Yamaha AX-570 - vyteklé kondenzátory?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod bOB_iK 17. 11. 2019 10:28

Ahoj, přestal mně fungovat zesilovač.

1. Už delší dobu blblo zapínací tlačítko, musel jsem ho stlačit i 10x, než seplo, a teď už nejde zapnout vůbec. Naivně jsem si myslel, že je problém v něm, tak jsem ho rozkuchal a zjistil jsem, že je v pořádku. Při skládání zpět jsem ovšem ohl takové měděné šoupátka, takže jsem ho stejně odrovnal. Jedná se o tlačítko zn. ALPS, dá se někde koupit?

2. Včera jsem si všiml, že mám pod těma dvěma velkýma kondíkama nějakou bílou hmotu. Tak jsem si myslel, že jsou vyteklé, ale díval jsem se na nějaké fotky vnitřků na googlu, a na spoustě fotek je tam taky něco bílého. Myslíte že je to OK nebo se to mosí vyměnit? Jedná se o typ AUDIO ELNA 63V 12000µF, které navíc mají 4 vývody. Co jsem hledal na netu, tak všechny kondíky jsem našel jenom s dvěma.

Zbytek součástek se mně zdál v pořádku.
A je vůbec možné, aby zesilovač nešel zapnůt z důvodu vadných kondíků?

Díky.

H.
Přílohy
WP_20191116_16_16_44_Pro.jpg
ELNA_63_12000.JPG
ELNA_63_12000.JPG (48.22 ) Zobrazeno 611 krát
WP_20191116_16_03_21_Pro.jpg
WP_20191116_16_03_30_Pro.jpg
bOB_iK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 17. 11. 2019 11:24

Nafouknuté nebo vyteklé elektrolytické kondenzátory? Ano, je to nejen možné, ale podle fotek i nanejvýš pravděpodobné, i když ELNA kondíky patří k těm kvalitním.
Nefukční zapínání kvůli kondenzátorům? Ano, vysoce pravděpodobné.
Zbytek součástek jen tak okem nepoznáš, musíš je proměřit, především bývají spálené rezistory, diody apod., ale to se nedá na dálku vůbec diagnostikovat.

Podle toho co píšeš by bylo nejlepší, kdybys to svěřil někomu, kdo tomu rozumí.

-- 17. 11. 2019 11:38 --

Edit: to bílé pod kondenzátory může být lepidlo, aby se zabránilo jejich utržení při manipulaci nebo přepravě, stav zjistíš proměřením.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 17. 11. 2019 16:12

Nefunkční zapínání může být způsobeno čímkoliv, ovšem zcela jistě ne hlavními filtračními kondenzátory.
Dálkou ten zesilovač jde zapínat?
Ta bílá hmota pod elektrolyty je obyčejné lepidlo.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bOB_iK 17. 11. 2019 17:40

Ahoj, díky za info.

add.1 Asi bude lepší to opravdu svěřit nějakému odborníkovi,myslel jsem si, že bych to mohl nějak zmáknout sám. Má ale vůbec cenu takový zesilovač opravovat? Počítám, že za 1tis to nikdo neudělá.

add.2 Dálkové ovládání k tomu bohužel nemán.

H.
bOB_iK
Kolemjdoucí