ARV vs Stereo receiver

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod didis 11. 10. 2019 20:25

Zdravím,

chtěl bych pomoci při výběru nebo spíš osvětlit jestli mám pořídit avr nebo stereo reciver. Nejsem náročný posluchač, ale rad bych si pořídil něco lepšího než co mi leze z tzv. chytre TV. Moje představa je sestava 2.0 popřípade 2.1. Nepotřebuji vyloženě domácí kino, ale abych měl aspoň nějaký lepší zvukový zazitek z filmu a hudby. Tim se dostavam k tomu ze se u nas posloucha 60%hudba a 40% film z Kodi, NAS
Chtěl bych vědět jestli je nutný u filmů centrálni reproduktor který je možno pripojit jen k AVR, nebo staci Stereo reciver u ktereho jde pripojit jen SW.
Požadavek je že by to mělo umět nové technologie přehrávani hudby z netu (radia atd)

Muj momentální výběr vypadá takto.

Stereo reciver

Denon DRA 800H

popripade AVR

Denon AVR-X2600H


Repro

Q Acoustics 3050i

Nevím jestli tím výběrem nešlápnu úplně vedle. Repro jsem slyšel naživo a moc se mi líbil zvuk z těchto repro.

Díky za případné postřehy

Dušan
didis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 11. 10. 2019 20:53

Sám jsem před nedávnem pořídil na rady zdejších členu stereo receiver Pioneer Sx-S30DAB, především k ozvučení TV a je to paráda. Umí 2.1 zvuk, ale díky sloupům subwoofer nepotřebuju. Myslím, že ten Denon DRA 800H bude mít lepší zvuk a ty repro stoprocentně oproti mé sestavě. Pokud na tom posloucháš z 60% hudbu a neuvažuješ o prostorovém 5.1 apod. zvuku, běž určitě do stereo. AV receivery mají plochý zvuk nevhodný pro hudbu, určitě bych bral na tvém místě DRA 800H.
Ten můj umí pseudoprostorový zvuk Dolby Prologic a na filmy je to paráda, byť to samozřejmě není jako 5.1 zvuk. Nevím, jestli to Denon umí, předpokládám, že ano. Centr potřeba není.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 11. 10. 2019 21:41

Jako alternativu bych přidal Marantz NR1200 a repro Dali nebo monitor Audio, případně Dynavoice.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod didis 24. 10. 2019 12:44

Díky za postrehy,

poridil jsem ten Denon dra 800ha repso Q acoustice3050i , a jsem velmi spokojeny. Na film me to bohate staci, a poslech hudby je opravdu zazitek.
didis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 24. 10. 2019 13:28

Super
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tihlous 25. 1. 2021 15:21

S dovolením to tu oživím jestli můžu: nemá někdo naposlechnuto jak moc se liší zvuk těch dvou produktů co zmiňuje tazatel v úvodu? Tzn. AVR-X2600 vs. DRA-800? Martas38 níže píše, že vícekanálové AVR mívají obecně plochý zvuk, což by mě právě zajímalo, jestli se to dá takto zevšeobecnit, anebo to byla nějaká výjimka. Totiž - měl jsem taky vícekanálovej AVR, konkrétně Onkyo TX-NR609, a před kalibrací byl zvuk fakt jak fošna - nuda a šeď, po kalibraci se to výrazně zlepšilo po stránce frekvenční odezvy - najednou to mělo basy i výšky, ale furt to bylo takový nějaký... nevím, nemám slova, protože nemám moc naposloucháno jiný výrobky - prostě i když tam ty basy byly, tak membrány na repro se moc nepřetrhly, skoro se většinou nehly, a to i při vyšších hlasitostech (ne koncertních - tak moc svoji rodinu zase netýrám O:-) ). Tak přemítám, jestli to je obecná vlastnost vícekanálových AVR, že prostě nemají tu sílu, nebo jenom můj receiver to nedával, anebo jsou na vině moje bedny (Pure Acoustics Queen F). No a jelikož to Onkyo nedávno shořelo a hledám něco novýho, tak váhám, jestli vzít zase vícekanál, třeba AVR-X2600, i když jedu jenom ve stereu, anebo raději DRA-800, pakliže bych si po stránce dynamiky pomohl - to bych samozřejmě moc rád. Blbý je, že v této pitomé době si nikde nic neposlechnu, takže budu muset brát na slepo a když bude nejhůř a nebude to hrát, tak vracet :-/ Dík všem za postřehy.
tihlous
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod leroj 25. 1. 2021 15:25

pokud jedeš jenom ve stereu, tak jaký je důvod uvažovat o multikanálu? to jsou přece vyhozený peníze :!:
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tihlous 25. 1. 2021 15:52

leroj: díky za reakci, pokusím se vysvětlit. Důvody jsou dva, a možná jsou pošetilý nebo nerelevantní, ale proto jsem tady, abych se informoval a nechal si poradit, abych kdyžtak nedělal zbytečně blbosti.

1) kalibrace, která u stereo receiverů není a u níž nevím jak moc velkej vliv na zvuk bude mít. Jak jsem psal výše - u Onkya to pomohlo, ale nevím jak moc dobře fungujou kalibrace u dnešních AVR, přece jenom to Onkyo je model myslím 2011. Je možný, že ten stereo Denon DRA-800 se po stránce zesilovače chová úplně stejně jako kterejkoliv jinej stereo zesilovač, a žádnou kalibraci ani nepotřebuje. Na druhou jsem se kdesi dočetl, že uvnitř ten Denon vlastně má stejný součástky jako Denony vícekanálový, akorátže pouze ve dvou, nikoliv třeba v sedmi vyhotoveních. Což mi přijde (jestli je to pravda) jako trochu podfuk, protože cena je plus mínus stejná jako u těch 7.1 AVR. A pakliže by to byla pravda, pak bych logicky očekával, že i zvuk bude třeba jen o chlup nebo dva lepší než u multikanálu, ale ne nějak výrazně.

2) zpracování vícekanálovýho digitálního signálu. Jde mi o to, že stereo reciver nebude umět zpracovat všechny ty DTS a DD+ zvuky, který jsou ve filmech, takže budu muset už u zdroje nastavit, ať jde ven pouze 2.0 PCM analogovej zvuk. A teď jde o to, jestli ten softwarovej přehrávač, u mě typicky kodi, bude umět ten downmix srovnatelně dobře jako vícekanálovej AVR, ke kterýmu jsou připojený pouze dvě bedny. Tady totiž nevím co vlastně v takovým případě s tím ten AVR udělá - jestli všechny "nepřipojený" kanály zahodí, nebo je nějak "rozpustí" mezi L a R. Předpokládám, že pravda je spíš to druhý, protože když by ne, tak bych pravděpodobně vůbec nebo dost mizerně slyšel dialogy, který jdou asi většinou do centru, a ten samo taky nemám. Prostě a jednoduše - jestli to software udělá stejně dobře jako hardware toho AVR, tak jdu do sterea a nemá samozřejmě cenu řešit multikanál, že... Díky za připomínky.
tihlous
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod leroj 25. 1. 2021 16:23

kalibrace je dost důležitá, ale pro multikanál.
stereo už asi 20 let nemám, ale Kodi ano - po nastavení zvuk. výstupu na stereo se zdá být vše v pohodě, ale jestli by to zvládl lépe AVR netuším a ani mě zatím nenapadlo vyzkoušet. Rozhodně bych ho ale kvůli tomu nekupoval
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 25. 1. 2021 16:39

tihlous: Jak jsem psal výše mám stereo receiver Pioneer SX-S30DAB (2x85W ve třídě D).
Ten má jak kalibraci pomocí přiloženého mikrofonu, tak umí formáty prostorového zvuku jako DTS, DD+ atd. a pomocí Dolby Prologic II umí udělat pseudoprostorový zvuk i v sestavě 2.0 či 2.1, protože překóduje vícekanálový zvuk do dvou kanálů a docela to funguje, pocit prostoru je opravdu přesvědčivý, samozřejmě to není jak dobře vyladěná sestava 5.1 či 7.1 ale na filmy je to stokrát lepší jak poslouchat v obyčejném stereo modu.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 26. 1. 2021 21:11

Kalibrace se v zásadě pouze snaží odstranit nebo minimalizovat nedostatky poslechového prostoru a u multikanálu také nastavuje hlasitost a zpoždění jednotlivých kanálů na optimální hodnoty vzhledem k poloze poslechového místa.
U sterea tato potřeba z velké části odpadá, vzhledem k pouze dvěma předním kanálům a poměrně jasně definovaným zásadám pro rozmístění reprosoustav vzhledem k poslechovému místu a taky rozměrům a poměru stran místnosti.
Při dodržení těchto základních požadavků není kalibrace u sterea potřeba nebo je dokonce na škodu.
Jde o to si pohrát jak s akustikou, tak umístěním a hlavně se vyhnout dnes tak populárním otevřeným obývákům na jedné a kuchyní na druhé straně, kde by kvalitní zvuk nevykouzlil ani David Copperfield.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dargy 28. 1. 2021 07:54

tombas píše:U sterea tato potřeba z velké části odpadá, vzhledem k pouze dvěma předním kanálům a poměrně jasně definovaným zásadám pro rozmístění reprosoustav vzhledem k poslechovému místu a taky rozměrům a poměru stran místnosti.
Při dodržení těchto základních požadavků není kalibrace u sterea potřeba nebo je dokonce na škodu. .

Tu ti budem oporovať. Veľmi dlho som mal možnosť hrať sa s
https://www.anthemav.com/products-curre ... e=overview
Aj s úpravou akustiky to malo vplyv na zvuk pozitívny, aj keď je pravda, že zvuk stratil mierne zo svojej mikrodynamiky. Ale ta presnosť basovej zložky, farba hlasu a vlastne všetkých nástrojov po kalibrácii bola počuteľná pre každého, hlavne v pásme do 200hz kde sa natrápiš vždy ak použiješ iba basstrapy a úpravu priestoru. K tomu sw od anthemu je úplne super a dá sa s tým vyhrať do úplnej dokonalosti. Vieš robiť úpravy v rôznom rozsahu, pre viac repro, a vypínať zapínať úpravu počas posluchu. To su nekonečné možnosti ako si ladiť zvuk a dovolím si tvrdiť, že ďaleko lepšia investícia ako do káblov napr.
dargy
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků