AV receiver vs Stereo receiver

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 11. 3. 2019 20:32

roswell:
Otázka, jestli komponent A nebo B bude pro tebe vhodnější, se nedá zodpovědět. Papírově by měla být o něco málo lepší Yamaha. I když atributy toho, co je "lepší" jsou pro každého trochu jiné. Nezanedbatelnou roli hraje i akustika, tvé bedny a hlavně tvé poslechové/zvukové preference.

Multikanál byť jen v omezené formě 3.0 bych předem bez vyzkoušení nezatracoval. Pozdější případné překopání z 2.0 na 3.0(1) by se zbytečně prodražilo. Moje doporučení je, ať si zajedeš někam poslechnout rozdíl mezi 2.0 a 3.0 a rozhodni se sám. Nevýhodou volby 3.0 by bylo, že pro stejnou kvalitu zvuku jako stereo bys musel sáhnou po bazarovém AVR v ceně nového stereo siliče. Plus by se ti to prodražilo o cenu centru. Mně to za to stálo a nelituji, už bych se na filmy k čistému stereu nevracel, rozdíl je to znatelný. Ale to si musí každý zvážit sám na základě své reálné zkušenosti. Od stolu to nerozhodneš.

-- 11. 3. 2019 20:41 --

Lybuna píše:Bubáku, zvuková stopa je jen jedna...

....a proto se to nazývá MULTICHANNEL.... :oboze .

Lybuna píše:logicky to co vychází z centru je více či méně slyšet i z frontů a opačně

Nech AVR dekódovat nativní multichannel zvuk nějakého filmu a vypoj centr. Neuslyšíš většinu dialogů a budeš namísto nich mít jen ambientní dozvuky, které v ostatních kanálech dovytvářejí dojem prostoru. Nebo opačně, vypoj ostatní repro a nech zapojený jen centr a přijdeš o většinu ruchů, podkresové hudby....

Z toho, co píšeš, bych řekl, žes skutečný správně nastavený multikanál (tzn. separátní nezávislá zvuková stopa pro L, P, C, Surr atd.) nikdy nenastavoval, neposlouchal, neprovozoval. To, co uvádíš, platí pro případ, kdy AVR uměle přepočítává původní stereo signál do multikanálu. To funguje tak, jak popisuješ.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Lybuna 11. 3. 2019 21:56

tak asi jo, přeci jen jsi z Prahy tak musíš mít pravdu, já jen, že jsem si chtěl nějaký 3.0 reciever prohlédnout a nějak to neumím hledat protože představ si nic nemůžu najít, věřil by jsi? takový přínos, potenciál a......nic
Zvuková stopa se přehrává vždy jen jedna a to DD nebo DTS atd. a dekodér ji teprve rozhodí podle počtu kanálů a zvuk jednotlivých kanálů nese informace více či méně i z ostatních sousedících kanálů aby mezi sebou dokázali vytvořit stereo efekt a virtuálně vytvořily co nejlépe zdroj zvuku v místech kde neni repro, takže těžko jen ambientní dozvuky
Naposledy upravil Lybuna dne 12. 3. 2019 01:38, celkově upraveno 1
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod malabar 11. 3. 2019 22:03

rosswell píše:
Nebo tu někdo psal jen zesilovač jestli jsem rozumněl správně jako toto https://www.l-e.cz/yamaha-a-s701#92=9 misto stereo receivru ?Moc nechápu v čem je rozdíl :hm jen že to nemá display? :hm Jsem v tom trochu ztracen


@rosswell: zakladni rozdil (krome dalsich funkci) mezi obema typy zesiku je A-S701 - (A je od amplifier), tedy Stereo zesilovac, do ktereho muziku posilas a on ji zesili. Naproti tomu R-N803 - (R je od receiver a N network), tedy Stereo receiver, do ktereho taky posilas muziku, ale krome toho je pripojen na net a umi treba stream nebo muziku z tveho networku doma. Dalsi najdes na netu.
Zdravim, Martin
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 11. 3. 2019 22:42

rosswell píše:...Akorát bych přišel o funkci, že Stereo receiver se nezapne současně při spuštění TV... Tím pádem manželku moc nepotěším...


Komforní ovládání TV a stereoreceiveru bez HDMI dosáhneš univerzálním DO s možností maker. Mohu doporučit tento: https://www.euronics.cz/dalkovy-ovladac ... 0/p394274/
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 12. 3. 2019 08:35

Lybuna:
Nevadí, že s něčím nemáš zkušenosti ani znalosti. Je ale dost podivné, že se s tím vyrovnáváš poznámkami v osobní rovině. Shazuješ tím sebe.

Pokud jsi nenašel žádný receiver schopný reprodukovat zvuk 3.0, hledal jsi málo a špatně. Umí to totiž každý multikanálový receiver, ke kterému připojíš 3 reprosoustavy (L, P, C).

Lybuna píše:...dekodér ji teprve rozhodí podle počtu kanálů a zvuk jednotlivých kanálů nese informace více či méně i z ostatních sousedících kanálů aby mezi sebou dokázali vytvořit stereo efekt

Pokud je řeč o multikanálu, což je, nemá s tím stereo (tedy výhradně dva kanály, L a P) nic společného. Jde o vytvoření prostorového zvuku, nikoliv stereo.
Multikanál = 3 a více repro. Stereo = právě 2 repro, levý a pravý.
(a mimochodem, kanály dokázalY, množné číslo rodu mužského neživotného...)


Lybuna píše:zvuk jednotlivých kanálů nese informace více či méně i z ostatních sousedících kanálů

Podstatné je to více či méně, vždyť si to vyzkoušej a pochopíš, zabere ti to pár minut:

Nech AVR dekódovat nativní multichannel zvuk nějakého filmu a vypoj centr. Neuslyšíš většinu dialogů a budeš namísto nich mít jen ambientní dozvuky, které v ostatních kanálech dovytvářejí dojem prostoru. Nebo opačně, vypoj ostatní repro a nech zapojený jen centr a přijdeš o většinu ruchů, podkresové hudby....

A jednotlivé kanály mohou (ale nemusí) nést nějaké zvukové informace nejen ze sousedních kanálů, jak píšeš, ale i klidně ze všech kanálů (nebo naopak ze žádného) - to je tak nějak podstata multikanálového zvuku.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 12. 3. 2019 08:42

Pánové, nenechte prchlivost cloumat... však víte.
Myslím si, že tady dochází k jednomu velkému nedorozumnění, nebo spíše opomenutí, a to je zdroj zvuku, tedy samotný film, ať už je na BD nebo stream apod.
U streamovaných nebo šlohnutých filmů se často stává, že mají jen jednu zvukovou stopu a to 5.1, vyjímečně jiný prostorový formát, ale málokdy plnohodnotný stereo zvuk.
Tím pádem dochází k tomu, co popisuje Bubák, ačkoliv výstup jde samozřejmě jen do stereo reproduktorů, není tato informace plnohodnotná. Taky záleží, na čem je to přehrávané a jak si s dekódováním poradí přehrávač.
Jiná situace je u originál BD nebo DVD, kde si v menu přímo zvolíte, že chcete zvuk ve stereu, pak by žádná informace neměla chybět a stereo by mělo přehrát vše, co je i obsahem 5.1 stopy.
Tady si všimněte, že píšu MĚLO, protože záleží na práci zvukaře, zda si vyhraje i se stereo výstupem. Často se bohužel stává, že to berou jen jako nutný doplněk a tento výstup je o poznání horší, než prosotorvý zvuk. Osobně jsem se o tom přesvědčil na několika BD, např. Hanse Zimmera.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 12. 3. 2019 09:02

No vždyť o nic nejde ;-). Jen uvádím na pravou míru nesprávná tvrzení, která tu zazněla.

Je to přesně tak, jak píšeš, s těma šlohnutýma filmama. Co píšu platí pro originální nosiče. Naštěstí jsou už dnes BD dostupné za pár peněz, tak se myslím už tolik nekrade, jako dřív. Kdo dá desítky/stovky tisíc za TV + multikanálovou sestavu, snad neřeší stokoruny za BD.

S těma stereo stopama na multikanálových discích mám stejnou zkušenost. Zpravidla je lepší nechat downmix udělat BD přehrávač či AVR, pokud chce člověk mít jen stereo zvuk.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 12. 3. 2019 09:11

Je to tak, při downmixu pomocí dekodéru v BD nebo AVR se obvykle ztratí méně informací a navíc zůstane zachována větší prostorovost.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 12. 3. 2019 09:24

Každý zelinář ti řekne že halíře dělaj talíře. To jen k tomu pirátskému obsahu všeho možného.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 12. 3. 2019 11:04

Lidi kategorie zelinář (v tom smyslu, jak to myslíš) má za vzor chování a přemýšlení doufám opravdu málodko :-) . To je definice lidský spodiny.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Leony5 12. 3. 2019 14:04

Tuto větu mi řekl po revoluci jeden kamarád který se nebál s holým zadkem v nejisté době začít podnikat. Začal se zeleninou na ulici s min. ziskem a dnes má velkosklad potravin, samo sebou je ve vatě proto že se držel hesla nerozhazovat halíře jelikož ty dělaj talíře. Dodnes je to ač už nemusí velice opatrný člověk co se rozhazování halířů týče. A jako náhodou jsem jezdil na chalupu ke strýci a tam koupil ve vsi chalupu zelinář z Prahy který měl jak na potvoru stejné heslo, ale jak dopadl už ti nepovím, na tu chalupu již 20 let nejezdím. Jestli to je spodina nevím, já jim říkám zelinář.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sozi 18. 3. 2019 12:40

Davam uplne za pravdu Bubak-ovi. Je to presne ako pise. Ak si Lybuna pusta filmy cez stereo je to jeho problem. Pretoze jeho prioritou bolo zrejme stereo. Ale tu chalan uvazuje aj o Cent. repro a pise ze to ma 50:50 filmy:hudba. Tak tu uz by sa mal naozaj rozhodnut sam a vypocut si variantu 3.0 a 2.0 na filmoch. Pretoze ano Lybuna, je to sakramensky rozdiel. Pustat si filmy len v stereu, naco potom je ten multikanal - no proste na filmy. A ked to tebe nevadi, ze si ochudobneny o celkom podstatnu cast, toho co kinopriemysel ponuka, tak sa nesnaz nahovorit niekomu kto sa rozhoduje nieco, v com sa vobec nevyznas. Ja by som teda zostavu 2.0 na kino neodporucal ani nahodou.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pekr77 19. 3. 2019 08:28

Rad bych se zeptal a sorry za amatersky dotaz - byl zde zmineny rozdil mezi stereo a treba 5.1 stopou. Rekneme, ze ma film pouze 5.1 stopu. To pak AVR nezajisti nejaky downmix do sterea? A pokud ten downmix udela, je to pak o moc horsi, nez kdyby clovek mel treba 3.0, nebo 5.1? Ja uz jsem prave slysel i nazor, ze se na filmy da relativne slusne koukat i s 2.1 setupem.
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vencaxxx 19. 3. 2019 09:58

Dá se na ně slušně koukat i s 2.0 setupem. Ono upřímně filmu kde člověk ocení nějaký extra zvuk zase není tolik pokud není někdo omezený na akční filmy. Nehledě na to že 5.1 už je taky překonany a dneska frčí 7.1 7.2 9.1 atd. viz Dolby atmos
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lybuna 19. 3. 2019 13:30

sozi - já nedoporučuji nikomu stereo místo plnohodnotného 5.1 a více kanálového kina, ale kupovat reciever abych ho provozoval 3.0 (což neni žádné kino) je pro mne nesmysl, za stejnou cenu recieveru se pořídí o dost lepší stereo zesík a místo 3.0 sestavy lepší stereo bedny a ta vyšší kvalita zvuku bude logicky slyšet jak u hudby tak i u filmů v porovnání s horší kvalitou u sestavy 3.0, proto se taky vyrábí recievery 2.0 - 2.1 a pak až 5.1 a více, žádný 3.0 neni ( alespoň jsem nenašel) a to je když je to podle tebe sakramentský rozdíl docela zvláštní
Lybuna
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků