Moje Onkyo TX-NR686 + Q Acoustics

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod rosswell 28. 4. 2019 10:32

Zdravím pánové
Mám zakoupenou sestavu https://exceptional-av.co.uk/onkyo-tx-nr686-w-q-acoustics-3050i-speakers-5-1.html
K předním L+P a centru jsem koupil hrubší kabel https://www.l-e.cz/reproduktorovy-kabel-le-640-2-x-4-0-mm2-5m-d3734
Kabel je po odizolování celkem dost hrubej, ořezal jsem přesně 12mm jak píšou zezadu toho Onkya.Jenomže mám problém tam ty kabely pořádně uchytit tím jak jsou hrubé.Dostal jsem i banánky ale přijde mi, že ten kabel 2 x 4,0 mm² tam stěží dostanu díky z časového pressu. :roll: Nemáte prosím nějaký tip jak to pořádně zapojit? Zítra mám volno celý den a chci se tomu věnovat klidně celý den.Hlavně ať to mám pořádně zapojené

Při kalibraci se mi to vypnulo u práveho předního a nastala diagnostika u onkya, na konci to píše hlášku CHECK SP WIRE což je hláška o zkratu :roll:
Obrázek

Byl bych moc rád když od vás dostanu radu nebo nějaký trik jak to zezadu napojit.Přeji hezký den

-- 28. 4. 2019 09:40 --

Jinak aktuálně to mám takhle rozestavěné:
Obrázek
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 28. 4. 2019 10:44

Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod rosswell 28. 4. 2019 12:13

Ještě mě napadlo můžu ten konec, toho reprokabelu rozdvojit a dát do tvé svorky v onkyu ?To by mi to trochu usnadnilo ale nevím jestli se to tak může provést.Tím jak je ten kabel hrubej tak tam nejde pořádně zasunout....
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 28. 4. 2019 19:11

Ty terminály má Onkyo opravdu docela malé a koukám, že tam jsou ještě záslepky. Aby ses vyhnul zkratu přes holé kabely, doporučuji namontovat banánky, to je spolehlivé a bezpečné připojení.
Já používám tyto a jsou docela dobré.
https://www.aliexpress.com/item/4-8PCS- ... 4c4d6bMQOf
Smršťovací bužírka dobře izoluje a samotné babánky jsou šroubovací a docela kvalitně provedené.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rosswell 28. 4. 2019 19:34

Díky moc za odkaz Tombe, já mám u baráku nějaké elektro tak tam ráno zajdu s kouskem reprokablem a něco mi snad doporučí.Výbeř tam mají celkem dobrej http://elfax.cz/hledat.prodejna-havirov-1/?hltext=Ban%C3%A1nek&hledani=x#&price_from=0&price_to=200&ord=skladpol&asc=asc&page=2&price=dph&vyrobci=&skladem=false&
Kdyby mě netlačil čas tak to objednám z toho Ali ;-)
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 28. 4. 2019 20:06

Jo, tomu rozumím, jen mi ty ceny v našich obchodech někdy přijdou nesmyslné a pokud máš 5 repro a na každé potřebuješ 4 banány, tak to je hned 20ks a za to u nás dáš klidně litr i víc.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rosswell 28. 4. 2019 20:28

To máš pravdu, já zítra koupím jen 6ks na L+P a centr ať mi to neskratuje v tom receivru, problém bude jen u těch 6 kabelů co mají 4mm.Zbytek objednám z Ali a dodělám dodatečně.
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod Bazi 36 28. 4. 2019 22:08

Uz jsem to tu nekolikrat psal,na co furt nekdo kupuje ctyr milimetrový dráty? Kdo ti to poradil? Dyk to nejde nikam zapojit a zvukově neni oproti 2.5mm zadnej rozdil.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod petison 29. 4. 2019 08:10

Přesně všichni hrozně doporučuji 4 mm kabely jako nutný základ, přitom 2,5 mm je naprosto dostatečnej. Nijak to na zvuku nepoznáš.
petison
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 29. 4. 2019 08:20

Já jsem někde psal o 4 mm2, bylo to v souvislosti s propojením hlavních beden k zesilovači, ale nebylo to jako nutnost, spíše možnost, pokud to terminály umožňují.
Na druhou stranu banánky nebo vidličky problém vyřeší.
Na třetí stranu v této cenové kategorii je to zbytečné.
Na čtvrtou stranu, čím víc mědi, tím víc adidas a ty basy přece jen snadněji plynou z toho AVR do beden. Čím objemnější basy, tím tlustší drát, výškám je to jedno, ty jsou tenké a protáhnou se i tenkým drátkem. :D
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 29. 4. 2019 08:52

4 mm2 na hlavní repro není nijak přehnaný průřez.
Připojení takových vodičů elegantně řeší banánky - doporučuji zalomené z důvodu menšího namáhání svorek na ohyb a s rozpěrným trnem kvůli spolehlivému nakontaktování a ochranou proti vytržení.
A jestli se to vyplatí spolu se 4 mm2 průřezu? To si musí každý rozmyslet sám případně se k tomu "doposlouchat".
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod rosswell 30. 4. 2019 08:48

Tak jsem konečně koupil banány a vše šlape jak má :D
Napíšu si sem i pár dojmů z celkové sestavy...
Samotné centrum AV Onkyo TX-NR686 působí mohutným dojmem, není to žádný prcek kam by se mohl schovat :mrgreen:
Na co si težce zvykám je takové cvakání při přepínaní různých funkcí a režimů.Ale snad si na to zvyknu a budu to brát jako rutinu.Možná se mi to po čase bude i líbit :-))
Právě zkouším měsíční členství u aplikace TIDAL. Jsem z toho trochu v rozpacích.Co se týče kvality nahrávek tak o oproti Spotify se to vážně nedá srovnat, ale.....Aplikace jako taková na mém Iphonu je celkem pomalá.Onkyo mám připojené přes wifi ale párování a plynulost pouštění hudby je za mě hrozné.
Onkyo jako AV receiver je někde popsán jako taková střední cesta...Nevím před rokem se prodával kolem 20tisíci. Očekával bych u takového přístroje trochu svižnější tempíčko, co se týče připojování,párovaní a celkového ovládání.Taky menu mohlo být modernější 8-)
Stále se pořád hrabu v nastavení u filmů,těch režimu přehrávání je tam až až, stále nevím co nastavit primárně, jestli THX cinema atd.....

Ale abych nehanil pořád :lol: Za mne do bytu kde máte sousedy si nedokážu představit, že bych musel kupovat výkonější sestavu něž mám teď.Když už třeba pustím song The Unforgiven od Metallici, ta dynamika na vás prostě dýchá. Poslouchám hudbu jen ve stereu a ty sloupy hrajou úžasně už od novoty :D

Ještě mne čeká dlouhá cesta ale jsem nadmíru spokojený, ještě když teda u nás v ČR bych dal za celou sestavu přes 60tisíc a já jí z UK mám za 43tisíc včetně dopravy ;-)

Na závěr sem dám pár finálních fotek jak to u mne momentálně vypadá :mrgreen:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
[url=https://imageshack.com/i/poEGB52Cj]
Obrázek

Taky bych chtěl poděkovat pár lidem co mi vždy tady na foru odpověděli a poradili, bez vás bych se asi neodvážil ke koupi mého nového setu :lol:
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod Bazi 36 30. 4. 2019 12:03

To prkýnko na maso vedle avr jsi normálně přibil naprudko hřebíkem do displaye televizoru?
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 30. 4. 2019 12:07

:D prkýnko..., ale jinak to máš pěkné, jen si pohrát s tím nastavením a nepřehnat to, aby to úplně nezmršilo kvalitu zvuku.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Orendas 30. 4. 2019 12:45

Máš to hezký.
Nikdy jsem žadný režimy přehrávání u filmů nepoužíval, za mě je to ptákovina.
Na přehrávání hudby používám PC a na obsluhu apku foobar.
Orendas
Junior

Odeslat příspěvekod pekr77 30. 4. 2019 14:49

Včera jsem se hrabal na netu v info ohledně streamovacích aplikací. Mám už nějakou dobu Spotify rodinnou edici, čili teoreticky 320 kbps, ale zajímalo mě rádio. Na inTune je max 128 kbps a na větší kvalitu jsem nenarazil. Při tom jsem četl srovnávačky Tidal, Deezer a Qobuz. U Tidalu byly většinou narážky právě na těžkopádnost aplikace. Vím, že má asi nejvyšší kvalitu, ale řada lidí preferuje kompromis a přijde mi, že více fičí Deezer. Ale také to může být módní záležitost, nebo provoz čistě na mobilu. Vyzdvihují třeba jeho Flow funkci, kdy to doporučuje podobnou hudbu, nebo tak něco. U Tidalu mě štve, že tam občas u některých interpretů chybí pro mě zásadní album. Zatím zůstávám u Spotify ...
pekr77
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 30. 4. 2019 15:07

U mě je to prozatím jednoznačné - Spotify, protože můj streamer/BD/CD/DVD/síťový přehrávač Sony nic jiného neumí. Ještě teda YT, Netflix a nějaké filmové služby, ale to je asi tak vše.
Kvalita Spotify není tak špatná, srovnával jsem některá alba přímo s vlastními CD, které jsem současně pouštěl na CD Rotel a přepínal jen vstup na zesilovači, takže srovnání v reálném čase na stejné skladbě současně hrající.
V nejvyšší kvalitě 320kbps se zvuk opravdu hodně blíží CD i s tím, že Rotel byl 2x dražší než to sony a má i lepší propojovací kabely.
Spotify má trochu ostřejší výšky a méně, nebo spíše potlačené prostorové ruchy a detaily. Zvuk je takový digitálnější než z CD, o vinylu nemluvě.
Ale bez přímého srovnání bych to ve slepém testu asi těžko poznal.

-- 30. 4. 2019 14:10 --

Samozřejmě hodně záleží na kvalitě samotného alba, tam jsou rozdíly propastné a něco se nedá skoro poslouchat, ale to asi není chyba samotného Spotify, ale nahrávacího studia.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rosswell 30. 4. 2019 21:28

Jeste bych mel otazku na to cvakani u Onkya pri prepinani funkci.Cvaka treba yamaha nebo marantz?prave projizdim netova radia a mam i kvalitu 256kbs :)
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod malabar 30. 4. 2019 23:55

...to se picnu ! @rosswell, oni nakupujou na vedlejsim vlakne a kdyz doma zacnou hrat, si tu zalozej jiny... :D
-za me palec nahoru, jsem rad, ze jsi spokojenej a doufam, ze i ta tvoje - kdyz's sundal's mrizky ! :D :D

Mimochodem, panove tombas a pekr77 - oba jste /OT/ zacali zajimave tema poslouchani muziky via stream. Dalo by se to rozsirit na mobilni stream doma u pc, doma na hifi sestave, v aute a ve sluchatkach pri chuzi. Vzhledem k tomu, ze se pripravuje "par" vylepseni streamu pres mobily (Tidal bude MQA, Winamp, etc ), a hodne lidi dnes prakticky vse ( i muziku) jede pres telefon. Mozna by stalo za to zalozit vlakno ? ;-)
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod pekr77 1. 5. 2019 09:00

rosswell píše:Jeste bych mel otazku na to cvakani u Onkya pri prepinani funkci.Cvaka treba yamaha nebo marantz?prave projizdim netova radia a mam i kvalitu 256kbs :)

V cem projizdis ta netova radia? Na TuneIn jsem nenarazil na kvalitu vetsi nez 128kbps. Ma Tidal snad radia? Jeste muzu zkusit FM ladeni, ale tam vubec nemam tucha, v jake kvalite to pak hraje (je to analog, je tak?) no a DAB+ muj Denon neumi a stejne pochybuju, zda v nem vsechna radia vysilaji.
pekr77
Junior

Odeslat příspěvekod rosswell 1. 5. 2019 10:14

Rádia jedu zatím jen přes TuneIn :)
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod malabar 2. 5. 2019 00:54

Par mobilnich vyrobcu montuje od lonska slusne dacy do svych vyrobku (az 32bit hi-res audio), TuneIn ma par stanic az do 320kb, Deezer 320kb a Tidal MQA. Mezi internetovymi radii jsou dobri anglicani (az do 320kbps), a na NZ jsou radia jdouci az do 2000kbps (ale ty jsem osobne nezkousel).
Ve spojeni mobil(data/wrls) > aveerko(bluetooth) to je docela pekna kvalita, doporucuju zkusit. ( sam takhle jedu uz pres rok )
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod dracul77 2. 5. 2019 22:17

Nemáte niekto skúsenosť s nakupovaním z tohto shopu na firmu?
https://exceptional-av.co.uk/speakers/h ... -5745.html
dracul77
Junior

Odeslat příspěvekod shamp1x 3. 5. 2019 08:58

offtopic:

máš to pěkný, akorát ten centr bych vyhodil z toho stolku a dal ho na držák třeba nad TV, musíš to mít hrozně zahuhňaný ten zvuk
PC:9900k,16GB Tridentz, 500SSD,RTX 2080 X Trio,Acer Predator XB271HUbmiprz, R6 Fractal
DK: 65PUS7601, Sony VPL-VW260ES, Denon AVR-X6400, 7.1.4 QAcoustics, Shield TV
TV PC: 8600k, 16GB 3200, 120 SSD, 1050Ti, Fractal Nano S
shamp1x
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pekr77 3. 5. 2019 11:59

Centr nad TV se mně osobně třeba vůbec nelíbí. Navíc by měl být max ve výšce uší sedícího člověka. Ideální místo je podle mě těsně pod TV, ale já bych to nechal tak, jak to má. Pokud dal zezadu pryč sololit, tak to podle mě nutně "huhňat" nemusí :-)
pekr77
Junior

Odeslat příspěvekod rosswell 3. 5. 2019 15:44

:D Takže aby bylo jasno, centr mě vůbec netrápí že je zabudovaný ve stolku protože:
1)když poslouchám čistě hudbu tak poslouchám přes stereo (mám zapnuté pure audio)

2)Dialogy při sledování filmů a TV mám puštěné přes velké sloupy, zní to pro nás přirozeněji a je to taky pro nás zřetelnější.

3)Manželce se to tak líbí a mne taky :) Ve stolku nemám zadní sololit a v centru mám pro sichr dané pěnové ucpávky, ale že bych pociťoval nějaké omezení v poslechu tak to vůbec! Ty sloupy 3050i hrajou famozně a ostatní repro mám spíše pro efetky k videohrám a k filmům.

4)jestli to nemůžete i přes moje argumenty přenést přes srdce tak je mi vás líto :mrgreen:

5)Sám když koukám na nějaké fotky ostatních uživatelů jak to mají zařízené u sebe doma, tak jim taky nekritizuji jaký mají styl nábytku atd.S manželkou máme krásně zařízený byt, který nám každý chválí.Sice to není každého styl ale sami si budujeme domov, který je útulný, funkční a cítíme se v něm úžasně.Někteří uživatelé by se sami nad sebou měli zamyslet, že mít drahé stereo není všechno na čem to doma stojí :mrgreen:

Hudbě zdar :D
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod Bazi 36 4. 5. 2019 12:11

Takze jestli to dobře chápu,máte s manzelkou rádi,kdyz vám ostatní lidé vsechno jenom chválí a pokud nekdo prijde s nejakou logickou věcnou poznámkou(vubec nechapu,jak si to muze dovolit) o jakémkoli detailu,ktery by se dal změnit či vylepšit,tak by se nad sebou mel zamyslet a je ti ho líto? No,trochu mi to pripomíná Ivánka. "Kdyz se kouknu na sebe,
musím se hned pochválit,
nevypadám já věru zle,
zkrátka chlapík,jak má být."

Tak neprehnanemu sebevedomi zdar!!!
PS. Rosswel píše:
"Nekteří uživatelé by se sami nad sebou měli zamyslet, že mít drahé stereo není všechno na čem to doma stojí."

Máš stoprocentní pravdu a proto být tebou,urcite uz bych nikdy nežebral o rady (na fóru o hifi) u lidí,kteri tomu sice rozumí,ale jsou vlastne politování hodní,protoze to se stereem a hifi myslí vážně. Priste bych hledal rady u tech,co vam doma vsechno tak chválí.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod pekr77 5. 5. 2019 18:51

Pokud ponechám stranou ty osobní půtky, jak je kdo komu užitečný :-) , tak neměl by centr sloužit právě dialogům u filmů či TV? Alespoň s tímto záměrem o rozšiřování svého systému uvažuju já - ne dojde na surround, tak chci koupit střed.

Co se týče Pure či Pure direct módu, tak možná je to tím mým Denonem, ale přijde mi laicky samozřejmě, že to akorát hraje tišeji a že by se mi nějak více otevřela scéna či slyšel nějaký další benefit, to zatím ne. Ale možná jsem to zatím jen málo osolil, což se s miminem v domácnosti hůře realizuje.
pekr77
Junior

Odeslat příspěvekod sozi 6. 5. 2019 12:26

Priklanam sa k nazoru Baziho. Kedze pises "Dialogy při sledování filmů a TV mám puštěné přes velké sloupy, zní to pro nás přirozeněji a je to taky pro nás zřetelnější.", je jasne, ze ten center mas umiestneny zle. Pretoze center je najdolezitejsi repro pri filmoch. Vsetko dianie na scene a dialogy z neho maju byt zretelnejsie ako z velkych stlpov a umiestnene presne v strede sceny. Z velkych bocnych repro maju ist len stranove efekty, hudba a LFE (basova zlozka pod 80 Hz).
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 6. 5. 2019 12:34

Především záleží na tom, v jakém formátu ten zdroj do AVR ten zvuk pouští. Pokud je to v případě TV nebo filmů 2.0 stereo, tak to s centrem prostě hrát nebude.
Já používám na filmy i TV pouze 2.0 stereo už řadu let a nikdy jsem neměl problém se srozumitelností dialogů, ať už je vstupní formát jakýkoliv, moje multimediální centrum si to přelouská a pošle do výstupu vždy plnohodnotný stereo signál.
Samozřejmě je to "pouze" stereo, ten všeobjímající prostor tam není.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 6. 5. 2019 12:45

Souhlas se shamp1x a Bazim. Nejpravdepodobnejsi duvod hure srozumitelnych dialogu z centru je jeho umisteni v rozporu s veskerou logikou a akustickymi zakonitostmi. Taky nerozumim tomu, proc se rossewella tyhle ciste fakticke poznamky tak dotykaji. Podle vseho ale ma AV sestava slouzit predevsim k obdivu navstev ve vypnutem stavu, ne k co nejlepsimu zvuku a zazitku z filmu a hudby.
Nerozumim vyberu beden se zadnim bassreflexem, kdyz jsou zadni stenou temer narazene na zdi ani nulovemu natoceni smerem k poslechovemu mistu.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod sozi 6. 5. 2019 13:30

tombas, suhlas, ak je zdrojovy signal 2.0 (vacsina TV vysielania) je to casto lepsie pocuvatelne cez stereo. Vtedy je center len "dopocitany" dolby alebo inym algoritmom. Aby bolo citit, co dokaze surroundovy zvuk, treba mat 5.1 zdroj a najlepsie v DTS kvalite. To uz je iny zazitok.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ongeo 7. 5. 2019 20:04

Už delší dobu pokukuji po téhle sestavě repro, ale pořád se nějak nemůžu rozhodnout. Jak daleko by měly být tyhle sloupy od zdi, aby nebyl problém? To rosswell: kde jsi kupoval kabely na propojení? Já chci taky objednávat ze stejného e-shopu jako Ty a tam by měly být kabely už v ceně. Jak velkou máš místnost? Av receiver ještě nemám vybraný, přemýšlím o denonu 3500h nebo marantz nr 1509
ongeo
Junior

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 7. 5. 2019 21:58

To záleží na celkové akustice místnosti, ale nešel bych pod 30 cm od zadní stěny, lépe 50 cm.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod dracul77 8. 5. 2019 08:46

tie diery sa daju upchat nie?, vtedy by to nemal byt problem alebo sa mylim. tiez ich planujem kupit, no 50cm od steny ich neviem dat
dracul77
Junior

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 8. 5. 2019 10:26

Dají. Změní se tím ale frekvenční spektrum basů.
Bedny u zdi nejsou špatně jen kvůli basům, ale celkovému zvuku. Zeď tvoří obrovskou odraznou plochu, která zabarvuje zvuk.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 8. 5. 2019 16:02

To ovšem neznamená, že bedny s předním nebo dokonce spodním basreflexem budou automaticky v dané místnosti hrát lépe.
Akustika místnosti je složitá problematika, ale znalost alespoň základních principů chování zvuku v uzavřené místnosti minimálně pomůže odstranit nejproblematičtější místa a udělat alespoň základní opatření pro celkové zlepšení.

Doporučuji pohledat na internetu co nejvíc informací.
https://www.youtube.com/watch?v=JPYt10zrclQ
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 8. 5. 2019 16:49

No, z podstaty veci plyne, ze pokud je zadni bassreflex (ze ktereho zni velka cast basove energie) par cm od pevne steny, je to pro zvuk spatne. Vyrobce s takovym umistenim beden nepocita (vyjma vetsinou malinkych bedynek, ktere jsou kompenzovane pro umisteni na stenu. Takovy bedny ale nikdy nemaji zadni BR.
Nacpanim bedny na zed dochazi k selektivnimu zesileni nekterych basovych frekvenci a potlaceni jinych diky brzkym odrazum (kdy ma vlna jeste hodne energie) a secteni / odecteni s primym zvukem z reproduktoru. To vyrazne rozhazi frekvencni i fazovou charakteristiku. Pokud je bedna dal od steny, odrazene basove vlny nemaji tolik energie, ktera klesa se ctvercem vzdalenosti, a zabarveni zvuku je vyrazne mensi.
Spravne uvadis, ze dalsim faktorem je akustika samotne mistnosti. Byla by ale obrovska nahoda, kdyby zvyrazneni / potlaceni basovych frekvenci v dusledku nacpani bedny na zed bylo presne inverzni k modum mistnosti. Proto plati, ze bedny (zvlast se zadnim BR) nepatri ke zdi.

Asi by se nasla jedna z tisice kombinace mistnosti, beden a poslechoveho mista, kde by takhle umistena reprobedna se zadnim BR hrala na basech lip nez spravne umistena bedna (s basreflexem kdekoliv). Byla by to ale velka vyjimka.

A nejde jen o basy. Nacpanim beden ke zdi trpi i stredy (pro ktery stena funguje jako dodatecna ozvucnice, se kterou vyrobce nepocital a ktera zretelne zabarvi zvuk) a vysky (stena zhorsi jejich smerovost).

Je to snadno meritelne i slysitelne.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 8. 5. 2019 18:30

Já s tebou naprosto souhlasím, svůj komentář jsem napsal jen pro doplnění a hlavně aby si někdo nemyslel, že když stejně nevhodným způsobem umístí bedny s jinak vyvedeným basreflexem, vyřeší tím veškeré problémy a zvuk bude najednou úžasný. Může to být podstatně lepší, ale nedá se na to spoléhat.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 8. 5. 2019 19:01

Jj, presne tak ;-) .
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod dracul77 8. 5. 2019 21:08

hm, takze mozem zabudunt na QA3050i.... :-( , tak cca 20cm by som ich vedel odsunut od steny, priestoru mam na to dost ale nechcem aby moc vytrcali z obyvacej steny.
20cm bude asi malo?
dracul77
Junior

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 8. 5. 2019 21:24

Jestli sis vybral QA 3050i, tak nejdeš po rovném věrném zvuku, ale spíš po zábavném, trochu nafouklém. To stejně splňují třeba AQ Wega 55 MkIII za podobné peníze, které mají BR vepředu. Nebo kdyby sis chtěl přidat trochu peněz a výrazně polepšit ve zvuku, jsou tu vynikající RIHA Nano D Basic.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod pekr77 9. 5. 2019 07:48

Tak já při své cestě narazil u prodejců na dva názory, trochu mi přišly i protichůdné. Jeden tvrdil, že ještě neslyšel, aby posun bedny udělal nějak zásadní průšvih, aby to nějak kompletně změnilo charakteristiku zvuku. Druhý pak v poslechovce tvrdil, že by tam správně neměly být pasívně stojící repráky, protože je to rozkmitá, no a že také plochy okna dokážou rezonovat, apod.

Doporučuju jedno - zajdi k někomu, co nějaké bedny má, posuňte je tam a zpět, srovnejte na stejném songu a máš hotovo, jak moc to má vliv. Také z recenzí zjistíš, že u různých recenzí zadních basů to recenzent hodnotí různě, z pohledu vlivu. Nebo najdi firmu, která Ti oproti složení zálohy reproduktory půjčí domu, vyzkoušej, poud to tedy nechceš někde z UK, apod.

Podle mě, a jsem v tom stále pouze laik, má větší vliv akustika místnosti. U mě půdní vestavba, tvrdá plovoučka, když se děcka nahrají na mobil na video, tak pak slyším, jak je tu "tvrdý zvuk". Pak třeba přijdeš do poslechovky či kina, kde je řešena akustika (možná by stačil i silnější koberec) a obepne mě, nevím jak to říct - mentální klid.

Protože mám Monitor Audio, dovolím si doporučit ke zvážení ještě MA Bronze 6, které jsem také slyšel - ty mají také přední bass-reflex.
pekr77
Junior

Odeslat příspěvekod rosswell 9. 5. 2019 09:50

Moje sloupy jsou 18cm od zdi a s bassem nemám žádný problém,možná při sledování filmů to duní trochu více než bych čekal ale možná to bude subwoofrem, který ještě nemám vylazený.
Nejsem žádný audiofil abych mohl něco hodnotit, ale s tou sestavou jsem spokojený na 100%.
Dracul77 nenech se zmást že 20cm ti bude málo....100lidí sto chutí, já s akustikou nemám problém a a život je krátký na to abych se zabýval několika týdny,možná roky abych si doma měřil nějaké hodnoty atd...Nemám receiver za 50,100tisíc...nemám bedny za 40,80 tisíc.Mě to co mám do bytu vyhovuje.Mám sousedy v baráku takže jsem k nim toleratní a nemusím poslouchat hudbu nahlas víc než je nutné...
Navíc receiver si sám udělá kalibraci pro nastavení hlasitosti a myslím že se to povedlo na poprvé.Navíc basy se dají taky přidávat a ubírat v nastevení.
Propojovací kabely na přední jsem kupoval zde https://www.l-e.cz/kabely/reproduktorove
Před nákupem své sestavy jsem sám zjištoval jestli zadní bass nebude problém když rerpo bude 15-20cm od zdi. A představ si že prodejci tvrdí teda aspoň u mne to dopadlo tak že 5 ze 6 prodejců v ČR tvrdilo že to nebude žádný problém včetně borců z luxusní elektroniky.Tak buď jsou lháři a chtěli jen prodat nebo měli pravdu :mrgreen: Naštěstí pro mne to dopadlo dobře a bedny hrají u mne dobře kde jsou těch 18cm od zdi.A trochu jsem ty sloupy vytočil abych byl upřímný.
Momentálně bych možná ten centr dal pod TV ale můj nábytek to neumožňuje,kdybych receiver vyměnil za centr tak recevier nebude mít žádný prostor na větrání a nechci riskovat že se přehřeje.Ale v poslechu mi to nevadí :mrgreen:
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 10. 5. 2019 13:59

Abych taky přidal trošku do pléna s vlastními zkušenostmi ... Tak zaprvé musím říct, že zadní bassreflex mi opravdu nepřijde tak moc limitující, jak se mnohdy presentuje. Na druhé straně ten reprák vážně potřebuje jakž takž volnost. Já mám předky regálovky QA 3020i, čili taky bassreflex vzadu - a při mém umístění cca 35 cm od zadní stěny (resp. v případě FL repráku od rohu) hrají optimálně, resp. jak nejlépe umožňuje zbylá akustika místnosti bez ohledu na umístění k zadní/boční stěně. Musím ale říct, že při zkrácení vzdálenosti na polovinu už jsou slyšitelné defekty v projekci a už to není ono ... (na druhé straně jsem nezkoušel za tohoto stavu překalibrovat dle Audyssey; zkrátka jen jsem repro nakalibrované dle svého původního umístění přisunul ke zdi a následně vrátil na místo). Takže i když to bude jistý kompromis, tak věřím, že s tím kalibrace zvládne trochu pohnout k lepšímu.

Druhá věc - ten centr. Zde se přidávám jednoznačně na stranu Bubaka/Baziho z vlastní zkušenosti. Poté, co jsem obdržel soustavu, tak jsem ještě cca 8 dní čekal na držák na zeď a byl jsem nucen experimentovat s jeho umístěním. Já mám televizi na TV stolku vysokém cca necelých 40 cm, v němž je otvor přesně na středu o témže rozměru, resp. minus horní/spodní příčka, čili nějakých 35 cm. Sem putoval AV-receiver a jelikož jsem chtěl mít centr ve středu poslechového prostoru, zkusil jsem ho dát na receiver, přičemž tam byl vertikálně zapasovaný podobně, jak máš ty. Říkal jsem si, že na týden by to mohlo fungovat - z boků bylo 10 cm z jedné a 5 cm z druhé strany a zezadu ke zdi necelých 10 cm. Byl to ale šílený omyl a nic moc s tím neudělala ani kalibrace. Zvuk byl zahuhlaný, nevýrazný, navíc dialogy působily, jak kdyby mi někdo ležel pod nohy a huhlal tam něco dole s přišláplým krkem.
Na řadu tedy přišla alternativa č. 2 - přesun centru na TV stolek k televizi. Velkým ústupkem zde bylo odsunutí centru cca 80 cm mimo střed poslechového prostoru z důvodu TV (kompenzované alespoň natočením centru směrem do středu). Výrazně se tím zlepšilo "zahuhlání", dialogy byly rázem jasnější, zřetelnější. Stále však převládal pocit, že dialogy ústí z osob ležících mi kdesi pod televizí ... Situaci jsem tedy vylepšil tím, že jsem přibaleným polystyrenem podložil přední část centru, abych jej "vyzvedl" vstříc nebesům (ehm, uším) a situace byla jakž takž akceptovatelná (alespoň na ten týden).

Jakmile však došel držák na stěnu, centr putoval okamžitě nad televizi, do výšky cca 140 cm od země s jemným náklonem dolů (tak, aby tečna vedená z vrchní hrany centru směřovala cca do výšky uší osob sedících na sedačce); ale hlavně do středu poslechového prostoru. Rozdíl je naprosto zřetelný a jednoznačný, přičemž jakoukoli jinou pozici centru bych po tomto drobném "martyriu" již nebyl schopen akceptovat ...

Na druhé straně rozmístění repráků tvoří jen část (byť velmi důležitou!) v celkovém dojmu a projevu soustavy. Klíčová je také akustika místnosti, která dovede klidně totálně zabít projev i jinak skvěle rozmístěné a kvalitní soustavy. Já např. u nás cítím, že i když máme velkou látkovou sedačku, chundelaté polštáře, záclonu, kusový koberec s 2,5 cm vlasem; že by to ještě rozhodně chtělo nějaký akustický prvek (obraz) naproti TV nad sedačku, ideálně v rozměru cca 100+150cm, aby byla ještě více eliminována ozvěna (kterou okamžitě odhalí v jisté míře i blbé tlesknutí). Určitě super prvkem za tímto účelem je i obklad stropu, ale ... je jasné, že soustava domácího kina v místnosti jinak běžně využívané jako obývák je nutné vždy počítat s ústupky. Pro vyloženě bezchybnou a vyladěnou situaci si člověk musí pořídit sólo místnost jen pro tento účel ...

P.S. dle přiložené fotky bych ještě uživateli (rosswell) rozhodně doporučil natočit fronty každý mírně do středu poslechového prostoru, taky to má svůj důvod a zlepšení postřehnutelné je ;-)

Jinak moc nerozumím, proč se tě malá výtka ohledně uspořádání tak dotkla. Doporučil bych Ti být trošku méně ofenzivní a raději alespoň zkusit vyslyšet rady odborníků a lidí, co se touhle problematikou zabývají a je pro ně vášní. Tady nejde o aparatury za stovky tisíc Kč a vybírání ideálních kombinací po většinu volného času v rámci let tvého života ... Ale na druhé straně, když už jsi přišel na fórum požádat o radu od lidí, pro které je tato problematika vášní, tak tím ukazuješ, že to (samozřejmě v rámci rozpočtu) s výbavou myslíš vážně a požaduješ jakousi kvalitu. No a v tomhle případě je zase vhodné dodržet základní fyzikální jevy a principy, jaké Ti tu popsal např. Bazi, protože jinak výběr a konzultace kvalitní hifi-aparatury může najednou úplně postrádat smysl a člověku ve finále může splnit stejnou službu i "topková sestava dle Heuréky" za desetinu ceny ;-) (což neříkám, že je přesně tvůj případ, to jen obrazně zveličuji situaci, že to pak může takhle působit)
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 10. 5. 2019 14:31

To je ale román... bude to mít i pokračování? :)
Ale v podstatě jsou výsledky tvých experimentů správné a tak trochu i obecně platné.
Prostor potřebuje každá bedna a není to jen samoúčelný výmysl výrobce, aby uživatelům komplikoval život.
Bazi to výše popsal srozumitelně a je na každém, jestli doporučení dodrží nebo ne. Hrát to bude tak jako tak, jen by to mohlo hrát lépe.
Pokud jde o tu akustiku, tak opět povrzuješ, co bylo napsáno výše, zatlumení je důležité, ale nesmí se to přehnat a pokud slyšíš po tlesknutí ozvěnu, tak je to špatně.
Nad sedačkou naproti TV by určitě neměla být holá stěna, protože je často tak blízko k posluchači, že odražené vlny mají jen minimální zpoždění oproti přímému zvuku z repro, že se bijí a kvalitu zvuku citelně degradují.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pekr77 10. 5. 2019 15:03

A ten střeďák nad TV? Asi to bude fungovat, občas to někde na fotce vidím, vizuálně mi to ale doma neprošlo a tak se lopotím s TV na zeď do sádrokartonu a střed do 2-3 měsíců přijde pod TV :-)
pekr77
Junior

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 10. 5. 2019 15:08

tombas:
Pokračování asi nééé :-) Jen jsem chtěl skutečně popsat svoji reálnou situaci, že rozmístění opravdu má svůj vliv a že výtka na pozici centru není jen takové plácání a bezpředmětná kritika.

S ozvěnou to já osobně nemám tak strašný, ale když je naprosté ticho a ze sedačky nad hlavou tlesknu, tak ozvěna slyšet jde ... Akustickým obrazem nad sedačku jsem již nějakou chvíli rozhodnutý, že budu situaci řešit. Problém je jen vybrat vhodný motiv, na kterém se doma shodneme, což je zatím největší problém ... :-D
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 10. 5. 2019 15:22

Stačí nějaký Picasso na plátně, případně i Michelangelo nebo Rubens, pro milovníky surrealismu doporučuji Salvatora Dalího :).
Jo jo, originál je originál a pak už na motivu až tak nezáleží.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pekr77 10. 5. 2019 17:15

Nebude to o něco málo dražší, než celá ta hifi sestava, případně včetně bytu? :-)
pekr77
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 10. 5. 2019 19:28

Co by pravý hifista pro lepší zvuk neudělal? :)
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bazi 36 10. 5. 2019 19:32

Jo Salvator Dalí,toho jsem znal osobně i Marii Curie a Hynaise.....vsechny jsem je znal osobně.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod dracul77 10. 5. 2019 23:03

no pekne.... :-)
dracul77
Junior

Odeslat příspěvekod rosswell 12. 5. 2019 15:23

Chlapy já se omlouvám za svůj post na 2 stránce :roll: Nechtěl jsem na nikoho útočit a vím že mi chcete pomoci.Když jsem to psal byl jsem lehce pod vlivem alkoholu a příspěvek bych teď nejraději vymazal :'( :mrgreen: Momentálně jsem teda ve fázi testování s tím centrem :hm ale mám problém s TV stolkem.Trochu jsem popřemýšlel že bych TV stůl vzal ke stolařovi na úpravu bočnic abych tam potom mohl dát ten receiver a měl tam trochu i místa na větrání.
Na ten můj centr jsem žádný nástěný držák nenašel tak ani nevím jak bych ho zavěsil na zeď. :hm
A díky Rich-doonie za skvělý obsáhlý příspěvek
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 12. 5. 2019 16:22

Dva zadní basreflexy a vysunuté svorky na tom centru dávají jasně najevo, že to není určeno na zavěšení na stěnu.
Já bych pro něj na zdi udělal polici, trochu hubší, aby byla zadní strana alespoň 10cm od zdi.
Můžeš klidně udělat dlouhou nad celou TV, v barvě, jaká se ti hodí a doprostřed položíš centr a kolem může manželka nastavět nějaké serepetičky.
Zvuk bude i tak slyšitelně lepší, než když je centr nacpaný v regálu pod TV.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rosswell 12. 5. 2019 17:01

Ale ta police by byla až moc hluboká (přes 31cm).Já to asi udělám tak že stolek nechám zvednout o 15-20cm,bočnice nechám vyrobit nové a receiver tam zapasuji a ten centr položím na horní desku místo stávajícího receiveru.
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod pekr77 12. 5. 2019 18:18

Hele, ty pod tou telkou máš místa dost. To by Ti vadilo, kdyby ten receiver byl stranou? Dej tam receiver vlevo, střed na střed a vpravo Ti ještě zbude místo na gramec :-)
pekr77
Junior

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 12. 5. 2019 20:30

rosswell:
Na daný centr (QA 3090i) existuje celá řada nástěnných držáků, včetně originálního - Q Acoustics 3000WB (WB = "Wall Bracket") k dostání za necelých 8 stovek i v ČR ;-) Ten mám i já a maximální spokojenost.

tombas:
Svorky jsou úplně v pohodě, ty umístění na zeď vůbec nebrání. A co se týče zadních bassreflexů, tak jsem z toho měl z počátku taky trochu strach, ale po dlouhé a vyčerpávající diskuzi na toto téma s odborníkem z hifistudia + korespondenci přímo s výrobcem jsem byl ujištěn, že centr QA 3090i je dimenzovaný pro instalaci na stěnu a jakákoli slyšitelná degradace zvuku vlivem tohoto umístění je prakticky vyloučena. A z vlastní zkušenosti musím potvrdit. Je nutné zohlednit, jaká část zvukové stopy z centru vychází. Jsou to v naprosté většině dialogy, u kterých opravdu není nijak postřehnutelný negativní vliv blízkosti repráku ke stěně. Něco jiného je z tohoto repráku pustit nějakou zvukovou stopu s dominantní basovou složkou ... ale kdo by tohle dělal :-)

Jinak tebou navrhované řešení s poličkou si nemyslím, že by bylo dobré řešení ... Já měl tuhle vizi taky chvíli, ale nakonec jsem ji zavrhl. Jednak (jak zmiňoval i rosswell) by ta polička musela být strašně hluboká (já se dostal na min. 35 cm hloubku, aby to mělo smysl) - a to je skutečně OHAVNOST mít něco takového ještě nad televizí ...
A druhá věc, která již u mě rozhodla do tohoto řešení nejít a u rosswella by to bylo podle fotky ještě markantnější. A to je výška společně s nemožností centr na poličce naklopit směrem dolů. rosswell má již dost vysoký ten TV stolek (oproti mně řekl bych tak +15 cm), navíc má dalších cca 20 cm mezeru z důvodu zavěšení TV na zeď. A pak samotná TV ... takže bych tipoval, že by se s poličkou dostal na výšku tak 160-170 cm od země a to si myslím, že taky není úplně optimální ...

Zatímco s diskutovaným držákem na stěnu si člověk může libovolně centr naklonit, čímž se zase o něco oddálí záda repráku od zdi (já to teď měřil a bassreflex mám přesně 5 cm od zdi; zatímco při scénáři s ohavnou poličkou hloubky 35 cm by byl bassreflex od zdi nějakých 12-13 cm maximálně). Takže dle mě je zavěšení centru na zeď mnohem lepší řešení jak z pohledu designu, tak funkčnosti ;-)
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod ongeo 12. 5. 2019 21:44

Já už jsem taky rozhodnutý pro tyhle reproduktory, ale pořád váhám, s jakým AV receiverem je mám koupit... Místnost mám cca 5 krát 3 metry. Onkyo tx nr 686 nebo marantz nr 1609 nebo denon X 3500 h...
ongeo
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 12. 5. 2019 21:52

Onkyo cvaká, viz. vedlejší vlákno.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod In23 12. 5. 2019 22:59

Rosswelle, centr nad TV funguje! Že tam chybí gramo jsem chtěl napsat už před pár dny, vše by se tam vešlo. Pokud nevnímáš žádné potíže, nech centr tam kde je.
In23
Junior

Odeslat příspěvekod rosswell 16. 8. 2019 11:27

Nevíte prosím někdo jestli jde u Onkya TX-NR686 uzamknout ovládání na předním panelu aby děti nepřepínali nastavení hlasitosti atd?Jen aby to šlo ovládat na dálkovém ovládání?
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior

Odeslat příspěvekod rado101k 18. 9. 2019 21:30

Dobry den.Prosim vas neviete mi nekto poslat naskenovany cesky manual k Onkyo TX-NR686?
Mam len eng verziu.
Dakujem vopred mnohokrat....
rado101k
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 19. 9. 2019 09:53

Není to přesně tvůj model, ale rozdílů by mělo být minimum.
https://www.cptpraha.cz/soubory/brand/m ... adv-cz.pdf
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rado101k 19. 9. 2019 23:11

Diky moc za link
rado101k
Junior