AV receiver vs Stereo receiver

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod rosswell 11. 3. 2019 15:13

Řeším dilema, jsem rozhodnutý jít do sterea receivru https://www.l-e.cz/onkyo-tx8270
Jen nedokážu odhadnout, jak budu spokojený s výkonem při sledovaní filmů, říkal jsem si že bych když tak dokoupil centr ke sloupum https://www.l-e.cz/q-acoustics-3090ci ale ten už bych asi nijak nezapojil do toho stereo receivru (nemám pravdu) ?
Sloupy budou https://www.l-e.cz/q-acoustics-3050i
Jinak to Onkyo jsem vybral hlavně kvůli hdmi,bude se přes to poslouchat TV,PS4....
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod Leony5 11. 3. 2019 15:55

Tak centr do sterea nepřipojíš. Jaké to bude na film ? No jako AVR to nebude, ale poslech hudby bude o mnoho lepší než na AVR. Musíš si sám určit co je pro tebe to pravé, film či hudba.
Vincent SV 237MK/Sony CDP XB 930 QS/Onkyo BD-SP 809/
D/A Teac UD 301 /Intel nuc 7i5/Repro Quadral Vulkan Mk3
Leony5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod rosswell 11. 3. 2019 16:16

Težko říct, mám to tak 50/50.Třeba teď máme s manželkou období kdy si pouštíme live Queen koncerty, louskám to přes bluray, mé Logiteky co mám doposud v obýváku (5+1) dělají slušný randál, ale předpokládám že sestavu co se chystám kupovat posune laťku o hodně výš.Když se díváme na filmy tak manželka stejně bere pořád ohledy na sousedy takže ubírá subwoofer a randál jako v kině stějně neuděláme.Proto chci jít do stereo sestavy a jít raději do kvality něž do randálu.

jěště jsem se ani nedokopal zajet si ty bedny poslechnout.Mám na výběr Třinec nebo Frýdek-Místek, myslíte že ve studiu mi budou schopni pustit i nějakou video ukázku třeba rip z bluray (MKV) ?Nikdy jsem nebyl v podobném obchodě s audiem :)
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod Leony5 11. 3. 2019 16:28

Každopádně pořízení sterea co jsi vybral v této ceně bude o hodně kvalitnější než AVR + repro 5.1. za stejnou cenu. U DK bys musel dost razantně připlatit.
Leony5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 11. 3. 2019 17:11

Pokud netrváš na novém, dají se dnes do 20 tis. Kč koupit velmi zajímavé AV receivery staré 4-5 let s původní cenovkou kolem 60-70 tis. Kč, které už ani ve stereu neudělají žádnou ostudu a na filmy to bude velmi slušný zážitek.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Majkl56 11. 3. 2019 17:15

Také přemýšlím o obnově strojů. Mám starší Onkyo AVR. Myslel jsem si původně taky na 8270, ale vyděsilo mě zjištění, že to je vykuchaný AVR. Přitom si v recenzích libujou, jak to krásně hraje, jak proti nějakýmu pěti a víc kanálovýmu přístroji je znát kvalita jen stereo řešení a dražší součástky, kvůli menší potřebě šetřit. Tak nevím a jsem "volaako zmeťěný". Když jedu na svým pětikanálu jen ve stereu, tak je to blbě. Když ve fabrice ten samej pětikanál vykuchaj a udělají z toho "stereo" tak už je to dobře? Netuším co je pravda, zatím jen sbírám informace a nebyl jsem někde poslechnout. Spíš mě to táhne k Yamaze 803, ta vypadá na poctivější stereo řešení.
Majkl56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lybuna 11. 3. 2019 17:35

u kvalitní stereo sestavy centr nepotřebuješ a ani nepoznáš, že tam neni, spíš absence zadních efektů bude dost znát, jinak bych ale šel raději do klasického stereo zesilovače než do stereo recieverů pokud tedy nevyžaduješ používat nějakou moderní aplikaci přímo v zesíku
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 11. 3. 2019 17:46

Lybuna píše:u kvalitní stereo sestavy centr nepotřebuješ a ani nepoznáš, že tam neni

No u sterea, tedy dvoukanálového zvuku L + P to opravdu nepozná, protože by centr neměl, co hrát :-). Ve stereu není pro centr zvuková stopa.

Pokud je ale řeč o multikanálu 3.0 vs stereo 2.0, tak tam je rozdíl ve výsledném zvuku samozřejmě obrovský. Žádný virtuální centr tvořený zvukem ze dvou repro jej nenahradí. Sestava 3.0 dává ve výsledku mnohem reálnější a obsáhlejší zvukové pole než 2.0. Musí ale být dodržena některá základní pravidla: stejné výškové a středobasové reproduktory ve všech bednách, centr objemově co nejpodobnější hlavním repro, centr nezašoupávat do nábytku, ale ideálně na stojanu popř. na nožičkách na kraji racku, stejná kabeláž stejné délky ke všem repro...
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod rosswell 11. 3. 2019 18:02

Ještě možná váhám nad https://www.l-e.cz/yamaha-r-n803d

Má dvě optiky,jednu bych propojil z TV a tím pádem by šel zvuk přes hdmi z PS4 není tomu tak ?Asi to bude hrát lépe než to onkyo :lol:
Akorát bych přišel o funkci že Stereo receiver se nezapne současně při spuštění TV....Tím pádem manželku moc nepotěším :lol: :lol: :hm
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod Lybuna 11. 3. 2019 18:26

Bubáku to vím taky, bylo to myšleno, že když máš kvalitní stereo tak ti centr nechybí a rozdíl tam tedy zas takový není a obrovský už vůbec
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod exncom 11. 3. 2019 18:34

Majkl56 píše: Myslel jsem si původně taky na 8270, ale vyděsilo mě zjištění, že to je vykuchaný AVR. Přitom si v recenzích libujou, jak to krásně hraje, jak proti nějakýmu pěti a víc kanálovýmu přístroji je znát kvalita jen stereo řešení a dražší součástky, kvůli menší potřebě šetřit.

Můžu poprosit o zdroj pro povrzení této informace? 8270 vlastním, měl jsem předtím AVR a ten rozdíl je docela velký.
exncom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rosswell 11. 3. 2019 18:38

Majkl56 píše:Také přemýšlím o obnově strojů. Mám starší Onkyo AVR. Myslel jsem si původně taky na 8270, ale vyděsilo mě zjištění, že to je vykuchaný AVR. Přitom si v recenzích libujou, jak to krásně hraje, jak proti nějakýmu pěti a víc kanálovýmu přístroji je znát kvalita jen stereo řešení a dražší součástky, kvůli menší potřebě šetřit. Tak nevím a jsem "volaako zmeťěný". Když jedu na svým pětikanálu jen ve stereu, tak je to blbě. Když ve fabrice ten samej pětikanál vykuchaj a udělají z toho "stereo" tak už je to dobře? Netuším co je pravda, zatím jen sbírám informace a nebyl jsem někde poslechnout. Spíš mě to táhne k Yamaze 803, ta vypadá na poctivější stereo řešení.

A kde jsi to četl, že je to jen vykuchaný AVR ??? :hm

-- 11. 3. 2019 18:41 --

Exncome jsi s tím receivrem spokojený? Co máš za bedny?
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 11. 3. 2019 18:41

Lybuna:
Já jsem tohle taky tvrdíval. Do okamžiku, než jsem si to vyzkoušel :-). Centr je plnohodnotný samostatný kanál a u filmů z něj jde obrovské množství informací. Pokud se vypustí a zvuk z něj se zamíchá do zbylých repro, je výsledek prostě zřetelně slyšitelně jiný. Jestli je nebo není slyšet, že hrají 2 či 3 bedny.... Mně to přijde jako významný rozdíl. A to moje multikanálová sestava není žádný highend, řádově v relaci 140 tis. Kč (AVR, 3.1 repro, kabeláž). Na špičkových sestavách je rozdíl ještě větší.

Nutným předpokladem samozřejmě je správné rozmístění repro a posluchače. Pokud má někdo mezi L a P repro 1.5 m, centr mezi nima a poslouchá ze 4 metrů, pak to nemá moc valný smysl...
Naposledy upravil Bubak_Praha dne 11. 3. 2019 18:48, celkově upraveno 1
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Leony5 11. 3. 2019 18:48

No to je hezké co říkáš ale zde se debatuje o STEREO sestavě
Leony5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Majkl56 11. 3. 2019 18:49

Majkl56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 11. 3. 2019 18:51

Leony5:
Než začneš poučovat, nejdříve čti. Název vlákna "AV receiver vs Stereo receiver" a hned v prvním příspěvku "říkal jsem si že bych když tak dokoupil centr ke sloupum"...

Ach jo :oboze .
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Lybuna 11. 3. 2019 18:55

jenže on se zvuk s audio stopy určené pro centr přimíchává i tak do L a P kanálu a opačně, mě po testování naprosto stačí stereo
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 11. 3. 2019 18:59

Nemas pravdu, nezlob se. L, P a C jsou tri ruzne na sobe nezavisle kanaly, ktere hraji kazdy svou zvukovou stopu bez ohledu na to, co hraji ostatni repro. K zadnemu michani nedochazi, pokud je vse spravne nastaveno.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Leony5 11. 3. 2019 19:03

No přečti si to sám ještě jednou. Centr chtěl připojit k stereo r. Onkyo
Leony5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lybuna 11. 3. 2019 19:04

tak si poslechni třeba levý reproduktor při dialogu postav který má reprodukovat centr a uslyšíš, že dialog i když méně hlasitě je slyšet i z něj, z poslechové pozice to samozřejmě slyšet neni
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 11. 3. 2019 19:26

Leony5:
Nene :-D , jestli to nedelas schvalne, tak tedy.... :-) :-) :-) . PRAVE KVULI potencialnimu centru zvazuje i AVR... Chce to chapat VYZNAM textu, ne jen jednotliva slova :oboze .
Vlakno je o tom, jestli stereo nebo AVR s centrem. V prvnim prispevku to mas vice nez srozumitelne zformulovano....

Lybuna:
To, ze v L a P kanale jsou nekdy i dialogy, neznamena, ze se do L a P micha zvuk centru. Jindy jsou dialogy zase jen v C nebo jen v L nebo jen v P..... Jsou to tri na sobe nezavisle plnohodnotne kanaly. Je to stejne nesmyslne, jako bys rikal, ze ve stereu se do P micha L
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Leony5 11. 3. 2019 19:33

rosswell píše:Řeším dilema, jsem rozhodnutý jít do sterea receivru https://www.l-e.cz/onkyo-tx8270
Jen nedokážu odhadnout, jak budu spokojený s výkonem při sledovaní filmů, říkal jsem si že bych když tak dokoupil centr ke sloupum https://www.l-e.cz/q-acoustics-3090ci ale ten už bych asi nijak nezapojil do toho stereo receivru (nemám pravdu) ?
Sloupy budou https://www.l-e.cz/q-acoustics-3050i
Jinak to Onkyo jsem vybral hlavně kvůli hdmi,bude se přes to poslouchat TV,PS4....

Tož čti.
Leony5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 11. 3. 2019 19:34

Ctu AVR receiver vs Stereo receiver. Jak by ten centr ke stereu asi pripojil, kdyby nezvazoval AVR :-D ?
O cem se to pres? Ego ti zastinilo rozum.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Leony5 11. 3. 2019 19:41

Nikoho neurážej a neprovokuj. Nauč se číst.
Leony5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 11. 3. 2019 19:44

Nikoho neurazim ani neprovokuju. Jen nevim, jak se zapojuji 3 kanaly do dvoukanaloveho zesilovace, pokud by platila tva podivuhodna teze. Proto se ptam:

Jak by zapojil centr, kdyby nezvazoval AVR namisto stereo receiveru?
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vencaxxx 11. 3. 2019 19:47

vzdyt se na to ptá, píše že chce stereo, že k tomu centr asi nepripoji. O AVR tam není ani zmínka, to už je čistě tvoje dedukce.
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Viktor69 11. 3. 2019 19:50

Tak to se musim smat. To dalo tem vasim teoriim na ***** :)
Viktor69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod rosswell 11. 3. 2019 19:52

Hoši v klídku prosím :) Bubaku stejně asi zustanu jen u toho sterea.Spíš kdyby jste mi dokázali říct jestli mám volit onkyo a nebo tu yamahu.

Nebo tu někdo psal jen zesilovač jestli jsem rozumněl správně jako toto https://www.l-e.cz/yamaha-a-s701#92=9 misto stereo receivru ?Moc nechápu v čem je rozdíl :hm jen že to nemá display? :hm Jsem v tom trochu ztracen
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 11. 3. 2019 19:53

Nazev vlakna neni moje dedukce. Zkuste si odpovedet na mou otazku a snad to dojde...

Je to pritom TAAAK jslednoduchy. Nazev vlakna nastoluje otazku zda AVR nebo stereo. Prispevek vysvetluje duvody tehle otazky - ma vybran stereo, ale mozna bude chtit centr (proto v nazvu vlakna AVR).

Proc je to pro vas takova zahada :-D ?
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Lybuna 11. 3. 2019 20:31

Bubáku, zvuková stopa je jen jedna a zvuk se šíří všemi směry a logicky to co vychází z centru je více či méně slyšet i z frontů a opačně, pokud tedy zvukař neni Bubák z Prahy. Ale tady šlo o to, že rosswel řešil jestli avr kvůli centru nebo jen stereo bez, a já zastávám názor, že centr mu pokud půjde do sterea chybět nebude protože mu veškerou přední scénu i s přesnou lokalizací bez problému obsáhne i stereo a o nic nepřijde
Naposledy upravil Lybuna dne 11. 3. 2019 20:32, celkově upraveno 1
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 11. 3. 2019 20:32

roswell:
Otázka, jestli komponent A nebo B bude pro tebe vhodnější, se nedá zodpovědět. Papírově by měla být o něco málo lepší Yamaha. I když atributy toho, co je "lepší" jsou pro každého trochu jiné. Nezanedbatelnou roli hraje i akustika, tvé bedny a hlavně tvé poslechové/zvukové preference.

Multikanál byť jen v omezené formě 3.0 bych předem bez vyzkoušení nezatracoval. Pozdější případné překopání z 2.0 na 3.0(1) by se zbytečně prodražilo. Moje doporučení je, ať si zajedeš někam poslechnout rozdíl mezi 2.0 a 3.0 a rozhodni se sám. Nevýhodou volby 3.0 by bylo, že pro stejnou kvalitu zvuku jako stereo bys musel sáhnou po bazarovém AVR v ceně nového stereo siliče. Plus by se ti to prodražilo o cenu centru. Mně to za to stálo a nelituji, už bych se na filmy k čistému stereu nevracel, rozdíl je to znatelný. Ale to si musí každý zvážit sám na základě své reálné zkušenosti. Od stolu to nerozhodneš.

-- 11. 3. 2019 20:41 --

Lybuna píše:Bubáku, zvuková stopa je jen jedna...

....a proto se to nazývá MULTICHANNEL.... :oboze .

Lybuna píše:logicky to co vychází z centru je více či méně slyšet i z frontů a opačně

Nech AVR dekódovat nativní multichannel zvuk nějakého filmu a vypoj centr. Neuslyšíš většinu dialogů a budeš namísto nich mít jen ambientní dozvuky, které v ostatních kanálech dovytvářejí dojem prostoru. Nebo opačně, vypoj ostatní repro a nech zapojený jen centr a přijdeš o většinu ruchů, podkresové hudby....

Z toho, co píšeš, bych řekl, žes skutečný správně nastavený multikanál (tzn. separátní nezávislá zvuková stopa pro L, P, C, Surr atd.) nikdy nenastavoval, neposlouchal, neprovozoval. To, co uvádíš, platí pro případ, kdy AVR uměle přepočítává původní stereo signál do multikanálu. To funguje tak, jak popisuješ.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Lybuna 11. 3. 2019 21:56

tak asi jo, přeci jen jsi z Prahy tak musíš mít pravdu, já jen, že jsem si chtěl nějaký 3.0 reciever prohlédnout a nějak to neumím hledat protože představ si nic nemůžu najít, věřil by jsi? takový přínos, potenciál a......nic
Zvuková stopa se přehrává vždy jen jedna a to DD nebo DTS atd. a dekodér ji teprve rozhodí podle počtu kanálů a zvuk jednotlivých kanálů nese informace více či méně i z ostatních sousedících kanálů aby mezi sebou dokázali vytvořit stereo efekt a virtuálně vytvořily co nejlépe zdroj zvuku v místech kde neni repro, takže těžko jen ambientní dozvuky
Naposledy upravil Lybuna dne 12. 3. 2019 01:38, celkově upraveno 1
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod malabar 11. 3. 2019 22:03

rosswell píše:
Nebo tu někdo psal jen zesilovač jestli jsem rozumněl správně jako toto https://www.l-e.cz/yamaha-a-s701#92=9 misto stereo receivru ?Moc nechápu v čem je rozdíl :hm jen že to nemá display? :hm Jsem v tom trochu ztracen

@rosswell: zakladni rozdil (krome dalsich funkci) mezi obema typy zesiku je A-S701 - (A je od amplifier), tedy Stereo zesilovac, do ktereho muziku posilas a on ji zesili. Naproti tomu R-N803 - (R je od receiver a N network), tedy Stereo receiver, do ktereho taky posilas muziku, ale krome toho je pripojen na net a umi treba stream nebo muziku z tveho networku doma. Dalsi najdes na netu.
Zdravim, Martin
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 11. 3. 2019 22:42

rosswell píše:...Akorát bych přišel o funkci, že Stereo receiver se nezapne současně při spuštění TV... Tím pádem manželku moc nepotěším...

Komforní ovládání TV a stereoreceiveru bez HDMI dosáhneš univerzálním DO s možností maker. Mohu doporučit tento: https://www.euronics.cz/dalkovy-ovladac ... 0/p394274/
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 12. 3. 2019 08:35

Lybuna:
Nevadí, že s něčím nemáš zkušenosti ani znalosti. Je ale dost podivné, že se s tím vyrovnáváš poznámkami v osobní rovině. Shazuješ tím sebe.

Pokud jsi nenašel žádný receiver schopný reprodukovat zvuk 3.0, hledal jsi málo a špatně. Umí to totiž každý multikanálový receiver, ke kterému připojíš 3 reprosoustavy (L, P, C).

Lybuna píše:...dekodér ji teprve rozhodí podle počtu kanálů a zvuk jednotlivých kanálů nese informace více či méně i z ostatních sousedících kanálů aby mezi sebou dokázali vytvořit stereo efekt

Pokud je řeč o multikanálu, což je, nemá s tím stereo (tedy výhradně dva kanály, L a P) nic společného. Jde o vytvoření prostorového zvuku, nikoliv stereo.
Multikanál = 3 a více repro. Stereo = právě 2 repro, levý a pravý.
(a mimochodem, kanály dokázalY, množné číslo rodu mužského neživotného...)

Lybuna píše:zvuk jednotlivých kanálů nese informace více či méně i z ostatních sousedících kanálů

Podstatné je to více či méně, vždyť si to vyzkoušej a pochopíš, zabere ti to pár minut:

Nech AVR dekódovat nativní multichannel zvuk nějakého filmu a vypoj centr. Neuslyšíš většinu dialogů a budeš namísto nich mít jen ambientní dozvuky, které v ostatních kanálech dovytvářejí dojem prostoru. Nebo opačně, vypoj ostatní repro a nech zapojený jen centr a přijdeš o většinu ruchů, podkresové hudby....

A jednotlivé kanály mohou (ale nemusí) nést nějaké zvukové informace nejen ze sousedních kanálů, jak píšeš, ale i klidně ze všech kanálů (nebo naopak ze žádného) - to je tak nějak podstata multikanálového zvuku.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 12. 3. 2019 08:42

Pánové, nenechte prchlivost cloumat... však víte.
Myslím si, že tady dochází k jednomu velkému nedorozumnění, nebo spíše opomenutí, a to je zdroj zvuku, tedy samotný film, ať už je na BD nebo stream apod.
U streamovaných nebo šlohnutých filmů se často stává, že mají jen jednu zvukovou stopu a to 5.1, vyjímečně jiný prostorový formát, ale málokdy plnohodnotný stereo zvuk.
Tím pádem dochází k tomu, co popisuje Bubák, ačkoliv výstup jde samozřejmě jen do stereo reproduktorů, není tato informace plnohodnotná. Taky záleží, na čem je to přehrávané a jak si s dekódováním poradí přehrávač.
Jiná situace je u originál BD nebo DVD, kde si v menu přímo zvolíte, že chcete zvuk ve stereu, pak by žádná informace neměla chybět a stereo by mělo přehrát vše, co je i obsahem 5.1 stopy.
Tady si všimněte, že píšu MĚLO, protože záleží na práci zvukaře, zda si vyhraje i se stereo výstupem. Často se bohužel stává, že to berou jen jako nutný doplněk a tento výstup je o poznání horší, než prosotorvý zvuk. Osobně jsem se o tom přesvědčil na několika BD, např. Hanse Zimmera.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 12. 3. 2019 09:02

No vždyť o nic nejde ;-). Jen uvádím na pravou míru nesprávná tvrzení, která tu zazněla.

Je to přesně tak, jak píšeš, s těma šlohnutýma filmama. Co píšu platí pro originální nosiče. Naštěstí jsou už dnes BD dostupné za pár peněz, tak se myslím už tolik nekrade, jako dřív. Kdo dá desítky/stovky tisíc za TV + multikanálovou sestavu, snad neřeší stokoruny za BD.

S těma stereo stopama na multikanálových discích mám stejnou zkušenost. Zpravidla je lepší nechat downmix udělat BD přehrávač či AVR, pokud chce člověk mít jen stereo zvuk.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 12. 3. 2019 09:11

Je to tak, při downmixu pomocí dekodéru v BD nebo AVR se obvykle ztratí méně informací a navíc zůstane zachována větší prostorovost.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Leony5 12. 3. 2019 09:24

Každý zelinář ti řekne že halíře dělaj talíře. To jen k tomu pirátskému obsahu všeho možného.
Leony5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 12. 3. 2019 11:04

Lidi kategorie zelinář (v tom smyslu, jak to myslíš) má za vzor chování a přemýšlení doufám opravdu málodko :-) . To je definice lidský spodiny.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Leony5 12. 3. 2019 14:04

Tuto větu mi řekl po revoluci jeden kamarád který se nebál s holým zadkem v nejisté době začít podnikat. Začal se zeleninou na ulici s min. ziskem a dnes má velkosklad potravin, samo sebou je ve vatě proto že se držel hesla nerozhazovat halíře jelikož ty dělaj talíře. Dodnes je to ač už nemusí velice opatrný člověk co se rozhazování halířů týče. A jako náhodou jsem jezdil na chalupu ke strýci a tam koupil ve vsi chalupu zelinář z Prahy který měl jak na potvoru stejné heslo, ale jak dopadl už ti nepovím, na tu chalupu již 20 let nejezdím. Jestli to je spodina nevím, já jim říkám zelinář.
Leony5
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sozi 18. 3. 2019 12:40

Davam uplne za pravdu Bubak-ovi. Je to presne ako pise. Ak si Lybuna pusta filmy cez stereo je to jeho problem. Pretoze jeho prioritou bolo zrejme stereo. Ale tu chalan uvazuje aj o Cent. repro a pise ze to ma 50:50 filmy:hudba. Tak tu uz by sa mal naozaj rozhodnut sam a vypocut si variantu 3.0 a 2.0 na filmoch. Pretoze ano Lybuna, je to sakramensky rozdiel. Pustat si filmy len v stereu, naco potom je ten multikanal - no proste na filmy. A ked to tebe nevadi, ze si ochudobneny o celkom podstatnu cast, toho co kinopriemysel ponuka, tak sa nesnaz nahovorit niekomu kto sa rozhoduje nieco, v com sa vobec nevyznas. Ja by som teda zostavu 2.0 na kino neodporucal ani nahodou.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pekr77 19. 3. 2019 08:28

Rad bych se zeptal a sorry za amatersky dotaz - byl zde zmineny rozdil mezi stereo a treba 5.1 stopou. Rekneme, ze ma film pouze 5.1 stopu. To pak AVR nezajisti nejaky downmix do sterea? A pokud ten downmix udela, je to pak o moc horsi, nez kdyby clovek mel treba 3.0, nebo 5.1? Ja uz jsem prave slysel i nazor, ze se na filmy da relativne slusne koukat i s 2.1 setupem.
pekr77
Junior

Odeslat příspěvekod vencaxxx 19. 3. 2019 09:58

Dá se na ně slušně koukat i s 2.0 setupem. Ono upřímně filmu kde člověk ocení nějaký extra zvuk zase není tolik pokud není někdo omezený na akční filmy. Nehledě na to že 5.1 už je taky překonany a dneska frčí 7.1 7.2 9.1 atd. viz Dolby atmos
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lybuna 19. 3. 2019 13:30

sozi - já nedoporučuji nikomu stereo místo plnohodnotného 5.1 a více kanálového kina, ale kupovat reciever abych ho provozoval 3.0 (což neni žádné kino) je pro mne nesmysl, za stejnou cenu recieveru se pořídí o dost lepší stereo zesík a místo 3.0 sestavy lepší stereo bedny a ta vyšší kvalita zvuku bude logicky slyšet jak u hudby tak i u filmů v porovnání s horší kvalitou u sestavy 3.0, proto se taky vyrábí recievery 2.0 - 2.1 a pak až 5.1 a více, žádný 3.0 neni ( alespoň jsem nenašel) a to je když je to podle tebe sakramentský rozdíl docela zvláštní
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 19. 3. 2019 14:50

Ono to taky hodně záleží na celkovém uspořádání místnosti. Pokud má někdo bedny 2 m od sebe a sedačka je od nich 4 metry, pak bude přínos centru sporný. Pokud má uspořádání poslechovky/kina vhodnější, tedy např., že mezi bednama jsou třeba 3 metry a sedačka je 3 metry od nich, pak bude kladný přínos centru u filmů obrovský / nepřeslechnutelný.

Kde leží hranice, od které by byl čislě sluchem poznat přínos lepšího stereo zvuku díky možnosti pořídit kvalitnější komponenty, je ryze individuální a záleží na dalších podstatných okolnostech (třeba akustice).
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod sozi 21. 3. 2019 09:29

Najpodstatnejsi problem je ale, myslim, v tom, ze ked pocuvame hudbu, vacsinou si sam a pocuvas ju presne v posluchovom mieste. Ale film vacsinou pozerate cela rodina. Pripadne nesedis v posluchovom mieste presne, ale lezis na gauci a hlavu mas aj za L / P bednou... A tu v pripade 2.0 setupu si uplne mimo osi, stereo efekt je fuc a dialogy idu odkialsi zvedla TV. Ked mas vsak 3.0 setup... Ziadnemu 5.1 ani 9.1 AVR nevadi, ked nie su zapojene surroundove repro. Tieto kanaly proste z nahravky vypusti - su to len efekty. Ale to najdolezitejsie - dialogy idu vzdy presne zo stredu spod TV. Takze mozes lezat, hlavu mat aj za hranicou L / P repra a to co mas pocut zo stredu, budes stale pocut priroredzene zo stredu a hudobny doprovod a efekty naokolo budu tiez tam kde maju byt.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod e1 21. 3. 2019 13:44

Je zaujímavé sledovať túto diskusiu. Niekto spätne písal, že v prípade sterea je ochudobnený o stredný kanál kde idú všetky dialógy. Je to blbosť. AVR pri 5.1 alebo lepšom vstupe v prípade zapojenia iba dvoch reproduktorov automaticky zabezpečí downmix a zvuk zo stredných kanálov pustí aj do dvoch reproduktorov. Samozrejme tomu AVR-ku treba povedať, že má zapojené iba dva reproduktory, ale to je väčšinou jeden z prvých krokov hneď po zapojení a spustení AVR, že mu poviete, že v akej konfigurácií sú reproduktory zapojené. Keď nejaký reproduktor odpojíte, alebo pripojíte nový, treba toto nastavenie zmeniť. Myslím si väčšina z nás to vie, len z niektorých príspevkov mám pocit, že nie všetci.
Takže ešte raz, AVR dobre vie, že nemá napr. stredný reproduktor a preto sa nestane to, že by ste pri 2.0 alebo 4.0 konfigurácií nepočuli dialógy vo filme.

Dokonca existuje skupina ľudí, ktorý preferujú sledovanie filmov v 4.0 alebo 4.1 konfigurácií, lebo im vadí, že keď vo filme sú čisto iba dialógy, tak im (takmer vôbec) nehrajú predné stĺpové repro a zvuk ide iba z jedného centrového. A ten sa samozrejme výkonom a schopnosťou ozvučiť celú miestnosť vôbec nechytá na pár stĺpových. Nemám to overené, ale má to svoju logiku.

Samozrejme nehádam sa v tom, že pre domáce kino je 5.1 a vyšší systém všeobecne lepší ako 2.0, ale iba za predpokladu že to nebude nejaké "low budget" domáce kino.
Mám totiž možnosť porovnať lacný 5.1 systém u kamaráta s 2.0 zostavou cez AVR u nás doma, a jeho systém sa kvalitou zvuku na ten náš jednoducho nechytá, nakoľko máme úplne inú triedu komponentov. Otázkou ostáva, ako by to u neho hralo, keby mal komponenty rovnakej triedy. A naďalej mi vŕta v hlave to, že so 4.0/4.1 systémom by to bolo lepšie ako s 5.0/5.1.
Každopádne, ak má niekto obmedzený rozpočet, určite stojí za to zvážiť kvalitnú 2.0 konfiguráciu oproti lacnej 5.1.

Inak ja sám teraz tiež uvažujem nad dokúpením centra, ale kým nebudem mať možnosť vypočuť si ten rozdiel, nebudem za to dávať peniaze. Zadné repro zatiaľ neriešim, lebo mám problém ich umiestniť a pravdu povediac, zatiaľ pri sledovaní filmov nepociťujem ich veľkú potrebu. Jediný prípad kedy som ich chcel veľmi mať, bolo keď som pozeral koncert Hansa Zimmera. Tam ten 5.1 zvuk mohol byť úžasný.

Ak máte niekto kvalitný 5.0/5.1 systém s AVR vpredu so stĺpovými reproduktormi, prosím otestujte sledovanie filmov s centrom a bez neho a napíšte nám skúsenosti. Ale prosím nezabudnite nastaviť na AVR správnu konfiguráciu reproduktorov a prosím spravte aj mikrofónovú kalibráciu zvuku pre danú miestnosť. Ďakujem.
Naposledy upravil e1 dne 21. 3. 2019 14:01, celkově upraveno 1
e1
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 21. 3. 2019 14:00

Ked si nekupis "hrackarsky" center, tak sa nemusis bat toho, ze so 4.0/4.1 systemom by to bolo lepsie ako s 5.0/5.1.
Philips 55OLED803
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Mede8er MED600X3D, WD My Cloud, Google Chromecast 2, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod e1 21. 3. 2019 14:12

Toto je tá vec, čo sa dopredu ťažko definuje. Ak nechceš kombinovať rôzne rady alebo značky reproduktorov, tak väčšinou máš na výber jeden, niekedy dva druhy centrov. Oproti tomu jednému centru ja som mal na výber tri veľkosti stĺpových reproduktorov, a dvojicu regálových.
Vzhľadom na to, že aj u mňa je to s pomerom hudby a filmov tiež tak 50:50, tak som zobral najväčšie stĺpové (okrem iného aj preto, aby som nemusel kupovať SUB, ktorý v sérií ani nie je). Takže čo teraz, bude ten center stačiť, bude to hrať lepšie? :)

P.s.: Reč je o reproduktoroch KEF, aktuálna Q séria.
e1
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 22. 3. 2019 06:08

Myslim si ze center Q650c ti bude stacit.
Philips 55OLED803
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Logitech Harmony 950
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dargy 22. 3. 2019 06:45

No center pri kine nereprodukuje iba dialógy ako si niekto moze mysliet. Center je najdolezitejsi prvok v kine kedze reprodukuje vsetko co je na platne v danej chvili. Vsetko. Preto maly center je viac na skodu. Zo skusenosti poviem cim vacsi tym lepsie a hlavne ak su predne stlpy. Je to pocutelne hlavne ak chyba subwoofer ale aj vtedy ak center zacina na nejakych 80hz.
dargy
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 22. 3. 2019 07:44

KEF Q650c nie je zrovna maly center a zrejme bude zvukovo zladeny s ostatnymi repro z tej istej produktovej rady.
Philips 55OLED803
Logitech Harmony 950
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sozi 22. 3. 2019 08:46

e1:
Mam zostavu Marantz SR5008, front B&W 603, center HTM6, co myslim, vobec nie je zla zostava, takze sa tu nebavime o domacom kine za par stovak so zapalkovymi skatulkami a akozesubom.
To na co sa pytas som vysvetloval vyssie. Samozrejme, ze system mam nastaveny na pocet repro, tak ako ma byt a nakalibrovany. Mam 5.0 (SUB som po zakupeni 603 hodil na bazar). Vacsinou ale pocuvam 3.0 (TV), lebo vysielanie ide vacsinou len stereo a vtedy mi surroundy skor vadia. Ked mam BD alebo stiahnuty film v nativnom 5.1, iba vtedy zapinam surround. repro. Hudba sa samozrejme pocuva iba 2.0. Ano, presne ako pises, ked nastavis na AVR iba 2.0 bude robit downmix a center rozpocita do L/P repro. Ale ten efekt, ze filmy nepozerate vsetci presne z posluchoveho miesta tu zostane. Proste, 3.0 je jednoznacne lepsie na filmy ako 2.0. Ked si zapinam/vypinam Center, to 2.0 sa oproti 3.0 ani neda pocuvat, taky mam z toho pocit. Musis mat samozrejme kvalitny Center, tak ako pise dargy. Center je najdolezitejsi repro v domacom kine, lebo z neho ide najviac zvuku. To si treba uvedomit. A nepliest tu nejake lacne domace kina so zapalkovymi skatulkami pod telkou. Riadny center musi mat tie iste repro ako L/P a AVR musi mat nan aj rovnaky zosilovac (nie lacne AVR, kde su silnejsie L/P a zvysok ma po 5W). Musi sprostredkovat aj hlboky muzsky hlas presne, co byva max. do 70 Hz.
Takze ak Center ide od cca 60 Hz mas vyhrate.
No a potom je tu crossover, ktory nastavis na Centri na 60-80 Hz (podla toho co dokaze) a vsetko, co je nizsie sa posuva na L/P (alebo SUB).
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod e1 22. 3. 2019 08:51

dargy, v kine to tak určite je, lebo tam je kvantum reproduktorov za plátnom a napriek veľkému počtu menších reproduktorov po stranách, väčšinu zvuku tam vnímam vždy zo stredu.
Pri domácom kine sú ale výkonnejšie reproduktory práve po stranách, tak predpokladám, že pri produkovaní nosičov pre domácnosti resp. pre kino je toto nejakým spôsobom zohľadnené. Alebo máte pocit, že pri bežnom domácom kine ide väčšina zvuku z centra? Ja ten pocit nemám.

Čo sa týka Q650c, na stránkach KEF je v zostave so stredne veľkým stĺpovým reproduktorom Q750 a zadné satelity sú zase väčšie Q350. Dúfam, že to bude stačiť aj ku Q950-ke.
Inak keby sa mi podarilo vyriešiť rozmiestnenie, tak ja osobne by som dozadu najradšej dal minimálne Q550, čo sú tie menšie stĺpové reproduktory. Pri lacnejších domácich kinách kde sa dávajú dozadu iba malé satelity, zvukové efekty zo zadu počujem iba slabo, alebo vôbec. Zadné repro sú ale vec ktorú zatiaľ vôbec neriešim, lebo na ich praktické a stále umiestnenie mám iba jedno riešenie a to by okrem iného znamenalo robenie podhľadu kvôli vedeniu káblov, do čoho sa mi veľmi nechce ísť.

-- 22. 3. 2019 09:08 --

sozi, písali sme naraz. Čo sa týka AVR, mám Onkyo TX-RZ830. Nie je to síce úplný high-end, ale mohlo by to stačiť na rozohranie toho centra. Ak píšeš, že sa s tým, hral tak dám na teba, a pokúsim pokúsim sa dohodnúť "s mojim dodávateľom" na skúške Q650c. Určite to budem chcieť počuť, len neviem či držia na predajni aj ten center. Inak podľa technickej špecifikácie ten center má mať frekvenčný rozsah od 64 Hz do 28 kHz.
e1
Junior

Odeslat příspěvekod sozi 22. 3. 2019 09:17

No ono to je presne ako pises. Vacsina, co sa vo filme deje ide zo stredu, dialogy, vybuchy, silne zvuky... su proste vacsinou v centre obrazu a teda aj zvukovo... V L/P ide "len" hudobny doprovod a efekty (ruchy ulice, vtaciky, dazd...). To ze L/P byvaju vacsinou vacsie ako C (ale nemusi to byt pravda, C moze byt aj rovnocenny vacsinou vo vyssich radach repro) je preto, ze proste na tom budes pocuvat aj stereo muziku a potrebujes L/P s plnym spektrom. Ak C pojde "len" od 60 Hz, nevadi to, pretoze vsetky hlasy a zvuky, na ktore je urceny nejdu nizsie. No a vybuchy a efekty pod 60 Hz sa presuvaju do tych plnospektralnych L/P alebo SUB, co vobec nevadi, pretoze nizke frekvencie (pod 80 Hz) nie su smerove a je uplne jedno, ci idu z rohu miestnosti, alebo zo stredu, ucho to nerozozna.

edit: myslim, ze AVR aj repro mame +- v rovnakej triede. Takze si myslim, ze z toho centra budes mat rovnaky pocit ako mam ja.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anton12345 22. 3. 2019 11:07

Suhlasim so sozim, rozhodne ten center vyskusaj a podla mna si ho nechas...
Philips 55OLED803
Logitech Harmony 950
anton12345
Mírně pokročilý