Náhrada za vintage stereo zesilovač + BT

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod bubblefoil 18. 10. 2019 15:04

Zdravím,

prosím o radu s výběrem stereo zesilovače.

Co mám
Aktuálně používám vintage kus Toshiba SB-500 a sloupy Sony SS 176E. Zvuk mi připadá takový mírně tupý, ale jinak mi dosud nevadil, vlastně mi docela vyhovuje. Papírových asi 25W mi většinou stačí na pokoj cca 4,6 x 4,8 m, už jsem asi vyrostl z potřeby klepat okny.
Mám to připojené k maličkému USB DAC Nu-Force.

Jak to používám
Použití asi tak 50% hudební podkres k práci, 20% mluvené slovo, 20% vyloženě poslech hudby (jazz, elektronika, folk, vše možné, jen rock skoro vůbec). Zbytek youtube videa, kraviny, hry... Preferuji spíš vyvážený zvuk a všestrannost. Většinou jedu na nízkou hlasitost.

Proč chci měnit

Bohužel mi poslední dobou Toshiba začala náhodně šumět a praskat v levém kanálu. Nepomohlo přepojit repro na B svorky ani použít jiný vstup. Když to hraje, obvykle šum rychle ustane. Asi bych s tím přežil, nicméně mi chybí pohodlnější použitelnost.
Chtěl bych hlavně možnost zapnout to DO a snadno pustit hudbu z mobilu. Koukal jsem, že moderní přístroje umí např. Spotify. Časté je i Bluetooth, bohužel obvykle jen SBC protokol, nebo to výrobce neuvádí. Preferoval bych BT s aptX. BT mi připadá jako obecnější a trvanlivější technologie, než je placená streamovací platforma. DLNA bych moc nevyužil.

Z čeho vybírám
Vymyslel jsem několik variant a v podstatě mi jde o co nejnižší cenu s podmínkou, abych si kvalitou zvuku polepšil a ne naopak. Čekal bych, že skoro cokoliv za pár tisíc bude lepší, než dřevěná škatule ze 70. let, ale zas stará poctivá japonská kvalita, ne? :-D

  1. Koupit jen Bluetooth receiver. Nějaký s AptX a NFC jsem viděl kolem 1500kc. Jenže bych dál musel chodit rukou zapínat amp. a přepínat vstup. Navíc Toshiba nemá USB na napájení transmitteru a musel bych koupit další spotřebič s vlastním trafem. A také ideálně opravit Toshibu. Nějaké kondíky bych vyměnit zvádl, kdyby mi někdo ukázal prstem, které a jakými nahradit.
  2. Bluetooth receiver + méně starý zesilovač, co má aspoň DO a ideálně USB. Představa byla bazar do cca 7000kc.
  3. Nový kus: objevil jsem třeba Denon PMA-50, např. tady za 12500kc.
    Četl jsem vesměs pozitivní hodnocení, ačkoliv zřejmě stále existují odpůrci třídy D. Jako výhodu beru USB-B, takže bych mohl úplně vynechat DAC u PC.
    Něco podobného dělá NAD, ale u toho lidi kritizovali dobu startu systému a nevyzpytatelné BT připojení, asi bych z toho vyletěl z kůže, jak se znám.
  4. Nakonec tu jsou bazarové AV receivery. Ty jsem zvažoval pro možnost připojit do HDMI Chromecast a tím vyřešit hudbu z mobilu, pokud je to ovšem použitelné bez obrazovky. Zbylo by mi ale spousta zbytečných konektorů a zesilovačů.
bubblefoil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vencaxxx 18. 10. 2019 18:22

Pokud bezdrat tak WiFi a da se to řešit traba raspberry pi nebo nějakou jinou krabičkou a zesilovač bych nechal zvlášť. případně chromecast audio apod, píše se tu o tom skoro denně, bezdrat teď nějak frčí :D
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod trnavák 19. 10. 2019 06:14

Kúp si tento malý digitálny zosilňovač s výborným zvukom SMSL AD18.
Mám to doma (2 ks) už viac ako rok. Je to prekvapivo výborný zosilňovač,
s perfektnou konektivitou (BT, USB, 2 x optika, coax, AUX, phono).
Hrá mi to každý deň a zatiaľ funguje, netreba mať predsudky kvôli veľkosti,
zdroj je externý (je väčší než samotný zosilňovač).

https://www.aliexpress.com/i/32953308213.html

https://www.youtube.com/watch?v=UEooiaet9eQ
https://www.youtube.com/watch?v=07KzOkkOi1g
https://www.youtube.com/watch?v=YydfV07AMfg
trnavák
Junior

Odeslat příspěvekod petr.5 19. 10. 2019 15:12

Ve výprodeji seženeš nový Cambridge CXA 60 za 15 tisíc s plnou zárukou. K tomu AptX modul BT 100 za 3 000. Zvukově o parník lepší než jakýkoliv Denon nebo NAD do 30 tisíc. Jestli je limit opravdu jen 7 000, tak z nových znásilňovačů stojí za hřích hodně povedený Cambridge AXA 25. Ostatní výrobci za tyhle peníze nic poslouchatelného nenabízí. Bazar bych neriskoval. U ojetiny nikdy nevíš, kdy to klekne a proč se toho prodávající zbavuje...
petr.5
Junior

Odeslat příspěvekod bubblefoil 20. 10. 2019 19:23

Díky všem za odpovědi.
Ohledně zesilovače se sešly rozdílné názory.

SMSL AD18 je opdavdu dobře vybavený a má i slušná uživatelská hodnocení. Podle všeho je z Číny, s čímž mám trochu morální problém a jsem ochotný slevit z poměru ceny a kvality ve prospěch původu.

Cambridge Audio CXA 60 vypadá krásně a hlavně recenze žurnalistů i uživatelů jsou převážně nadšené. Nastavil jsem si limit kolem 15k pro případ, kdyby mi tu někdo odpřísáhl, že menší investice nemá smysl :-) Bohužel jsem ho za tu cenu v eshopech nenašel, mám zkusit obejít nějaké kamenné prodejny?
BT100 je také vkusné minimalistické zařízení, ale fakt drahé. Líbí se mi tip na Chromecast Audio. Myslel jsem, že už se neprodává a umí jen analog, ale evidentně jsem špatně hledal.
Levnější AX 25 by také jistě byl výrazný upgrade oproti mému muzejnímu exponátu. Škoda, že postrádá DAC. Nevím, jak by ublížil kvalitě 3,5mm analog z Chromecastu, příp. kolik bych musel dát za slušný BT receiver.

Máte špatné zkušenosti s bazarem? Považoval jsem audio-techniku renomovaných značek za trvanlivou záležitost.

Mám o čem přemýšlet, možná si fakt odepřu jednu zimní dovolenou a udělám si jinou radost...
bubblefoil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 20. 10. 2019 19:37

Myslím, že na morální zásady se můžeš vyprdnout, protože vše z toho jmenovaného včetně CA se vyrábí v Číně.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mesab 20. 10. 2019 21:22

https://www.hifionline.cz/zesilovace/in ... dio-cxa60/
zavolej tam, zeptej se na aktuální cenu, vysvětlíš požadavky, jak znám pana Holcnera, nebudeš zklamán. Dodatek: casea.cz dokáže opravit a vylepšit každý zesilovač ...
mesab
Junior

Odeslat příspěvekod trnavák 21. 10. 2019 09:22

Z "číny" mať predsudky naozaj nemusíš, takmer všetko sa už vyrába tam.
SMSL ale aj Topping má momentálne asi najlepšie zosilňovače a prevodníky
v pomere cena/kvalita/výkon/výbava. Má to drajv a príjemne neagresívny zvuk.

Ja som ten zosiľnovač pôvodne kupoval k PC do pracovne, ale zvuk bol natoľko dobrý,
že som dokúpil ešte jeden kus a nahradil som tým aj môj už trošku technicky zastaralý
klasický HiFi systém v obývačke (zložený z NAD komponentov).
trnavák
Junior

Odeslat příspěvekod petr.5 22. 10. 2019 21:42

bubblefoil píše:Cambridge Audio CXA 60 vypadá krásně a hlavně recenze žurnalistů i uživatelů jsou převážně nadšené. Nastavil jsem si limit kolem 15k pro případ, kdyby mi tu někdo odpřísáhl, že menší investice nemá smysl :-) Bohužel jsem ho za tu cenu v eshopech nenašel, mám zkusit obejít nějaké kamenné prodejny?


Chlape, 1 sekunda hledání na Google:

https://www.excelia-hifi.cz/cambridge-a ... 0/1191.php
https://www.avcenter.cz/Integrovany-zes ... -d4716.htm
https://www.avitsmart.cz/produkt/cambridge-audio-cxa60/

:-)
petr.5
Junior

Odeslat příspěvekod bubblefoil 26. 11. 2019 09:20

Zdravím, chtěl bych všem poděkovat za reakce a rady.

Zvlášť děkuji Petrovi za odkaz na nejlevnější CXA60, já našel jen ty o tisícovku dražší. Rozhodl jsem se pro větší investici proti plánu. Už ho mám doma a vůbec nelituji! Rozdíl je fakt slyšet. Těší mě, že se to dobře poslouchá i na velmi nízkou hlasitost. Navíc se mi líbí design i další detaily, jako automatické vypínání, decentní svícení kontrolek a možnost jejich zhasnutí...

Nakonec díky Vencovi za tip na Chromecast Audio. Sehnal jsem ho na Ebay za slušnou cenu. Nejprve mě stál spoustu nervů a experimentování s WLAN apod., pak to fungovalo náladově nebo vůbec. Nakonec jsem vyměnil wifi router a povolil UPnP a zdá se, že už to bude šlapat jak hodinky.

PS: Také díky mesab za odkaz na casea.cz, mohlo by se vyplatit zkusit ten vintage kus zachránit, tahle technika má stále skupinu fandů.
bubblefoil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod trnavák 26. 11. 2019 12:56

Myslím, že si kúpil veľmi dobre. Aké máš reproduktory ?
trnavák
Junior

Odeslat příspěvekod bubblefoil 26. 11. 2019 15:04

trnavák píše:Myslím, že si kúpil veľmi dobre. Aké máš reproduktory ?

Sony SS 176E
bubblefoil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod trnavák 26. 11. 2019 18:01

To už je trochu vintage repro, ten zosilňovač má na viac.
Nové PSB Alpha T20, Fyne Audio F501, MISSION QX-S SERIES, Monitor Audio Silver 200 ...
by sa k tomu hodily oveľa viac.
trnavák
Junior

Odeslat příspěvekod bubblefoil 27. 11. 2019 10:53

Internetové zdroje se vesměs shodují na výborném hodnocení a na whathifi to dotáhly do článku o legendárních vítězích testů. Jak přesně reproduktory stárnou? Když jsem je kupoval cca před 6 lety, původní majitel je měl zabalené v garáži a dohromady to moc nenahrálo.

Uznávám, že nový zesilovač udělal zřetelný rozdíl. Za 15k. Přesto si nemyslím, že se mi teď vyplatí investovat dalších 15-20k do nových reproduktorů. Věřím, že momentálně by mi víc pomohlo pohrát si s umístěním, což je zadarmo.
Prozatím si budu užívat radost z CXA60 a nových možností poslechu a časem se uvidí :)
Příští investice spíš půjde do zvuku u TV.

Navíc chci omezit nákup nových věcí. Dřív nebo později to bude další odpad a průmyslová výroba je energeticky náročná.
bubblefoil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod johanx 27. 11. 2019 11:13

bubblefoil píše:
Navíc chci omezit nákup nových věcí. Dřív nebo později to bude další odpad a průmyslová výroba je energeticky náročná.

Sympatický přístup.
Stereo: Naim Supernait 3, Naim Ovator S-400, Technics SL-G700, Tv: TCL65X925, sluchátka: AKG K701, Beyerdynamic Lagoon, Kino: Arcam HDA AVR 11, centr+surr. Swans
johanx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků