Nový zesilovač k repro do 10 000kč

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod liborpoulik 6. 7. 2019 15:26

Ahoj, potřeboval bych poradit s výběrem audio zesilovače, jelikož moje stará hifi už nestačí, můžu použít jen cd přehrávač, ten je v pořádku.
Bazarový zesilovač kupovat nechci, tam už jsem se 2x spálil.

Mám v merku pár kousků zesilovačů, cenově by to mělo být max. 10 000- 11 000kč, víc platit určitě nechci.
Hrát v tom bude skoro všechno kromě klasické symfonické hudby a dechovky.
Hlavně metal, rock, pop.
Receiver kupovat nechci, není třeba připojovat to k tv, bluray, domácímu kinu atd., hrát bude jen stereo na hudbu.
Co bych také chtěl je rádio, to je výhoda receiveru, že už ho má, samotný tuner do sestavy vyjde kolem 7tis. kč, to mi přijde opravdu hodně, na to, že je to jen tuner, teď je otázka jak dlouho bude analogové rozhlasové vysílání fungovat než se přejde na digitální vlnu.

Mám tyhle staré repro, hrají pořád dobře
Grundig MBX 310
https://www.sbazar.cz/kuzel20/detail/73763377-grundig-mbx-310-reprobedny-boxy-
Sinusový výkon 2x 70w, impedance 4 ohmy

Co jsem zběžně zkouknul tak do úvahy přicházejí tyhle kousky:

Denon PMA-720AE
https://zesilovace.heureka.cz/denon-pma-720ae/#

Marantz PM6006
https://zesilovace.heureka.cz/marantz-pm6006/#

Yamaha A-S301
https://zesilovace.heureka.cz/yamaha-a-s301/#

Možná bych mohl vzít nějaké Onkyo, ale tam si nejsem jistý kvalitou, podle některých ohlasů to není ono, cenově vychází nejlíp Denon, ten se mi líbí nejvíc, později bych dokoupil nový cd přehrávač, tuner, nebo multimediální centrum, podmínka je aby se dal celý systém
ovládat jedním ovladačem.
Samou chválu jsem slyšel na Yamahu, tam jsem v podstatě četl jen pozitivní recenze.

V reálu jsem samozřejmě žádný z uvedených zesilovačů neslyšel, takže nevím který vybrat, zvuk měl by mít určitě dobré basy a objem, to už se ale odvíjí od ceny, která je stanovena, poslouchám hlavně starou klasiku ZZ Top, Metallicu pak hodně Rihannu.

Teď mám starý cd přehrávač Grundig cd 210, jsou to klasické cinche, takže by to mělo jít.
grunidg cd 210
https://hifivintage.eu/en/cd-reader/2133-GRUNDIG-CD-210.html

Je v dobrém stavu, přehrává v pohodě, ten bych chtěl k zesilovači připojit, je otázka půjde to ?
Naposledy upravil liborpoulik dne 7. 7. 2019 11:54, celkově upraveno 2
liborpoulik
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 6. 7. 2019 15:38

Pokud uvažuješ o FM a případně DAB přílmu, pak je dobrou volbou nějaký stereoreceiver.
Také digitální vstupy (např. pro připojení TV) se budou hodit:
ONKYO TX-8220 https://www.alza.cz/onkyo-tx-8220-cerny-d5133617.htm
YAMAHA R-N303D https://www.alza.cz/yamaha-r-n303d-cerny-d5122323.htm
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod liborpoulik 6. 7. 2019 15:48

Ano, to je jasné, ale dúležitější je pro mě zvuk a u receiveru za stejné peníze bude určitě horší než u zesilovače jež je jednodušší, nepotřebuje tolik funkcí popř. bych mohl vzít třeba nějaké použité multimed.centrum
liborpoulik
Junior

Odeslat příspěvekod bobzbrna 6. 7. 2019 16:06

Zdarec,
tedka je slušná cena Yamaha A-S501 na německým Amazonu. I s dopravou nějakých 9.300,- Kč.
Tuner určitě seženeš za míň než 7 litrů, např.YAMAHA TS 500 tamtéž za 150.-Euro + pár Euro dopravné. Nebo R-N303D jak psal Denkez, to ti za cca 10 tisíc pokryje všechny tvoje požadavky. A bedny si potom koupíš lepší ....
Bob
SONY CDP-970, YAMAHA M-4, CANTON Quinto 540, KIMBER KC-1, MONSTER Powerline 2+
nebo jako zdroj NTB + FOOBAR 2000 + IFI NANO iDSD BL USB DAC , SMSL sApII, HIFIMAN RE0 nebo AKG K270 Playback
bobzbrna
Junior

Odeslat příspěvekod liborpoulik 6. 7. 2019 16:11

Ne, ne, nic ze zahraničí nechci, budu kupovat je u nás,je jasné, že si připlatím víc, ale mám strach, kdybych to posílal zpátky co by se mohlo všechno stát. Takhle je to bezpečnější.
liborpoulik
Junior

Odeslat příspěvekod liborpoulik 11. 7. 2019 14:42

Tak objednal jsem nakonec stereo receiver jelokož bez rádia bych být nemohl s impedancí 8ohm, moje repro mají 4 ohmy, přes eshop mi psali, že je to v pohodě, protože se impedance sčítá, jsou to dva reproduktory, 4+4ohmy, zesilovač má ale minimální impedanci 4 ohmy, takže by to mělo být v pohodě, ale s tím sčítáním to teda slyším poprvé, není to hloupost ?
liborpoulik
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 11. 7. 2019 16:04

To, co ti odpověděli z e-shopu o sčítání impedancí L a R reprobedny, je skutečně nesmysl. Přesto striktní požadavek, aby impedance reprobeden byla větší nebo rovna impedanci zesilovače, je u dnešních zesilovačů prakticky zbytečný. Tento požadavek by měl význam v situaci, pokud bys využíval zesilovač dlouhodobě na plný výkon a zabírala by ti z toho důvodu jeho nadproudová nebo tepelná ochrana.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod liborpoulik 11. 7. 2019 16:06

Myslel jsem si to, je to tento receiver
https://invisibleempire.cloud/?https://www.l-e.cz/yamaha-r-n402d

Minimální výstupní výkon RMS: 100W + 100W (8 Ω, 40 Hz-20 kHz, 0,2% THD)
Max. výkon (4 Ω, 1kHz, 0.7% THD): 115 W + 115 W
Max. výkon (8 Ω, 1kHz, 10% THD) 140W + 140W

Bude s tím problém ?
liborpoulik
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 11. 7. 2019 21:52

Já jsem do tohoto vlákna vůbec nechtěl vstupovat, ale prostě mi to nedá, abych tě varoval před připojováním 4 ohmových beden k 8 ohmovému zesilovači.
Nechci tady zase vyvolávat rozmíšky s Denkezem, který na to má svůj specifický názor, ale jeho vysvětlení, že bys musel zesilovač využívat dlouhodobě na plný výkon, abys něco poškodil, je prostě nesprávné.
K přetížení zesilovače může snadno dojít i při mnohem nižším, než plném výkonu, protože průběh impedance není lineární. Uvědom si, že čím nižší impedance reprosoustav, tím větší zatížení zesilovače. Přehřívání je jen jeden z možných problémů.

Pokud alespoň trochu rozumíš polsky, nebo alespoň něco vydedukuješ z tohohle videa, určitě ti to pomůže s pochopením téhle problematiky.
Není to vědecký elaborát, ale lidově a srozumitelně vysvětlený pojem impedance.



-- 11. 7. 2019 23:13 --

Ještě k té Yamaze N402D, moc nechápu to jejich značení, resp. popis, kdy u svorek je uvedeno, že pro jeden pár připojených reprosoustav má být impedance 8 ohmů, pro dva páry A+B pak min. 16 ohmů a ve specifikaci udávají výkon i pro 4 ohmy.
Otázka je, co je pravda, ale osobně bych věřil spíše údajům na krabici zesilovače, návody se často kopírují a bývají "univerzální" pro několik různých modelů.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 11. 7. 2019 22:22

Tombasi, a divil by ses nejspíš ještě víc, pokud bys dočetl v návodu R-N402D specifikaci dynamického výkonu 180 W dokonce pro 2 ohm!
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 11. 7. 2019 22:33

No, mají v tom značení pěkný bordel.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 12. 7. 2019 01:22

:-D je vidět že v některých eshopech jsou opravdu odborníci :-D Také bych se držel toho co je uvedeno na zadní straně zesilovače jak zde radí tombas.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 12. 7. 2019 06:29

tombas, Leony 5: Klidně bych se vsadil o co chcete, že liborpoulik svou Yamahu R-N402D kvůli vašim poplašným zprávám vracet nebude, tak jako si ta Yamaha ze 4ohm beden nebude dělat žádné starosti, když umí zahrát i do 2 ohm.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 12. 7. 2019 08:32

Je to každého věc, co si s čím propojí, na to má každý právo, ale stejně jako mi přijde od Yamahy nefér uvádět nepřesné nebo protichůdné údaje v dokumentaci k zesilovači, přijde mi nefér radit někomu nestandardní způsoby propojení, které mohou potenciálně některé komponenty poškodit.
Nejde konkrétně o tento jeden případ, ale v obecné rovině např. při propojení staršího zesilovače, který nemá moderní ochrany.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 12. 7. 2019 09:22

Yamaha zas tak nepřesné nebo dokonce protichůdné údaje neuvádí. Údaje na panelu, v textu návodu a v technické specifikaci je třeba jen dát do patřičných souvislostí a správně interpretovat.
K této správné interpretaci ale nijak nepomohou středoškolské poučky poplatné době germaniových zesilovačů bez ochran.

Mimochodem, pro bezpečný a spolehlivý provoz zesilovače je mnohem více důležité dodržet podmínky jeho větrání (odstupy vzadu a po stranách 20 cm a nahoře 30 cm) a připojení na správné napětí (bez přepětí a nejlépe na přepěťové ochraně), než neustále zmiňovaný "bubák" v podobě impedance reprobeden.
A přesto to téměř nikdo neřeší.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků