Receiver nebo zesilovač? - TV + domácí kino 5.1

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Paullik74 4. 10. 2019 18:05

Zdravím,
předem se omlouvám za totálně laik dotaz, ale už jsem z toho jelen, a čím víc toho přečtu, tím víc sem z toho zmatený.

Mám relativně jednoduchý problém. Televize Sony KDL-50W80xC a stará 5.1 reprosoustava Redstar RS-502, a chci to propojit. Doteď sem to měl propojené přes Stereo (2xRCA ze subáče do jacku v TV), což ale není úplně košér, tak bych to rád zkusil "povýšit" a zapojit to tak, jak to zapojené být má, jako 5.1.

Televiza má jen optiku a HDMIčka, tak jsem začal řešit, jak 6x RCA zapojím do optiky. Výsledek byl buďto nějaký audio decoder od rush, kterej mě úplně nepřesvědčil, nebo receiver/zesilovač. Začal sem teda koukat po receiverech/zesilovačích, ale upřímně si nejsu vůbec jistý, co vlastně potřebuju.

Nepotřebuju, aby to nové zařízení umělo něco extra, prostě jen chci propojit repráky s TV, z čehož mi vyplívalo, že by mi měl stačit zesilovač. Jelikož mám rád značku SONY a nerad bych měl další ovladač na další zařízení, a SONY to mývá celkem pěkně ovladatelné všechno z jednoho ovladače, tak jsem koukal na jejich stránkách třeba na tento, a vůbec mi není jasný, jak bych do něj zapojil subwoofer. Na ostatní repro tam vidím inputy/outputy, ale ten subwoofer nějak nechápu.

Repro zezadu (bedna se subáčem): https://www.hurt.com.pl/img/prods/1/pro ... 502_13.jpg

Moje představa byla taková, že vezmu 6x RCA z té bedny se subwooferem, to zapichnu do zesilovače, a ze zesíku do TV přes optiku, ale nic takového se mi nějak nedaří najít (nebo to je ten AV receiver?).

Mohu poprosit o radu a upřesnění, co s tím?

Je to hlavně na filmy (blu-ray disky přes KODI - audio 5.1, někdy i 7.1 kanálové, případně DLNA přes nativní aplikaci Video od Sony) a televizní vysílání (UPC kabelovka, krabička přes HDMI do televize), zřídka streamované hry přes nVidia Shield TV nebo PS3, a ještě víc zřídka muzika přes Spotify/Youtube (všechno přes telku, takže neřeším že bych do toho zařízení připojoval něco víc než televizu). Takže kvalitu teď úplně neřeším, hlavně to v první řadě vymyslet jak to vlastně má být :-D .

Předem díky za jakejkoliv příspěvek!

PS.:
Řešil sem nové dráty pro reprosoustavu, a byl jsem nemile překvapen, když jsem zjistil, že co jeden boční reprák, to JEDEN cinch v bedně (dva drátky na repro bedně, jeden cinch na bedně subáču). Pouze středovej je přes dva cinche. Takže dvojlinku dostat na jeden cinch. Neexistují na to nějaké lepší věcičky, koncovky? Pájet dvojlinku do jednoho cinche moc dobře nedopadlo, i když si za to můžu trochu sám, protože sem koupil zbytečně tlustou dvoulinku, tak se mi to tam blbě rvalo.

PS.2:
Je jedno, jestli to do TV půjde přes optiku nebo HDMI?
Paullik74
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 4. 10. 2019 19:52

To jsou aktivní bedýnky nevalné kvality určené výhradně k PC se zvukovkou se šesti analogovými výstupy. Na nic jiného se to nehodí.
Do AV receiveru to žádným smysluplným způsobem nepřipojíš, k tomu potřebuješ sestavu PASIVNÍCH reprosoustav.

Pokud je chceš použít, musíš je nechat připojené k PC a separátně posílat obraz do TV, ale zvuk TV do nich nedostaneš.

Pokud chceš vyřešit ozvučení TV a domácí kino 5.1, začni od nuly. Varianty jsou soundbar se zadními efektovými repro (průměrný zvuk, nižší cena), nebo plnohodnotné kino s AVR + sestava repro (větší kvalita zvuku, vyšší cena)-
tombas
Pokročilý