Dva centrální reproduktory na jeden kanál

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Lukasch 7. 8. 2019 05:00

Zdravím, omlouvám se možná za opakované tema, ale procetl jsem hodně diskuzí a našel občas trochu protichůdné názory, tak se raději zeptám znovu a konkrétně na muj případ, snad to nikoho nepohorsi:
Chtěl bych k receiveru Onkyo TX-RZ 1100 pripojit 2 centrální reproduktory (na jedny svorky pro centrální kanal) umístěné vedle sebe (důvod: mám 2 a pod tv 75" to bude prostě vypadat lépe a snad i lépe hrát). Receiver umožňuje pripojit repro 4-16 ohmů. Centrální reproduktory jsou Bowers Wilkins FPM5 (8ohm, max 120w).

Dotazy jsou :
1) jde to zapojit, tak, aby se neposkodil ani receiver a ani reproduktory a nehralo to hůře, nez kdybych pripojil pouze 1 reproduktor?
2) jak to prosím konkrétně propojit, prosím blbuvzdorny popis
3) nebude vadit, ze centrální reproduktory by měly vyslednou jinou impendanci než surroundove? (hlavní reproduktory jsou priponeny pres jiny koncový zesilovač (onkyo TX-RZ1100) zde pouze jako předzesilovač.

Za každou odpověď děkuji.
Lukasch
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod viking81 7. 8. 2019 05:30

https://www.wikihow.com/Power-Two-Speak ... hannel-Amp

tuto je to celkom blbovzdorne napisane...snad pomoze a podla popisu co si dal si mozes aj vybrat, ktoru variantu zvolis...malo by ti to bezpecne fungovat v oboch pripadoch ;-)
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 7. 8. 2019 07:39

Ano, byť to není úplně běžné zapojení, mělo by to fungovat. Zvolil bych paralelní 4ohm variantu, jeví se mně jednodušší na propojení. Pozor na shodné pólování!
Nezapomeň pak udělat novou kalibraci, citlivost toho nového středového uspořádání bude vyšší.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 7. 8. 2019 07:43

Některé zdroje uvádí u této reprosoustavy impedanci 8 ohmů, jiné 6 ohmů s poklesem na 4 ohmy.
Pro bezpečný provoz bude vhodnější sériové zapojení se součtovou impedancí 8-16 ohmů.
Nižší hlasitost vykompenzuješ v nastavení receiveru zvýšením hlasitosti pro centrální kanál.

-- 7. 8. 2019 08:44 --

Denkez, my se fakt nikdy neshodneme :D
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 7. 8. 2019 09:30

Zase to strašidlo ohledně impedance. Z manuálu Onkyo TX-RZ 1100:
Dynamický výkon 320 W (3 Ω, přední)
V čem je problém?
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 7. 8. 2019 11:17

Že v paralelním zapojení to bude padat i pod 2 ohmy. To je pro většinu levnějších zesilovačů limitní hodnota. Navíc se to bude, úplně zbytečně, více hřát.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 7. 8. 2019 12:47

Tombasi, pokud tomu dobře rozumím, tak k receiveru Onkyo TX-RZ 1100 nedoporučuješ připojovat byť jen jednu 4ohm středovou bednu, ačkoliv je určen dokonce pro 9 kanálů, každý se 4 ohm.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 7. 8. 2019 13:33

Ty už musíš mít nějakou úchylku všem doporučovat připojovat bedny s co nejnižší impedancí za každou cenu a k jakémukoli zesilovači. Ano, většina to zvládne, hlavně ty moderní, ale proč by to někdo dělal, když to nemá v domácích podmínkách žádný přínos, spíš jen negativa?
Jedna 4 ohmová bedna je ok, ale dvě 4 ohmové paralelně jsou jen 2 ohmy. Jaký smysl má takové zapojení? Co to uživateli přinese, když má dostatečný výkon i pro 8 nebo 16 ohmů?

-- 7. 8. 2019 14:46 --

To jen k tomu elektrickému hledisku, ale zvukově to stejně žádný přínos mít nebude.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukasch 7. 8. 2019 15:16

Dekuji za odpovědi a komentáře. V podstatě jsem tam kde jsem byl. Názory se různí. Koupil jsem pár od prvního majitele. Jeden měl být přední centr a druhy zadní, ale zadní jsem nakonec použil stropni a ten přední pod tou velkou tv vypadá divně.
Varianta použít současné onkyo pouze jako předzesilovač, pořídit nějaký kvalitní koncový dvoukanal (stejně jako mám hlavní repro) a tam rozbocit v cinch signal na dva stejné a každým kanálem napájet jeden centr? Ma toto nějaké slabiny?
Lukasch
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Denkez 7. 8. 2019 16:02

Hmm, tak já mám úchylku, když říkám, že na 4ohm výstup lze připojit 4ohm bednu. Co se tady jeden nedoví...

Lukasch: Proč to dělat jednoduše, když chceš mít zapojené 2 centry na jeden výstup, za cenu 1 m dvojlinky, když to jde (nesmyslně) složitě za cenu 2 koncových zesilovačů?
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 7. 8. 2019 17:06

OK, tak spíše posedlost, ale na tom nezáleží. Dvě reálně 4 ohmové repro paralelně na jeden výstup opravdu nejsou 4 ohmy. A prosím, nevytahuj tady zase tu tvou nominální impedanci, když je to jen nic neříkající číslo.

-- 7. 8. 2019 18:16 --

Lukasch: řešíš stejný dotaz na dvou fórech, odpovědí máš spoustu, podle mého názoru zcela dostačujících.
A navíc, jak píše Denkez, co ti brání vzít metr dvojlinky a zkusit to zapojit? To je přece to nejjednoduší a nejlevnější řešení, které můžeš zrealizovat hned.
Pak se rozhodni, jestli to má přínos a nebo ne.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků