AV receiver nebo stereo zesilovač? Co vybrat?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod martas38 23. 10. 2019 22:38

mp3 320kbps CBR je "relativně solidní" kvalita a docela hodně lidí vůbec nepozná rozdíl oproti Flac 16/44,1. Obzvláště ne na repro, u sluchátek je to snažší. A pokud se bude jednat o skladby, které nemáš naposlouchány, bude to ještě těžší poznat.
Pokud budeš krmit avr a zesilovač stejnými skladbami, bude dost záležet na tom, jak který z nich bude schopen uřídit připojené repro, jakou budou mít tonalitu a jak si s těmi repro sednout. Je vysoká pravděpodobnost, že stará poškrábaná deska, nebo mp3 128kbps bude hrát líp na stereozesilovači, než na receiveru ve stejné cenové kategorii. Osobně mám zkušenost, že když mám stereozesilovač, stejně kvalitně bude hrát avr za cca trojnásobek ceny. Samozřejmě to neplatí vždy, ale levné avr mají plochý nezáživný zvuk při stereo poslechu. A jestli je to Justin Bíbr, nebo něco jiného bych vůbec nezohledňoval. Je spousta sraček, které jsou nahrány velice dobře a naopak spousta kvalitní hudby, která je nahrána velice špatně. Akorát je tam jeden maličký oříšek. Pro každého je sračka a kvalita něco úplně jiného.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mdeejay 23. 10. 2019 22:56

Ano, je pravdou že levné avr nejsou nic moc. Měl jsem daleko nižší řadu avr Yamaha a když jsem zakoupil z bazaru nejvyšší model avr Yamaha, tak ten rozdíl v kvalitě zvuku byl veliký. Přišlo mi, že "spadla deka" ,otevřel se prostor a v dříve naposlouchaných nahrávkách byly nově slyšet detaily, které u staršího avr prostě nebyly...
Yamaha RX-V3067,Canton Ergo 91DC(+repro na 6.1),CA 640C V2,DAC Casea Cepheus,Supra EFFi+LoRad,Monster HTS800...Schiit Magni Uber2,HiFiman HE400i...TV Sony KDL-65XE9305,Sony UBP-X700...PC:i5 9440F, GTX 1060 6GB,16GB RAM(3000),MSI H310M PRO-VDH PLUS
mdeejay
Junior

Odeslat příspěvekod PetrJč 24. 10. 2019 06:44

Ten zvukový rozdíl mezi stereo zesilovačem a AVR vychází již ze samotné fyzické podstaty obou zařízení.
Stereo zesilovač je v podstatě velmi jednoduché zařízení, k napěťovému zesílení signálu potřebujete, když to zjednoduším, jeden operační zesilovač, navíc si můžete dovolit použít „lepší a dražší součástky“ a na ceně se to téměř neprojeví. Degradace signálu je minimální (měla by být).
U AVR je vše jinak – jak počtem kanálů tak i složitostí vstupní digitálně/analogové části.
V jednom AVR jsem napočítal 70 kusů OZ NE5532. A NE5532 patří rozhodně mezi ty zvukově lepší OZ, osazují se v těch dražších AV receiverech.
Ve svých špičkových AV receiverech (dělených na AV řídící a AV koncovou část) např. firma Marantz používá v cestě analogového NF signálu místo operačních zesilovačů tzv. moduly HDAM, což jsou OZ sestavené z diskrétních tranzistorů. V celém vícekanálovém AV receiveru se pak jedná o stovky tranzistorů. Tyto AV receivery již hrají velmi dobře. Ceny jsou ale vyšší, komplet AV řídící a koncová část přijde na cca 100 k. Např.:
http://www.marantz-hifi.cz/cz/products/ ... tid=av7705
U HiFi platí a zvláště u AVR, tak jako nikde, že kvalitativní zvukový posun vpřed je draze zaplacen. Najít ten správný poměr mezi zvukovou kvalitou a cenou není jednoduché, navíc je to velmi subjektivní a celkový výsledek ovlivňuje mnoho vedlejších faktorů - bedny, prostor, nahrávka - možná více, než si dokážeme a chceme připustit.
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 24. 10. 2019 10:19

martas38 - palec hore!

@mdeejay: Ja som reagoval na tvoj povýšenecký príspevok ohľadne štýlov hudby. Hovoriť že napr. klasická hudba je niečo viac ako povedzme pop je úplne od veci a sú to názory ignorantov, resp. arogantných egoistov ktorí nevedia akceptovať iných ľudí a len to svoje presvedčenie považujú za najlepšie na svete. Cítia sa že sú stredom vesmíru.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Houbičkar 24. 10. 2019 11:46

Ja si nemyslim, ze by to mdeejay myslel nejak povysenecky nebo arogantne. Ale logicky, pokud je nekdo ochotny se vydat z penez za sestavu v radu statisicu, tak ho bude zrejme zajimat hudba, ktera je zvukove co mozna v nejvyssi kvalite. Jde tedy o nahravky s velmi dobrym masteringem. To je v soucasnosti zalezitost prave te klasiky, jazzu, ale treba i alb rockovych kapel sedmdesatych let. U toho dnesniho popíku nejde ani tak o obsah, vzdyt nechť si kazdy posloucha, co je mu prijemne. Tady jde spis o to, jak jsou ty nahravky jiz od pocatku zmrsene. Mluvime tu treba o DR, clippingu a ostatnich nedobrych atributech takovych alb. Na lepsich sestavach proste neposlouchatelne. Takze vadí nikoliv obsah a žánr, ale nechut moderni popularni hudbu "vyrabet" ve stejne kvalite, jako např tu klasiku. Na tu kvalitu neni u tohoto druhu hudby dostatecny pocet zakazniků.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 24. 10. 2019 14:42

viking81 píše:Aj tak tam vacsinou ide tv, ktora je len stereo.


Zprávy ano, ale třeba současné TV seriály a filmy mají stadnardně prostorový zvuk.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 24. 10. 2019 17:49

Houbičkar píše:...Tady jde spis o to, jak jsou ty nahravky jiz od pocatku zmrsene. Mluvime tu treba o DR, clippingu a ostatnich nedobrych atributech takovych alb. Na lepsich sestavach proste neposlouchatelne...

A práve toto je veľký omyl. Čím lepšia zostava, tým lepší zvuk čohokoľvek. Napr. niektoré veci boli voľakedy na zákldnejšej zostave nepočúvateľné aj u mňa, čatokrát kvôli zmršenému masteringu. Dnes už s oveľa kvalitnejšou zostavou, nech na tom pustím čokoľvek, všetko znie dobre a už je to len otázka vkusu a žánrových preferencií.

Tvrdiť, že kupovať high-end zostavu sa oplatí len pre žánry typu jazz alebo klasika a pod. je úplne mimo. Podobne ako tvrdiť že klasická hudba je niečo viac ako iný žáner. Pretože to vypovedá len o neakceptovaní názorov a preferencií niekoho iného a človek ktorý toto prezentuje vlastne tvrdí, že jeho vkus je niečo viac ako vkus niekoho iného. Je to teda výsledok pocitu nejakej vlastnej nadradenosti. Z toho sa mi dvíha žalúdok.

Pravdou je, že kvalitne nahratá vybrnkávačka zahrá dobre takmer aj na mobile. Iný oriešok je pre zostavy práve masteringovo zmršená záležitosť a nie všetko to potom dokáže dobre zahrať. Preto aj na rôznych výstavách predajci púšťajú jazzové veci špičkovo nahraté. Lebo to skrátka bude znieť dobre. Nájsť však zostavu, ktorá zahrá dobre hocičo už nie je také jednoduché.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Houbičkar 24. 10. 2019 18:18

Ne. Vlastnim jednu popovou zalezitost nedobre kvality. Zatimco maly systemek v pracovne za par tisicovek je k te hruze velmi tolerantni a da se to v pohode vydrzet, na hlavni sestave v poslechovce není tato zalezitost poslouchatelná ani po nitrozilni aplikaci opiátů. A to s tou preferencí žánrů jsi uz psal. Nevim o nikom v mem okoli, kdo by tvrdil, ze jeho poslechovy vkus je tim jedinym a pravym a ze by se citil tedy nejak nadrazenym. Ale pokud by mi vynesl treba poslech progrocku 70' let nejakou vedoucí pozici ve smečce, zlobit se nebudu.
Naposledy upravil Houbičkar dne 24. 10. 2019 19:06, celkově upraveno 1
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 24. 10. 2019 18:37

Ja mám inú skúsenosť. Už niekoľkokrát som narazil na nahrávky, ktoré boli príšerne zmastrované a keď to pustím na mojej primárnej zostave (PMC repro), tak sa na tom dá prakticky všetko počúvať. Tie repro proste hrajú všetko a akýkoľvek žáner. Vôbec si nevyberajú. Voľakedy som mal napríklad lacnejšie Wharfedale. Ak im sadol štýl a mastering, hrali skvelo. Ale nerozumeli si so všetkým Niečo na tom bolo nepočúvateľné. Napríklad popové veci. PMC-čkám je to jedno. Zožerú čokoľvek. Wharfedale ale stáli desatinu ceny PMC. Takže u mňa, čím kvalitnejšia zostava, tým schopnejšia zahrať čokoľvek.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 24. 10. 2019 19:19

Mám podobnou zkušenost. Čím lepší aparatura, tím líp to hraje. Samozřejmě se na ní i líp objevují chyby, ale já to hledání dokážu potlačit. Na mizerné aparatuře se vše slívá v jeden celek a není tam moc k hledání ani toho dobrého, ani těch chyb.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mdeejay 24. 10. 2019 21:29

zino333 : To jsi se zrovna netrefil. Poslouchám rock,pop, dance, trance, rnb, elektronickou hudbu atd. Takže rozhodně jsem nemyslel, že když někdo poslouchá nějakou hudbu, tak je něco víc. To jsi tedy špatně pochopil.
mdeejay
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 24. 10. 2019 22:05

Nechápu co furt řešíte co kdo poslouchá nebo neposlouchá. Já třeba vůbec nemusím Rihannu, ale její alba si myslím jsou velice kvalitně nahraná.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ongeo 27. 10. 2019 09:41

Tak jsem oslovil jedno hifi studio s požadavkem, aby mi k repro Q Acoustics 3050i doporučili receiver, který bude hrát dobře i ve stereu. Zkusili několik možností a vybrali Onkyo tx rz 740, které prý s nimi hraje pěkně. Tak si to brzy pojedu poslechnout a potom dám vědět...
ongeo
Junior

Odeslat příspěvekod ongeo 8. 11. 2019 21:23

Tak jsem si to byl poslechnout a jsem spokojený, tak jsem receiver vzal a bedny Q Acoustics 3050i už jsou taky objednané. Dám vědět, až budu mít vše doma a zapojené.
ongeo
Junior

Odeslat příspěvekod pekr77 9. 11. 2019 08:44

Sice s křížkem po funuse, koupě již proběhla, takže - hlavně ať slouží!

Nicméně - proč se to tady furt staví jako AVR vs zesilovač? Když se podívám na setupy lidí na FB grupách třeba k Dali či Monitor Audio (a jinde se to beztak nebude moc lišit), tak téměř nikdo nemá pouze jediný box. Často vidím obojí - AVR i zesilovač, občas i koncák nebo přímo mono bloky.

Tvrdit, že si ponechám stereo a u filmu budu mít notně stejný zážitek, je poměrně zavádějící. Takto - ucho si zvykne na kde co. Než jsem měl střed, tak jsem poslouchal TV sice přes AVR, ale pouze na stereu. Akorát ty sloupky 1.5m od TV. Dnes, když už centr mám a přepnu to pouze na stereo, tak ten centr prostě dělá neskutečně hodně a myslím, že se o tom není ani potřeba bavit.

Já sám už vím, že to zkusím dotáhnout po 5.0 nebo 5.1 a to mi o ty filmy zase až tak moc nejde. Jsem s tou cestou smířen, protože už zároveň vím, že si pořídím i stereo zesilovač. Zesilovač a AVR se nutně nemusí vylučovat, ale mohou se vhodně doplňovat.

Těch cest je několik - buďto mít zesilovač s Direct-in/Main-in (což třeba pokud bych chtěl zůstat u Denonu je až u nejvyššího modelu za 60 tis., Marantz má myslím u modelu kolem 27 tis. Kč), nebo koncák a zapojit je do AVR přes pre-out. Tím se dá pak provozovat 5.1, ovládat to jedním ovladačem, akorát jsou levý a pravý kanál živeny zesilovačem. Za mě tedy win-win situace.

Do toho koncáku se mi tedy moc nechce, ale byl mi doporučen třeba tento kousek - je tak ošklivý, až se mi začal líbit :-) https://advance-acoustic.com/en/high-end/124-bx1-white

Jediné, co tedy často podobnému scénaři může vadit, je samozřejmě cena, protože logicky AVR + zesilovač bude cenově prostě jinde. Protože takto - než si koupit AVR za 50+ tisíc v domění, že to bude super na stereo, raději koupím AVR za 20-25 a k tomu zesilovač za 30 tis. Kč.
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků