Pioneer SX-S30DAB filmy - 2.0 sestava

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod petrajss 18. 9. 2019 14:10

Zdravím,

zhruba rok mám zde dříve diskutovanou stereo sestavu Pioneer SX-S30DAB + Polk T50, takže 2.0.

S hudebním projevem jsem nad míru spokojený, potřeboval bych však trošku poradit a porozumět nastavení pro filmy.
Napříklád moc nerozumím tomu, proč je zde nativní podpora surround formátů jako Dolby Digital, DTS atd, ačkoliv se jedná o stereo receiver. Samozřejmě jsem si s tím trošku hrál, a výsledek je většinou takový (zřejmě očekávaný), že sice nějaké zvukové efekty jsou mohutnější a výraznější, ale na druhou stranu zase jde často špatně rozumět dialogům a celkově je hlasitost dost nevyvážená. Předpokládám, že to je kompresí (downmixing?) 5.1 zvuku do 2.0.

Moje otázka zní, má vůbec smysl se pokoušet posílat do receiveru Dolby Digital / DTS atd, nebo to vždycky bude znít naprd a je lepší vše nastavit natvrdo na stereo?

Jak říkám, potom moc nerozumím tomu, proč má vlastně Stereo receiver funkci rozpoznání těchto formátů. Je to jen marketingová hračka?
petrajss
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 18. 9. 2019 15:31

Má Dolby Pro Logic II - pseudoprostorový zvuk. Posílat to do něj podle mě smysl má, alespoň pro mě je to přínosné. Co se týče špatné srozumitelnosti dialogů, či jejich nízké hlasitosti, podle mě je to spraseným zvukem ve filmu (možná nějakým předchozím převodem, nevím) a dělá mně to i ve stereo režimu, dělalo mně to na předchozí pouze stereofonní "hloupé" sestavě a co čtu dělá to i na klasických 5.1 či 7.1 sestavách, dost se o tom diskutuje na netu a žádného řešení jsem se zatím nedopátral.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 18. 9. 2019 16:05

Nativní podpora prostorových formátů je nezbytná pro to, aby to vůbec hrálo. Prosotorový zvuk je potřeba dekódovat a převést na 2.0 (2.1). Zbytek viz. martas38.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rejca 18. 9. 2019 19:24

Prostorový zvuk včetně DTS mi dekóduje TV, která to pak posílá přes digitální vstup přímo do stereo receiveru.

Zvuk dialogů mám perfektní (Onkyo 8220 + Tannoy Eclipse Two). Když jsem k TV připojoval Panasonic PMX 70 a na zkoušku dva soundbary, tak byly dialogy taky méně čitelné než na TV (QLED). Creative T20 II je měli zdaleka nejhorší. Dělalo to jak ve filmech, tak i v TV vysílání...

Takže horší srozumitelnost dialogů nebude kompresí ve filmech (že jsem jich zkoušel i na TV a hlavně audio stopa se nedělá na mp3 128kbit), ale spíš buď reprama nebo SX-S30DAB či konverzí z prostorového formátu na stereo...
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 18. 9. 2019 19:31

rejca píše:Prostorový zvuk včetně DTS mi dekóduje TV, která to pak posílá přes digitální vstup přímo do stereo receiveru.

Ano, ale pokud připojíš např. BD nebo PC přes HDMI, tak dekódování obstarává receiver.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 18. 9. 2019 19:34

Dřív jsem měl připojeno Raspberry s Kodi přes HDMI do TV a z TV optikou do převodníku a z něj analog do stereo zesilovače. Dnes mám Raspberry připojené přes HDMI k SX-S30DAB a z něj obraz přes HDMI do TV. V obou případech jsou u některých filmů dialogy špatně srozumitelné. Pokud ten film dám na flešku, strčím do TV a pustím přes repro v TV, je to nesrozumitelné úplně stejně. Pokud ho takto pustím ale z repro přes Pioneera, je to taktéž nesrozumitelné. Pokud tu flešku vrazím přímo do Pioneera, je to rovněž nesrozumitelné. Pokud vezmu jiný film, není se zvukem problém ani v jednom z případů. Možná jsem to popsal složitě, ale mně z toho jednoznačně vychází problém ve filmu. Že by to neuměla rozkódovat ani TV, ani Kodi, ani Pioneer u jednoho filmu a u druhého ano se mi zdá nepravděpodobné.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petrajss 19. 9. 2019 09:33

Rozumím, že to může být i bídnou kvalitou zdroje. Nicméně v těchto případech, když manualně přepnu pouze na stereo, tak se to většinou tak nějak vyrovná, jen už to zase není tak efektní.

Ještě jedna otázka. Většinou posílám zdroj z PC do TV (Philips PUS8602) po síti přes DLNA. TV je propojená s receiverem pres HDMI ARC. Receiver rozpoznavá zvukový formát podle toho, co nastavím na TV - buď natvrdo Stereo/Dolby Digital+, nebo Vicekanalovy/Vicekanalovy bypass, potom receiver rozpozná formát automaticky. Můze mít nějaký vliv to, zda jde zdroj přes TV do receiveru, nebo přímo do receiveru?
petrajss
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 19. 9. 2019 11:10

Správné zapojení je Zdroj>AVR>TV, pokud to máš obráceně, TV dekóduje audiosignál a převádí ho dle nastavení a pak posílá dál do AVR. AVR si to zase překóduje a pošle to do beden.
Dle mě naprosto zbytečné, když přes AVR je videosignál jen průchozí a zvuk už nikam nemusí a je zpracován jen jednou.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petrajss 19. 9. 2019 12:06

martas38 píše:Dřív jsem měl připojeno Raspberry s Kodi přes HDMI do TV a z TV optikou do převodníku a z něj analog do stereo zesilovače. Dnes mám Raspberry připojené přes HDMI k SX-S30DAB a z něj obraz přes HDMI do TV. V obou případech jsou u některých filmů dialogy špatně srozumitelné. Pokud ten film dám na flešku, strčím do TV a pustím přes repro v TV, je to nesrozumitelné úplně stejně. Pokud ho takto pustím ale z repro přes Pioneera, je to taktéž nesrozumitelné. Pokud tu flešku vrazím přímo do Pioneera, je to rovněž nesrozumitelné. Pokud vezmu jiný film, není se zvukem problém ani v jednom z případů. Možná jsem to popsal složitě, ale mně z toho jednoznačně vychází problém ve filmu. Že by to neuměla rozkódovat ani TV, ani Kodi, ani Pioneer u jednoho filmu a u druhého ano se mi zdá nepravděpodobné.


Četl jsem tu ještě i jiné vlákno, kde jsi příspíval k tomuto Pioneeru. Pochopil jsem správně, že se ti podařilo poslat i filmy přes DLNA přímo do receiveru? A pokud ano, jak prosimtě?
petrajss
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 20. 9. 2019 15:47

Přes DLNA pouze hudba. Pokud to udělám s filmem, hraje pouze zvuk. Tím myslím pokud to tam pošlu z telefonu. Z NAS jde přehrávat pouze hudba. Filmy ne.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petrajss 10. 10. 2019 09:58

Tak jsem udelal dle doporuceni a predratoval to. Periferie jsem HDMI propojil primo do receiveru, a ten je propojeny pres ARC do TV. Zvuk mi prijde subjektivne o neco lepsi, ale u PS4 a krabicky od UPC to precijen az tak nepoznam. Stale to neresi, jak primo pres receiveru poslat zvuk napriklad z videa pres DLNA, nebo z Netflix aplikace primo v TV. Je nejaka moznost, aby to TV posilala primo do receiveru a sama nic nedekodovala? Bylo by resenim napriklad pres HDMI posilat jen obraz a zvuk pres optiku?
petrajss
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 10. 10. 2019 12:16

Pioneer umí dekódovat multikanálový zvuk a převést ho do sterea, ale musíš ho přes HDMI do toho receiveru dostat. Nezáleží teda na receiveru zda to umí, ano umí, ale zda tvůj zdroj videa (TV, UPC box...) dokáže takový signál bez dekódování dostat do receiveru. Optikou si nepomůžeš, HDMI obsahuje obě složky, jak video tak zvuk. Video projde dál beze změny do TV, zvuk se zpracuje a zesílí do beden.
Takže problém bude pouze v nastavení zvukového výstupu TV nebo PS4.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petrajss 10. 10. 2019 12:36

Já tím právě narážel na Tvůj dřívější komentář, že pokud jde zdroj přes TV (Philips 55PUS8602) a teprve TV posílá zvuk do receiveru, tak dochází k dvojímu dekodování, což se ideálně vyřeší tak, že například PS4 se propojí přímo s receiverem, který je potom přes HDMI propojený s TV. Takže zvuk jde potom přímo přes receiver a do TV jen obraz. A nevím právě, co se děje v případě, že zdroj je přehráván přímo v TV, například Netflix aplikace přímo v TV. Na TV se dá nastavit, jestli má zvuk jít přes TV repro, nebo HDMI systém. Ale i když je nastaven HDMI systém, stále se promíta nastavení zvuku v TV (Vicekanálový / Dolby Digital+ / Stereo bez komprimace). Takže nevím, jestli i tak pořád nedochází k dvojímu dekodování, prvně v TV a potom receiveru. Nicméně, pokud na TV nastavím možnost vícekanalový, receiver potom rozpoznavá, zda je zdroj například v Dolby D+, DTS atd....No jsem z toho jelen.
petrajss
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 10. 10. 2019 12:49

Ved to mas priamo v navode k TV, ten si necital ?
Je tam uvedene:
"Viackanálový (premostenie): Vyberte, ak chcete
odosielať pôvodný bitový tok z HDMI ARC do
pripojeného zvukového systému HDMI."
Takze ziadne dvojite dekodovanie...
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod petrajss 10. 10. 2019 13:00

Heh, tak v tom případě je slovenský návod chytřejší, než ten český, protože v tom píše následující"

Vícekanálový režim (bypass): Vyberte výstup Dolby
Digital Plus nebo DTS obsahu do zařízení pro
přehrávání zvuku nebo systému domácího kina.

Každopádně díky za tip.

edit: teď koukám, že Tebou citovaná pasáž je z návodu novějších modelů, u mého bylo u "Vícekanálový režim (bypass):" to, co jsem citoval já. Tento popisek tedy zřejmě nově platí pro Nastavení Dolby Digital Plus, které u mě přibylo s některým updatem v minulosti (podle návodu, který cituješ). Tím pádem se zřejmě funkce nastavení "Vícekanálový režim (bypass)" po updatu oproti továrnímu nastavení změnila.
petrajss
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků