co jsem tam měl doteď, jako papundeklovej, ale podstatné je, že teď už mám všechny repra od stejné značky. Plus jsem k subwooferu koupil stíněnej kabel.

A co se stalo:
- zmírnil se pocit přebytku výkonu, poslech je daleko příjemnější
- surround zvuk je naprosto plynulý, bezešvý, a to ačkoliv jsem si myslel, že už to nemůže být lepší
- dialogy jsou o poznání méně zastřené

Čili jeden ze zásadních problémů byl v kombinaci QLN a Klipschů používaných na AVR Denon. Zvláštní, protože jsem všude četl, že to až tak nevadí, že si s tím AVR/Audyssey poradí, že suroundy stejně nemají pořádně co na práci apod. Možná je to tím, že jsou ty Klipsche citlivější, nebo tím, že jsou 8 ohmové, zatímco QLN 4 ohmové, nebo mají jiný zvukový projev... nevím. Ale s těmi QLN si fakt nesedly. Vůbec. Nedoporučuju.

Takže dobrá zpráva. Problém ještě není vyřešený, protože dialogy stále nejsou živé, jak by měly být. To už asi budou ty odrazy. Zatím v Pure Direct šteluju fronty a hledám místa, kde budou samy o sobě hrát co nejlíp, aby Audyssey neměla tolik práce.

Myslím, že na návrh řešení té akustiky stejně budu někoho potřebovat, ale po dlouhý době jsem se do něčeho pustil a přineslo to výsledky. Tak dík i vám.
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malabar 26. 2. 2019 22:10

Ahoj Honzo, to jsou moc dobre zpravy ! I ja, diky tvemu problemu, vim o par veci vic. Stravil jsem par hodim na KAC (Klipsch Audio Community) a moc doporucuju. No a az tva sestava bude hrat tak jak ma, dej vedet, zajima me, co vsechno jsi udelal. :) Martin
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod sozi 27. 2. 2019 10:39

Este by som skusil jednu vec v nastaveni Audyssey:
https://audyssey.zendesk.com/hc/en-us/a ... ence-Level
Moze to byt problem, ktory popisujes. Standardne totiz filmy maju obrovsky dynamicky rozsah. Ked si v kine, vnimas dialogy prirodzene hlasno a ked nieco buchne, tak to zatrasie s kinom. V domacich podmienkach je ale takyto rozsah uz skor na skodu, pretoze pri prirodzene znejucich dialogoch manzelky uz vacsinou neakceptuju silu vybuchu (v kine nemozu povedat daj to tichsie).
V nastaveni Audyssey Reference Level Offset (aspon ja to mam na Marantzi) si mozes tento referencny dynamicky rozsah znizit jeho najvyssiu uroven a potom nebude tak velky rozdiel v hlasitosti dialogov a efektov. Ja tam mam hodnoty 0, 5, 10, 15. A len to prve zmensenie na 5 mi pride optimalne pre domacnost - stale dostatocne dynamicke a nie az tak hlucne...
Taktiez nastavenie Audyssey Dynamic Volume ma na toto vyrazny vplyv. Na hudbu ho mam vypnuty, ale na filmy pouzivam najnizsi "Light", co tiez vyrazne ovplyvni rozdiely v dynamike dialogov a efektov.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Honza_HK 27. 2. 2019 20:18

Tak to máš víc štěstí, než já, když ti to takhle funguje. Zkoušel jsem obojí (DEQ i Dynamic Volume) a mně to nefunguje. DEQ přidává ohromné množství basu (je to evidentně rozbité, takhle se to podle všeho vůbec chovat nemá) a Dynamic Volume i na Light basy velmi úspěšně eliminuje. Ale to píšu o stavu před sjednocením všech reproduktorů pod jednu značku; budu o víkendu experimentovat a třeba budu příjemně překvapený. :)

Zkoušel jsem toho fakt hodně. Například jsem zjistil, že Denon možná (?) má svá vlastní nastavení i pro jednotlivé inputy. nVidia Shield mám přes HDMI píchnutý do HDMI portu na AVR označeného jako "Media Player" (5). Zkusil jsem v nastavení AVR (Input select) nastavit, že ten port (5) nebude "Media Player" ale "Bluray" a teď to při stejném režimu přehrávání (DST například) hraje jinak. Což není vůbec nikde zdokumentováno, nemám to jak objektivně změřit a můžu se jen dohadovat, že pokud řeknu AVR, že v tom portu je připojený Bluray přehrávač, tak pro to má svoje vlastní nastavení, jiná než pro Media Player nebo Game... No jak říkám, nemám to jak změřit. Jen mi to zní jinak a už jsem to zkoušel prohodit mockrát.

Taky jsem zkusil v servisním menu nastavit impedanci z defaultních 8 Ohm na 6 Ohm. Ale dočetl jsem se, že je to úplně k ničemu, že tím akorát omezuju AVR v rozletu, tak jsem to zase vrátil na 8 Ohm.
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anton12345 28. 2. 2019 07:39

Ten Reference Level Offset je pod Dynamic EQ. Okrem toho je tam Dialog Level Adjust, ten si skusal ? Impedancia sa nastavuje podla repro, cize u teba 8 Ohmov. A ano uroven sa nastavuje pre jednotlive vstupy. Nehnevaj sa, ale ja mam taky dojem, ze aj ked si na uvod pisal, ze si skusal "vsetko", tak sa zda, ze ani navod nemas poriadne prestudovany...
Philips 55OLED803
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Mede8er MED600X3D, WD My Cloud, Google Chromecast 2, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sozi 28. 2. 2019 08:48

Je normalne, ze kazdy vstup ma ine nastavenie. Hadam by si nechcel to iste na CD ako na TV? Ja mam napr. CD, Spotify a Volumio nastavene ciste stereo, Audyssey je tu uplne vypnute. Pre TV, RPi a BD je vsak nastavenie ine. Tu je Audyssey zapnute s nastavenim ako som pisal vyssie a Dolby Surr. 5.1 (BD auto rezim DTS-DS). Zvuk je pri roznych takychto nastaveniach samozrejme uplne iny. Takze je dolezite si ho pre kazdy vstup polozku po polozke nastavit. Potom po prepnuti daneho vstupu sa zmeni aj audio nastavenie AVR.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anton12345 28. 2. 2019 09:31

Este k tym vstupom. Mozes este pouzit Quick select plus function, kde sa da nastavit vstup, jeho uroven, sound mode, nastavenie Audyssey..., takze mas 4 predvolby pre jednotlive vstupy nastavit rozne parametre (pre kazdy vstup ine) pri zapnuti. Moze sa ti to hodit, ak chces mat ine nastavenie napr. pre TV, pre filmy z nVidie, pre hudbu z int. radia...
Philips 55OLED803
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Mede8er MED600X3D, WD My Cloud, Google Chromecast 2, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Honza_HK 28. 2. 2019 09:41

Teď si jen nerozumíme. Jasně, reference offset je pod DEQ (0 dB, 5 dB atd.). Zkoušel jsem všechna nastavení a žádné neřeší můj problém.

Dialog level adjust jsem zkoušel, zkresluje dialogy.

Co jsem mínil těmi nastaveními pro inputy není to, že si pro každý můžu nastavit Audyssey settings a levely zvlášť. O tom se píše všude. Myslel jsem tim to, že při stejném nastavení všeho v settings AVR aplikuje specifické nastavení pro input "bluray" a jiné specifické nastavení pro input "media player". A nikde se nepíše, že by to měl dělat, takže je možné, že je chyba v mých uších, ale subjektivně tam slyším rozdíl. Čili Audyssey Flat, DTS, stejné levely, stejné všecko, ale zní mi to jinak. Nemám to jak změřit a je klidně možný, že mi z toho už hrabe. Zmínil jsem to jen jako zajímavost. :)

Quick select plus jsem jeste nezkousel.
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lybuna 28. 2. 2019 11:55

Honzo asi si dej od toho chvíli pauzu, protože aby reciever poznal jak jsi si pojmenoval vstupy a podle toho upravil nastavení, tak to vážně ne, mě trochu přijde, že hledáš něco co přepneš a relativně levné kino bude hrát jak 5x dražší
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Honza_HK 28. 2. 2019 12:19

Asi to vyznívá, ze jsem narocnejsi, nez ve skutecnosti jsem. Odpočinek kazdopadne zařadím.

S temi inputy jsem navazoval na to, ze nektera zařízení, kdyz na nich prejmenujes input na "PC", tak snizi latenci. Tak jsem spekuloval, jestli neco takoveho, nejakou "optimalizaci", nemaji i AVR Denon. Ale to by se o tom asi nekde uz psalo a nepise se nic.
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Honza_HK 24. 3. 2019 17:21

Update pro ty, kteří budou řešit podobné problémy.

Další zlepšení pro obsah streamovaný přes nVidia Shield TV přineslo opuštění Plexu ve prospěch Emby. Jako obvykle jsem k tomu na Internetu skoro nic nenašel, ale podle všeho může být na vině DLNA profil pro nVidia Shield TV, resp. způsob, jakým Plex Media Server ty profily vybírá a jak s nimi pracuje. Ovšem jak Plex, tak Emby se tváří, že jedou v režimu Direct Play... nevim. Neřeším, jsem rád, že je zvuk lepší. :-)

Tak jestli chce někdo eliminovat případný zdroj problémů, tak může zkusit i tohle.

Pořád to není ono, ale každé zlepšení nevyžadující akustické panely na stěnách je dobré. :-)
Honza_HK
Kolemjdoucí