Nastavení impendance zesilovače

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Lybuna 25. 3. 2019 15:31

Zdravím,omlouvám se většině za hloupý dotaz ale nestihl jsem předchozí divočejší diskusi a už je uzavřená, myslel jsem, že mi je tohle téma jasné ale asi ne úplně, jde mi o to, proč má zesilovač který je konstruován aby zvládl i 4 ohm. bedny, přepínač mezi 8 a 4 ohm. ? je nějaká výhoda reprodukce u 8ohm. beden když se zesík nastaví na stejnou zátěž? nebo je to pro větší ochranu repro i když ty mají vlastní odpor? další co mi vrtá, proč 4 až 8 ohm. zesilovač ( chápu pokud je zesík pouze 8 ohm.) který bych nechal nastavený na 8 ohm. a připojil 4 ohm. bedny by měl mít potíže? přeci veškeré vnitřnosti jako koncáky, chlazení atd.jsou stejné, jen přes ně jde větší napětí ale to při nastavení 4 ohm. taky
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Bazi 36 25. 3. 2019 17:14

Ja mam bedny 6ohm,zesik bez manualniho prepinani zvlada dle doporučení 4-8ohmové repro. Pri provozu 8ohmových beden bylo nutno trochu více vytočit volume doprava,aby hlasitost byla priblizne stejná jako se 6ohmovými repro na minimální pozici knobu. Zesilovač samozrejme zvládá daleko více,nez je uvedeno,neboť bedny priznávají ve špičkách propad i ke dvěma ohmům. Vše je podle mne o tom,nezatěžovat zesík nesmyslnou hlasitostí třeba se 4ohmovými bednami. Nemám rád hluk,jsem k elektronice ohleduplný. Pri šetrném zacházení součástky každému poděkují a komponent může sloužit dlouhá léta bez ztráty kytičky.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Denkez 25. 3. 2019 17:27

proč má zesilovač, který je konstruován aby zvládl i 4ohm bedny, přepínač mezi 8 a 4 ohm?
Čistě teoreticky platí, pokud se k zesilovači namísto 4ohm beden připojí bedny o 2násobné impedanci, tj. 8ohm, mohl by tento zesilovač dodat do 8ohm beden pouze 1/2 výkon. Proto někteří výrobci dělají zesilovač s přepínačem impedance, který zajistí, že i do 8ohm beden dodá stejný výkon. V reálu tomu je poněkud jinak, ten výkon není stejný, pro tyto úvahy to ale můžeme zanedbat.

je nějaká výhoda reprodukce u 8ohm beden?
U 8ohm beden klesají nároky na průřez připojovacích kabelů, vychází také menší a tedy i levnější cívky ve výhybkách, jinak výhoda není žádná.

další co mi vrtá, proč 4 až 8ohm zesilovač (chápu pokud je zesík pouze 8 ohm), který bych nechal nastavený na 8 ohm a připojil 4ohm bedny, by měl mít potíže? Přeci veškeré vnitřnosti jako koncáky, chlazení atd. jsou stejné, jen přes ně jde větší napětí ale to při nastavení 4 ohm. taky
Opět, čistě teoreticky, pokud se na 4-8ohm zesilovač opatřený přepínačem impedance a přepnutým na 8 ohm připojí 4ohm bedny, byl by proudově 2× přetížený, mohla by pak zabírat nadproudová ochrana nebo při déletrvajícím přetížení tepelná ochrana.

Znovu opakuji, výše uvedené je teorie, v praxi je tomu značně odlišně:
- impedance reproduktorů není konstanta, ale velmi proměnná komplexní veličina,
- hudební signál je velmi proměnlivý, co do frekvence i úrovně
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 25. 3. 2019 18:03

Vida, Denkez od minula studoval, palec hore ;-) . S tímhle už se dá souhlasit.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Denkez 25. 3. 2019 18:26

Vtip je v tom, že to, co platí teoreticky, v praxi je mnohdy velmi odlišné, a v případě zesilovačů a jejich zatěžovací impedance v podobě reálných beden to platí dvojnásob.
Výše uvedená teorie je vcelku bezkonfliktní, problémy u některých uživatelů ale nastanou, pokud mají tuto teorii aplikovat s bednami značenými 4-8 ohm.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lybuna 25. 3. 2019 20:54

Díky za odpovědi ale moc chytřejší nejsem, chápu pokud má zesilovač 50 W výkon do 8 ohm. a 90 W do 4 ohm. tak při nastavení zesíku na 4 je výkon logicky u těch 8 ohm. beden jen 50W ale přepnutím na 8 se zase sníží výkon zesíku na těch 50W takže......nevim
A to poškození při špatné impedaci tak taky nevím, pochopil bych jenom, že přepínač má vliv na zvýšenou citlivost ochrany zesilovače ale ta by měla i tak odpojovat až pod hranicí 4 ohm pokud je na to zesík konstruován
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 25. 3. 2019 22:10

Při vší úctě, pokud neznáš
- jak funguje takový zesilovač a jak se vypočítá jeho výkon,
- jak se realizuje jeho přepínání impedance a na co vše to má vliv,
- jak funguje nadproudová a zkratová ochrana a jaký je mezi nimi rozdíl,
- jak a kdy může dojít k poškození zesilovače a zda vůbec...,
pak se těžko odpovídá na tvé nepřesné otázky.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lybuna 26. 3. 2019 01:17

no dobrý,tak odborník žádný nejsem a proto se ptám, jinak to zas tak nehrotim, jen mě to zajímalo, vim, že se má odpor zesíku nastavit podle nejmenšího u beden a tak jsem spíš jen řešil jestli u 8 ohm repro zesík nastavený na 4 ohm nehraje hůř - stabilita, zkreslení pokud odpor beden kolísá i nahoru a nebo mu nějak neubližuju, ale i tak dík
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 26. 3. 2019 07:17

Nastavení impedance na zesilovači, i kdyby bylo "nesprávné", nemá na kvalitu zvuku žádný vliv.

Mnohem větší riziko případného poškození zesilovače, ale i připojených beden(!), hrozí z nešetrného zacházení s regulátorem hlasitosti, než z "nesprávně" nastavené impedance (pokud se vůbec dá nastavovat).
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PetrJč 27. 3. 2019 21:25

Jen technická – v podstatě se o žádný přepínač „impedance“ nejedná. Jenom se to tak jmenuje. Samotný přepínač „impedance“ mění v zesilovači velikost napájecího napětí pro koncový zesilovač – tj. upravuje výkon zesilovače a chrání zesilovač před případným proudovým a tepelným přetížením.
PetrJč
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Denkez 27. 3. 2019 22:10

Ale jistě, mně je to jasné (viz můj příspěvek 25. 3. 2019 22:10), taky už jsem o tom v jiných vláknech psal, ale vysvětluj to někomu, kdo nemá znalosti o funkci a zapojení zesilovačů...
Denkez
Mírně pokročilý